Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje wyszukane na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądam witryny (lub profile facebookowe) wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowałem z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybierałem imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Jacek Czarnik
1 stycznia 2016
Oleśnica
Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy (BiFK) to nowa instytucja, która powstała z połączenia Oleśnickiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu. W skład BiFK weszły: Biblioteka przy ul. Reja, Biblioteka „Pod Pegazem” (ul. Kleeberga), Oleśnicki Dom Spotkań z Historią (ul. Bociania), Sala Widowiskowa (ul. Kochanowskiego), Galeria Brama Wrocławska i Nawa Kościoła Św. Jerzego. Dyrektorką nowej instytucji jest kierująca dotychczas biblioteką – Anna Zasada.


? Zdaje się, że bardzo korzystnie funkcjonująca symbioza Biblioteki i Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią zrobiła wrażenie, skoro pod egidę Biblioteki trafiły kolejne kulturalne placówki. Której z nich przyniesie to korzyści, pokaże czas, ale na szczęście koło sterowe trzyma szefowa oleśnickiej książnicy...
5 stycznia 2016
Bolesławiec
Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu została nagrodzona w tegorocznej edycji konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”. Była jedną z dwudziestu wyróżnionych bibliotek w kraju. Nagrodę indywidualną otrzymała Dorota Kasprzyk z tejże biblioteki.

? Gratulacje!
8 stycznia 2016
Bystrzyca Kłodzka
Tamtejsza Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy pochwaliła się współpracą Funduszem Lokalnego Masywu Śnieżnika zamieszczając na Youtubie film o imprezach organizowanych w ramach projektu „Piątki z Biblioteką”. Interesująco przedstawiono w tym filmie założenia tego projektu: „Celem projektu była aktywizacja jak największej liczby mieszkańców wokół działań biblioteki oraz jej wyjście na zewnątrz. Nasz cel to przekroczenie granicy zwyczajnego funkcjonowania instytucji kultury. Mieszkańców angażowaliśmy wobec tego w działania na każdym etapie rozwoju projektu: były to warsztaty artystyczne, fotograficzne, warsztaty kreatywnego pisania, przedstawienia teatralne, spotkania z kulturą i sztuką jako ilustracją dzieł literackich. Staraliśmy się pokazać, że biblioteka nie jest już miejscem, w którym przebywamy tylko przez moment. Nasza biblioteka jest już w tym momencie jedną z najważniejszych instytucji kultury”.


Podoba się nam to szerokie, otwarte spojrzenie na sposób funkcjonowania instytucji!
I jeszcze coś... z zupełnie innej beczki: bystrzycka BPMiG uruchomiła od 1 stycznia elektroniczne wypożyczenia oparte na systemie MAK+. Traktujemy tę informację jako pretekst do uaktualnienia danych ogólniejszych: obecnie w naszym województwie 21 bibliotek prowadzi udostępnianie za pomocą systemu MAK+, a 25 przy pomocy systemu ALEPH.  Poza nimi 42 biblioteki zaopatrzyły się w elektroniczne systemy wypożyczeń, ale jeszcze trwają prace nad wprowadzaniem do nich informacji o zbiorach.
11 stycznia 2016
Legnica
Legnicka Biblioteka Publiczna zaproponowała seniorom warsztaty pod hasłem „Audiobook i e-book, czyli jak korzystać z nowej postaci książek”.


Bibliotekarze pamiętają, że seniorzy potrzebują nie tylko kursów komputerowych! Warsztaty odbyły się w ramach cyklu „Super babcia, super dziadek”. No, ale to przecież jasne, że warunkiem bycia Superdziadkiem czy Superbabcią jest jako taka orientacja w tym, czym na co dzień posługują się wnuki.
11 stycznia 2016
Niedźwiednik
Mrozy uszkodziły instalację wodną, co spowodowało zalanie pomieszczenia zajmowanego przez Bibliotekę w Niedźwiedniku (gmina Ziębice). Straty były poważne. Konieczny był na przykład na remont rozpadającego się sufitu, a także ścian, z których odpadła łuszcząca się farba. Biblioteka musi zakupić nowe regały biblioteczne i sprzęt komputerowy (ten także uległ zniszczeniu). I co najboleśniejsze – straciła księgozbiór. Większości książek nie dało się wysuszyć. Bibliotekarze proszą o pomoc – finansową lub rzeczową. Chodzi o książki, sprzęt komputerowy, artykuły biurowo-papiernicze... Ważny dla nich jest – podkreślają – każdy gest dobrej woli. Podają swój telefon kontaktowy: 74 81-91-219. I jeszcze adres pocztowy: Ziębickie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 10, 57-220 Ziębice.

