Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Anatomicum. Muzeum Anatomii
tekst: Jennifer Z. Paxton
ilustracje: Katy Wiedemann
Dwie Siostry, 2021
Ponad 200 kości, 120 tysięcy kilometrów naczyń krwionośnych i miliardy komórek nerwowych – to ludzkie ciało. Dzięki Anatomicum poznacie wszystkie jego sekrety.

Witajcie w Muzeum Anatomii. Dzięki tej książce zajrzycie do środka nieprawdopodobnie złożonego mechanizmu, jakim jest ciało człowieka. Poznacie budowę jego komórek, tkanek, organów i układów oraz przebieg zachodzących w nim procesów, takich jak trawienie i oddychanie. Dowiecie się, ile krwi na dobę przepływa przez tętnice i żyły, co trzyma zęby na miejscu, dzięki czemu możemy robić miny, jak powstaje głos i co ucho ma wspólnego z równowagą. Prześledzicie przebieg ciąży i dojrzewania, odkryjecie, jak działają mózg, żołądek i serce.
Wejdźcie do Anatomicum, by zwiedzić wnętrze ludzkiego ciała.

Źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/anatomicum.html
Tilda i kurzołek
Andrus Kivirähk
Widnokrąg, 2021
Wyobraźcie sobie, że każde ziarenko kurzu to aniołek. Aniołek-kurzołek, który ma moc przypominania tego, co zapomniane…
Mała Tilda nie pamięta swojego taty. Bardzo kocha mamę, ale w samotności zastanawiała się, czy jest podobna do taty, kim był i dlaczego umarł. Może o nim rozmawiać tylko z przyjacielem Lukasem… Lukas ma swoje zmartwienia. Nie wie, co chce robić w życiu. Wszystkie zawody świata, te prawdziwe, wydają mu się nudne. Za to lubi czytać i – gdyby to było możliwe – chętnie zostałby pogromcą wampirów lub piratem, ale wie, że takiej pracy nie ma. Tymczasem wszyscy nazywają go leniem i darmozjadem… Pewnego dnia do domu Tildy przybywa maleńki jak ziarnko kurzu aniołek. Aniołek-kurzołek, który ma moc przywracania wspomnień. Dzięki niemu zmieni się życie dziewczynki, jej przyjaciela, a także wielu innych mieszkańców miasta.
Wielowymiarowa, ponadczasowa i uniwersalna opowieść w klimacie najpiękniejszych baśni Andersena. Historia o pamięci, dzięki której możemy określić swoje miejsce w świecie. I mimo że kierowana jest do dzieci, z pewnością zachwyci również dorosłych.

Źródło: https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/ksiazki/tilda-i-kurzolek/
Sprawa szyfru na krynolinie. Enola Holmes. Tom 5
Nancy Springer
Poradnia K, 2021
Enola Holmes nie ma typowej rodziny. Jej matka jest nieobecna, a sporadyczne spotkania z bratem to najwięcej na co mogłaby liczyć. Dlatego bardzo przywiązuje się do swojej ujmującej gospodyni, pani Tupper. Można powiedzieć, że kobieta zastępuje jej matkę…
Niestety, pewnego dnia zostaje porwana.

Kiedy Enola to odkrywa, postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć. Kto i dlaczego mógłby chcieć porwać staruszkę? Wskazówką może być list z pogróżkami, który dostała kilka dni wcześniej. Zagadka jest bardzo trudna, a do odkrycia wiele – również tajemnic życia pani Tupper. Czy i tym razem śledztwo sprytnej detektywki zakończy się sukcesem? I co z tym wszystkim wspólnego ma Florence Nightdale, najsłynniejsza pielęgniarka w historii?

Źródło: https://poradniak.pl/produkt/enola-holmes-sprawa-szyfru-na-krynolinie/
Britannica. Nowa encyklopedia dla dzieci
Christopher Lloyd
Wydawnictwo Kropka 2021
Ta encyklopedia jest jak wyprawa w dalekie zakątki świata, w kosmos, a nawet do wnętrza Ziemi. Każdemu, kto weźmie ją do ręki, pozwoli poczuć się jak na spotkaniu z supernauczycielem lub podczas wizyty w nowoczesnym muzeum czy galerii…

