Zakończyła się pierwsza odsłona tegorocznych Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. W tym roku motto imprezy brzmiało „Polska na szóstkę”, ale my jesteśmy pewni, że na szóstkę zasługują również wszyscy Organizatorzy i Autorzy oraz Uczestnicy.

Wielki Finał odbył się w Wałbrzychu w sobotę, 9 czerwca, i przyciągnął tłumy dzieci oraz ich opiekunów. Jak zawsze rozpoczęliśmy paradą, by następnie przejść do centrum, gdzie czekały konkursy, występy artystyczne, gry i zabawy. W specjalnie wydzielonej części najmłodsi mogli porozmawiać z ulubionymi twórcami książek: Grażyną Bąkiewicz, Dorotą Combrzyńską-Nogalą, Kaliną Jerzykowską, Emilią Kiereś, Zuzanną Orlińską, Joanną Papuzińską, Agnieszką Tyszką, Pawłem Wakułą, Magdaleną Zarębską. Zdjęcia z przebiegu spotkania można znaleźć w galerii.

Wszystkim osobom zaangażowanym w „Walizki", serdecznie dziękujemy.

Poniżej publikujemy natomiast wyniki konkursów towarzyszących akcji.
Turniej Młodych Recenzentów w tym roku odbył się pod hasłem „Polska książka na szóstkę”. Zadaniem uczestników – w zależności od kategorii – było napisanie recenzji lub stworzenie ilustracji do wybranej książki polskiego autora.

KATEGORIA PLASTYCZNA
Decyzją jury konkursu w składzie:
– Małgorzata Rzempowska-Skóra (pracownik biblioteki),
– Danuta Orska (współautor książki „Baśniowy Wałbrzych”),
– Takis Makandasis (artysta-malarz)
nagrodzeni zostali:

Przedszkole:

I miejsce – Emilia Buzała z Przedszkola Samorządowego nr 17 w Wałbrzychu
II miejsce – Amelia Tews z Filii nr 13, PiMBP „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu
III miejsce – Emilia Zippel z Przedszkola Samorządowego nr 17 w Wałbrzychu

Wyróżnienia: Kuba Horbanowicz ze Szkoły Podstawowej w Niwnicach, Lena Kopacz z Przedszkola Samorządowego nr 17 w Wałbrzychu, Dawid Dydo z Przedszkola Samorządowego nr 17 w Wałbrzychu, Magdalena Piaskowska z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze, Oliwia Szulczyk z Przedszkola Samorządowego nr 17 w Wałbrzychu

Szkoła podstawowa, klasy I–IV:

I miejsce – Igor Stroński z Zespołu Szkół w Legnickim Polu (nagroda ufundowana przez Starostę Wałbrzyskiego)
II miejsce – Justyna Jarzębska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu
III miejsce – Hanna Szmidt z Zespołu Szkół w Legnickim Polu

Wyróżnienia: Marcin Podgajny z Zespołu Szkół w Legnickim Polu, Julia Springer z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu, Alicja Bartczak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu, Marcela Dolasińska z Zespołu Szkół w Legnickim Polu, Marianna Zarzycka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu, Maja Międzybrocka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu, Zuzanna Płaskoń z Zespołu Szkół w Legnickim Polu, Kornelia Prudzienicaz Zespołu Szkół w Legnickim Polu, Kamil Ślązak z Zespołu Szkół w Legnickim Polu, Jakub Zarzycki z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Świebodzicach

KATEGORIA LITERACKA
Jury konkursu w składzie:
– Anna Szczepaniak (bibliotekarz PiMBP),
– Aniela Gucwa (pracownik PiMBP),
– Elżbieta Węgrzyn (dziennikarz)
przyznało następujące nagrody:

Szkoła podstawowa, klasy V–VII:

I miejsce – Maja Olejnik ze Szkoły Podstawowej nr 34 we Wrocławiu
II miejsce – Paulina Mroczkowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wałbrzychu
III miejsce – Kalina Rychłowska z Miejskiej Szkoły Podstawowej w Szczawnie-Zdroju

Wyróżnienia:
Klaudia Frąc z Zespołu Szkół w Legnickim Polu, Alicja Rychłowska z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu, Wiktoria Boś z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu, Alicja Pasternak z Zespołu Szkół w Legnickim Polu, Justyna Jarzębska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu

Gimnazjum, klasy II–III:

I miejsce – Roksana Suszkiewicz z Gimnazjum nr 1 w Świeradowie-Zdroju (nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha)
II miejsce – Agata Matwiejczuk z Gimnazjum nr 1 w Świeradowie-Zdroju
III miejsce – Marceli Sypień z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie

Wyróżnienie: Martyna Klonowska z Publicznego Gimnazjum Sportowego nr 11 w Wałbrzychu
Podczas trwania imprezy Z książka na walizkach rozdaliśmy uczestnikom kilka tysięcy egzemplarzy gazety WALIZKA!

Jak wiecie z naszego FB oraz z ulotki dołączanej podczas spotkań w gazecie znalazł się poważny błąd z zakresu geografii. O pomoc w odnalezieniu błędu poprosiliśmy młodych czytelników (ich rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy)! Wszystkie nadesłane podpowiedzi są poprawne!

Błąd znajduje się na 2 str.:
10. WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
To najwyższy wodospad w Polsce. Położony w Karkonoskim Parku Narodowym (846 m n.p.m.), obejmującym część Sudetów z najwyższym szczytem – wypiętrzającym się na wysokość 1425 m n.p.m – Śnieżnikiem.

Poprawna odpowiedź:
Wodospad Kamieńczyka jest najwyżej położonym wodospadem w polskich Karkonoszach. Wyżej od niego położony w Polsce jest największy wodospad w Tatrach – Siklawa (wysokość: 70 m; lokalizacja: od ~1560 do ~1630 m n.p.m.). Najwyższym szczytem Karkonoszy, a tym samym Sudetów jest Śnieżka (1602 m,. n.p.m.).

Książkowe nagrody trafią do czterech osób (niestety otrzymaliśmy tylko tyle odpowiedzi). Jenak wierzmy, że wśród naszych uczestników jest więcej spostrzegawczych dzieci, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy.

Narodzone osoby:
Michał, Szkoła Podstawowa nr 3 Ścinawa