Zakończyły się XIV Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”, którym w tym roku przyświecało hasło „A to historia!”. I rzeczywiście – jest o czym opowiadać.

Wielki Finał odbył się w Wołowie w sobotę, 10 czerwca. Wszystkim osobom organizującym „Walizki", serdecznie dziękujemy. Składamy podziękowania również artystom książki i wydawcom oraz najważniejszym uczestnikom imprezy, czyli dzieciom. Szczególne uznanie należy się tym młodym czytelnikom, którzy zaangażowali się w działania artystyczne, brali udział w konkursach i zabawach.

Więcej informacji na temat przebiegu spotkania można znaleźć w galerii.
Poniżej publikujemy natomiast wyniki konkursu „A to historia!” i XI Dolnośląskiego Turnieju Młodych Recenzentów – dwóch wydarzeń towarzyszących „Walizkom”, a także najnowsze wyniki ostatniego „walizkowego” konkursu.
Nagrody za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki królewskiej z gazety WALIZKA w postaci książek z pamiątkowymi wpisami twórców uczestniczących w tegorocznej edycji projektu otrzymują:

Aleksandra Parysek z Jordanowa Śląskiego
Nikola Włodek z Uciechowa
Kalina Jabłonowska z Siechnic
Jan Leszkowicz z Wojcieszyc
Gabriel Kaczmarek z Wąsosza
Oliwia Zabłotna z Legnickiego Pola
Hanna Maliszewska z Legnickiego Pola
Martyna Wybieralska z Jelcza-Laskowic
Dagmara Kopacz z Kamienia Górowskiego
Małgorzata Stachów z Wielowsi
Kacper Słubicki z Wielowsi
Martyna Radziewicz z Ogonowic
Jakub Micka ze Staniszowa
Jakub Rzepka z Nowej Męcinki

Nagordy zostaną przesłane pocztą.
Podczas finału „Z książką na walizkach” rozstrzygnięty został również konkurs plastyczno-literacki „A to historia!”. Tematem konkursu było stworzenie komiksu lub historyjki obrazkowej nawiązującej do historycznych zdarzeń z dziejów rodziny, miejscowości bądź regionu.
Jury w składzie: Zuzanna Orlińska, Joanna Zagner-Kołat i Paweł Wakuła zdecydowało, że nagrody otrzymują:

I miejsce – Nina Wyszyńska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Polanicy-Zdroju)

I miejsce – Grzegorz Statkiewicz (Gimnazjum w Strzelinie)
Wyróżnienia: Filip Florczyk (Szkoła Podstawowa w Prochowicach), Aleksandra Fitas (Europejskie Gimnazjum w Zgorzelcu)

Nagrody zostaną przesłane pocztą.
Konkurs Młodych Recenzentów w tym roku odbył się pod hasłem „Historia Polski zaczarowana w książce”. Zadaniem uczestników – w zależności od kategorii – było napisanie recenzji lub stworzenie ilustracji do wybranej książki historycznej polskiego autora.

KATEGORIA PLASTYCZNA
Decyzją jury w składzie: Danuta Arendarska – artystka, malarka, prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w Wołowskim Ośrodku Kultury; Agata Nowaczyk – artystka, malarka; Marcin Lokś – pracownik wołowskiej biblioteki nagrodzeni zostali:

Przedszkole:
I miejsce – Jagoda Zarwańska (Wołów)
II miejsce – Wera Szewc (Wołów)
III miejsce – Oliwia Zarwańska (Wołów)
Wyróżnienia: Miłosz Kuprianiuk (Bartoszewo), Martyna Huzarska (Wołów), Emilia Bronowicka (Wołów)

Szkoła podstawowa, klasy I-III
I miejsce – Sebastian Tylak (Mikołajowice)
II miejsce – Nadia Oleśków (Wołów)
III miejsce – Joanna Chowaniec (Mikołajowice)
Wyróżnienia: Dawid Hoffmann (Wołów), Klaudia Fesz (Mikołajowice), Zuzia Sinkowska (Wołów)