UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
15 listopada 2018 roku na IX Kongresie Bibliotek Publicznych w Łodzi  mieliśmy okazję poznać laureatki tegorocznego ogólnopolskiego konkursu stypendialnego im. Olgi Rok. Z przyjemnością informujemy, że wśród uhonorowanych bibliotekarek znalazły się aż dwie pracowniczki bibliotek z naszego województwa.

Stypendium im. Olgi Rok ma na celu wspieranie rozwoju osobistego bibliotekarek oraz zwrócenie uwagi na rolę kobiet jako liderek w swoich lokalnych społecznościach. Partnerami stypendium są Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Nagroda jest przyznawana od 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok, która w ten sposób chciała uczcić pracę swojej babci – bibliotekarki.

W kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych zdobyła pani Sylwia Drząszcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiszni Małej, m.in. za projekt „Ojczysty – dobrze zaprogramowany”, który – poprzez połączenie nauki języka polskiego z nowymi technologiami – zachęca dzieci do poznawania i posługiwania się poprawną polszczyzną. Inna jej inicjatywa to „Rozkwitam, bo czytam”, gdzie osoby czytające są nagradzane cebulkami kwiatowymi i w ten sposób motywowane do budowania piękniejszego wizreunku gminy.  Ponadto dzięki Sylwii Drząszcz w powiecie trzebnickim odbyła się pierwsza konferencja dla bibliotekarzy i bibliotekarek.
 
Wyróżnienie otrzymała pani Dorota Telega-Łosek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy za odczarowujący wizerunek osób pracujących w bibliotekach projekt #IKnowaLibrarianWho, polegający na wykorzystaniu mediów społecznościowych, takich jak Instagram, do pokazania innego – niż to znane z obiegowych opinii – oblicza bibliotekarzy.

Pozostali nagrodzeni:
Agnieszka Batorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie (laureatka w kategorii „placówka biblioteczna większa”)

► Jolanta Janiec z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie (wyróżnienie)
► Magdalena Mazik z Biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK  (wyróżnienie)
► Katarzyna Czarkowska z Filii nr 9 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej (wyróżnienie)

Wszystkim zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych inspirujących pomysłów.
Więcej na stronie projektu >>