UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały z listopada i grudnia 2017 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)
7 listopada 2017
Kłodzko
Bibliotekarze z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku chwalą się współpracą z bibliotekarzami szkolnymi. Comiesięczne spotkania mają służyć omówieniu i realizacji wspólnych celów, m.in. warsztatów biblioterapii dla szkół. Poruszone zostają problemy potrzeb szkoleniowych, promocji książki i metod zachęcenia młodzieży do czytania.


Doświadczenie pokazuje, że razem można więcej. Dlatego życzę wszystkim kłodzkim bibliotekarzom (bez względu na to, czy pracują w szkole, czy w bibliotece publicznej) wielu sukcesów.
9 listopada 2017
Lubawka
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lubawce wraz z Agencją Widowisk Historycznych „Arkona" z Torunia zorganizowali żywą lekcję historii dla dzieci i młodzieży. „Żywość” polegała tu na wielu inscenizacjach, scenkach z udziałem publiczności, konkursach, prezentacjach uzbrojenia, przymierzaniu strojów itd. W ten sposób przybliżono słuchaczom czasy od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego.


Myślę, że warto odnotowywać wszelkie próby wzbudzenia w młodych zainteresowania historią, które przekraczają schemat nudnego wykładu czy szkolnego apelu. Zwłaszcza w kontekście obchodzonego w 2018 roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
13 listopada 2017
Wołów
Okres świąteczny sprzyjał wielu akcjom charytatywnym czy kiermaszom, ale też szczerym i jakże miłym wyznaniom, o czym można przekonać się, przeglądając stronę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie w portalu Facebook. Moderatorka tamtejszego Dyskusyjnego Klubu Książki (skierowanego do pacjentów ośrodka pielęgnacyjno-rehabilitacyjnego) w rok od rozpoczęcia działalności tak pisze o spotkaniach DKK: „nie mają wymiaru materialnego, lecz o wiele ważniejszy – emocjonalny. Spotkania DKK są pewnego rodzaju biblioterapią, ponieważ dyskusja o książce jest punktem wyjścia do rozpoczęcia rozmowy na temat własnego życia... Mogę powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju misja biblioteki (…)”.


Miło patrzy się na wszystkich, którym siłę do pracy daje prawdziwa pasja. Życzymy wielu sukcesów zarówno moderatorce, jak i samej bibliotece!
17 listopada 2017
Góra
Filia Biblioteki Miejskiej w Czerninie ma nową siedzibę, a dokładniej – powróciła do swojego dawnego lokalu (byłego Ośrodka Kultury), który został odremontowany. Pieniądze na odnowienie budynku pozyskano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”. 17 listopada nastąpiło uroczyste otwarcie.
17 i 18 listopada 2017
Bolesławiec
W ramach projektu „Iść za marzeniem, czyli śladami Conrada” w MBP w Bolesławcu zorganizowano warsztaty multisensoryczne dla przedszkolaków. Morskie opowieści – bo taki tytuł nosiły zajęcia – łączyły wiadomości na temat pisarza z wiedzą praktyczną: co to jest sygnał S.O.S, jak nadawać wiadomości Alfabetem Morse'a , czy rafa koralowa jest bezpieczna, czy dziś grasują piraci itd. Ponadto dzieci mogły przymierzyć strój do nurkowania, dotknąć kolców ryby rozdymki czy powąchać ryby, z których w Japonii robi się lody.


Warsztaty wiedzę o pisarzu przekazywały jakby mimochodem, na pierwszym planie znajdował się natomiast temat morskich wędrówek i podróży… i prawdopodobnie właśnie dzięki temu były dla dzieci tak interesujące! Zaangażowanie wszystkich zmysłów to nie tylko moda, ale też niezwykle efektywny sposób nauczania. W skrócie: była zabawa i wszechstronna edukacja.
21 listopada 2017
Jawor
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze zwieńczyła obchody swojego 70-lecia popularną dziś rozrywką – tzw. escape roomem. Szczególne wrażenie wywołuje fakt, że przyozdobiony i zamknięty został nie tylko jeden pokój, ale cały budynek. W zabawie udział wzięła młodzież, warto jednak dodać, że było to tylko jedno z siedmiu spotkań przygotowanych z okazji jubileuszu: oprócz tego zorganizowano m.in. uroczystą galę czy szereg spotkań z artystami czy podróżnikami.


