UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądamy witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowaliśmy z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybieraliśmy imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Materiały z września i października 2017 r.  wybrała, przetworzyła i opatrzyła komentarzami Anna Ćwik.
(Red.)
7 i 13 września 2017
Polkowice
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach powstało igloo z książek! Celem tej niezwykłej budowli było zmobilizowanie czytelników do wspólnej zabawy polegającej na odgadnięciu, jak wiele elementów liczyła książkowa forteca. Ci, którzy podali najbardziej przybliżone liczby, zostali nagrodzeni upominkami.


Trzeba przyznać, że igloo wygląda całkiem spektakularnie (zainteresowanych odsyłam do strony internetowej >>). Przypuszczam, że konstrukcja została już rozebrana, tak by książki mogły spełnić swoją podstawową – nie tylko architektoniczną – funkcję. Liczę jednak na to, że dzięki tak kreatywnej prezentacji będą częściej wypożyczane.

Inną interesującą inicjatywą podjętą przez bibliotekarzy z Polkowic były warsztaty „Mosty zamiast murów”, poświecone integracji młodzieży, promocji zdrowego stylu życia oraz nauce radzenia sobie z emocjami. Zaprezentowane zostały przydatne poradniki i książki związane z tematyką przedsięwzięcia, ale można było się także odstresować w inny sposób, np. przy olbrzymiej kolorowance, nad którą może pracować nawet kilka osób naraz czy poprzez tworzenie zakładek z biżuterii.
13 września 2017
Mieroszów
W ramach programu „Działaj Lokalnie X” Sekcja Rękodzieła działająca przy Mieroszowskim Centrum Kultury rozpoczęła projekt „Lalka Mieroszowianka”, który potrwa do grudnia. Akcja ma na celu przypomnieć słowiańską tradycję tworzenia lalek-talizmanów chroniących przed złem, służących zabawie czy lalek obrzędowych. W założeniu ma powstać 5 rodzajów lalek; jak piszą organizatorzy: „Lalka Mieroszowianka – motanka, zadanica, ludowa lalka regionalna, będzie miała za zadanie wspierać swoich właścicieli w rozwoju i realizacji zadań, promować Mieroszów i tradycję jego mieszkańców oraz promować mieroszowskie rękodzieło w 10 rocznicę funkcjonowania.”


Pierwsze dzieła już powstały i wyglądają świetnie (można je zobaczyć tutaj >>).
13 września 2017
Przedmoście
Gminna Biblioteka Publiczna w Przedmościu poinformowała o otrzymaniu dotacji w wysokości 2,5 tys. zł na realizację programu SuperKoderzy w Pracowni Orange działającej przy instytucji i nakierunkowanej na naukę programowania dla dzieci w wieku 9-12 lat. Pieniądze z grantu zostaną przeznaczone na zakup sprzętu.


Gratulujemy!
14 września 2017
Głuszyca
Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy organizuje cykl „Spotkania z ciekawymi ludźmi”, w ramach którego mieszkańcy mogą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie nawzajem. 14 września 2017 spotkanie odbyło się w domu jednego z nich – który dzieciństwo spędził na Syberii i którego życie pełne było niesamowitych przygód.


Wiele historii jak z książki zdarza się naprawdę i myślę, że to jeden z takich przykładów. Projekt, którego twórcami są bibliotekarze z Głuszycy jest dobry, bo pozwala takie opowieści poznać i budować więzi lokalne. Wiele jest spotkań z miejscowymi artystami czy poetami, ale miłe jest też to, że doceniono co ma do powiedzenia ktoś z pozoru bardzo zwyczajny.
16 września 2017
Świdnica
Bibliotekarze ze Świdnicy postanowili kreatywnie obejść Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zorganizowała z tej okazji cykl spacerów po zabytkowym Pałacu Opatów Cysterskich, które zakończyły się wizytą w tzw. „Opatroom'ie”, czyli specjalnie zaaranżowanym, zlokalizowanym w bibliotecznych podziemiach pomieszczeniu, naśladującym modne aktualnie „escape roomy”. Uczestnicy spacerów nie tylko poznali więc historię budynku, ale musieli też wykazać się określoną wiedzą i zręcznością. Na szczęście, jak piszą bibliotekarze, wszystkim grupom udało się wydostać z pułapki.


