Kiedy spoglądamy na kartkę z kalendarza, zdajemy sobie sprawę, jak nieubłagany jest upływ czasu – mamy już prawie połowę grudnia. Wokół nas cały świat przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia, w przestrzeni publicznej pojawiają się bogato przystrojone i uginające się pod ciężarem bombek choinki, do naszych uszu dochodzi dźwięk świątecznych piosenek i kolęd. Zbliżający się  koniec roku to także czas podsumowań. Rok 2020 był wyjątkowy – pandemia koronawirusa, która wtargnęła niepostrzeżenie w nasze życie na początku marca, miała ogromny wpływ na to, jak mijał nam czas. Również my, bibliotekarze, odczuliśmy boleśnie obecność wirusa – odwołany Festiwal Frankofonii, zamknięcie i brak kontaktu z Wami – czytelnikami, brak możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak projekcje filmowe, warsztaty czy degustacje.

Jednak, pomimo szalejącej wokół pandemii, w tym roku udało nam się bardzo wzbogacić księgozbiór! Pojawiło się wiele nowych pozycji książkowych, i to nie tylko po francusku, ale także po włosku, hiszpańsku a nawet po portugalsku!

Najnowsza partia książek, które do nas dotarły, to powieści w języku francuskim.

Aż cztery powieści Amelie Nothomb, belgijskiej pisarki, która pisze w języku francuskim. W zeszłym roku jedna z jej powieści znalazła się w finale rywalizacji o Prix Goncourt. Nothombe podejmuje różne tematy, nie boi się także tych kontrowersyjnych. Publikuje nieprzerwanie od 1992 roku, a jej dzieła zdobywały różne nagrody literackie. Ciekawostką jest fakt, iż na okładkach książek często pojawia się sama autorka, nieraz w dziwacznych pozach i ujęciach.

? Amelie Nothomb, Frappe-moi le coeur, Albin Michel, 2017
? Amélie Nothomb, Les Aérostats, Albin Michel, 2020.
? Amelie Nothomb, Les prenoms epicenes , Librairie Générale Française, 2020
? Amelie Nothomb, Riquet à la houppe, Librairie Générale Française, 2019

Powieść Histoire du fils zdobyła tegoroczną nagrodę Prix Renaudout – to historia matki i syna, wyjątkowa opowieść o dojrzewaniu. Ksiązki Marie-Helene Lafon już wcześniej były nagradzane różnymi nagrodami literackimi. Prócz powieści, tworzy ona również krótsze formy – eseje i opowiadania.

? Marie-Helene Lafon, Histoire du fils,  Buchet-Chastel, 2020

Nasz księgozbiór wzbogacił się ostatnio o wszystkie książki, nominowane do najważniejszej,  prestiżowej francuskiej nagrody literackiej Prix Goncourt – jest wśród nich także powieść tegorocznego laureata Hervé’a  Le Telliera „L’Anomalie” . Nagroda jest przyznawana od 1903 roku i można ją zdobyć tylko raz w życiu. Prix Goncourt des lycéens to inna wersja tej nagrody, głos zabierają młodzi – jest wręczana przez francuskich licealistów od 1988 roku. Istnieje również polska wersja – Liste Goncourt – le choix polonais; jest przyznawana od 1998 roku, a w jury zasiadają studenci polskich romanistyk.

? Mohammed Aïssaoui, Les funambules,  Gallimard,2020
? Djaïli Amadou Amal, Les impatientes, Emmanuelle Collas, 2020
? Miguel Bonnefoy, Héritage, Rivages, 2020
? Emmanuel Carrère, Yoga, P.O.L, 2020
? Sarah Chiche, Saturne, Seuil, 2020
? Irène Frain, Un crime sans importance, Seuil, 2020
? Lola Lafon, Chavirer, Actes Sud, 2020
? Hervé  Le Tellier, L'anomalie, Gallimard, 2020
? Jean Pierre Martin, Mes fous,  L'Olivier,2020
? Carole Martinez, Les roses fauves, Gallimard, 2020
? Tobie Nathan, La Société des Belles Personnes,  Stock, 2020
? Camille Pascal, La chambre des dupes, Plon, 2020
? Maël Renouard, L'historiographe du Royaume, Grasset, 2020
? Maud Simonnot, L'enfant céleste,  L'Observatoire, 2020
? Camille de Toledo, Thésée, sa vie nouvelle, Verdier, 2020

Kryminały, powieści dokumentalne, książki nawiązujące do historii literatury i sztuki, powieści poruszające ważne problemy społeczne...

? Adrien Absolu, Les disparus du Joola, Jean-Claude Lattès, 2020
? Alice Zeniter, Juste avant l'oubli, J’ai lu, 2020
? Camille Laurens, Dans ce bras-là, Gallimard, 2019
? Camille Laurens, Fille, Gallimard, 2020
? David le Bailly, L’autre Rimbaud, L'Iconoclaste, 2020
? Dominique Bona, Camille et Paul, Librairie Générale Française, 2020
? Eric Laurrent, Une fille de rêve, Flammarion, 2020
? Fabrice Caro, Broadway, Gallimard, 2020
? Faiza Gaine, Kiffe, kiffe demain, Librairie Générale Française, 2020
? Franck Bouysse, Buveurs de vent, Albin Michel, 2020
? Guillaume Musso, Skidamarink, Calmann-Lévy, 2020.
? Isabelle Carré, Du côté des Indiens,  Bernard Grasset, 2020.
? Joel Dicker , L’énigme de la chambre 622, Éditions de Fallois, 2020
? Julia Kerninon, Liv Maria, L'Iconoclaste, 2020
? Loulou Robert, Zone grise,  Flammarion, 2020
? Muriel Barbery , Une rose seule, Actes Sud, 2020
? Pierre Lemaitre, Miroir de nos peines, Albin Michel, 2020
? Pierre Lemaitre, Robe de marié, Calmann-Lévy,  2009
? Veronique Olmi, Les évasions particulières, Albin Michel, 2020
Nowości jest tak dużo, że aż ciężko je wszystkie opisać! Ale mamy na to radę – zapraszamy wszystkich w nasze progi! Będziecie mogli nowości obejrzeć i wybrać w spokoju tę, którą chcielibyście przeczytać, zapytać nas o rekomendacje lub po prostu z nami porozmawiać. Czekamy na Was z niecierpliwością.

Bibliotekarze z Biblioteki Romańskiej