Główny cel, jaki postawili przed sobą organizatorzy – by każdy mógł znaleźć coś dla siebie – został chyba osiągnięty. Od zajęć dla dzieci po wykłady o tematyce historycznej; w przygotowanie różnorodnego programu z pewnością włożono wiele wysiłku.
28 listopada 2017
Mościsko
Najmłodsi czytelnicy Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów mieli okazję zaprojektować własny ekslibris! Warsztaty towarzyszyły międzynarodowej wystawie znaków własnościowych książek, którą można oglądać w bibliotece w Mościsku. Kontrastowe czarno-białe obrazki zostały zeskanowane i wydrukowane tak, by dzieci mogły posłużyć się nimi w domowej biblioteczce.


Inicjatywa spodobała mi się z kilku względów. Po pierwsze pomysł, by zajęcia plastyczne wykorzystać do popularyzacji wiedzy o książce i promocji innych wydarzeń jest genialny w swojej prostocie. Po drugie zarówno sama wystawa, jak i warsztaty, udowadniają, że choć dziś tworzenie ekslibrisów ma zupełnie inny cel, zainteresowanie nimi nie ogranicza się wyłącznie do historyków czy kolekcjonerów. Po trzecie – stworzone przez dzieci ekslibrisy są całkiem miłe dla oka.
30 listopada 2017
Chocianów
Biblioteka Publiczna w Chocianowie zorganizowała spotkanie dotyczące… lokalnego parku! Na jego temat wypowiadała się młoda profesjonalistka – architekt krajobrazu, która w ramach pracy dyplomowej opracowała projekt rewaloryzacji zespołu pałacowo-parkowego. Spotkanie było okazją do poznania historii miejsca z jednej strony oraz poszerzenia wiedzy na temat dendrologii z drugiej strony.
4 grudnia 2017
Wąsosz
Podczas gdy wokół hucznie świętowano mikołajki, Biblioteka Publiczna w Wąsoszu postanowiła przypomnieć dzieciom, czym jest Barbórka. W ramach cyklicznych zajęć o zróżnicowanej tematyce –„Popołudnia z książką i kredką” – najmłodsi dowiedzieli się, do czego są potrzebne węgiel czy miedź, jakie są zwyczaje i barwy górnicze, a ponadto wykonali górnicze czako z kolorowym pióropuszem.


Wszystkich drżących na myśl o pozbawionych zabawy mikołajkowej dzieci uspokajam, że kilka dni później odbyły się także tematyczne zajęcia związane ze św. Mikołajem. Zatem uczestnicy warsztatów niczego nie stracili, wręcz przeciwnie!
5 grudnia 2017
Świeradów-Zdrój, Borów
Biblioteka „Izerka” na swojej stronie w portalu Facebook podała informację o zajęciu 16 miejsca w tegorocznym rankingu bibliotek w Polsce przygotowanym przez „Rzeczpospolitą”. Spośród dolnośląskich placówek bibliotekę w Świeradowie-Zdroju prześcignęła jedynie Gminna Biblioteka Publiczna w Borowie (znalazła się na 11. miejscu). Przy ocenie wzięto pod uwagę szereg czynników, m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki.


11 oraz 16 miejsce w Polsce to wcale dobry wynik! Pozostaje tylko liczyć na to, że w przyszłym roku zobaczymy jedną z dolnośląskich bibliotek na podium.
6 grudnia 2017
Głogów
Bibliotekarze w Głogowie postanowili zachęcić do czytania książek poprzez zabawę i zorganizowali akcję „Książka w ciemno”. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o wypożyczenie pozycji, których tytułów, autorów ani okładek nie znamy, by w ten sposób odkryć literaturę na nowo. Dla ułatwienia do owiniętych w papier woluminów dołączono krótkie cytaty.