Biblioteczne escape roomy to już praktycznie norma, tutaj jednak dołożono wszelkiej staranności i zadbano o profesjonalizm, co potwierdzają wpisy uczestników. Poza tym połączono przyjemne z pożytecznym: trochę wiedzy i trochę rozrywki. Gratulacje!
16 września 2017
Twardogóra
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze zorganizowała teatr uliczny! Dwie grupy z działającego przy instytucji Teatru POZA – dziecięco-młodzieżowa oraz międzypokoleniowa – wystąpiły w plenerze ze swoimi przedstawieniami. Oprócz tego swoje umiejętności zaprezentowali przedstawiciele dwóch innych organizacji. Jak piszą bibliotekarze „każdy spektakl przynosił nowe emocje i wrażenia – od uroczych występów najmłodszych tancerek poprzez romantyczną etiudę w stylu lat dwudziestych zaprezentowaną przez grupę z Dobroszyc i kabaretowo-literacką „Nudę” po dramatyczną i skłaniającą do refleksji historię bogacza Kwidama.”


Z zamieszczonych w portalu twardogórskiej biblioteki fotografii można wywnioskować, że choć takie przedsięwzięcie miało miejsce po raz pierwszy, spotkało się ze sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Z przedstawień szczególną uwagę przyciąga natomiast oparty na motywach prozy Jarosława Iwaszkiewicza „Kwidam”.
25 września 2017
Bolesławiec
Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu w ramach projektu „Iść za marzeniem, czyli śladami Conrada" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazła interesujący sposób na popularyzację wiedzy o pisarzu wśród młodzieży i zorganizowała warsztaty tworzenia komiksu. Z podstawowymi zasadami tej trudnej sztuki zapoznali młodzież profesjonaliści, autorzy komiksu „Niesamowite powieści Josepha Conrada”, Maciej Jasiński i Łukasz Godlewski.


W dzisiejszych czasach warto dążyć do popularyzacji wiedzy o książce różnymi drogami, koniecznie z uwzględnieniem potrzeb młodych ludzi. Wydaje mi się, że taka forma – z jednej strony wymagająca kreatywności i zaangażowania, z drugiej połączona z przekazywaniem wiedzy faktograficznej – może zadziałać lepiej niż klasyczna lekcja języka polskiego. Pozostaje mieć nadzieję, że przynajmniej niektórzy uczestnicy zainteresują się dzięki temu literaturą (lub komiksem!).
25 i 26 września 2017
Nowogrodziec, Domaniów
Biblioteka Publiczna w Nowogrodźcu może pochwalić się nowym sprzętem, który usprawni jej działanie. Za środki z budżetu Gminy i Miasta Nowogrodziec zakupiono zestawy komputerowe do Czytelni Internetowej, serwer, zasilacz do serwera, oprogramowanie oraz czytniki kodów kreskowych. Co ważne, biblioteka wykupiła dostęp do systemu bibliotecznego MAK, dzięki czemu możliwe jest tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego czy bazy użytkowników placówki, rejestracja wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.


W tym samym czasie także Gminna Biblioteka Publiczna w Domaniowie zyskała dostęp do systemu MAK+. Aktualnie obydwie biblioteki są na etapie wprowadzania danych. Oby tak dalej!
26 września 2017
Pieszyce
Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Niepodległa” w wysokości ponad 26 tysięcy złotych. Od października do listopada 2017 roku bibliotekarze będą realizowali projekt „Budujemy pieszycki panteon pamięci” obejmujący szereg warsztatów, wystaw, lekcji żywej historii czy spotkań mających na celu uczczenie 100-lecia niepodległości.


