UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Profesor Tadeusz Mikulski – patron Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej – urodził się 17 stycznia 1909 r. w Chobotowie, w guberni tambowskiej, w środkowej części Rosji. O jego stosunkowo krótkim, ale pracowitym życiu, pełnym aktywności, która przyniosła owoce w wielu dziedzinach – w nauce, na niwie działalności społecznej, dziennikarstwie, bibliotekarstwie – wszyscy zainteresowani mogą przeczytać w opublikowanej przez nas rok temu książce Teresy Chabło „Tadeusz Mikulski. Szkic biograficzny”. Można ją także czytać w wersji elektronicznej, do której link podajemy >> TUTAJ (w sprawie wersji drukowanej prosimy o kontakt: ).

Z okazji rocznicy publikujemy zdjęcia nadesłane nam przez p. Andrzeja Mikulskiego, bratanka Profesora. Pan Andrzej wydobył z rodzinnego archiwum fotografie, które dotąd nie były publikowane i które dopełniają bogaty materiał ikonograficzny, zamieszczony we wspomnianej wyżej książce.
 
Są wśród nich dwa zdjęcia Profesora sprzed 1939 r. Na jednym z nich Tadeusz, jeszcze wtedy uczeń Państwowego Gimnazjum Humanistycznego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest chory na świnkę i pozuje z owiniętą chustką szyją. Drugie, wykonane już po przeprowadzce z Torunia do Warszawy, prawdopodobnie na ul. Karpińskiego na Żoliborzu, gdzie rodzina Mikulskich zamieszkała w 1927 r.

Na fotografiach widzimy rodziców i rodzeństwo Tadeusza Mikulskiego. Są na nich rodzeni brat Jan i siostra Anna, na osobnych portretach przyrodnia siostra Wanda i przyrodni brat Czesław. Druga siostra przyrodnia, Irena, jest obecna na wspomnianym wyżej zdjęciu rodzinnym z Torunia.

Ostatnia fotografia, przedstawiająca profesora Mikulskiego z bratem Janem, w otoczeniu rodziny, została wykonana w roku 1958 r., na kilka miesięcy przed śmiercią, kiedy Profesor był już poważnie chory.

Zdjęcia te publikujemy w  galerii pod tekstem.
Panu Andrzejowi Mikulskiemu dziękujemy za ich udostępnienie!