Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

? Królewski szpieg
Sylwia Zientek
[seria:] Hotel Varsovie. Tom 3
Wydawnictwo W.A.B., 2020

Lata 60. XVIII wieku. Rzeczpospolita Obojga Narodów coraz bardziej chyli się ku upadkowi, zaś domniemani potomkowie Sarmatów zajmują się jedynie bijatykami, pijaństwem i obżarstwem. W międzyczasie na tron wstępuje król Stanisław August Poniatowski, na zlecenie którego władzę w hotelu Varsovie przejmuje siatka szpiegów i szantażystów, zarządzana przez Antoninę Żmijewską. Wynajęci chłopcy i dziewczęta podsłuchują gości i namawiają ich do określonych przez władcę-marionetkę działań.



Koniec I wojny światowej. Polska po 123 latach odzyskuje upragnioną niepodległość i ponownie pojawia się na mapie Europy, a Polki zacięcie walczą o przyznanie im praw wyborczych. W Warszawie panują szalone lata 20. Wszyscy tryskają optymizmem, rośnie popularność kina niemego i kabaretów, a w hotelu na Długiej pojawia się klub jazzowy. Jednak dobra passa Varsovie nie trwa zbyt długo. Sławna kabaretowa osobistość popełnia tam samobójstwo. I to w czasach rozwoju prasy brukowej. // Wiek XXI. Lokatorzy walczą o odzyskanie praw do nieruchomości na warszawskiej Pradze.
(z noty wydawcy)


? Legion    
Geraint Jones
Dom Wydawniczy Rebis, 2020

6 rok n.e. Zbiera się największa armia w pokoleniu, żeby walczyć, zdobywać dla Rzymu nowe ziemie i okrywać się chwałą. Ale nie dotyczy to legionu Corvusa, który ma zostać w forcie w Panonii, dzikiej prowincji, gdzie góry są równie zabójcze jak wróg. Corvusowi trudno się z tym pogodzić, zwłaszcza że jego najlepszy przyjaciel, Marcus, wyrusza na wojnę. Nie zdaje sobie sprawy, że już wkrótce jego pragnienie walki się spełni. Zbuntowane plemiona formują wielką armię, by pomaszerować na Rzym. I tylko Corvus i jego towarzysze z legionu mogą im w tym przeszkodzić. (z noty wydawcy)

? Ogień i lód
Joanna Wtulich
[seria:] Trylogia lwowska. Tom 1
Wydawnictwo Lira, 2020

Lwów, początek dwudziestego wieku. Debiutująca na salonach młodziutka hrabianka Anna Lipińska zwraca uwagę pułkownika Michała Dukajskiego. Śmiałej i nie bojącej się wyrażać własnych opinii Annie wpada jednak w oko przybyły niedawno z Paryża przemysłowiec, Adam Małaszewicz. Jednak nie wszystko potoczy się po myśli młodej hrabianki... // Towarzyska kompromitacja, rodzinny majątek na skraju bankructwa i skradzione klejnoty to nie jedyne zmartwienia, z jakimi przyjdzie zmierzyć się młodej Annie. Polecamy pierwszą z trzech części doskonałego romansu historycznego!  (z noty wydawcy).


? Pogrom 1906
Wacław Holewiński
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2019

? Pogrom 1907
Wacław Holewiński
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2020

Dwie powieści, w których Wacław Holewiński literacko odtwarza epokowe wydarzenia początku XX wieku na tle starannie zrekonstruowanego miasta, w którym intrygi polityczne i kryminalne są elementem psychologicznej gry między zaborcą a okupowanym społeczeństwem. W atmosferze ataków terrorystycznych, spisków i strajków rozpoczyna się w Warszawie rok 1906. Echa rewolucji sprzed kilku miesięcy wciąż burzą życie polsko-rosyjsko-żydowskiego społeczeństwa, przeplatając się z wyborami do Dumy Państwowej. Sytuację polityczną zaostrzają liczne krwawe zamachy na przedstawicieli rosyjskich władz, dokonywane przez członków PPS gotowych poświęcić własne życie w walce o niepodległość narodowościową i państwową. (z noty wydawcy)

? W naszych zbiorach znajdziecie Państwo także pierwszą cześć cyklu – „Pogrom 1905”.