Bibliotekarzom z Pieszyc gratulujemy! Dodajmy, że dotację otrzymało 109 z 672 złożonych wniosków.
1 października 2017
Wałbrzych
Tego dnia w Wałbrzychu ruszyła akcja COOLturalni. Biblioteka pod Atlantami jest jedną z 7 miejscowych instytucji kultury, które wspólnymi siłami chcą pokazać, że kultura jest cool. W ramach projektu organizowany jest szereg spotkań, warsztatów, wykładów itp. Wszyscy (zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli), którzy uczestniczą w wydarzeniach, dostają specjalne znaczki-hologramy. Posiadanie 7 znaczków (po 1 z każdej instytucji) uprawnia do wzięcia udziału w finale projektu, który nastąpi w czerwcu 2018 roku.


Razem można więcej, akcja ma więc spore szanse powodzenia. Ścisła współpraca między poszczególnymi placówkami może wyjść chyba tylko na dobre.
2-6 października 2017
Radków
W nawiązaniu do odbywającego się w tym samym czasie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, bibliotekarze z Radkowa już po raz trzeci zorganizowali Festiwal Młodych Naukowców. Zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych zakładały własne eksperymenty, zapoznanie się ze sprzętem laboratoryjnym oraz poszerzenie wiedzy ogólnej.


Być może niewiele tu miejsca na książkę (chyba że naukową), ale zaangażowanie w tego rodzaju działania pozwoli walczyć z niestety wciąż popularnym w wielu środowiskach przekonaniem, że biblioteka to miejsce staroświeckie i hermetyczne, czy też miejsce jedynie dla „humanistów”. A przecież każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.
6 października 2017
Kowary
Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowarach odbył się czytelniczy flash mob polegający na czytaniu utworów Tuwima, który 70 lat temu spędził w miejscowości 2 miesiące wakacji. Do akcji przyłączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice z dziećmi oraz przedstawiciele władzy – łącznie w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 100 osób. Pomysłodawczyni projektu, bibliotekarka Danuta Bunij, mówiła o tym, że czytanie to najlepszy hołd dla poety, a tablice i pomniki wcale nie są konieczne, by pamięć o nim wciąż żyła.


Całkowicie zgadzam się z bibliotekarzami z Kowar i cieszę, że akcja zakończyła się sukcesem. Wedle doniesień prasowych, młodzież z książkami przechadzała się po deptakach, czytała na schodach ratusza czy rozsiadała się z książkami na ławkach. Chciałoby się obserwować takie sytuacje codziennie!
6 października 2017
Prusice
Bibliotekarze z prusickiej „Multiteki” zorganizowali nietypową lekcję biblioteczną, na którą zaprosili młodzież szkolną. Tematem prelekcji były bowiem „kody QR i ich wykorzystanie”.


Niewątpliwie Prusice idą z duchem czasu i są na bieżąco z technologiami w świecie literatury. Oby młodzi ludzie – teraz, kiedy książka jest na wyciągnięcie telefonu – zechcieli po nią sięgnąć.
10 października 2017
Lubań
W nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Pisania Listów bibliotekarze z Lubania w ramach zajęć z dziećmi postanowili przypomnieć o tej tradycyjnej formie przekazu. Najmłodsi czytelnicy nie tylko nauczyli się adresować koperty, ale też napisały słowa pocieszenia do swojego chorego kolegi.


Rzecz prosta, ale użyteczna – zwłaszcza jeśli dobrze przyjrzeć się trudnościom, z jakimi spotykają się niektórzy młodzi ludzie, odwiedzając pocztę. W ogóle profil zajęć dla dzieci organizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Lubaniu jest całkiem interesujący. Dominują tam tematy praktyczne, ale też ważne – mówi się więc o dobrym odpoczynku, pokonywaniu nieśmiałości, walce ze szkolnym stresem.
11 października 2017
Jaworzyna Śląska
Pamiętając o Międzynarodowym Dniu Dziewczynki, bibliotekarze z Jaworzyny Śląskiej poszukali wszystkich książek, w których wystąpiły dziewczynki „odważne, wyjątkowe, zaradne”.