Żeby uczynić jakiś krok, redakcja naszego portalu deklaruje przekazanie kilkunastu nowych książek bibliotece w Niedźwiedniku. Mamy poczucie, że w środowisku bibliotekarskim solidarność w takich trudnych momentach jest czymś oczywistym i na reakcję naszych Koleżanek i Kolegów nie trzeba będzie długo czekać...
14 stycznia 2016
Świebodzice
Tego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach rozmową o książce „Potęga podświadomości” zainaugurowano działalność Dyskusyjnego Klubu Książki. Zaproszono na nie hipnotyzera i uzdrowiciela, co korelowało z wypełniającą klubową premierę dyskusją. W ogóle podczas pierwszego spotkania było uroczyście, przedstawiano plany itd. Z lektury bibliotecznych stron internetowych wynikałoby, że z początkiem roku 2016 powstały na Dolnym Śląsku trzy nowe DKK. Poza świebodzickim, także dziecięcy DKK w Kamieńcu Ząbkowickim (zob. – 21 stycznia) i młodzieżowy w Wałbrzychu (zob. – 29 stycznia). A w Kobierzycach rozpoczęto cykl spotkań dyskusyjnych o literaturze w kinie (zob. – 29 stycznia).

Ponieważ jednak nie wszystko od razu jest w internecie, postanowiłem uzupełnić te informacje z pomocą Koleżanek z Działu Instrukcyjno-Metodycznego Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.
Najpierw wyjaśnienie dotyczące kwestii organizacyjnych. Zanim jakiś DKK stanie się pełnoprawnym klubem, który może korzystać z dotacji, pozwalającej np. organizować spotkania oraz korzystać z nowości książkowych, przez jakiś czas ma status oczekującego. Jest rejestrowany i działa, ale musi czekać, aż pojawi się miejsce wśród klubów o pełnym statusie.
Na początku 2016 r. na listę klubów oczekujących wpisano, oprócz wymienionych wyżej, klub dyskusyjny dla dzieci – w Miłkowie (GBP Gminy Podgórzyn). Natomiast status pełny uzyskały (oczekujące dotąd na liście rezerwowej): DKK dla dorosłych – w Leśnej (BP), w Jedlinie-Zdroju (MBP), Polanicy-Zdroju (MBP), Karpaczu (MBP), Pieszycach (MBP), Legnicy (LBP) i Szczawnie-Zdroju (MBP); dla młodzieży – w Świdnicy (MBP) i Wałbrzychu (PiMBP); dla dzieci – w Świebodzicach (MBP) i we Wrocławiu (Filii nr 7 MBP).
Dla porządku dodajmy, że na Dolnym Śląsku działa aktualnie 140 Dyskusyjnych Klubów Książki! W obliczu prawdziwego kryzysu czytelnictwa, który można stwierdzić po badaniach ankietowych Biblioteki Narodowej (piszemy o nich tutaj >>), każdy nowy klub staje się czymś w rodzaju koła ratunkowego...
16 stycznia 2016
Czarny Bór
Do tamtejszej Gminnej Biblioteki Publicznej zjechali studenci Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, studiujący na kierunku „edukacja biblioteczna”. Odbyli zajęcia praktyczne: opracowywali nowo zakupione książki, katalogowali, obsługiwali czytelników w systemie bibliotecznym MAK+.

GBP posłużyła tu jako biblioteka wzorcowa. Dodajmy, że ta sama biblioteka została wytypowana (jako jedna z kilku) do wizyty studyjnej bibliotekarzy, którzy w 2017 r. przybędą do Wrocławia na Światowy Kongres Bibliotekarstwa i Informacji IFLA.
18 stycznia 2016
Wrocław
Miejska Biblioteka Publiczna wydrukowała roczny kalendarz ścienny (100 x 70), który zawiera informacje o najważniejszych imprezach organizowanych przez placówki MBP dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czytelnicy mogą go odbierać w filiach MBP bezpłatnie.

W licznych placówkach wrocławskiej MBP dzieje się bardzo dużo i taki kalendarz faktycznie może pomóc czytelnikom złapać orientację... Ten praktyczny, pożyteczny pomysł bardzo nam się podoba (zob. zdjęcie obok).
19 stycznia 2016
Wrocław
Pracownik Dolnośląskiej Piblioteki Publicznej Rafał Werszler obronił pracę doktorską w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł jego pracy brzmiał: „Aranżacja i wyposażenie bibliotek na Śląsku w świetle ich funkcji (do końca XIX w.)”. (Promotor: dr hab. Bogumiła Staniów, prof. UWr.). Dr Werszler jest kierownikiem Działu Usług Poligraficznych Introligatorskich i Plastycznych DBP.


Gratulujemy! W czasach, gdy obniża się standardy (bibliotekarzem już nie musi być ktoś, kto ma zawodowe przygotowanie), takie osiągnięcie jest godne szczególnego szacunku!
20 stycznia 2016
Niemcza
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Niemczy zaprosiła czytelników na wykład dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Tomasza Nowaka.

