UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Zakończyła się tegoroczna edycja największej dolnośląskiej imprezy czytelniczej dla dzieci i młodzieży „Z książką na walizkach. Dolnośląskie spotkania z młodymi czytelnikami” odbywająca się hasłem „Mistrzowie literatury dzieciom”.

W dniach od 5 do 8 czerwca po Dolnym Śląsku wraz z animatorami jeździło 9 twórców książek dla dzieci i młodzieży: Paweł Beręsewicz, Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Frączek, Ewa Karwan-Jastrzębska, Emilia Kiereś, Renata Piątkowska, Katarzyna Ryrych, Agnieszka Tyszka oraz artystyka pędza i ołówka Joanna Zagner-Kołat.

Natomiast 8 czerwca pisarze spotkali się z fanami czytania książek w Świdnicy, by razem wziąć udział w Wielkim Finale zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.

Impreza rozpoczęła się w Rynku o godzinie 10.00 „Maratonem słowa”, czyli biegiem promującym czytelnictwo. Wcześniej w świdnickiej bibliotece można było się zapisać, otrzymać specjalny numer oraz balonik. Organizatorzy zadbali o zapewnienie rozrywki dzieciom oczekującym na rozpoczęcie imprezy – w specjalnej strefie na najmłodszych czekały rozmaite atrakcje, m.in. kolorowanki, gra w klasy, łuk do strzelania; na stoiskach można było kupić książki i od razu otrzymać autograf ulubionego pisarza lub pisarki.

W tym roku zrezygnowano z tradycyjnej sceny na świeżym powietrzu, a zamiast tego obok linii startu ustawiono specjalny podest. Po krótkiej rozgrzewce głos oddano twórcom książek dla dzieci, którzy przeprowadzili odliczanie. Bieg nie był na czas, ale spośród uczestników wybrano zwycięzcę konkursu na najlepsze przebranie – Małego Pirata z numerem 31. Wiele radości sprawiło dzieciom jednoczesne wypuszczenie baloników na znak zakończenia maratonu.

Dalszą część imprezy zorganizowano w teatrze, gdzie odśpiewano oficjalny hymn. Okazję miały zaprezentować się także zespoły artystyczne: m
ażoretki Prima ze Świdnicy oraz Szyk z Pszenna. Ponadto wręczono nagrody w konkursach organizowanych w ramach projektu (lista nagrodzonych tutaj >>). Wreszcie dokonano prezentacji wszystkich autorów i autorek udział w tegorocznycm finale i zaproszono wszystkich zebranych na uroczysty tort.

Ostatecznie finał powrócił na Rynek, gdzie czekały inne atrakcje przygotowane przez organizatorów: Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy, Salę Zabaw Juum, Bractwo Rycerskie. Wszystkim partnerom, szczególnie wydawnictwom Akapit Press oraz Literatura serdecznie dziękujemy! Wszystkie dzieci i ich rodziców zapraszamy natomiast już za rok!
Plakat do pobrania >>
Gazeta „Walizka” do pobrania >>
PROJEKT DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO,
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY ORAZ DZIĘKI
WSPARCIU SAMORZĄDÓW  WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO,
MIASTA I GMINY ŚWIDNICA, POWIATU ŚWIDNICKIEGO
I SAMORZĄDOWYCH INSTYTUCJI KULTURY NA DOLNYM ŚLĄSKU