Mały gest, ale cieszy! Stosik jest całkiem pokaźny i liczy przeszło 20 książek.
13 października 2017
Piechowice
W Piechowickim Ośrodku Kultury postanowiono uczcić dwie zasłużone lokalne postaci – Leszka i Adam Krzeptowskich. Pierwszy z nich był przewodnikiem i fotografem, drugi, to uznany reżyser filmowy. Zaproszono przyjaciół i znajomych Krzeptowskich, zaprezentowano po raz pierwszy poświęcone im filmy dokumentalne, opowiadano i wspominano. Z tej okazji przygotowano także galerię „Wspomnienia o ludziach gór”.


Spotkanie wyróżnia się na tle innych ze względu na swój lokalny charakter i dbałość o to, by pamiętano regionalnych bohaterów. Godna pochwały jest też staranność w przygotowaniu, sięgnięcie po różne formy przekazu.
17 października 2017
Mysłakowice
Z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Mysłakowicach, w ramach programu „Partnerstwo dla książki” w miejscowości powstały dwie minibiblioteki, czyli szczególnego rodzaju budki służące wymianie książek na zasadzie „weź–zostaw”. To nie jedyne działania podjęte przez tamtejszych bibliotekarzy na rzecz projektu: oprócz tego zorganizowano spotkania z młodzieżą oraz prelekcję dla seniorów.


Trzeba przyznać, że domki dla książek wyglądają całkiem sympatycznie. Zainteresowanych odsyłam do artykułu źródłowego >>, gdzie można zobaczyć fotografie. Bibliotekarze z gminy już teraz wyrażają nadzieję, że budek powstanie więcej i gorąco zachęcają do korzystania z obecnych. Dołączam się więc do ich apelu.
20 października 2017
Jawor
Z okazji Europejskiego Święta Seniora w Domu Pomocy Społecznej w Jaworze tamtejsi bibliotekarze zorganizowali koncert zatytułowany „Pomaganie, uczynność, życzliwość”, w którym udział wzięli wychowankowie przedszkola. Dzieci prezentowały swoje umiejętności artystyczne przed mieszkańcami Domu: śpiewały piosenki i recytowały wiersze.


Na uwagę zasługuje przede wszystkim międzypokoleniowy charakter spotkania. Wszelkie inicjatywy angażujące seniorów oraz najmłodszych czy promujące altruizm są nie do przecenienia.
23 października 2017
Wińsko
Na stronie biblioteki w portalu Facebook w Krzelowie pojawiła się informacja o zakończeniu remontu. Nowe wnętrze wygląda estetycznie, zaaranżowano także kolorowy kącik dla dzieci.
27 października 2017
Chocianów
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Chocianowie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zatytułowanego „Chocianów z biegiem dni, z biegiem ulic, z biegiem zdarzeń” polegającego na napisaniu pracy o charakterze wspomnieniowym. Nagrodę przyznano obecnie mieszkającej w Niemczech czytelniczce, która opisała ostatnie dni spędzone w miejscowości, tuż przed ewakuacją w czasie prowadzonych działań wojennych. Konkurs posłużył jako okazja do dyskusji nad historią miasta, jak i osobistymi losami jego mieszkańców.


W tym wydarzeniu szczególnie inspirujące wydają mi się następujące fakty: po pierwsze ktoś obecnie mieszkający za granicą zainteresował się konkursem o charakterze lokalnym, po drugie (jak można przeczytać na stronie biblioteki w portalu Facebook) inna czytelniczka przetłumaczyła pracę z języka niemieckiego na polski, po trzecie nie poprzestano na wręczeniu nagrody, lecz tekst stał się punktem wyjścia do spotkania z seniorami.
31 października 2017
Lądek-Zdrój
W ostatni dzień października z inicjatywy pracowników Centrum Kultury i Rekreacji, przy współpracy z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów nastąpiła inauguracja cyklu „Czytamy Lądek-Zdrój”, którego celem jest promocja książki wśród seniorów oraz dzieci. Projekt zakłada wspólne czytanie miejscowych legend czy przewodników w lądeckich kawiarniach. Spotkania mają charakter otwarły.