W tym wypadku spodobał się nam wybór prelegenta. Znawcy takich dziedzin nie za często goszczą w bibliotekach publicznych...
20 stycznia 2016
Kudowa-Zdrój
Tamtejsza biblioteka bierze udział w międzynarodowym projekcie „Nasza Mała Biblioteka”, którego inicjatorem i pomysłodawcą jest jedno z wydawnictw słoweńskich, a wydawcą koordynującym projekt w Polsce jest Wydawnictwo Ezop. Na czym to polega? Biblioteki otrzymują z wydawnictwa materiały edukacyjne (zeszyty dla dzieci, teksty literackie, zestawy literackich łamigłówek itp). Podczas spotkania dzieci poznają np. bajki słoweńskie, litewskie czy polskie, rozwiązują łamigłówki, biorą udział w konkursach i... przygotowują tzw. „wędrownego bohatera”. Najpierw wybierają sobie jednego z bohaterów np. bajki i przygotowują jego figurkę (kukiełkę). Ta figurka wędruje później do innej biblioteki. Każda z bibliotek uczestniczących w projekcie otrzymuje figurkę z innej biblioteki i organizuje inscenizację bajki z tym „bohaterem wędrującym”.


To oczywiście nie wszystkie zabawy i zajęcia, w których uczestniczą dzieci zaangażowane w ten projekt. Bo trwać on będzie do końca roku 2016. Podoba się nam piękna idea poznawania w ten sposób literatury krajów bliskich nam kulturowo, a jednak wciąż jeszcze bardzo mało znanych (kto z nas ma coś do powiedzenia np. o literaturze bułgarskiej?). Sposób rozegrania tej sprawy też interesujący.
20 stycznia 2016
Ludwikowice
Historyk-amator (lepiej: pasjonat) został zaproszony na spotkanie do Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda. I pewnie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że z uczniami spotkał się ktoś, kogo główną pasją jest historia konkretnej ulicy, tj. ul. Fabrycznej w Ludwikowicach, przy której sam mieszka.


I to jest chyba szansa dla pasjonatów – wybór takiego przedmiotu zainteresowań, jak w tym wypadku własna ulica. Przecież jej mieszkaniec, wiedziony szlachetnym porywem, może spenetrować wszystkie strychy i piwnice, zajrzeć do szuflad sąsiadów i ocalić od zapomnienia to, co bez niego nieuchronnie by przepadło. To maleńki element tego puzzla, jakim jest historia regionu, ale bez niego układanka byłaby jednak zdekompletowana. Warto takie odruchy serca (bo pasja jest przecież przejawem namiętności) pielęgnować także w bibliotekach.
21 stycznia 2016
Kamieniec Ząbkowicki
W kamienieckiej Bibliotece Publicznej spotkaniem organizacyjnym rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci.


O powstałych z początkiem roku klubach DKK piszemy szczegółowiej pod datą 14 stycznia.
25 stycznia 2016
Lubań
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna przystąpiła do stworzenia „Lubańskiej Biblioteki Cyfrowej”. To efekt porozumienia z Książnicą Jeleniogórską, która będzie prezentować zdigitalizowane lubińskie zbiory regionalne na platformie „Cyfrowy Dolny Śląsk”. W związku z tym MiPBP zwróciła się do swoich czytelników, którzy mają „związane z regionem pamiątki historyczne, tj. fotografie, pocztówki, dokumenty, książki, gazety, itp.”, aby zechcieli je bibliotece udostępnić.

Takich regionalnych bibliotek cyfrowych, opartych na zbiorach bibliotek publicznych, które funkcjonują w „Cyfrowym Dolnym Śląsku” jest aktualnie 15. Dla nadrobienia zaległości (DKB funkcjonuje przecież od 2015) wymieniamy je wszystkie: Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa, Wrocławska Biblioteka Cyfrowa, Zgorzelecka Biblioteka Cyfrowa, Świebodzicka Biblioteka Cyfrowa, Oławska Biblioteka Cyfrowa, Oleśnicka Biblioteka Cyfrowa, Noworudzka Biblioteka Cyfrowa, Jaworska Biblioteka Cyfrowa, Wałbrzyska Biblioteka Cyfrowa, Bolesławiecka Biblioteka Cyfrowa, Kłodzka Biblioteka Cyfrowa, Bielawska Biblioteka Cyfrowa, Gryfowska Biblioteka Cyfrowa, Lubańska Biblioteka Cyfrowa oraz Lwówecka Biblioteka Cyfrowa (ta ostatnia dołączyła na początku marca 2016).
25 stycznia
Nowogrodziec
W Bibliotece Miejskiej urządzono lekcję biblioteczną, podczas której nauczono dzieci korzystania z platformy IBUK LIBRA. Co ważne, piątoklasiści dostali też kody aktywacyjne, dzięki czemu mogą wcześnie zacząć przygodę z ebookami.

