Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

Giełda Książki Bibliotecznej ma dwie główne zalety. Pierwsza to oczywiście cena – 3 zł za sztukę to oferta, którą trudno przebić, nawet jeśli wziąć pod uwagę liczne księgarnie i sklepy internetowe reklamujące się jako „tania książka”. Druga wiąże się z faktem, że pośród gąszczu tytułów – starych i nowych, polskich czy zagranicznych, modnych lub zapomnianych – każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dotyczy to również filmów i muzyki. Szykujcie się więc na poszukiwanie najlepszych z nich w najbliższy poniedziałek. Nie zwlekając dłużej, przedstawiam (moim zdaniem) najciekawsze pozycje.

Wśród filmów na DVD szczególną uwagę przykuwają hity ostatnich lat. O nieszablonowym związku z książką można mówić w przypadku wielokrotnie nagradzanej (m. in. przez Akademię Filmową czy BAFTA) musicalowej adaptacji powieści Victora Hugo pt. „Les Misérables: Nędznicy”. Warto przypomnieć o gwiazdorskiej obsadzie w osobach Hugh Jackmana, Russela Crowe’a, Anne Hathaway, Eddiego Redmayne’a i innych. Znaleźć można tutaj ponadto niezapomnianego „Czarnego łabędzia” w reżyserii Darrena Aronofsky’ego z Natalie Portman w oscarowej roli ogarniętej pragnieniem sławy baleriny, która odkrywa mroczne strony swojej osobowości. Pod względem gatunkowym od wyżej wymienionych nie odbiegają też „Idy marcowe” George’a Clooney’a – opowieść o brutalnym świecie polityki, w którym kłamstwo i korupcja są na porządku dziennym. Mniej znane, a równie znakomite są „Dobre chęci” opowiadające o przodkach Ingmara Bergmana (Złota Palma w Cannes) oraz subtelna opowieść o relacjach małżeństwa z długim stażem, czyli „45 lat” Andrew Haigh’a (Srebrny Niedźwiedź na Berlinale).

Dość już dramatów – kto gustuje w komediach, ten na pewno zwróci uwagę na aktualny, mimo upływu lat, film z Meg Ryan w roli głównej: „Kiedy Harry poznał Sally”, a także na kultowego „Monty Pythona i Świętego Graala” z genialnymi kreacjami Johna Cleese’a, Terry’ego Gilliama, Grahama Chapmana i pozostałych członków słynnej grupy komików. Wielu mocnych wrażeń dostarczą thrillery: utrzymana w klasycznym stylu „Uprowadzona” z Liamem Neesonem czy wielowątkowe „Drugie oblicze” z Ryanem Goslingiem, natomiast łzy wzruszenia są gwarantowane w przypadku opartego na faktach romansu „Biała Masajka” (zachęcam też do przeczytania książki Corinne Hoffman o tym samym tytule) – nietypowego, gdyż historia została osadzona w afrykańskich realiach. Do czternastowiecznej Anglii przeniesie Was z kolei Kenneth Branagh w swoim reżyserskim debiucie opartym na jednym z dzieł Szekspira, „Henryku V”.

Jeśli historię wolicie poznawać jednak w sposób obiektywny, zainteresować mogą Was dokumenty z kolekcji Newsweeka „Dni, które wstrząsnęły światem”, na przykład „Zabójstwo Romanowów” lub „Upadek muru berlińskiego”. Poza tym na rekomendację zasługuje fascynująca seria edukacyjna pt. „Kosmos” dla tych, którzy lubią myśleć na wielką skalę oraz seria programów telewizyjnych Wojciecha Cejrowskiego „Boso przez świat” dla ciekawych egzotycznych zakątków świata.

Na przeciwnym biegunie znajdują się filmy fantasy znanych wytwórni. Walt Disney zachwyci najmłodszych filmami z cyklu „Opowieści z Narnii” na bazie książek C. S. Lewisa, ale i dla starszych znajdzie się coś ciekawego, jak choćby produkcja wspomnianego już Kennetha Branagh’a pt. „Thor”, zekranizowana na podstawie słynnego komiksu Marvela. W postać zuchwałego wojownika, który próbuje odzyskać stracone moce wciela się Chris Hemsworth, ale lista znanych nazwisk na tym się nie kończy (oprócz niego występują na przykład Anthony Hopkins czy Stellan Skarsgård). Inna popularna produkcja Marvel Studios to „Iron Man”, gdzie w roli superbohatera występuje Robert Downey Jr.