O podobnej inicjatywie pisaliśmy, relacjonując tegoroczne Targi Dobrych Książek (tutaj >>). Jak widać, tego rodzaju książkowe gry cieszą się sporą popularnością.
8 grudnia 2017
Przedmoście
Z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Przedmościu, przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, odbył się Regionalny Festiwal Kodowania. Impreza wzbudziła ogromne zainteresowanie (wzięło w niej udział ponad 300 osób), a organizatorzy zadbali o szereg atrakcji edukacyjnych: od gier planszowych i konsoli przez stanowiska wirtualnych rzeczywistości i tzw. magicznych dywanów czy druku 3D aż do warsztatów programowania prowadzonych przez profesjonalnych trenerów.


Odzew ze strony lokalnych mediów najlepiej świadczy o atrakcyjności Festiwalu. Gratulujemy i życzymy równie udanych przedsięwzięć!
12 grudnia 2017
Piechowice
W ramach współpracy Piechowickiego Ośrodka Kultury i Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu przeprowadzono warsztaty edukacyjne „Lalki bez tajemnic”. Było trochę historii (dotyczącej lalek eksponowanych w ramach wystawy towarzyszącej), trochę nowoczesnych technologii (w postaci prezentacji multimedialnej) i trochę zajęć praktyczno-manualnych (przy własnoręcznym wykonywaniu lalek-motanek).


Jak przekonują sami pracownicy Piechowickiego Ośrodka Kultury: „wspólne działania dają dobre rezultaty, a dzieci z zajęć wychodzą zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia i umiejętności”.
13 grudnia 2017
Jelenia Góra
Na stronie internetowej Książnicy Karkonoskiej opublikowano informację o wyróżnieniu instytucji nagrodą Euroregionu Nysa. Biblioteka w Jeleniej Górze, podobnie jak biblioteki w Libercu i Zittau, wykazała się szczególnie aktywnym współdziałaniem transgranicznym; w uzasadnieniu padły także słowa o „podnoszeniu rangi zawodu bibliotekarza”. Ogółem nagrodami zostało uhonorowanych aż pięć jednostek z regionu jeleniogórskiego.
15 grudnia 2017
Chojnów
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie odbył się wernisaż wystawy „Chile 2017” będącej fotograficzną relacją z wyprawy śladami Ignacego Domeyki pięcioosobowej grupy pracowników i studentów Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Badacze (prof. H. Marszałek, dr W. Drzewicki, mgr K. Moskwa, D. Mokanek i T. Mastalerz) odwiedzali i dokumentowali miejsca pracy Ignacego Domeyki zarówno na uczelniach, jak i w terenie, a całe przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Wrocławskiego oraz głównego geologa kraju – prof. Mariusza Jędryska.


Zarówno pomysł na wystawę, jak i ideę współpracy z przedstawicielami instytucji naukowych uważam za godne pochwały. Do bibliotek często zapraszani są artyści, pisarze czy podróżnicy, ale wciąż brakuje przedstawicieli nauki. A przecież – jak widać – literatura interesuje nas wszystkich i każdy punkt widzenia wart jest tego, by go przedstawić szerszej publiczności.
15 grudnia 2017
Oleśnica
W Oleśnickim Domu Spotkań z Historią otwarto wystawę „… I jeszcze sobie przypominam” , której motywem przewodnim są stare fotografie i prywatne dokumenty, a także film dokumentalny, opowiadający powojenne losy mieszkańców Oleśnicy. Projekt powstał z inicjatywy Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy oraz Fundacji Ważka.


To nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia tego rodzaju wystawa, ta jednak zasługuje na uwagę ze względu na dobrze przygotowane zaplecze – poprzedził ją m.in. cykl „Retro środy”, czyli cotygodniowe publikacje starych zdjęć miasta na stronie biblioteki w portalu Facebook, które były chętnie komentowane przez użytkowników. Dodatkową atrakcją jest też wydanie kalendarza z takimi zdjęciami przez bibliotekę. Jak sądzę, wszystko to przełoży się na liczbę odwiedzających.
16 grudnia 2017
Lądek-Zdrój
Spektaklem teatralnym zakończył się projekt realizowany przez bibliotekę w Lądku-Zdroju. Program „Małych opowieści wigilijnych” obejmował warsztaty teatralne i scenograficzne dla dzieci, zabawy muzyczne i ruchowe mające na celu wszechstronną edukację oraz zajęcia z emisji głosu prowadzone pod okiem specjalistów.


Choć przedstawienie „Hanulka w krainie borostworów” zostało uwiecznione głównie na fotografiach, muszę przyznać, że wygląda interesująco. Podoba mi się pomysł zajęć cyklicznych, zakończonych jednym większym projektem, dzięki czemu możliwe jest nabycie określonych umiejętności i przetestowanie ich w praktyce. Analogiczną inicjatywę, choć nieco inaczej sprofilowaną, podjęła 18 grudnia biblioteka w Bystrzycy Kłodzkiej (patrz niżej).
16 grudnia 2017
Sobótka
W Sobótce nastąpiło odsłonięcie „skrzynki poczty historycznej”, czyli specjalnej skrzynki pocztowej przeznaczonej do przekazywania dokumentów związanych z historią regionu. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Sobótce to jeden z opiekunów skrzynki, sam projekt jest natomiast częścią wielu działań na rzecz zachowania pamięci historycznej oraz stanowi efekt regularnej współpracy z Fundacją „Inicjatywa B” i Stowarzyszeniem Labirynatrium.pl.


Pierwszy „wrzut” nastąpił 31 grudnia, widać więc, że urządzenie spełnia swoją funkcję. Co więcej, znajdują się na nim specjalne kody, które można zeskanować telefonem – te natomiast kierują na stronę internetową całego projektu. Listy można umieszczać anonimowo, zatem wszyscy, którzy do tej pory wstydzili się przekazać swoje pamiątki, mogą teraz uczynić to bez żadnego skrępowania i tym samym wnieść swój wkład w tworzenie zasobów archiwalnych wspólnoty.
18 grudnia 2017
Bystrzyca Kłodzka
W Bibliotece Publicznej w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się finał projektu „Bystrzycki przegląd filmowy twórczości dziecięcej”, w ramach którego (w trakcie warsztatów fotograficzno-filmowych) powstały cztery krótkie filmy promujące różne miejsca w mieście (w tym także i samą instytucję). Całość odbyła się przy wsparciu wielu instytucji; dodatkowo w cyklu projektowym znalazło się także miejsce na różnorodne zajęcia edukacyjne czy plastyczne.


Wygląda na to, że uczestnicy projektu mieli naprawdę dużą frajdę, ale też pożytek z zajęć. Projekt to jedna z inicjatyw przeprowadzonych w ramach programu „Działaj Lokalnie X”. Co do samych filmów – efekty są całkiem przyzwoite (a żeby nie być gołosłownym podaję przykład >>).
listopad 2017
Lubin
Miejska Biblioteka Publiczna ma na swoim koncie kilka ciekawych wykładów zorganizowanych w ramach współpracy z Lubińskim Kołem Biblioterapeutycznym. Bibliotekarze, rodzice i wszyscy zainteresowani mogli posłuchać o terapeutycznej funkcji bajek czy biblioterapii w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością.


Temat poważny, ale i potrzebny. Zdjęcia i wpisy pod postami o planowanych spotkaniach świadczą o tym, że nie brakowało chętnych.
listopad 2017
Radków
Z okazji obchodzonego 13 listopada Dnia Osób Niewidomych z inicjatywy radkowskiej biblioteki przeprowadzono edukacyjne zajęcia dla najmłodszych w oparciu o „Czarną książkę kolorów” autorstwa Meneny Cottin. Jak piszą sami bibliotekarze, ta nietypowa pozycja (prawie cała czarna, łącznie z ilustracjami) jest „bodaj najczęściej powtarzanym we wszystkich bibliotekach scenariuszem”. W ramach spotkania przedszkolaki, za pomocą różnych zabaw i eksperymentów, próbowały wyobrazić sobie świat według osoby niewidomej i uczyły się, na czym polega rola poszczególnych zmysłów w poznawaniu rzeczywistości.