?
Komentarz jest zbędny, ale... warto dodać, że po zajęciach z ebookami pokazano dzieciakom zorganizowaną w bibliotece wystawę drewnianych „Zabawek naszych babć i dziadków”. Tak oto w bibliotece tradycja pięknie spotyka się z nowoczesnością...
26 stycznia
Mościsko
Podczas III Gminnego Kolędowania w Mościsku pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta wystąpili jako kolędnicy, czyli Król Herod, Śmierć (na obcasach), Pastuszkowie, Anioł i Diabeł.


? Godna pochwały konsekwencja w pielęgnowaniu idei własnego Patrona. Pamiętacie kolędników z „Chłopów”?
27 stycznia 2016
Ołdrzychowice Kłodzkie
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko przypomniała na swojej stronie www o prowadzonych od lat przez bibliotekarkę, Małgorzatę Ostrowską, zajęciach dla czytelników niepełnosprawnych. Kierują je przede wszystkim do czytelników dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestnikami zajęć są kobiety i mężczyźni z Domu Pomocy Społecznej w Podzamku. W zajęciach stosowane są elementy biblioterapii.

Bibliotekarze napisali: „Obecność w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach osób z niepełnosprawnością intelektualną nikogo już nie dziwi”. I to też jest sukces – złamano barierę utrudniającą osobom z niepełnosprawnością intelektualną kontakt z kulturą.
29 stycznia 2016
Wałbrzych
W filii PiMBP w Wałbrzychu na Piaskowej Górze odbyła się inauguracja Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży.

O powstałych z początkiem roku klubach DKK piszemy szczegółowiej pod datą 14 stycznia.
29 stycznia 2016
Kobierzyce
W filii bibliotecznej kobierzyckiej BP w Tyńcu Małym rozpoczął się cykl spotkań pod hasłem „Dyskusje książkowo-filmowe w zacnym gronie”, czyli wspólne oglądanie filmów o pisarzach, muzykach oraz adaptacji dzieł literackich.
30 stycznia 2016
Kłodzko
Bibliotekarze z Kłodzka (MBP) postawili w Bibliotece zamkniętą szafę z książkami, opatrzyli ją szyldem „Kulturalna szafa” i zaproponowali swoim czytelnikom fajną zabawę. Szafa oczywiście została wypełniona książkami. Zadaniem czytelnika, który podejmuje zabawę, jest uzupełnienie listy książek, w których szafa jest bohaterką utworu lub motywem (czasem tytułowym). Można zatem dopisać się do listy albo zostawić skan okładki, rysunek, fragment tekstu itp. Kiedy tak się stanie, czytelnik może wypożyczyć książkę z KULTURALNEJ SZAFY – a są tam same świetne rzeczy (jak zapewniają bibliotekarze).


? Dobry ruch marketingowy! Czy nie można by tego rodzaju sposobów używać do uruchamiania tych części księgozbioru, które mają mniejsze powodzenie? W każdym razie pomysł bardzo inspirujący.
styczeń 2016
Trzebnica
Trzebnicka MiGBP ogłosiła ankietę, która jest elementem konsultacji społecznych, potrzebnych, by gmina otrzymała dotację celową na rozbudowę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej. Respondentów pytano, m.in. o to, czy dostrzegają potrzebę stworzenia większej przestrzeni dla biblioteki i czy zmodernizowany budynek ratusza w Trzebnicy będzie dobrym miejscem na nową siedzibę nowoczesnej biblioteki.
Mietków
Podobne konsultacje (też z pomocą ankiety) przeprowadzono w Mietkowie. Były związane z planowaną budową nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej, która ma się stać „nowoczesnym centrum dostępu do wiedzy i kultury i lokalnym ośrodkiem życia społecznego”.


Życzymy trzebnickim i mietkowskim bibliotekarzom, żeby gremialne potwierdzenie ich potrzeb przez mieszkańców poskutkowało przyznaniem odpowiednich dotacji. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję napisać o tym w „Kronice”....
1-12 lutego 2016
Wrocław
Tym razem – wyjątkowo – zamieszczamy informację o ciekawych zajęciach plastycznych dla dzieci urządzonych podczas ferii w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. Wart upowszechnienia jest zarówno sam pomysł, jak i sposób przeprowadzenia. Odsyłamy do artykułu, który publikowaliśmy w niniejszym portalu >>
.
1-11 lutego 2016
Wołów
Prawie dwa tygodnie w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wołowie trwała akcja, podczas której zebrano ponad 300 książek, przekazanych później bibliotece więziennej. Była to część ogólnopolskiej akcji „Książki w pudle”.

? !
2 lutego 2016
Lwówek Śląski
Lwówecka Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wystawę fotografii autorstwa Jerzego Wiklendta, poświęconą pożegnaniu i kultowi księdza Jerzego Popiełuszki (lata 1984-89). Napisano, że znalazły się na niej fotografie, przedstawiające początki kultu księdza-męczennika. I to wydaje się bardzo szczególne i cenne, bo rzadziej dokumentowane.

2 lutego 2016
Głogów
Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie rozpoczęła nową odsłonę cyklu spotkań pod wszystko mówiącym hasłem „Fotostopem przez świat”, w którym prezentują swoje zdjęcia z odbytych podróży także czytelnicy.