Britannica to znak jakości od 1768 roku. A jednak to NOWA encyklopedia, inna niż te z naszego dzieciństwa, bo choć analogowa, formą i pomysłem przypomina innowacyjne publikacje multimedialne. Zawiera zdjęcia, ilustracje, quizy, diagramy, odnośniki, wykresy i nieprzebraną ilość ciekawostek, zaś wszystkie tematy przedstawione są w niej w wyjątkowo atrakcyjny oraz przystępny dla młodych czytelników sposób.
Wiadomo nie od dziś, że apetyt rośnie w miarę czytania… Im więcej znajdujemy odpowiedzi na pytania, które nas nurtują, tym więcej pojawia się ich później. Britannica pozwoli dzieciom zagłębić się w najciekawsze zagadnienia astronomii, zoologii, archeologii, historii i wielu innych dziedzin oraz da im ogromną satysfakcję z lektury, do której będą chciały wracać.

Źródło: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/29-britannica-nowa-encyklopedia-dla-dzieci
Śnieżyczka i Róża
Emily Winfield Martin
Mamania 2021
Śnieżyczka i Róża – dwie siostry, tak różne od siebie jak kwiaty, od których mają imiona – zmuszone są do opuszczenia bezpiecznego domu po tajemniczym zaginięciu ojca. Przenoszą się z matką do chaty w lesie, który, jak to w baśniach bywa, pełen jest niesamowitych stworzeń i wydaje się zaczarowany. Jak dziewczynki poradzą sobie z niebezpieczeństwami i wyzwaniami zdane tylko na siebie? I co najważniejsze, czy uda im się odnaleźć ojca?

Źródło: https://mamania.pl/product-pol-858-Sniezyczka-i-Roza.html?query_id=3
Tyle miłości nie może umrzeć
Moni Nilsson
Zakamarki 2021
Opowieść o stracie mamy – smutna, ale też niosąca pocieszenie. Historia o życiu i przyjaźni, i takiej miłości, która nigdy nie umiera.
Lea i Noja były przyjaciółkami, odkąd pamiętają. Były, ale już nie są. Bo co to za przyjaciółka, która mówi, że twoja mama umrze? Lea wierzy, że tak długo, jak będzie nienawidzić Noi, tak długo mama będzie żyła
Jednak mama jest coraz słabsza i nie ma znaczenia, jak bardzo Lea nienawidzi Noi. Dobrze, że chociaż piegowaty Konrad chce się zadawać z Leą, pomimo że ta bije się ze wszystkimi naokoło, aż krew tryska. I dobrze, że jest starszy brat Lucas oraz że jest Abbe, z którym jedno oko Lei najwyraźniej flirtuje.

Moni Nilsson, znana polskim czytelnikom z książek o Tsatsikim oraz serii Przygody w Raju, jak mało kto potrafi otwarcie pisać o trudnych sprawach. Bez tabu i bez sentymentalizmu – swoich bohaterów obserwuje uważnie i przedstawia z czułością oraz szczyptą humoru.

Źródło: https://www.zakamarki.pl/produkt/tyle-milosci-nie-moze-umrzec/

Gwiezdny zegar. Cienista ćma
Francesca Gibbons
Harper Collins Polska, 2020
Imogen powinna być milsza dla swojej młodszej siostry Marie. I dla chłopaka mamy. A już na pewno nie powinna przechodzić przez drzwi w drzewie, do których zaprowadziła ją dziwna srebrzysta ćma.

Ale z drugiej strony… Kto zawsze robi to, co powinien?

Imogen i Marie zostają niespodziewanie uwięzione w magicznym królestwie, w którym nikt nie zachowuje się tak, jak powinien. Siostry walczą z czasem, uciekając przed potworami wyłaniającymi się po zmroku i szukając drogi powrotnej do domu. Z pomocą przychodzą im rozpieszczony książę, tańcząca niedźwiedzica, a nawet gwiazdy spoglądające na nie z góry…

Źródło: https://harpercollins.pl/ksiazka,4982,gwiezdny-zegar-cienista-cma.html

Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata
Ana Cristina Herreros
Dwukropek, 2021
Zbiór 44 historii zaczerpniętych z rozmaitych kultur (m.in. hiszpańskiej, greckiej, irlandzkiej, chińskiej, tybetańskiej, arabskiej, indyjskiej, azteckiej, aborygeńskiej, buszmeńskiej czy kultury Inuitów), których wspólną bohaterką jest Śmierć. Z poszczególnych opowieści wyłania się obraz Śmierci jako Matki, która towarzyszy ludziom od chwili narodzin (czasem wręcz fizycznie, jak w micie zairskim, gdzie pomaga przy porodach) i wszystkich, bez względu na status, traktuje jednakowo. Śmierć jest przedstawiona w różnych odsłonach (jako sprawiedliwa, przyjaciółka czy zakochana), a poszczególne opowieści poświęcone są postrzeganiu jej w kulturach niemal z całego świata. Wiele z nich jest dość egzotycznych, jak chociażby walencjańska historia o staruszce, która uwięziła śmierć na swojej gruszy, czy meksykańska baśń o śmierci, którą drwal poratował jedzeniem i w zamian za to otrzymał dar uzdrawiania, a także legendy Aborygenów, Azteków czy Inuitów.

