UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały ze stycznia i lutego 2018 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)
8 stycznia 2018
Lwówek Śląski
Tego dnia w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lwówku Śląskim rozpoczęto realizację projektu pt. „Szukam skarbów w moim regionie – razem z mamą”. Projekt, nagrodzony przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego grantem w wysokości 10.000,00 zł, ma na celu wspieranie rozwoju i ułatwienie dostępu do edukacji dzieciom w wieku 2-5 lat nieuczestniczącym w żadnej formie edukacji przedszkolnej. Program obejmuje zabawy ułatwiające wzajemne poznanie, zachęcające do nawiązywania kontaktów i współdziałania, ćwiczące pamięć, refleks i spostrzegawczość, sprawność manualną, poczucie rytmu, rozwijające wyobraźnię itd. Ponadto planowane są rozmaite wycieczki, rozmowy ze specjalistami z poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz spotkanie międzypokoleniowe.
25 stycznia 2018
Prusice
W ramach promocji czytelnictwa Gminna Biblioteka Publiczna w Prusicach we współpracy z burmistrzem miasta oraz gminy opublikowała listę polecanych na ten rok książek. To subiektywny wybór obejmujący popularne gatunki oraz książki dla dzieci i młodzieży. Spośród zaprezentowanych tytułów ma zostać wybrana „książka 2018 roku”.


► List i rankingów książek nie brakuje, tutaj jednak zastosowano taktykę małego patriotyzmu (wyboru dokonały lokalne instytucje) oraz wyrozumiałości (7 książek dla dorosłych na cały rok to chyba wyzwanie dopasowane do możliwości przeciętnego Polaka). Mam nadzieję, że zadziała!
31 stycznia 2018
Zawonia
Tego dnia biblioteka w Zawoni opublikowała informację o planowanych w tym roku działaniach. Nowość stanowić będą zajęcia biblioteczne skierowane do różnych grup wiekowych (m.in. skierowany do najmłodszych cykl „Książka, zabawa i ja” łączący zajęcia ruchowe z plastyką i teatrem); rusza także Dyskusyjny Klub Książki.


► Miło obserwować chęć zaktywizowania czytelników poprzez urozmaicenie oferty kulturalnej, zwłaszcza, że dotyczy to biblioteki działającej przy Ośrodku Kultury, a inicjatywy takich bibliotek niestety często giną w cieniu nie-książkowych imprez.
1 lutego 2018
Bolków
Na dotychczasowej, istniejącej w formie bloga, stronie internetowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Bolków pojawiła się informacja o planowanym zmianie adresu na http://bibliotekabolkow.pl/. Nowy portal już działa.


► Biblioteki, mimo swoich skromnych możliwości, idą z duchem czasu. Własna strona to nie tylko wygoda dla czytelników, ale też budowanie profesjonalnego wizerunku.
3 lutego 2018
Gryfów Śląski
Wyjątkowa zabawa karnawałowo-walentynkowa odbyła się w Gryfowie Śląskim z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Mocni” przy wsparciu pracowników tamtejszej biblioteki. Do wspólnego spędzenia czasu z gryfowianami zaproszono gości z TPD Koła Specjalnej Troski w Mirsku oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lwówku Śląskim, którzy mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, tańcach i śpiewach.
5 lutego 2018
Dzierżoniów
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie zorganizowała wystawę twórczości licealistki, Zofii Gajos. Ekspozycja nosi tytuł „Kosmiczny wiec” i jest przeglądem prac 17-latki, która interesuje się malarstwem oraz rysunkiem.


► Widać, że młody talent został potraktowany całkowicie poważnie. Pojawiła się informacja w mediach, plakat i zapowiedź wydarzenia na stronie biblioteki. Co prawda nie można obejrzeć prac online, ale te, które reklamują wystawę, wyglądają interesująco.
6 lutego 2018
Długołęka
Gminna Biblioteka Publiczna w Długołęce zakończyła trwający od listopada 2017 roku projekt „Książka dla bobasa”. Przez cały ten czas młodzież z miejscowych szkół (gimnazjum i liceum) pracowała nad własnoręcznym stworzeniem książeczek sensorycznych dla maluchów z uboższych rodzin.


► Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców miejscowości. Same książki są starannie wykonane i z pewnością będą dzieciom dobrze służyć. Połączenie kreatywności z pomocą potrzebującym z pewnością zasługuje na wyróżnienie.
17 lutego 2018
Kowary
Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowarach jako jedni z nielicznych całkowicie na poważnie obchodzili Międzynarodowy Dzień Kota. Przyczynił się do tego ich własny pupilek – Mokus – który tego dnia przyjmował od czytelników prezenty. Wpis z podziękowaniami, który pojawił się kilka dni później, świadczy o tym, że solenizant jest całkowicie usatysfakcjonowany.


► Zasada jest prosta: by naprawdę uczcić Międzynarodowy Dzień Kota, musisz mieć kota. Dotyczy to także bibliotek. Żadne zajęcia plastyczne nie zastąpią obcowania na żywo z futerkowym przyjacielem (jedynym wyjątkiem jest alergia, ale tylko naprawdę silna). Z tego, co wiem, na wysokości zadania stanęła jeszcze Biblioteka w Szklarskiej Porębie ciesząca się towarzystwem Sisi. Kto nie wierzy, niech sam zobaczy: Mokus >>Sisi >>
22 lutego 2018
Oborniki Śląskie
Biblioteka Publiczna w Obornikach Śląskich za darowizny od czytelników w 2017 roku kupiła aż 254 książki. Pracownicy tej instytucji składają podziękowania czytelnikom i oczywiście zachęcają do kolejnych wpłat.


► Sądzę, że zawsze miło jest wiedzieć, na co dokładnie zostały przeznaczone przekazane pieniądze oraz przekonać się, że warto było. Mam nadzieję, że na czytelników podziała to mobilizująco i „współpraca” z biblioteką nadal będzie układać się dobrze.
26 lutego 2018
Kruszyn (gm. Bolesławiec)
Biblioteka Publiczna w Kruszynie chwali się swoją szczególną nocą w bibliotece, która co roku odbywa się w połączeniu z organizowanym przez GOKiS maratonem układania puzzli. W trakcie takiej nocy (która naprawdę trwa do rana!) biblioteka oferuje wszystkie swoja standardowe usługi. Dostępny jest zatem kącik malucha, komputery, można wypożyczać książki i oczywiście wziąć udział w puzzlowym konkursie, który cieszy się dużą popularnością.


► Wg romantyków w nocy wszystko się zmienia, może więc i książki są jakieś inne… Z pewnością perspektywa takiego wypadu do biblioteki ma w sobie coś pociągającego i dla niejednego (zwłaszcza dzieci) będzie miłym wspomnieniem. Samym pracownikom należą się ukłony – praca o tej porze, nawet raz w roku, to jednak wyzwanie!
26 lutego 2018
Głogów
W głogowskiej Retrotece został pobity rekord odwiedzin. Aż 41 osób jednocześnie chciało zagrać w gry planszowe. Podobno sprawę rozwiązano pokojowo…


► Wygląda na to, że tzw. planszówki znów są na fali popularności, a koncepcja nowej filii okazała się strzałem w dziesiątkę (na marginesie dodajmy, że w bibliotece odbyło się już prawie 30 wieczornych spotkań polegających na graniu).
26 lutego 2018
Świebodzice
W walentynkowo-karnawałowym zamieszaniu pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach nie zapomnieli o dinozaurach, które swój dzień obchodzą 26 lutego. Do przybliżenia dzieciom tych skądinąd sympatycznych zwierząt wykorzystano nagrania i piosenki, zagadki, krzyżówki, bajki i wierszyki, zabawy ruchowe i gry pamięciowe; znalazł się nawet czas na rozwinięcie umiejętności plastycznych.


► Największe wrażenie robi na mnie liczba użytych bodźców i staranność przygotowania. Mimo że to zwykłe zajęcia dla najmłodszych oprócz wyżej wymienionych środków wykorzystano towarzyszącą miniwystawę, figurki z prywatnej kolekcji bibliotekarki i nawiązano do popkultury (przez znany film „Park Jurajski”). To się nazywa zaangażowanie!
28 lutego 2018
Siechnice
Tego dnia nastąpiło uroczyste otwarcie escape roomu w Bibliotece im. A. Waligórskiego w Świętej Katarzynie. Na tle podobnych projektów ten wyróżnia się tym, że będzie dostępny aż do października bieżącego roku, a jego cel jest nie tylko rozrywkowy, lecz również edukacyjny: ma służyć poszerzeniu wiedzy o małej ojczyźnie. Na przedsięwzięcie biblioteka otrzymała grant w kwocie 4000,00 zł w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”.