Dziś prawie każdy dysponuje przyzwoitym aparatem przynajmniej w komórce. I przywiózłszy z podróży setki zdjęć, zazwyczaj ich nie wywołuje, tylko prezentuje najbliższym (jeśli chcą oglądać!) Dlatego dobrze, że jest miejsce, gdzie ten fotograficzny plon wyjazdów można prezentować. Oczywiście, trzeba mieć jeszcze trochę do powiedzenia, ale jeśli już do takiego spotkania dochodzi, biblioteka staje się ważnym miejscem społecznej integracji na poziomie podstawowym.
2 lutego 2016
Pielgrzymka
W licznych bibliotekach Dolnego Śląska odbywały się spotkania pod hasłem „O finansach w bibliotece”. Wybraliśmy jako przykład Bibliotekę Publiczną w Pielgrzymce, która zachęcała do udziału w spotkaniu sugerując, że będzie poświęcone temu, co jest bliskie każdemu. Zacytujmy: „Mieszkańców w wieku 50+ zapraszamy na spotkania związane z gospodarowaniem domowym budżetem...”.
3 lutego 2016
Bogatynia
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni od kilku lat wybiera „Człowieka Roku Biblioteki”. W lutym wręczono specjalną statuetkę Wandzie Miłopolskiej-Trojanowskiej, prezesowi bogatyńskiego Klubu Nauczycielskiego „Izis”. Tytuł jest przyznawany za „szczególny wkład w działania na rzecz środowiska lokalnego oraz za współpracę z biblioteką”.


? Wiele bibliotek ma skromne możliwości, by konkretnie odwdzięczyć się tym, którzy je wspierają. Pomysł z tytułem honorowym jest z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem.
4 lutego 2016
Czernica (pow. wrocławski)
Ze strony internetowej  Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy wybraliśmy informację o zdarzeniu, które ma wiele uroku i jest przykładem prawdziwego odruchu serca. Oto pani sołtys Kamieńca Wrocławskiego przyniosła do biblioteki skrzynkę pysznych jabłek, którymi bibliotekarze zaraz podzielili się z czytelnikami, tzn. skrzynka stała przy ladzie, a odwiedzający bibliotekę mogli się owocami częstować.

? Dzięki takim szczerym odruchom, jeszcze tli się jakaś wiara w ludzką życzliwość i altruizm...
4 lutego 2016
Kudowa-Zdrój
W Tłusty Czwartek na profilu facebookowym MBP pojawił się taki oto wpis: „Aby spalić jednego pączka, trzeba czytać na głos przez 2 godziny :) To jak długo dzisiaj czytacie?”.

Uff! Są tacy, którzy powinni spędzić nad książką dzień i noc! Trudny wybór: albo dodatkowe kilogramy, albo ciężka chrypa...
5 lutego 2016
Żmigród
W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej urządzono dla dzieci spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Nutelli. Jak piszą bibliotekarze na stronie www: „Frekwencja dzieci przerosła nasze oczekiwania”.


To trochę przedłużenie Tłustego Czwartku. Jeśli zatem wierzyć zasadzie „1 pączek = 2 godziny głośnego czytania”, dzieci też musiałyby długo czytać chórem jakieś bajki...
8 lutego 2016
Dziadowa Kłoda
Przykład owocnej współpracy: Gminna Biblioteka Publiczna im. J. Ładzińskiej w Dziadowej Kłodzie chciała pokazać dzieciom promujące czytelnictwo przedstawienie „Ostatnia książka świata” Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa. W bibliotece jednak jest za mało miejsca, żeby większa grupa mogła obejrzeć spektakl. I lokalu użyczył Zespół Szkół w Dziadowej Kłodzie.
9 lutego 2016
Ząbkowice Śląskie
BPMiG w Ząbkowicach zainaugurowała cykl wykładów poświęconych „regionowi jako dzielnicy wielokulturowej” – „Wszechnica wiedzy o Dolnym Śląsku”. Na plakacie reklamującym cykl 12 wykładów (co miesiąc), wyjaśniono, że prowadzący, mgr inż. Jerzy Organiściuk, będzie mówił  m.in. o śląskim budownictwie, przemyśle, kolei, kościele, nauce, piśmiennictwie, sztuce, obyczajach, stroju, kuchni.
11 lutego 2016
Dzierżoniów
Jubileusz 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie uczczono specjalną konferencją. Oprócz charakterystycznych dla tego rodzaju uroczystości składników, jak wręczanie nagród, laudacje itp., pojawił się element nietypowy a ciekawy. Przed dzierżoniowskim ratuszem odsłonięto Pomnik Książki (zdjęcie powyżej). Jego autorką jest artystka ze Świdnicy Kamila Karst. Biblioteka przygotowała na tę okazję nowe, jubileuszowe wydanie „Dzierżoniowskich legend i opowieści” Janiny Weretki-Piechowiak pod redakcją dyrektorki MBP – Jadwigi Horanin.


