Lubimy powieści obyczajowe, bo pokazują życie zwykłych ludzi, ich sukcesy i klęski, miłosne wzloty i rozczarowania, problemy życia codziennego, międzyludzkie relacje i uwikłania. Jak zwykle, tak i tym razem, mają wśród nowości najliczniejszą reprezentację.
„Domy z soli” amerykańsko-palestyńskiej pisarki Hali Alyan to liryczna wielopokoleniowa opowieść o miłości, dojrzewaniu, radości i niepokojach. Niezwykle odważne kobiety są w rodzinie Jakoub odpowiedzialne za zagwarantowanie szczęścia własnym dzieciom. Gdy miłość i nadzieja przeplatają się z wojną i smutkiem, najpiękniejsze potrafią być najmniejsze okruchy codzienności... Alia wraz z dziećmi zmuszona jest do przeprowadzki do Kuwejtu, gdzie mimo trudności zaczynają układać sobie życie od nowa. W poszukiwaniu bezpieczeństwa dla siebie członkowie rodziny udali się do Bejrutu, Paryża, Bostonu i wielu innych miejsc. (z noty wydawcy)
Hala Alyan, Domy z soli, [wydawnictwo:] Czarna Owca, 2019
Mimo lekko pesymistycznego tytułu, „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma” Agnieszki Błażyńskiej jest dodającą otuchy historią szalonej babskiej przyjaźni i jeszcze bardziej szalonej podróży. Kiedy Magda znika, Aśka i Sylwia postanawiają niezwłocznie wyruszyć na poszukiwania zaginionej. I choć dwadzieścia lat dorosłego życia pchnęło dziewczyny na różne tory, to gdy przyjaźń wzywa, od razu porzucają swoje rodzinne i zawodowe obowiązki i ruszają w stronę Białowieży. Każda otrzyma od losu szansę naprawienia własnych błędów, ale czy wszystkie będą potrafiły tę szansę wykorzystać? I czy wspólny cel, jakim jest znalezienie Magdy, wystarczy, żeby przypomniały sobie, na czym była zbudowana ich przyjaźń? (z noty wydawcy)
Agnieszka Błażyńska, Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, Wielka Litera, 2020