UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Co kryje się pod nazwą „prandium”? Co łączyło Ignacego Paderewkiego i Marcellę Sembrich? Gdzie się mieściła Słodka Wyspa?

Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszycie podczas wakacyjnych spacerów historycznymi szlakami, które przygotował dla was American Corner
 z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i USA! W planach barwne opowieści, niezapomniane cytaty i głośne skandale poprzednich epok. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat historii miasta oraz losów polsko-amerykańskiej dyplomacji.


Spacer pierwszy: Ignacy Jan Paderewski – amerykański idol we Wrocławiu
21 sierpnia 2019, godz. 16.00 (zbiórka przed Biblioteką)
 1. Kamienica pod Złotym Słońcem i Misja Polska, czyli Gabinet Jana Nowaka-Jeziorańskiego, działacza Kongresu Polonii Amerykańskiej (dyrektora krajowego 1980–1996) i konsultanta Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, wyraziciela romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych.
 2. Kamienica „Pod Starą Szubienicą” i Emil Ludwig, amerykański agent, autor poczytnych biografii sławnych ludzi, od Kleopatry po Stalina, który urodził się we Wrocławiu jako Emil Cohn, syn sławnego okulisty Hermanna Cohna.
 3. Promenada Staromiejska i pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, którego 2 koncerty we Wrocławiu wzbudziły zachwyt słuchaczy.
 4. Budynek Opery i Marcelina Sembrich-Kochańska, właśc. Prakseda Marcelina Kochańska, znana też jako Marcella Sembrich – światowej sławy polska śpiewaczka (sopran), pierwsza Polka występująca w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
 5. Dawna siedziba Konsulatu RP, ul. Podwale i „Adrian”, czyli sekcja wrocławska legendarnej „dwójki”, przedwojennego polskiego wywiadu. Oddział II Sztabu Głównego WP (ogólnopaństwowa służba wywiadu i kontrwywiadu) uchodził za najlepszy na świecie.
 6. Panorama Racławicka i Tadeusz Kościuszko.

Spacer drugi: wrocławskim szlakiem prezydenta USA Johna Quincy’ego Adamsa, czyli Wrocław w roku 1800
28 sierpnia 2019, godz. 16.00 (zbiórka przed Biblioteką)
 1. Kościół św. Elżbiety i istota prandium. „Najważniejsze kościoły to katedra i luterański św. Elżbiety, oba zwiedziliśmy”– pisał Adams w liście do brata.
 2. Najstarsza wrocławska biblioteka publiczna z obrazami Rembrandta i Cranacha.
 3. Kamienica „Pod Uskrzydlonym Rumakiem” i zajazd, w którym zatrzymał się Goethe.
 4. Kamienica „Pod Złotą Koroną” i obiad z Resursą.
 5. O Wrocławiu tuż przed wyburzeniem murów obronnych.
 6. Uniwersytet Wrocławski i jego obserwatorium astronomiczne: „Kościoły i inne budynki należące do Kolegium Jezuickiego są jedną z rzeczy najbardziej godnych widzenia we Wrocławiu” – wspomniał Adams w kolejnym liście.
 7. O Wrocławskim Węźle Wodnym i cukrowni na Słodkiej Wyspie.
  Rok 2018 to symboliczna data w polsko-amerykańskiej historii, świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, jak również rocznicę zacieśnienia relacji między naszymi dwoma krajami co doprowadziło do nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych.

  Z tej okazji American Corner przygotowuje serię spacerów i prezentacji upamiętniających te ważne dla obu stron wydarzenia, będące podwalinami długiej i owocnej współpracy. Spacery powiodą nas zaułkami miasta związanymi z postaciami ważnymi dla historii obu narodów.