Teraz pomników, w których na cokole postawiono książkę mamy w Polsce cztery. Oprócz Dzierżoniowa – w Kaliszu, Lesku i Strykowie. W czasach ostrego kryzysu czytelnictwa w Polsce wzniesienie takiego pomnika staje się ważnym gestem. Dzierżoniowskim Bibliotekarzom dziękujemy i gratulujemy jubileuszu!
11 lutego 2016
Zgorzelec
Ambicją zgorzeleckiej MBP jest wydanie książki, która stanie się, zacytujmy: „jedyną w swoim rodzaju, oryginalną i serdeczną «kroniką» z życia polskiego Zgorzelca”. Biblioteka ogłosiła specjalny konkurs i apel o przekazywanie zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z historią i współczesnością miasta. Konkurs na wspomnienia jest skierowany i do zgorzeleckich pionierów i do nastolatków.


Nadzwyczajne rezultaty przynosi każda możliwość otwarcia prywatnych szuflad. Tak pomyślany konkurs jest jednym ze sposobów. Jeśli się uda pozyskać materiały od mieszkańców, można mieć 99% pewności, że będą one bardzo ciekawe...
12 lutego 2016
Strzelin
„Gdyby ktoś pytał o liczbę wystaw jaką można zobaczyć w ciągu jednego dnia, to odpowiadamy, że jeśli wartościowe i ciekawe, to można i cztery” – czytamy na stronie www MBP w Strzelinie. Działający w bibliotece Salonik Artystyczny co jakiś czas, jak podkreślają organizatorzy, „zamienia się w salonkę” i rusza na artystyczną wyprawę. Tym razem wyjazd miał ogromnie ambitny program – najpierw obejrzenie we wrocławskim Pałacu Królewskim 3 ekspozycji: „Wystawy Arcydzieł” w Pałacu Królewskim, monograficznej wystawy Andrzeja Heidricha (tego, który projektował używane przez nas banknoty; pisaliśmy o tej wystawie >>) i sytuującej się na granicy sztuki i etnografii ciekawej prezentacji szopek bożonarodzeniowych. Zwieńczeniem tego pasma atrakcji (może powinienem napisać: art-akcji) były odwiedziny w BWA na wspaniale zaaranżowanej wystawie klasyka współczesnej rzeźby Eduardo Chillidy.


Działalność strzelińskiego Saloniku Artystycznego jest przykładem kompetentnego, efektywnego (i efektownego) rozwijania kulturalnej aktywności i... świadomości!
12 lutego 2016
Wisznia Mała
Gminna Biblioteka Publiczna w Wiszni Małej znalazła swój sposób na Walentynki. Przez cztery dni wystawione były książki opatrzone czerwonym serduszkiem – specjalnie wybrane przez bibliotekarki romanse.
16 lutego 2016
Twardogóra
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze podsumowała ferie zimowe.  Tym razem podporządkowane były jednemu celowi – edukacji dla Doliny Baryczy. Ok. 150 młodych ludzi  brało udział w najrozmaitszych związanych z tematem, zabawach: wykonywaniu zwierząt z doliny Baryczy w formie origami, układaniu puzzli z Doliną, rozgrywkach gier planszowych popularyzujących małą ojczyznę, inscenizowali bajki o miastach Doliny i o karpiku Milusiu, zawartych w książce „Bajkowa Dolina Baryczy”.


Było też wiele bardziej neutralnych rozrywek (komputery, tablety itp.), ale zaimponowała nam zwłaszcza mnogość zabaw „regionalistycznych”.
17 lutego 2016
Przedmoście
Biblioteka Publiczna Gminy Głogów z s. w Przedmościu wzięła udział w badaniu w ramach trzyletniego projektu pt. „Daily Innovators and Daily Educators in the Libraries”, finansowanego przez Komisję Europejską. Zbierano dane o bibliotecznej ofercie edukacyjnej dla osób dorosłych i dzieci, w tym także osób o specjalnych potrzebach czy znajdujących się w specyficznej sytuacji życiowej.


? Projekt ma zasięg europejski. W Polsce realizowany jest za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Cytujemy za portalem FRSI: „bibliotekarze i inni lokalni edukatorzy otrzymają pakiet materiałów edukacyjnych, który umożliwi im podniesienie własnych kompetencji i prowadzenie nowych działań dla osób dorosłych. Dorośli użytkownicy bibliotek i lokalnych instytucji kultury będą mogli skorzystać z innowacyjnej oferty edukacyjnej, która pozwoli im rozwinąć kreatywność, przedsiębiorczość i umiejętności cyfrowe oraz zdobyć kompetencje międzykulturowe i społeczne, co przyczyni się do wzrostu ich aktywności w lokalnych społecznościach”. Na razie więc jest to chyba jakiś rekonesans w bibliotekach, pierwsze przymiarki... Ale warto wiedzieć! (więcej >>)
17 lutego 2016
Czernina
Dyskusyjny Klubu Książki przy Bibliotece w Czerninie (jest to filia BP w Górze) obchodził dziesięciolecie! Warto dodać, że klubowiczki spotykają się często (w ubiegłym roku aż 33 razy). Jak czytamy na www: „...odkładają na bok  obowiązki, zmartwienia i przychodzą uśmiechnięte, pełne energii do bibliotek, aby podyskutować o literaturze”.