Osobny dział stanowią polskie filmy i seriale. Oferta obejmuje zarówno tytuły sprzed kilkudziesięciu lat („Dancing w kwaterze Hitlera” Jana Batorego, „07 zgłoś się”), jak i nowsze, na przykład znaną na całym świecie historię miłości Chopina do George Sand („Pragnienie miłości” Jerzego Antczaka), określany mianem przełomowego młodzieżowy film „Wszystko, co kocham” w reżyserii Jacka Borcucha czy uznany przez krytyków „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego. Na granicy filmu i muzyki umieścić można spektakl teatralny „Chlip hop” w wykonaniu Magdy Umer, Andrzeja Poniedzielskiego i Wojciecha Borkowskiego, w którym rozmowa na różne tematy przybiera kształt piosenki. Nie mniej intrygująca jest muzyczna autobiografia Anny German pt. „Wspomnienie” – znakomite utwory zostały tutaj przeplecione wypowiedziami artystki na temat własnego życia.

Zatrzymajmy się zatem przy muzyce. Na miłośników klasycznych kompozycji czeka seria nagrań na DVD „Silverine Classics”, a w niej między innymi Debussy, Spohr, Dvorak i Schubert w wykonaniu szwajcarskiej Orchestra della Svizzera Italiana. Nie trzeba jednak szukać tak daleko – w sprzedaży znajdzie się równie „Requiem d-moll (KV 626)” Mozarta w wykonaniu wrocławskich artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej im. R. Bukowskiego, Akademii Muzycznej oraz chóru Cantilena. Wielbicielom jazzu mogą przypaść do gustu nagrania z „Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego” czy ogólnopolskiego cyklu koncertów „Era Jazzu” odbywającego się w Poznaniu (wśród wykonawców m. in. Stacey Kent, John Abercrombie, Reggie Washington).

Równie szeroki wybór dotyczy muzyki rozrywkowej (także w zapisie cyfrowym). Tu warto przyjrzeć się składankom, przede wszystkim płytom z „Listy przebojów Trójki” – nadawanej na antenie Programu III Polskiego Radia od ponad 35 lat i obejmującej zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Inna opcja to seria „Café…” oparta na nazwach poszczególnych miast, a w niej Rio, New York, Vienna, Athéna itp. Spośród zagranicznych melodii wyróżnia się wybór piosenek miłosnych w wersji instrumentalnej (na liście znajdują się nieśmiertelne „Careless Whisper”, „The Lady in Red” czy „Senza una Donna”) oraz albumy znanych przedstawicieli rocka, muzyki pop czy soul: Roda Stewarta („Early the Best”), Tiny Turner („Simply the Best”), Whitney Houston („The Bodyguard”), The Jackson 5.

W przypadku wydań polskich jednym z najnowszych tytułów jest rockowa płyta „Let me” z 2015 roku nagrana przez zespół „Chemia”. Dostępne są również krążki wydawane w ramach cyklu „Najmniejszy koncert świata”, w którym udział wzięli artyści znani zarówno przedstawicielom starszego pokolenia, jak i młodym słuchaczom: Myslovitz, T.Love, Hey, Pustki, Muniek, Maria Peszek itd. W sentymentalną podróż do lat 60. i 70. można udać się z pomocą „Niebiesko-Czarnych”, „Dwa plus jeden” lub – z innej beczki – Violetty Villas czy Ireny Santor.
Poza tym znaleźć będzie można nazwiska wielu innych znanych polskich twórców, np. Zbigniewa Wodeckiego („Zacznij od Bacha”), Krzysztofa Krawczyka („Bo marzę i śnię…”) czy Bogusława Meca („Jej portret”). Najmłodszych poszukiwaczy okazji nie zawiodą płyty z piosenkami dla dzieci, np. „Wielkie przeboje Mini Mini”, „Pioseneczki jedyneczki”, „Arka Noego”.

Na koniec coś dla kolekcjonerów „winyli” – choć płyt analogowych nie ma zbyt dużo, można trafić na znanych i lubianych wykonawców, przede wszystkim z Polski: Czerwone Gitary („Czerwone gitary”), Skaldów („Od wschodu do zachodu słońca”), Trubadurów („Krajobrazy”). Do wspomnianej już biografii Anny German dobrać można debiutancki album piosenkarki pt. „Tańczące eurydyki”. Dla dzieci płyty gramofonowe to już prehistoria, ale być może rodzice docenią baśń muzyczną ze zbiorów Polskich Nagrań inspirowaną utworem Andersena – „Królową Zimę” w wykonaniu różnych artystów, m. in. Macieja Damięckiego, Teresy Lipowskiej, Andrzeja Hryniewicza.

Na tegorocznej Giełdzie Książki Bibliotecznej znajdą się ponadto audiobooki i kasety magnetofonowe. Nie ulega wątpliwości, że kinomaniacy oraz melomani będą równie usatysfakcjonowani, co książkoholicy. Pozostaje tylko przyjść i zapolować na najciekawsze tytuły. W tym roku Giełda odbędzie się w dniach 22–26 maja. Stoiska z książkami, filmami i muzyką będą czynne od godziny 10:00 do 18:00. Do zobaczenia!