Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Tym razem inauguracje i kontynuacje, czy kolejne tomy takich serii jak „Kroniki Nibynocy”, „Archiwum Burzowego Światła”, „Znak Kruka”, „Księga Przodka” czy „ruskiej trylogii” Jacka Piekary.
„Bezświt” to epickie zakończenie międzynarodowego bestselleru „Kroniki Nibynocy” Jaya Kristoffa. Największe igrzyska w historii Bożogrobia zakończyły się najbardziej zuchwałymi mordami w dziejach Republiki Itreyańskiej. Mia Corvere, gladiatorka, zbiegła niewolnica i niesławna zabójczyni, musi uciekać. Ponieważ ścigają ją Ostrza Czerwonego Kościoła i żołnierze z legionu Luminatii, być może nigdy nie opuści żywa Miasta Mostów i Kości. Jej mentor Mercurio wpadł w ręce wrogów. Własna rodzina życzy jej śmierci. Jej największy wróg, konsul Julius Scaeva, jest o włos od przejęcia całkowitej władzy w Republice. Czy Mia przeżyje w świecie, w którym nawet światło dnia musi umrzeć? (z noty wydawcy)
Kristoff Jay, Bezświt, Wydawnictwo Mag, 2020
„Droga królów” jest pierwszą książką z serii fantasy autorstwa Brandona Sandersona „Archiwum Burzowego Światła” – wciągającej, wypełnionej magią, bogatej w liczne przygody i ciekawych bohaterów. Obserwujemy cztery postacie. Pierwszą jest chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie naszych czasów. Drugą – skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Trzecią jest młoda oszustka, skrywająca za płaszczem kłamstw swoją prawdziwą naturę. Ostatnią arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi. Świat może się zmienić. Wiązanie Mocy i Odpryski mogą powrócić, magia starożytnych dni może należeć do nas. Ta czwórka jest kluczem. Jedno z nich może nas zbawić. A jedno nas zniszczy. (z noty wydawcy)
Brandon Sanderson, Droga królów, [seria:] Archiwum Burzowego Światła. Tom 1, Wydawnictwo Mag, 2019
Ostatni tom „ruskiej trylogii” Jacka Piekary, zamykający wątki rozpoczęte w „Przeklętych krainach” i „Przeklętych kobietach”. W „Inkwizytorze” losy bohaterów splatają się w zatruty węzeł intryg i zdrad. Inkwizytor walczy o ocalenie życia i miłość ukochanej kobiety. Jest gotów na wszystko, by uratować świat, który zbudował razem z Nataszą. Jest gotów również na to, by w oczach dobrych chrześcijan stać się potworem. (z nocy wydawcy)
Jacek Piekara, Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie, [wydawnictwo:] Fabryka Słów Sp. z o.o., 2020
Nona Grey staje przed ostatnim wyzwaniem, któremu musi sprostać by zostać pełnoprawną siostrą swego zakonu. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by Nona i jej przyjaciółki zdołały osiągnąć ten cel, zanim pod ich drzwi przybędzie wojna. Cesarstwo od wschodu zaatakowali Scithrowlanie, od zachodu zaś Durnijczycy. Na wszystkich frontach armie cesarza są w odwrocie. Nawet taka wojowniczka jak Nona nie zdoła odwrócić losów wojny. Nadchodzi ostatnia bitwa, w której będzie zmuszona do wyboru między przyjaciółkami, nie mogąc uratować wszystkich. „Święta siostra” jest ostatnim tomem trylogii „Księga Przodka”, rozpoczętej „Czerwoną siostrą”  i „Szarą siostrą”. (z noty wydawcy)
Mark Lawrence, Święta siostra, [seria:] Księga Przodka. Tom 3, Wydawnictwo Mag, 2019
W „Upadku wron”, trzecim tomie serii „Znak kruka”, kapitan Czarnoskrzydłych, Ryhalt Galharrow, odkrywa, że za każdą moc trzeba zapłacić cenę. Duchy jego przeszłości wszędzie mu towarzyszą, także podczas ostatniej wyprawy w głąb ciemności, ktorą podejmuje razem z kilkorgiem pozostałych kapitanów. Na Łańcuch spadł nowy magiczny kataklizm, ostatnia linia obrony przed nieśmiertelnymi Królami Głębi. Dokuczliwe czarne deszcze obmywają krainę, nowe potwory karmią się strachem w ciemności, a Bezimienni, bogowie chroniący republikę, stracili moc. Służący im kapitanowie Czarnoskrzydłych kolejno umierają i nawet nieśmiertelni poznają smak śmierci. Królowie Głębi tymczasem rosną w siłę, szykując się do zadania ciosu, który ostatecznie zakończy wojnę. (z noty wydawcy)
Ed McDonald, Upadek wron, [seria:] Znak Kruka. Tom 3, Wydawnictwo Mag, 2020
Wydana w 1976 r. powieść „Gdzie dawniej śpiewał ptak” to jedna z tych futurologicznych wizji literackich, które po latach zdają się zawierać elementy profetyczne. Amerykańska pisarka science-fiction i fantasy Kate Wilhelm zdobyła za nią kilka prestiżowych nagród („Hugo”, „Jupitera” i „Locusa”). Z noty wydawcy: „To pełna napięcia i emocji, zapadająca w pamięć, zmuszająca do refleksji powieść. Przepięknie i wciągająco opowiada o losie rodziny, jednostki i społeczeństwa, kiedy świat znalazł się na krawędzi. Gwałtowne zmiany w przyrodzie, choroby o zasięgu globalnym, konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność zagrażają istnieniu gatunku ludzkiego. Bogata rodzina Sumnerów postanawia walczyć o przetrwanie, tworząc w Appalachach odizolowany ośrodek naukowy. Nadzieję na ratunek widzi w klonowaniu ludzi, ale po kilku pokoleniach planuje wrócić do naturalnych metod prokreacji. Gdy dojrzewają pierwsze klony, zaczynają się pojawiać poważne problemy. Eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli...”
Kate Wilhelm, Gdzie dawniej śpiewał ptak, Dom Wydawniczy Rebis, 2020