Musi to być jeden z pierwszych Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce, bo działa od momentu, kiedy Instytut Książki uruchomił to przedsięwzięcie! Słowa uznania dla moderatorki i czytelniczek!
18 lutego 2016
Oborniki Śląskie
Biblioteka Publiczna w Obornikach zaprezentowała wystawę pocztówek z życzeniami z początków wieku XX. Pochodziły ze zbiorów jednej z obornickich rodzin.


Sądząc z reprodukcji prezentowanych na www to rzeczywiście piękne okazy! Jak zawsze, zbiory prywatne ukrywają prawdziwe skarby. Warto do nich sięgać, jeśli to możliwe!
19 lutego 2016
Jelenia Góra
Książnica Jeleniogórska poinformowała swoich Czytelników, że zdigitalizowała już prawie wszystkie pocztówki znajdujące się w jej zbiorach. Można je oglądać w portalu „Cyfrowy Dolny Śląsk”, po otwarciu zakładki „Pocztówki”. Poza pocztówkami z kolekcji jeleniogórskiej, znajdują się tam również zbiory innych bibliotek uczestniczących w projekcie CDŚ.


Gratulując jeleniogórzanom, podkreślimy jeszcze jedno – tę cyfrową bibliotekę pocztówek wyróżnia precyzja opisu każdego eksponatu.
19 lutego 2016
Wilczyce
W bibliotece w Wilczycach (filia GBP w Długołęce) rozpoczął się cykl spotkań ze Zbigniewem Walerysiem, który w filmie Jerzego Kawalerowicza „Quo vadis” grał rolę Pawła z Tarsu. Jako pretekst bibliotekarze wykorzystali tu oczywiście obchody Roku Sienkiewiczowskiego. W kolejnych dniach aktor odwiedził biblioteki w Długołęce, Łozinie, Brzeziej Łące i Borowej.
22 lutego 2016
Głuszyca
Głuszyckie Dyktando Miejskie już po raz czwarty organizowała tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna.


A któż ma pilnować poprawności języka jak nie ludzie książki! Popieramy i duchowo wspieramy!
24 lutego 2016
Białołęka
Biblioteka Publiczna Gminy Pęcław zorganizowała półtoramiesięczny kiermasz książki wycofanej w ramach selekcji księgozbioru.
23 lutego 2016
Pieńsk
Pieńska Biblioteka Euroreginalnego Centrum Kultury i Komunikacji urządziła warsztaty kaligrafii dla gimnazjalistów. Było trochę teorii i historii, pokaz pięknego pisania i wreszcie samodzielne próby stosowania w praktyce wiedzy o literach, ich kształtach i dukcie.


Kaligrafia zanika, tak jak wiele umiejętności, których zbędność wymuszają komputery i inne maszyny oparte na nowoczesnych technologiach. Ale warto o nich pamiętać i czasem je przypominać, choć są to już „eksponaty muzealne”.
25 lutego 2016
Wiązów
W drugim tygodniu ferii Gminna Biblioteka Publiczna przyłączyła się do obchodów Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Dzieciaki zdobiły przygotowane w bibliotece szablony ptaków, robiły oryginalne karmniki – oklejono ziarnami rolki z papieru toaletowego, które przewiązano sznurkami i zawieszono na gałęziach drzew w bibliotecznym ogrodzie.


Podoba się nam ten prosty, skuteczny pomysł na karmnik. Jedno tylko nas gnębi... Czym mianowicie przyklejono ziarna do rolek, bo jeśli np. miodem czy ciastem, to w porządku...
26 lutego 2016
Świdnica
Wieloletnia dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, p. Krystyna Bartela została uhonorowana przyznawanym przez Radę miejską tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnicy”.  Funkcję dyrektora MBP pełniła przez 29 lat i budowała jej prestiż bardzo skutecznie, co znajdowało wyraz w tym, że kierowana przez nią placówka była uznawana za „prężną instytucję kultury nie tylko w mieście, ale również na poziomie województwa i kraju”. P. Krystyna Bartela działała także w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich i Towarzystwie Regionalnym Ziemi Świdnickiej. Temu ostatniemu udzieliła miejsca na siedzibę właśnie w bibliotece i przejęła opiekę nad archiwaliami towarzystwa. Do dziś jest aktywnym członkiem zespołów redakcyjnych „Rocznika Świdnickiego’” i „Encyklopedii Świdnicy”.