? Romantyczni
Dorota Ponińska
Wydawnictwo Lira, 2020

Między miłością a literaturą… Magiczne Wilno czasu buntu i młodych poetów. // Maurycy, młody litewski szlachcic, który traci matkę w dniu narodzin i wychowuje się w podupadłym majątku razem z siostrą i załamanym po śmierci żony ojcem, wyjeżdża do Wilna. Tam przeżywa fascynację pogańską słowiańszczyzną i miłość do kobiety, która ją uosabia. Stawia też pytania o istotę polskiej tożsamości. Odpowiedź znajduje w poezjach starszego kolegi, Adama Mickiewicza… Tymczasem książę Adam Czartoryski chce wykorzystać  przyjaźń z carem Aleksandrem dla dobra kraju i Uniwersytetu w Wilnie. Czy jednak można być lojalnym wobec cara i Polski jednocześnie? Z kolei Tomasz Zan z przyjaciółmi filomatami piszą wiersze i pragną kształtować wileńską młodzież. Rodzi się polski Romantyzm. Fascynujący obraz pokolenia naszych pierwszych buntowników na tle tętniącego życiem, poezją i miłością Wilna!  (z noty wydawcy).

? Sonata z Auschwitz
Luize Valente
[wydawnictwo:] Bukowy Las, 2020

W pewien październikowy dzień 1944 roku na terenie obozu zagłady Auschwitz przychodzi na świat żydowska dziewczynka o imieniu Haya. Tego samego dnia młody niemiecki oficer komponuje sonatę. // Kilka dekad później Amália, Portugalka o niemieckich korzeniach, poznaje swoją prababkę i zaczyna odkrywać karty nazistowskiej przeszłości swojej rodziny. Pod wpływem tego spotkania wyrusza w podróż swego życia. Okazuje się, że jej dziadek, którego dawno już uznano za zmarłego, być może żyje na drugim końcu świata, w Rio de Janeiro. Amalia odwiedza kolejne miasta i przemierza kolejne kontynenty, odkrywając po drodze rodzinne tajemnice, które na zawsze miały pozostać nieodkryte. Na swojej drodze spotyka parę ocalałych z Holocaustu Żydów, Adele i Enocha, którzy przybliżają jej dramatyczne wydarzenia z czasów Zagłady oraz ich powojenne losy. Amália będzie musiała poskładać wszystkie elementy układanki, żeby dojść do prawdy. Tylko czy jest na nią gotowa?  (z noty wydawcy).


? Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny    
Janiszewska Agnieszka, Jax Joanna, Kaleta Jolanta Maria i in.

[wydawnictwo:] Książnica, 2020

1 września 1939 roku skończył się świat. Autorzy chcą opowiedzieć o tej apokalipsie. O bohaterstwie zwykłych ludzi. O zdradzie zwykłych ludzi. O unikaniu śmierci cudem. O niemożności uniknięcia śmierci cudem. O strachu. O miłości zwyciężającej strach. // Bohaterka jednego z opowiadań mówi o pszczołach. Pszczoły tańczą, by przeżyć i ocalić cały rój. Wsłuchajmy się we wskazówki, jakich udzielają nam zwykli ludzie na kartach tej książki. Bezimienna Żydówka z getta w Otwocku rozumiejąca, że jej życie niewarte jest życia. Layka gotowa spędzić kilka dni w zimnym jeziorze, byle uchronić córkę przed śmiercią. Niemka sprzeniewierzająca się ideologii, by ratować ukochanego. Mała Renate uciekająca przed Armią Czerwoną. Mura, Cyganka, patrząca na poniżenie najbliższych… One i wielu innych – jak pszczoły – alarmują. Ostrzegają. Dają przykład. // Patrzmy, jak tańczą. (z noty wydawcy).


? Wizna    
Jacek Komuda
Fabryka Słów Sp. z o.o., 2020

Tragiczny wrzesień 1939 roku. // Niemiecki korpus pancerny generała Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii. Zakładano, że jego sukces przyniesie klęskę stronie polskiej po zaledwie dziesięciu dniach oporu. // Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna. Dwie kompanie piechoty ukryte w kilku betonowych schronach nad Narwią wsparte sześcioma działami. Mniej niż 700 żołnierzy przeciwko 40 tysiącom. // Tak rozpoczyna się desperacka walka kapitana Władysława Raginisa. Bój do ostatniej krwi, naboju i samobójczej śmierci dowódcy, który przysiągł, że żywy swej pozycji nie opuści. n znany jest jako legendarna obrona Wizny. (z noty wydawcy).