Biblioteka Wolne Lektury dąży do udostępnienia tekstów na zasadach wolnej licencji. Poniżej zamieszczamy informację od organizatorów na temat nowych pozycji.
W bibliotece Wolne Lektury zostały udostępnione wyjątkowe publikacje – teksty przeznaczone zarówno dla dzieci i rodziców, dla wielbicieli twórczości tradycyjnej i jej współczesnych adaptacji, w końcu dla wszystkich zainteresowanych ludową i nowoczesną bajką. Publikujemy zbiór bajek ludowych w wersjach zarówno tekstowych, jak i dźwiękowych oraz ich współczesne adaptacje, które na specjalne zamówienie fundacji Nowoczesna Polska przygotowała Joanna Papuzińska.

Znana autorka literatury dziecięcej, profesor Joanna Papuzińska, która ma w swoim dorobku wiele ważnych książek dla najmłodszych (takich jak Nasza mama czarodziejka, Rokiś, Asiunia) specjalnie dla Wolnych Lektur stworzyła aż dziesięć nowych bajek. Powstały one na podstawie tradycyjnych tekstów, ale przetwarzają wątki ludowe w taki sposób, by były one atrakcyjne i zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

Joanna Papuzińska jest profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, przez wiele lat wykładała literaturę na Uniwersytecie Warszawskim. Pełniła też funkcję redaktor naczelnej dwumiesięcznika o literaturze dziecięcej „Guliwer”. Wśród wielu wyróżnień, które jej przyznano w uznaniu jej zasług, szczególnie ceni sobie przyznawany przez dziecięcą kapitułę Order Uśmiechu.

Na Wolnych Lekturach opublikowano dziesięć bajek napisanych przez Joannę Papuzińską, które są adaptacjami historii ludowych udostępnionych przez fundację w 2017 roku w ramach projektu Z naszej bajki. Udostępniliśmy również nagrania bajek ludowych opowiedziane przez Stefanię Budę, Annę Chudą, Annę Cieślę, Zofię Kucharczyk, Michała Matysa, Barbarę Sroczyńską, Zofię Wydro. W bibliotece znajdują się także ich transkrypcje. Opublikowane utwory można czytać za pośrednictwem strony internetowej, pobrać na swój telefon lub czytnik, a także można korzystać z nich dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na system Android.

Wszystkie zasoby zostały udostępnione na wolnej licencji (Licencja Wolnej Sztuki 1.3), która umożliwia legalne i szerokie korzystanie z tekstów każdemu użytkownikowi Internetu. Licencja ma charakter trwały: nawet gdyby jutro fundacja Nowoczesna Polska przestała istnieć, to prawa do korzystania z utworów należą już nieodwołalnie do całego społeczeństwa.

Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi bibliotekę internetową WolneLektury.pl od 2007 roku, kierując się zasadą maksymalnego obniżania barier dostępu do dóbr kultury. W trakcie 10 lat jej funkcjonowania udostępniono 5323 utwory. Czytelnik znajdzie w tym zbiorze przede wszystkim dzieła klasyczne, w tym wiele lektur szkolnych, w doskonałych opracowaniach. Poza tym Fundacja stara się pozyskuje prawa do dzieł i ich tłumaczeń, a następnie udostępnia je na wolnych licencjach,  tym samym dając do nich dostęp wielu nowym odbiorcom
.
Więcej informacji na stronie www.wolnelektury.pl.
Kontakt: .