Pani Krystynie Barteli, naszej zasłużonej Koleżance, serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe dokonania!
27 lutego 2016
Kruszyn
Gmina Kruszyn organizuje doroczny Maraton Układania Puzzli (już po raz dwunasty!). Tej gminnej imprezie towarzyszyła „Noc w Bibliotece”, podczas której najmłodsi czytelnicy też wzięli udział w konkursie na układanie puzzli (każdy otrzymał nagrodę).
29 lutego 2016
Jawor
W Miejskiej Bibliotece Publicznej ruszył „Pociąg do Jawora”.  Udało się zgromadzić wokół biblioteki grono miłośników historii tego miasta, którzy chcieliby się podzielić swoją pasją i wiedzą z innymi. Stąd pomysł na cykl spotkań, podczas których wspomniani pasjonaci mówią o historii Jawora, pokazując zdjęcia i dokumenty. Podczas pierwszego z nich oglądano zdjęcia miasta sprzed II wojny światowej.
29 lutego 2016
Oława
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie wprowadziła komputerowy system wypożyczeń.


Powtórzmy: 46 bibliotek publicznych w naszym województwie wypożycza swoje zbiory w oparciu o jakiś system elektroniczny, a 42 już pracują nad wprowadzeniem swoich zbiorów do zakupionego już systemu.
29 lutego 2016
Szczawno-Zdrój
Odnotowujemy z przyjemnością konkurs czytelniczy oparty na polskiej literaturze współczesnej. MBP w Szczawnie-Zdroju zachęciła uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w powiatowym konkursie „Miejsca, legendy i ludzie ziemi wałbrzyskiej w powieściach Joanny Bator”.


Dolnośląskie, a nawet węziej, Wałbrzyskie, ma aż dwie gwiazdy literatury współczesnej, których twórczość jest „jak znalazł” w takich razach – Olgę Tokarczuk i Joannę Bator. W obu wypadkach mamy do czynienia z literaturą najwyższej próby, która może być bazą do budowania wiedzy młodych czytelników o literaturze najnowszej.
29 lutego 2016
Wądroże Wielkie
GBP w Wądrożu Wielkim podziękowała publicznie dziesięciu firmom lokalnym za „wsparcie w sfinansowaniu materiałów edukacyjnych dla czytelników Biblioteki”.


Dlaczego nie docenia się tych, którzy potrafią taki sponsoring załatwić i tych, którzy się na sponsorowanie decydują? Bibliotekarze to chociaż napiszą o tym na swojej www. My z kolei dostrzegamy ich jako załatwiających to wsparcie. Ale dlaczego bibliotekarzy, którzy działają w podobny sposób w całym kraju, nie doceniają decydenci?
luty 2016
Żarów
Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak – podarował żarowskiej MBP książki, czasopisma, plakaty oraz ścienny starodruk Kodeks Praw Dziecka.


Ładny gest polityka, który swoją działalność na rzecz dzieci rozpoczął jeszcze jako nastolatek w Świdnicy (Koło Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”) i przez wiele lat związany był przede wszystkim ze Świdnicą i Dolnym Śląskiem.
luty 2016
Borów
GBP w Borowie ogłosiła wyniki wyborów najlepszego czytelnika w 2015. Takie konkursy (wybory) odbywają się w niektórych bibliotekach, ale nie wszystkie podają rekordowe wyniki. Dlatego tym razem Borów. Podajemy nazwiska, bo to prawdziwi rekordziści: (dorośli) Monika Borelowska – 338 książek (niemal jedna na dzień!); (młodzież) Angelika Ciura – 152 książki (jedna na 2-3 dni); (dzieci) Natalia Kazuro – 139 (książki wprawdzie mniejsze, ale nie ustępuje dorosłym rekordzistom!). Brawo!
Luty 2016
Brzeg Dolny
Z opóźnieniem  (dlatego nie pisaliśmy o tym wcześniej) Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna ogłosiła na stronie www sprawozdanie z ważnego dla niej spotkania, które odbyło się w połowie grudnia 2015 r. Było to spotkanie z mieszkańcami Brzegu w sprawie budowy nowego obiektu bibliotecznego.
Mieszkańcom zaprezentowano koncepcję tej budowy, a więc omówiono nową lokalizację siedziby biblioteki, pokazano projekt fasady (konstrukcja parterowa, fasada ze szkła i aluminium, biologiczny dach, umożliwiający utworzenie na nim ogrodu). Ponadto opisano, jakie będą wnętrza (700 m kw. powierzchni użytkowej) i jak budynek będzie wyposażony w sensie technicznym. Wskazówki mieszkańców, które zostały zgłoszone zarówno podczas spotkania, jak i poprzez ankietę, będą brane pod uwagę przy zagospodarowywaniu budynku. Budowa ma ruszyć w 2016 r.

Z tekstu sprawozdania można było odnieść wrażenie, że projekt spełnia ambicje mieszkańców Brzegu, którzy – co podkreślają – oczekują, że powstanie biblioteka nowoczesna!