Ostatnio coraz więcej inicjatyw zakłada spotkania „wędrowne” – nie tylko w bibliotece, ale też różnych punktach miastach. Jeśli ma to pomóc dotrzeć do większego grona osób, to jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem. Tu wydaje się dodatkowo zastosowano sprawdzony przepis: będzie lokalnie, wielopokoleniowo, z dodatkowymi atrakcjami w postaci gości specjalnych, ale też darmowych przekąsek. Brzmi całkiem kusząco.
wrzesień 2017
Świeradów-Zdrój
Na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeradowie-Zdroju na portalu Facebook ruszył nowy cykl „Przeczytałam i polecam”. W ten sposób bibliotekarze postanowili oddać głos nastoletniej wolontariuszce i czytelniczce, rekomendującej swoim rówieśnikom (a także dorosłym) książki, które przykuły jej uwagę.


Wpisy wspomnianej autorki mają charakter minirecenzji połączonych z krótkim opisem fabuły – przypuszczam, że jest to forma najnaturalniejsza dla młodzieży i uważam taki kształt współpracy między bibliotekarzami i czytelnikami za warty odnotowania. Oby przełożyło się to na większe zainteresowanie biblioteką wśród młodych ludzi.
wrzesień/październik 2017
Głogów
Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie oraz jej filie mogą pochwalić się szczególnie bogatą ofertą dla młodzieży, o czym częściowo wspominaliśmy już w poprzednich wydaniach kroniki. Aktualnie prowadzone są tam warsztaty prowadzenia książkowego bloga, zajęcia poświęcone kodowaniu (o interesującej nazwie „Dziewczyny do Kodu”), regularnie odbywają się też spotkania młodzieżowego klubu książki, a dla tzw. „młodszej młodzieży” przygotowano zajęcia w ramach Lokalnego Klubu Kodowania oraz warsztaty kreatywne „Mały artysta”.


Jak widać do wyboru są skierowane do konkretnych grup różnorodne zajęcia, dzięki czemu – jak mamy nadzieję – nastolatki będą chętniej przychodzić do biblioteki.
wrzesień/październik 2017
Jerzmanowa, Świeradów-Zdrój
Początki tego wydarzenia sięgają jeszcze ostatnich dni sierpnia. Otóż w jeden z ostatnich dni wakacji pracownicy biblioteki w Jerzmanowej postanowili zorganizować książkową wymianę dla swoich czytelników. Zasada była prosta – pozbyć się niepotrzebnych książek w zamian za inne pozycje. Okazało się, że akcja tak bardzo się spodobała, że postanowiono przedłużyć ją z jednego dnia… na cały miesiąc. W ten sposób wrzesień stał się okresem tzw. bookcrossingu w Jerzmanowie.


Analogiczna sytuacja miała miejsce w świeradowskiej bibliotece „Izerce”, gdzie akcja mająca zakończyć się wraz z wrześniem została przedłużona do końca października ze względu na duże zainteresowanie.

Czasem najprostsze pomysły sprawdzają się najlepiej. Życzymy dalszych owocnych wymian czytelnikom biblioteki w Jerzmanowie, bibliotekarzom z kolei nieustającej popularności.
wrzesień/październik 2017
Kamienna Góra
Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra oferuje najmłodszym wiele interesujących zajęć, jak np. nauka gry na gitarze, rytmika, zabawy plastyczne. Wśród wielu tytułów szczególną uwagę zwraca cykl „Warsztaty Einsteina”, zwłaszcza że cieszy się tak dużą popularnością, że specjalnie utworzono dodatkową grupę.


Widać rodzice bardziej marzą o karierze uczonych dla swoich dzieci niż o tym, by wstąpiły one na ścieżkę artystyczną. Niemniej jednak program zajęć wygląda ciekawie i dobrze, że biblioteka ma swój udział w rozbudzaniu zainteresowania naukami ścisłymi.
wrzesień-październik
Lubomierz, Szczawno-Zdrój
W ramach współpracy z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu z Gminną Biblioteką Publiczną w Lubomierzu i Miejską Biblioteką Publiczną w Szczawnie-Zdroju w tych miejscowościach przeprowadzono warsztaty fotograficzne „Tak to widzę” dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. Uczestnicy zajęć wzięli udział w całym procesie tworzenia fotografii – od skonstruowania aparatu typu camera obscura aż po wywoływanie zdjęć w ciemni. Częściowo zajęcia odbywały się w plenerze.


