Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
STREET ART & POETRY OF WROCŁAW / SZTUKA ULICY I POEZJA WROCŁAWIA, Wrocław 2015
Album zawiera 53 fotografie malowideł powstałych w ostatnich kilkunastu latach na ścianach i murach Wrocławia. Znajdują się tu zarówno dzieła monumentalne, jak i zbuntowana młoda sztuka o niewielkich formatach. Wyróżnia je świeżość spojrzenia i duża kreatywność. Muralom w albumie towarzyszą wiersze 23 twórców, wrocławskich i świdnickich poetek i poetów. Co wynikło ze zderzenia zbuntowanego obrazu i niepokornego anarchizującego słowa, Czytelnik musi ocenić sam.Teksty w książce w językach polskim i angielskim. Publikacja zrealizowana dzięki wsparciu Miasta Wrocław oraz Biura Festiwalowego IMPART 2016 Zdjęcia i opracowanie graficzne Wojciech Majczyk, wybór wierszy i redakcja Jacek Inglot.
Andrzej Zawada, DRUGI BRESŁAW, Wrocław 2015
Pierwszy Bresław autor pisał przed laty. Starał się znaleźć wyraz dla swojego osobistego poglądu na wielowątkową i splątaną relację Polaków i Niemców, polskości i niemieckości. Po roku 1945 doświadczeniem codziennym mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska był tożsamościowy dyskomfort, wynikający z faktu umieszczenia ich egzystencji w przestrzeni historycznie obcej, politycznie zaakceptowanej i kulturowo atrakcyjnej, bez względu na to, czy poświęcali mu oni więcej czy mniej uwagi i refleksji.Drugi Bresław jest trzykrotnie większy od swego poprzednika. W nowych szkicach autor próbował zapisywać ewolucję swojego doświadczania i rozumienia zagadnień lokalnych. Z nadzieją, że te zmiany podobne są do zmian zachodzących w świadomości wrocławian i Dolnoślązaków, że może siebie traktować jak jednego z przechodniów, którzy widzą i dostrzegają to samo.
Tomasz Grudziński, MIĘDZY TWIERDZĄ A MIASTEM WOLNYM. Obraz życia miejskiego w Świdnicy w latach 1815-1870
Książka jest próbą rekonstrukcji świata, który przeminął. Na przykładzie Świdnicy autor ukazuje całokształt życia, jakie toczyło się w śląskim mieście w XIX wieku, w dobie przemian społeczno-gospodarczych. Tytuł sygnalizuje, że w omawianym okresie miasto uwolni się spod jarzma twierdzy, co przełoży się na jego urbanizacyjny i demograficzny rozrost. Z opisem mechanizmów funkcjonowania samorządu miejskiego, opieki społecznej, handlu, rzemiosła i przemysłu autor zestawił obraz codziennego życia świdniczan – pisze o ich rozrywkach, formach społecznej asocjacji, w końcu także o miejscowych zwyczajach. Treść wzbogacona została w cytaty pochodzące z prasy z tamtego czasu, przez co niemiecka przeszłość miasta staje się dla Czytelnika mniej obca i nabiera żywego wymiaru.