Źródło: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/nieunikniona-basnie-matki-smierci-z-calego-swiata/
Jaga i dom na orlich nogach
Maciej Rożen
Zielona Sowa, 2021
Jaga Kurzastopka – młoda czarownica – jest córką uzdrowicielki magicznych stworzeń i hodowcy chat na kurzych nogach. Mieszka w Zaklętych Kotlinach, w wiosce Klekotki, a jej najlepszym kumplem jest Cykor – mała chata wielkości domku dla lalek
Podczas Targowiska Nocy Letniej ktoś napada na wioskę – porywa rodziców Jagi i kradnie cenne jaja, z których wkrótce mają się wylęgnąć nowe chaty na kurzych nogach. Ten, kto to zrobił, działa na zlecenie potężnego mocodawcy i chce użyć jaj do przeprowadzenia prastarego rytuału. Ma on przywrócić w świecie magii dawny porządek rzeczy.
Jaga musi ratować rodzinę, odzyskać podopiecznych ojca i udaremnić spiskowcom ich niecny plan, wyrusza więc do zaczarowanego Krakowa, ukrytego przed zwyklakami, gdzie w obiegu jest więcej wróżek, demonów, biesów i zmorów gotowych na każdą szemraną robotę, niż w jakimkolwiek innym mieście w Europie.
Jaga odnajduje wielkiego maga – mistrza Jana Twardowskiego, który w zamian za pomoc w odnalezieniu rodziców, oczekuje, że dziewczynka przyjmie u niego posadę. Jaga zostaje „złotą rączką” w Domu Niespokojnej Starości dla Magicznych Stworzeń – pensjonacie prowadzonym przez czarnoksiężnika. Musi dbać o wygody jego lokatorów, ale przede wszystkim tchnąć na nowo życiodajną energię w Nieustraszonego - wiekowy dom mistrza Jana. Nieustraszony jest już bardzo stary i podupada na zdrowiu: ściany mu skamieniały, łamie go w schodach, nóg nie prostował od dekad, a do tego coraz częściej zapada w sen. Zbyt długi i głęboki oznacza dla niego śmierć.

Źródło: https://www.zielonasowa.pl/jaga-i-dom-na-orlich-nogach-19045.html
Szkoła szpiegów na wakacjach
Stuart Gibbs
Agora, 2021
Nastoletni as wywiadu i jego przyjaciele ze szkoły szpiegów powracają! Będzie się działo!

Nie tak miało wyglądać życie w szkole szpiegów. Po roku nauki w tajnej Akademii Szpiegostwa CIA nastoletni Benjamin Ripley ledwo trafia do tarczy (cud, że się nie postrzelił), z samoobroną idzie mu fatalnie, dobrze przynajmniej, że szyfry i kryptologia to jego mocna strona. Nie może doczekać się wakacji, ale nie dane będzie mu wypocząć. Okazuje się, że znów ściga go organizacja terrorystyczna Pająk.
Jak dobrze, że Ben ma po swojej stronie pewną wybitną szpieżkę – Erikę Hale. To zdecydowanie najsprawniejsza i najbystrzejsza przyszła tajna agentka w całej szkole, a przy okazji najmądrzejsza dziewczyna, jaką Benjamin kiedykolwiek spotkał. I choć świetnie się uzupełniają, status ich relacji mógłby brzmieć: “to skomplikowane”.

Druga część „Szkoły szpiegów” to nie jest książka dla grzecznych dziewczynek i chłopców. Świat tajnych agentów jest bezwzględny, dlatego żeby w nim przeżyć, potrzeba solidnej dawki sprytu, inteligencji, szczęścia i… zgranej ekipy, która poradzi sobie w każdej sytuacji.

Źródło: http://wydawnictwoagora.pl/szkola-szpiegow-na-wakacjach-drugi-tom-wystrzalowej-serii-szpiegowskiej-dla-dzieciakow/