Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

 

Odsłon : 1133 Pobierz jako plik iCal
Miejsce: Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
 
Początek:
W dniu: Czwartek, 14 Czerwiec 2018 w godzinach  17:00  - 18:00 
Koniec:
 


Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu ?Biblioteka pod gwiazdami. Spotkania z astronomią? organizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną.

Podczas czerwcowego spotkania prelekcję ?Zaglądając do wnętrza gwiazd: od helio- do asterosejsmologii? przeprowadzi prof. dr hab. Jadwiga Daszyńska-Daszkiewicz.

Ponad pół wieku temu odkryto subtelne drgania powierzchni Słońca o okresie około 5 minut. Zjawisko to powiązano z rozchodzącymi się we wnętrzu naszej dziennej gwiazdy falami akustycznymi. Wkrótce oscylacje te zostały wykorzystane do badania wnętrza Słońca, podobnie jak fale geosejsmiczne do badania wnętrza Ziemi. Narodziła się heliosejsmologia, dzięki której dokonano największego postępu w zrozumieniu budowy wewnętrznej Słońca.

Oscylacje wzbudzane są również w innych gwiazdach; o różnej masie, wielkości i na różnych etapach ewolucyjnych. Zwiększenie precyzji obserwacji i wykrywanie zmian jasności o coraz mniejszych amplitudach, w szczególności dzięki misjom kosmicznym MOST, CoRoT, Kepler, BRITE, pozwoliło ?zajrzeć? również do wnętrza innych, odległych gwiazd. Obecnie asterosejsmologia jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi astrofizyki.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

??Biblioteka pod gwiazdami. Spotkania z astronomią? to pięć otwartych wykładów popularnonaukowych prowadzonych we współpracy z pracownikami Instytutu  Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem wykładów jest popularyzacja astronomii i zagadnień dotyczących kosmosu oraz księgozbioru biblioteki. Kosmos od wieków wzbudza w ludziach ciekawość, fascynuje, a zarazem napawa lękiem. Codziennie możemy obserwować gołym okiem wędrówkę Słońca po niebie, widoczny jest Księżyc, którego blask zagląda nam do okien, a w bezchmurną noc podziwiamy rozgwieżdżony firmament. Proponowany przez nas cykl spotkań pozwoli dostrzec jeszcze więcej zjawisk, które zachodzą we Wszechświecie. Pracownicy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedzą o tajemnicach nocnego nieba. Przybliżą w przystępny sposób miłośnikom astronomii wybrane zagadnienia dotyczące kosmosu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
? Zachęcamy do zapoznania się z księgozbiorem!
Gwiazdy ? astronomia >>

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
? Terminy i tematy kolejnych spotkań:
11 października ? ?Wulkany w Układzie Słonecznym? (prof. Andrzej Pigulski) >>
13 grudnia ? ?Paradoks ciemnego nocnego nieba? (dr Sylwester Kołomański) >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


eventImage3

W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.