► Escape room nosi nazwę „Tajemnica zaginionych dzwonów” i, jak poinformowano na stronie internetowej Centrum Kultury w Siechnicach, ma przybliżyć odwiedzającym „historię kryminalno-przygodową inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami”.
styczeń 2018
Oleśnica
Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy regularnie poszerza swoją ofertę kulturalną. Nowa inicjatywa to „Abecadło rozwoju”, czyli skierowane do osób dorosłych warsztaty o różnorodnej tematyce mające na celu zachęcić uczestników do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Na marginesie dodam, że w bibliotece odbywają się już m.in. zajęcia „Środy ze sztuką”.


► Pracownicy oleśnickiej instytucji pokazują, że rozwijanie rozmaitych umiejętności nie powinno być jedynie domeną najmłodszych. Proponowane zajęcia są chyba zachętą do szukania własnej pasji, w myśl zasady, że wszystkiego warto spróbować (stąd formuła oparta na jednorazowych tematycznych spotkaniach). Zdradzę, że na stronie pojawiła się już informacja o marcowych zajęciach: mają być poświęcone kaligrafii.
luty 2018
Kłodzko
Z inicjatywy miejscowego nauczyciela języka angielskiego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kłodzku swoją działalność rozpoczął English Film Club. Sądząc po fotografiach dokumentujących pierwsze dwa spotkania, zajęcia nie ograniczają się do samej projekcji – fragmenty różnych filmów i seriali są połączone z nauką przydatnych słów.


► To kolejny przykład sytuacji, w której biblioteka nawiązuje aktywną współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej. Takie oddolne przedsięwzięcia wydają mi się równie potrzebne, jak przygotowywanie oferty kulturalnej z poziomu instytucjonalnego.
luty 2018
Wałbrzych
W Bibliotece pod Atlantami zorganizowano wystawę zbiorową 13 twórców, autorów fotografii, rysunków i grafik. Za motyw przewodni przyjęte podróże stąd nazwa „Podróże z nami zawsze są udane”. Uroczysty wernisaż odbył się 9 lutego 2018 roku. Artyści biorący udział w wydarzeniu pochodzą z Polski, Czech oraz Turcji.


► Oprawa i estetyka wystawy robią wrażenie – prace dobrano i wyeksponowano w interesujący sposób, co potwierdzają komentarze czytelników na profilu biblioteki w portalu Facebook i duża liczba zainteresowanych. Poziom artystyczny jest równie wysoki. Gratulacje!
luty 2018
Wrocław
Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (znana lepiej jako „biblioteka na dworcu”) rozpoczęła organizację pierwszego w regionie Dyskusyjnego Klubu Komiksowego. Cykl nosi nazwę „Nowe tory” i jest skierowany do wszystkich pasjonatów tego rodzaju historii, a także do tych, którzy swoją przygodę z nimi chcą dopiero rozpocząć. Na marginesie dodam, że pierwsze spotkanie odbyło się na początku marca i miało charakter organizacyjny.


► Zainteresowanych tym szczególnym DKK nie brakuje, o czym świadczą entuzjastyczne wpisy w portalu Facebook. To aż dziwne, że wcześniej nikt tego pomysłu nie zrealizował. Bibliotekarzom odpowiedzialnym za całe przedsięwzięcie należą się wyrazy uznania. Co ważne, sami uczestnicy spotkań mogą brać aktywny udział w planowaniu kolejnych spotkań i mieć wpływ na stosowaną formułę zajęć. Poznaniu ich opinii posłużyły między innymi specjalnie przygotowane ankiety.
styczeń-luty 2018
Oława
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie wspomaga uczniów w przyswajaniu lektur. Regularnie odbywają się tam spotkania z uczniami pierwszych klas szkół podstawowych i konkursy czytelnicze w najróżniejszych formach: zagadek, quizów, w postaci multimedialnej i papierowej.