W tej znakomitej akcji jest wszystko, co ważne, czyli: książka, zabawa, ale także aspekt edukacyjny i wreszcie – nauka kompetencji społecznych oraz budowanie wzajemnego zrozumienia.
listopad 2017
Świdnica
Bibliotekarze ze Świdnicy znaleźli sposób na przełamanie nudnego schematu i z okazji święta niepodległości zorganizowali flash mob! Akcja polegała na prezentacji twórczości Kazimierza Wierzyńskiego, stąd nazwa – „11 minut poezji”.


Czy podstawowy cel tego typu przedsięwzięć, czyli zwrócenie uwagi przechodniów, został osiągnięty – tego nie mogę stwierdzić z całą pewnością, ale jestem przekonana, że każda próba urozmaicenia jest godna odnotowania.

Inne wartościowe działanie ze strony Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy to przystąpienie do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących”, dzięki czemu możliwe jest udostępnianie książek mówionych osobom z wadami wzroku za pomocą specjalnych urządzeń. Do tego samego projektu w październiku przystąpiła także Biblioteka Miejska w Mieroszowie.
listopad/grudzień 2017
Brzeg Dolny
W ramach organizowanej w Brzegu Dolnym Kampanii „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć” Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna przeprowadziła warsztaty komunikacyjne: „Porozumienie bez przemocy” oraz „Kobieta bez winy”. Zajęcia skierowane były do wszystkich osób chcących skutecznie budować zdrowe relacje, nauczyć się asertywności czy prawidłowego wyrażania emocji, a także do kobiet, które doświadczyły przemocy.


Tego rodzaju akcji nigdy nie jest za wiele. Miło widzieć bibliotekę w roli jednego z organizatorów.
      listopad/grudzień 2017
Dzierżoniów
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie ma za sobą dwa duże przedsięwzięcia.
W listopadzie zakończono realizowany od czerwca 2017 roku przez Fundację Forum Dialogu Między Kulturami projekt „Dzierżoniów – historie nieznane”, którego efektem jest Cyfrowe Archiwum miasta istniejące pod postacią strony internetowej. W ramach podjętych działań zaangażowano seniorów do opowieści o przeszłości Dzierżoniowa, a nagrania naniesiono na wirtualny plan miasta tak, by każdy mógł ich odsłuchać. Całości dopełniły archiwalne zdjęcia, dokumenty, druki ulotne.

W grudniu natomiast w ramach programu „Biblioteka: Dobre Miejsce. Dla Mnie – Dla Ciebie – Dla Nas” wystawiono przedstawienie teatrzyku lalkowego „Błękitny Ptak” z bajką pt. „Legenda o dzierżoniowskim smoku”. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w organizację spektaklu zaangażowano różne instytucje i stowarzyszenia: scenariusz powstał w Przedszkolu nr 1 w Dzierżoniowie, stroje zostały uszyte przez uczestników Klubu Robótek Ręcznych, scenografię przygotowała kierownik Biblioteki Jolanta Karaszewska, a uczennice Gimnazjum nr 3 wzięły udział w przedstawieniu.


Wyraźnie widać, że bibliotekarze z Dzierżoniowa dobrze radzą sobie z nawiązywaniem współpracy i koordynowaniem działań, a to bardzo przydatna umiejętność. Szczególnie interesujące wydaje mi się Cyfrowe Archiwum (link tutaj >>), które – cytując twórców – „stanowi unikalną, bo zapisaną przez odchodzące już pokolenie, zarazem dostępną szerokiemu odbiorcy, cyfrową bazę materiałów źródłowych dokumentujących życie społeczne, historię i dziedzictwo kulturowe Dzierżoniowa”.
listopad/grudzień 2017
Kudowa-Zdrój
Miejska Biblioteka Publiczna w Kudowie-Zdroju i Dom Pracy Twórczej „Cyganeria” zorganizowały wystawę „Święta na szydełku” prezentującą prace członków rękodzielniczego koła zainteresowań działającego przy bibliotece. Trzeba przyznać, że szydełkująca grupa jest bardzo aktywna – w jej ramach prowadzone są nie tylko zajęcia twórcze, ale także blog „Republika Szydełka” (można go obejrzeć tutaj >>) ; w październiku natomiast niektóre członkinie koła wystąpiły w Telewizji Polskiej.


