UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Już 20 maja startuje XXIX Giełda Książki Bibliotecznej! Książki wszystkich gatunków i dziedzin wiedzy, a także czasopisma, muzyka i filmy dostępne będą za jedynie 3 zł za sztukę. Stoiska czynne będą w godzinach 10.00–18.00. Liczymy na Was!

Poniżej prezentujemy najważniesze powody, dla których warto przyjść na kiermasz, a także obalamy najpopularniejsze mity związane z tego rodzaju wydarzeniami. Na końcu artykułu czekają na Was natomiast migawki z przeznaczonymi na tegoroczną giełdę książkami. Więcej znajdziecie już wkrótce na naszych profilach na Facebooku >> i Instagramie >>.
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ GIEŁDĘ?


 Po pierwsze: cena

3 zł to symboliczna cena – mniejsza niż w większości antykwariatów. Za taką kwotę kupicie pojedynczą książkę lub płytę. Wyjątek stanowią kasety magnetofonowe – te sprzedawane są za złotówkę od każdej sztuki. W przypadku czasopism za 3 zł dostaniecie każdy rocznik.

 Po drugie: różnorodność

Wybór jest naprawdę duży. Oferujemy m.in. beletrystykę, książki naukowe z różnych dziedzin, klasyczne wydania, kolekcje, komiksy i mangi, przewodniki, poradniki, czasopisma, płyty z filmami i muzyką (winyle, płyty DVD oraz kasety), podręczniki, książki w obcych językach (np. po francusku, norwesku, angielsku, rosyjsku, niemiecku), znaleźć można książki miniaturowe, kieszonkowe, ale też rzadkie wydania. 

 Po trzecie: obopólny zysk

Dzięki giełdzie biblioteka będzie miała miejsce na nowości, a Wy staniecie się szczęśliwymi posiadaczami nowych książek i płyt praktycznie za darmo.
MITY NA TEMAT GIEŁDY

 MIT 1: Na giełdzie sprzedawane są tylko książki, których nikt nie chce, lub te całkowicie zniszczone
 
O ile to prawda, że na giełdę przeznaczane są m.in. publikacje ubytkowane (wycofywane z księgozbioru), to powodów stojących za taką decyzją jest bez liku: może to być chociażby zbyt duża liczba egzemplarzy jednego tytułu lub zakup nowszego wydania, które zastąpi poprzednie. Nierzadko oferujemy bestsellery, warto też mieć na uwadze, że niezbyt poczytna pozycja może mieć niebagatelne znaczenie dla pasjonata danego tematu. Znaleźć można książki praktycznie nieużywane czy eleganckie twarde oprawy, nie wspominając o rozmaitych albumach z fotografiami i reprodukcjami. Niektórych bibliofilów na pewno przekonają do siebie też książki całkiem stare – antykwaryczne perełki, o jakich nie śniliście.

MIT 2: Wszystkie najciekawsze książki rozchodzą się w mgnieniu oka
 
Otwarcie giełdy zawsze cieszy się ogromną popularnością, ale mimo to – a może właśnie dlatego – warto pojawić się na niej nieco później. Wszystkie rzeczy na sprzedaż wykładane są stopniowo, ponieważ jest ich tak wiele, że nie sposób jest pomieścić je wszystkie w holu bibliotecznym. Każego dnia można więc dokonać nowych odkryć. Możecie być mile zaskoczeni!

MIT 3: Naprawdę wartościowe egzemplarze są rezerwowane
 
Nie prowadzimy rezerwacji. Warto pamiętać też, że dla każdego wartościowe będzie coś innego, a przekrój literatury jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie spośród kilkunastu tysięcy egzemplarzy.