► Nie wiem, czy jest to część misternego planu ułożonego w ścisłej współpracy z nauczycielami, czy spontaniczna inicjatywa, ale dzieci wyglądają na zadowolone, co niestety nie zawsze jest proste do osiągnięcia w warunkach szkolnych. Wszyscy mamy bolesne wspomnienia związane z przyswajaniem treści lektur szkolnych – bibliotekarze w żadnym razie nie stanowią tutaj wyjątku.
styczeń-luty 2018
Środa Śląska
Filia średzkiej biblioteki w Ciechowie regularnie organizuje wyjazdy, które polegają na zwiedzaniu… bibliotek! Uczestnicy podróżują po regionie i poznają ofertę okolicznych placówek. Cykl nosi nazwę „Wędrująca biblioteka“. Ostatni wyjazd dotyczył filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.


► Wzajemne „odwiedzanie się” przez bibliotekarzy to reguła, czytelnicy zwykle starają się maksymalnie skrócić dystans i korzystają z najbliższej dostępnej biblioteki. Teraz to się zmienia i wydaje mi się całkiem mobilizujące. Myślę, że to kwestia czasu zanim w bibliotekach pojawią się również tzw. „tajemniczy klienci”, warto więc już teraz skupić się na jak najwyższej jakości usług…
styczeń-luty 2018
Sobótka
Tworzone przez Bibliotekę Publiczną w Sobótce Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej zajmuje się nie tylko zbieraniem i digitalizowaniem dokumentów związanych z regionem (o czym wspominaliśmy już na łamach naszej Kroniki), ale oferuje też mieszkańcom specyficzny rodzaj rozrywki. Otóż na stronie CATL w portalu Facebook regularnie ukazują się tzw. „Historie niesamowite”, czyli spisane legendy miejskie dotyczące miejscowości, a opowiadane od niepamiętnych czasów przez mieszkańców gminy.


► Podoba mi się forma, jaką przybrały wspomniane wyżej opowieści. Zastosowano tutaj stylizację na starą gazetę, co dodaje uroku historiom. Jak można przeczytać na stronie internetowej projektu możliwe, że po zebraniu większej liczby tekstów ukażą się one na papierze. Trzymam kciuki, by tak się stało! Jak obecnie wyglądają „Historie niesamowite” można zobaczyć TUTAJ >>
styczeń-luty 2018
Jawor, Dobroszyce, Radków, Bolesławiec, Ludwikowice Kłodzkie, Strzelin i inne miejscowości
W lokalnych bibliotekach w czasie ferii odbywały się najróżniejsza zajęcia edukacyjno-artystyczne. Nie sposób wyróżnić ich wszystkich, dlatego poniżej wymieniamy tylko wybrane przykłady kreatywności bibliotekarzy w organizowaniu czasu najmłodszym:

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu dzieci mogły dowiedzieć się, na czym polegają złudzenia optyczne i potrenować spostrzegawczość, a następnie poprzez wykorzystanie gry świateł wykonywały sobie nawzajem „portrety cienia”. Zabawa wymagała skupienia, ale też pomogła zrozumieć, jak działa ludzki mózg.

W Dobroszycach najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach poświęconych Andriejowi Rublowi i tym samym zapoznać się z elementami kultury prawosławnej. Uczestnicy poznali podstawowe zasady pisania ikon, a następnie przystąpili do tworzenia własnych prac.

Biblioteka w Dzikowcu (filia nr 1 biblioteki w Ludwikowicach Kłodzkich) zorganizowała zajęcia poświęcone zabawom z różnych stron świata. Dzięki temu dzieci mogły przekonać się, jak spędzają wolny czas ich rówieśnicy należący do innych kultur. Równie egzotycznie było w Strzelinie, gdzie zorganizowano Dzień Pikantnych Potraw. Można było nie tylko smakować, ale i malować!

Z kolei w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworze odbyły się warsztaty poświęcone zagospodarowaniu przestrzeni. Na specjalnej makiecie mali czytelnicy umieszczali wykonane przez siebie papierowe budynki, place zabaw, drzewa itd. Podobne zajęcia odbyły się w Radkowie.


► Oferta zajęć dla najmłodszych w większości bibliotek robi wrażenie. Jeszcze niedawno chwaliliśmy pierwsze kluby kodowania czy escape roomy, dziś to codzienność. Z jednej strony coraz ciekawsze formy przybierają standardowe formy rozrywki, takie jak zajęcia plastyczne czy kluby czytelnicze, z drugiej natomiast wciąż pojawią się kolejne propozycje spędzania wolnego czasu w bibliotece.