Rzadko zdarza się, by zwykłe kółko zainteresowań zyskało taki rozgłos. Możliwe więc, że – cytując autorki wspomnianego wyżej bloga – rzeczywiście wszystkich szydełkujących (oraz bibliotekę w Kudowie) czekają autografy, sława i czerwony dywan!
listopad/grudzień 2017
Srebrna Góra
Przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Srebrnej Górze działa Ekocentryczny Klubik Malucha. Warsztaty odbywają się przy wsparciu Stowarzyszenia Ekologiczne EKO-UNIA w ramach konkursu „Małe granty dla zrównoważonego rozwoju”. Poświęcone są najróżniejszym zagadnieniom: od „klasycznego” tematu czystego powietrza przez ekologiczne ozdoby świąteczne aż do praktycznych umiejętności przybrania postawy obronnej.
grudzień 2017
Borów
Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie regularnie organizuje warsztaty sleeveface, czyli szczególnego rodzaju fotografii polegającego na połączeniu okładki książki z żywą postacią (lub jej fragmentem) tak, by uzyskać efekt jedności. Zajęcia skierowane są do dzieci oraz młodzieży. Warto dodać też, że wymagają wspólnego zaangażowania i wysiłku na drodze do uzyskania perfekcyjnego zdjęcia.


Jak widać, sleeveface to nie tylko moda, ale sztuka! Potrzebny jest odpowiedni strój, perspektywa, tło, a nierzadko trzeba uciec się do akrobacji gimnastycznych. Do tego jest świetnym sposobem na naukę współpracy, a pośrednio także zachętą do sięgnięcia po książkę (skoro już się z nią fotografujemy…).
grudzień 2017
Wiązów
Miejska Biblioteka Publiczna w Wiązowie ogłosiła przejście na elektroniczny system wypożyczeń!


Wiąże się to dla czytelników z pewnymi niedogodnościami (trzeba ponownie zapisać się do biblioteki), ale na dłuższą metę to oczywiście ogromny postęp. Wygląda na to, że po niedawnym remoncie biblioteka w Wiązowie podejmuje kolejne kroki mające uczynić ją prawdziwie nowoczesnym miejscem. Jak skomentował to jeden z czytelników: „cywilizacja!”.
grudzień 2017
Wisznia Mała
Gminna Biblioteka Publiczna w Wiszni Małej wzięła udział w bożonarodzeniowym jarmarku, podczas którego prezentowała nowości i sprzedawała książki. Sedno tej informacji tkwi w tym, że cała zebrana kwota została przekazana na pomoc potrzebującej rodzinie.
grudzień 2017
Wrocław
Od 8 grudnia 2017 roku czytelnicy mogą odwiedzać filię nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, która jest zlokalizowana w przejściu świdnickim (ul. Świdnicka 19). Biblioteka została pomyślana jako nowoczesne i ekologiczne centrum kultury i edukacji o wyspecjalizowanym charakterze, miejsce spotkań z kulturą multimedialną i nowymi technologiami. (Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj >>).

W grudniu w niektórych filiach MBP we Wrocławiu otwarto także specjalne kąciki dla mam karmiących piersią. Punkty są wyposażone w duży, wygodny fotel, parawan oraz przewijak i zostały zaaranżowane tak, by zapewnić wygodę oraz odrobinę prywatności. W bliskim sąsiedztwie rodzice i dzieci znajdą księgozbiory przeznaczone dla najmłodszych. (Dokładne adresy i fotografie na stronie MBP we Wrocławiu >>).