? Dom sekretów
Natalia Bieniek
[wydawnictwo:] Prószyński Media, 2020

Stara kamienica w centrum Łodzi skrywa niejedną tajemnicę. Przekonują się o tym jej lokatorzy, kiedy podczas remontu prowadzonego przez Filipa – właściciela odziedziczonego po ciotce mieszkania – dochodzi do niesamowitego odkrycia. Dorota, młoda absolwentka wydziału historii łódzkiego uniwersytetu, próbuje wyjaśnić zagadkę porażającego znaleziska za ścianą.

Przenosimy się do Łodzi lat trzydziestych ubiegłego wieku, poznajemy dawnych mieszkańców kamienicy, jej właścicieli Sarę i Samuela Goldmanów, dumną córkę fabrykanta Annę Wilhelminę, dawnego carskiego żołnierza Siergieja oraz wróżkę Jadwigę Królową, zwaną Królową Żabą, a także wiele innych osób. Wszyscy oni spotykali się na jednym podwórku, kochali się i nienawidzili, kłócili i godzili. // Przyszedł czas trudnych wyborów. Ktoś musiał zapłacić najwyższą cenę, by ktoś inny mógł żyć. Czy warto teraz, po tylu latach, powracać do tamtych spraw? Czy należy zakończyć zmowę milczenia? (z noty wydawcy)

? Czas zmian
Wiktoria Gische
[seria:] Kamienica pod Irysami”
[wydawnictwo:] Mando, 2020

Bohaterki powieści z serii „Kamienica pod Irysami” przeżywają czas wielkich zmian. Radość z odzyskania niepodległości powoli przygasa. Wojna odcisnęła piętno na całym społeczeństwie. W tym trudnym czasie trzeba znaleźć siły, aby od nowa ułożyć swoje życie i realizować marzenia. // Eleonora, Stefania i Rozalia szukają swojego miejsca w powojennym Krakowie. Wyzwolone zachowanie młodych kobiet często budzi oburzenie wśród mieszkańców, jednak one nie zważają na konwenanse. Gdy wydaje się, że bohaterki odnalazły życiową stabilizację, niespodziewana wiadomość burzy ich dotychczasowy spokój. // Morderstwo z zazdrości, młoda wdowa, tajemnicza sekta. I namiętny romans wbrew wszystkim. (z noty wydawcy)

? Pierwsza powieść z tej serii, „Niespokojne lata”, też jest w naszych zbiorach.

? Wojenna miłość
Doug Gold
Wydawnictwo Filia, 2020

Prawdziwa historia miłości, która wbrew wszystkiemu rozkwitła między dwojgiem ludzi z dwóch krańców świata, którzy podczas ii wojny światowej walczyli o wolność. //W sercu okupowanej przez nazistów Europy następuje przypadkowe, przelotne spotkanie dwóch osób. Jedną z nich jest bojowniczka ruchu oporu; drugą jeniec wojenny. Wymięty liścik, który trafił do jego rąk, kieruje tych dwoje nieznajomych na kurs, który na zawsze odmieni ich życie. (z noty wydawcy)

? Doktor Bogumił
Ałbena Grabowska
Wydawnictwo Marginesy, 2020

Bogumił Korzyński rozpoczyna pracę w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Jest rok 1850. Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najlepszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację i nie zabić przy tym pacjenta. // Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której ani żona, ani jej powszechnie szanowana rodzina lekarska nie mają pojęcia. W codziennej praktyce i korespondencji ze światowymi autorytetami medycznymi towarzyszy mu zafascynowana medycyną i znająca języki szwagierka Augusta, która marzy, żeby zostać lekarką. Tymczasem zawód ten jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety nie mają wstępu na uniwersytety. Nobliwa kadra medyczna jest niechętna wszelkim reformom. Augusta znajduje jednak sposób, żeby wedrzeć się do zamkniętego dla kobiet grona uczniów Hippokratesa. // Prawdziwe odkrycia światowej medycyny przeplatają się tu z osobistą historią rodzinną bohaterów, co pokazuje trudności, przed jakimi stawali polscy lekarze w drugiej połowie XIX wieku.

? Księżniczka
Danielle Steel
[wydawnictwo:] Między Słowami, 2020

Młodziutka Charlotte jest ukochaną córką królewskiej pary. Jednak pełną splendoru przyszłość, do której dorasta, zaprzepaszczają tragiczne wydarzenia. Kiedy druga wojna światowa zaczyna zbierać krwawe żniwo, kochający rodzice wysyłają córkę do wiejskiej posiadłości. Trzecia w kolejce do tronu, Charlotte musi ukrywać swą prawdziwą tożsamość, by być bezpieczna. Nie wie, że pobyt u zaufanej rodziny szlacheckiej zmieni jej życie na zawsze. To tam, w hrabstwie Yorkshire, pozna smak prawdziwej przyjaźni, miłości i straty. Czy Charlotte już zawsze będzie musiała żyć w ukryciu? I czy mężczyzna, który zdołał poruszyć jej serce, okaże się wart uczuć księżniczki? (z noty wydawcy)