Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

? Gasnące ognie. Podróż po Palestynie,
Syrii i Mezopotamii
Antoni Ferdynand Ossendowski
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011

Pisarz i podróżnik o wielkiej wiedzy historycznej i geograficznej oprowadza po miejscach kultu – Palestynie, Syrii i Mezopotamii – na każdym kroku dostrzegając ich niepowtarzalność. Te obszary – świadkowie narodzin trzech światowych religii monoteistycznych – stopniowo odsłaniają przed autorem swoje sekrety, przez co poznajemy lepiej mity i legendy starożytnych cywilizacji.




 Opis tej niezwykłej podróży wzbogacony jest kolekcją unikatowych fotografii z pierwszego wydania dzieła z 1931 roku, które ukazują wyjątkowy klimat czasów minionych.



? Mocni ludzie
Antoni Ferdynand Ossendowski
[wydawnictwo:] Miles, 2020

Książka opisuje los porucznika Władysława Lisa, zesłanego na Syberię za udział w wojnie polsko-rosyjskiej. Jego żona, Julianna, dobrowolnie dołącza do niego, by razem osiedlić się w wiosce Narym. Dzięki swej pracowitości, uczciwości i dobroci, szybko nawiązują serdeczną więź z mieszkańcami, opierającą się na wzajemnej pomocy. Bohaterowie są wzorem cnót i wartości, takich jak sprawiedliwość, męstwo, patriotyzm, wytrwałość, empatia, braterstwo, miłość małżeńska, walka o wolność. Są ludźmi prawdziwie mocnymi, którzy wzbudzają podziw i inspirują. // Autor barwnie przedstawia styl życia lokalnej ludności, ich zwyczaje oraz sposoby radzenia sobie z trudnymi warunkami i dziką przyrodą. Bogactwo szczegółów przenosi momentalnie w inny, obcy świat i przybliża prawa, jakimi się rządzi.  (z noty wydawcy).



? Nauczycielka
Ferdynand Antoni Ossendowski
[wydawnictwo:] Miles, 2020

Jest rok 1924. Halina Olmieńska kończy seminarium nauczycielskie i zostaje kierowniczką małej szkoły powszechnej w Harasymowiczach na Polesiu. Staje się tym samym dla miejscowej ludności autorytetem w wielu dziedzinach życia – lekarką, powiernicą, doradczynią, staje się poleską „siłaczką”. (z noty wydawcy).

? Wśród nowości jeszcze dwie części (pierwsza i trzecia) z cyklu powieściowego „Na przełomie”. Część druga – „Lenin” – też jes do wypożyczenia z naszych zbiorów.



? Pięć minut po północy
Antoni Ferdynand Ossendowski
[wydawnictwo:] Miles, 2020

Akcja rozpoczyna się w 1906 roku w Genewie, gdy spotykają się ze sobą młodzi ludzie różnych narodowości. Ich historie naznaczone zostają wkrótce Wielką Wojną, która zmienia ich życie i sposób patrzenia na świat. Biorą w niej udział po różnych stronach konfliktu. Po wojnie spotykają się ponownie, ale są już zupełnie innymi ludźmi… (z noty wydawcy).



? Iskry z pod młota
Ferdynand Antoni Ossendowski
[wydawnictwo:] Miles, 2020

Henryk Nesser to paryski dziennikarz, sceptyk i materialista. Wybucha I wojna światowa. Nesser zostaje korespondentem wojennym, wraz z upływem czasu zaczyna weryfikować swoje dotychczasowe cyniczne podejście do świata. Pomaga rannym wynosząc ich z pola bitwy, udaje mu się dostać do Rosji, wreszcie zaciąga się jako ochotnik do wojska francuskiego, aby wykonywać najbardziej niebezpieczne misje pod Verdun. (z noty wydawcy).