UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy
Monika Utnik-Strugała
Nasza Księgarnia 2019
Zauważyłam, że w oknach pobliskiego biurowca do późnej nocy pali się światło, choć pracownicy dawno już wyszli do domu – to sprzątaczki porządkowały gabinety. Że gdy wszyscy odpoczywają, na ulicach pustego miasta ciężko pracują polewaczki czyszczące jezdnie. Że sąsiad ślęczy przy biurku i coś pisze. Że przez trawnik przebiegła mysz. I że już o piątej pod okoliczne sklepy podjeżdżają pierwsze samochody załadowane pod dach świeżym chlebem. Słowem, zrozumiałam, że noc skrywa mnóstwo tajemnic.

źródło oppisu: https://nk.com.pl/po-ciemku-czyli-co-sie-dzieje-w-nocy/2629/ksiazka.html#.XKc6HJgzYdU
źródło okładki: https://nk.com.pl/po-ciemku-czyli-co-sie-dzieje-w-nocy/2629/ksiazka.html#.XKc6HJgzYdU
Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód
Nikola Kucharska
Nasza Księgarnia 2016
Niezwykła opowieść o dwóch podróżach dookoła świata, z których jedną poznaje się w pionie, a drugą w poziomie… Dzięki formie harmonijki książkę można oglądać strona za stroną, ale przede wszystkim, do czego zachęcamy, rozłożyć na podłodze i śledzić krok po kroku przygody głównych bohaterów.
W pierwszą podróż – z północy na południe – zabierze nas rodzina prawdziwych globtroterów. Niestraszne im niebezpieczeństwo, odludne i dzikie miejsca. Będą musieli współpracować, żeby przetrwać swą ryzykowną eskapadę.
W drugą podróż – ze wschodu na zachód – wyrusza sympatyczna rodzinka chcąca odwiedzić najpopularniejsze turystyczne atrakcje świata! Niestety czasem trudno będzie pogodzić oczekiwania poszczególnych osób wobec wyprawy…

źródło oppisu: https://nk.com.pl/podroz-dookola-swiata-polnoc-poludnie-wschod-zachod/2335/ksiazka.html#.XKc17JgzYdV
źródło okładki: https://nk.com.pl/podroz-dookola-swiata-polnoc-poludnie-wschod-zachod/2335/ksiazka.html#.XKc17JgzYdV
Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach
Praca zbiorowa
Prószyński i S-ka 2019
"Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach" to kolejny zbiór opowiadań dla nastolatków napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla młodzieży.Każde opowiadanie podejmuje inny temat: skomplikowanych relacji oraz emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze i jej konsekwencjach, braku akceptacji dla odmienności i o poczuciu odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia nastolatków i osób z ich otoczenia. Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet ich znamy?

źródło oppisu: https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,77060
źródło okładki: https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,77060
Zły Król
Holly Black
Wydawnictwo Jaguar 2019
Najpierw bestialski mord, potem krwawa rzeź królewskiej rodziny i nieoczekiwana koronacja. Gdy wyszło na jaw, że w żyłach Dęba płynie królewska krew, na Jude spoczęło brzemię odpowiedzialności za to, żeby jej braciszek po prostu dożył dnia, w którym będzie mógł przywdziać na swoje skronie koronę.
Tymczasem na tronie elfów zasiada zły król, Cardan, a Jude przybiera niewdzięczną rolę szarej eminencji. Nie dość, że w świecie opętanych żądzą władzy magicznych istot wciąż zmieniają się sojusze i układy, to niełatwo jest zapanować nad kapryśnym władcą. Cardan nie zaniedbuje żadnej okazji, by sponiewierać i upokorzyć Jude, choć wcale nie słabnie jego deliryczna fascynacja dziewczyną.

źródło oppisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/zly-krol/
źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/zly-krol/
Chłopiec na szczycie góry
John Boyne
Replika 2017
Gdy mały Pierrot zostaje sierotą, musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix – służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.
Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpieczny nowy świat: świat terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec…

źródło opisu:https://replika.eu/tytul/chlopiec-na-szczycie-gory/
źródło okładki: https://replika.eu/tytul/chlopiec-na-szczycie-gory/
Awaria
Joanna Wachowiak
Wydawnictwo Literatura
Dom Tymka, Maćka i Anity jest fortecą naszpikowaną elektroniką. Wszystkowiedzący komputer Pina beznamiętnym głosem informuje, kiedy należy zamówić mleko albo opuścić żaluzje, włącza ogrzewanie i pokazuje obraz z kamery przed domem.
Gdy w święta do rodziny trafia przypadkiem Evo, najnowszej generacji robot osobisty, nawet Pina nie może sobie z nim poradzić. Nagle wszystko wywraca się do góry nogami, usterka goni usterkę, telefony są niedostępne, a dom staje się dla rodzeństwa pułapką.
Czy człowiek jest w stanie przechytrzyć maszyny? I kto stoi za tajemniczą awarią?

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/awaria
źródło okładki: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/awaria
Noah po prostu jest
Simon James Green
Zielona Sowa 2019
Ojciec Noah zniknął wiele lat temu, matka występuje na scenie jako imitatorka Beyoncé, wprawiając go w zażenowanie, a jego ukochana babcia nie jest już sobą. Ma tylko jednego przyjaciela, Harry'ego, a szkoła to... no cóż, szkoła to czyste piekło. Dlaczego Noah nie może być normalny jak wszyscy w szkole? Może gdyby nawiązał z kimś romantyczny związek – na przykład z Sophie, która jest idealna i cudowna – byłby kimś? Ale plany Noah biorą w łeb, gdy podczas jednej z imprez całuje się z Harrym. No cóż... każdemu może się zdarzyć, ale czy to oznacza, że Noah jest gejem? A może to był zwykły przyjacielski pocałunek? W sumie to przede wszystkim Harry całował Noah, a nie Noah Harry'ego, więc się nie liczy, prawda?
Przezabawna, pełna czarnego humoru i sarkazmu powieść o trudach nastoletniego życia i poszukiwaniu siebie.

źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl/noah-po-prostu-jest.html
źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl/noah-po-prostu-jest.html
Zostań, a potem walcz
John Boyne
Replika 2018
W dniu wybuchu I wojny światowej ojciec Alfiego Summerfielda obiecał, że nie pojedzie na front – ale nazajutrz złamał tę obietnicę. Cztery lata później Alfie nie wie, gdzie podziewa się jego ojciec, wie tylko, że wykonuje on jakąś specjalną, tajną misję. Pewnego dnia, czyszcząc buty na dworcu King’s Cross, Alfie niespodziewanie widzi nazwisko ojca w dokumentach należących do wojskowego lekarza. Oszołomiony i zdezorientowany chłopiec zdaje sobie sprawę, że ojciec leży w pobliskim szpitalu – miejscu, w którym leczy się chorych na nerwicę frontową. Alfie nie bardzo wie, co to takiego nerwica frontowa, lecz postanawia wyratować ojca z tego dziwnego, niepokojącego miejsca.

źródło opisu: https://replika.eu/tytul/zostan-a-potem-walcz/
źródło okładki: https://replika.eu/tytul/zostan-a-potem-walcz/
Papierowe serca
Elisa Puricelli Guerra
Akapit Press 2019
Dan i Una. Dwie historie i co najmniej dwie tajemnice. Oboje trafili do szkoły, w której pozornie wolno robić wszystko, ale szybko odkrywają mroczne oblicze tego miejsca. Odcięci od świata, pozbawieni nawet własnych imion, ukrywają listy w zapomnianej bibliotece i z każdym słowem są bliżej ujawnienia wielkiego sekretu. Czy dowiedzą się, jak działa podawane wszystkim uczniom Lekarstwo? I co skrywa się za jedynymi zamkniętymi drzwiami w samym sercu szkoły?

W rzeczywistości, w której młodym ludziom chce się wszystko odebrać, poruszająca historia Dana i Uny okazuje się zbawienna.

źródło opisu:https://www.akapit-press.pl/glowna/papierowe-serca-359.html
źródło okładki:https://www.akapit-press.pl/glowna/papierowe-serca-359.html
50 sekretnych misji. Jak przetrwać w świecie dorosłych
Pierdomenico Baccalario, Eduardo Jáuregui
Mamania, 2018
Czy umiałbyś żyć jak dorosły? Potrafisz wymienić żarówkę, zaplanować podróż, poruszać się samodzielnie komunikacją, a może umiesz zmienić oponę w samochodzie? Jeśli jeszcze nie, to nic straconego – czeka na ciebie 50 sekretnych misji, których wypełnienie pomoże ci odnaleźć się w tajemniczym świecie dorosłych, a może nawet zyskać ich uznanie!

źródło opisu: https://mamania.pl/product-pol-338-50-sekretnych-misji-Jak-przetrwac-w-swiecie-doroslych.html
źródło okładki: https://mamania.pl/product-pol-338-50-sekretnych-misji-Jak-przetrwac-w-swiecie-doroslych.html