Projekt jest ciekawy szczególnie ze względu na fakt, że najlepsze prace powstałe w trakcie warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej w Muzeum Pana Tadeusza, natomiast autorzy zostaną zaproszeni na wernisaż. Ponadto fotografie zostaną wydane w formie publikacji. To chyba dobry sposób na wyróżnienie początkujących talentów i zachęcenie młodzieży do udziału w podobnych przedsięwzięciach (mnie by to przekonało!).
wrzesień/październik 2017
Ostroszowice, Szczytna
Pracownicy filii Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów w Ostroszowicach mogą pochwalić się kreatywnym podejściem do organizowanej niedawno przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego akcji „Paczka literacka”. Nie poprzestali oni na włączeniu nowości do zbiorów, ale postanowili przeprowadzić cykl spotkań czytelniczych, bo – jak sami przyznają – choć początkowo myśleli, że tytuły nie będą cieszyć się zbyt dużą popularnością, szybko doszli do wniosku, że jest to dobra okazja do promocji książki. W ten sposób książka Jacka Antczaka ,,Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall” posłużyła do przeprowadzenia reporterskich warsztatów z młodzieżą, a po omówiony na spotkaniu DKK audiobook „Ja urbanator. Awantury muzyka jazzowego” ustawiają się kolejki.


W podobny sposób wykorzystano książki w bibliotece w Szczytnej, gdzie na ich podstawie zorganizowano zajęcia w ramach Strefy Seniora.

Podoba mi się wykorzystywanie małych okazji do zrobienia czegoś interesującego. Oczywiście tego typu spotkania to biblioteczny standard, ale pasja i zaangażowanie, a także szczera radość z otrzymania literackiej paczki szczególnie mnie urzekły. Na marginesie pragnę dodać, że ostatnio Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów ma na swoim koncie kilka innych ciekawych pomysłów, jak np. projekt bzykających biblioteczek, czyli przerobienia nieużywanych uli znajdujących się na placach zabaw na funkcjonalne biblioteczki dostosowane do potrzeb najmłodszych, który dostał się do finału konkursu TESCO „Decydujesz, pomagamy!”.
październik 2017
Kąty Wrocławskie
Pracownicy biblioteki działającej przy GOKIS w Kątach Wrocławskich przez cały październik publikowali nadesłane do nich przez czytelników wiersze. Pojawili się zarówno znani twórcy, jak Leśmian czy Pawlikowska-Jasnorzewska, jak i twórczość własna użytkowników biblioteki.


Myślę, że całkiem miło przypomnieć sobie kilka wierszy i poczytać to, co udało się stworzyć innym (a co zapewne w przeciwnym razie trafiłoby do szuflady). To także sposób na promocję czytelnictwa, zwłaszcza że poezja nie cieszy się dziś największą popularnością.
październik 2017
Oborniki Śląskie
Bibliotekarze z Obornik Śląskich postanowili zrobić wystawę zakładek pozostawionych przez czytelników w książkach (i niezauważonych podczas zwrotu). Oprócz „prawdziwych” zakładek zaprezentowane zostały także pozostawione między kartkami, a pełniące taką samą funkcję, kwity, bilety, zdjęcia, recepty, rachunki, zaświadczenia, notatki, ściągi, świstki z bazgrołami, widokówki, listy, opakowania, emblematy, religijne obrazki, plany lekcji, zasuszone kwiatki, banknoty, a nawet listy miłosne.


Trzeba przyznać, że takich zakładek biblioteka w Obornikach Śląskich nazbierała całkiem sporo. To musi być dziwne uczucie – znaleźć swój list miłosny na bibliotecznej wystawie. Miejmy nadzieję, że nie jest podpisany.
październik 2017
Wrocław
9 października 2017 nastąpiło otwarcie Biblioteki Tymiankowej tzn. filii nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, zlokalizowanej (jak sama nazwa wskazuje) przy ulicy Tymiankowej 3 na Osiedlu Lipa Piotrowska. Instytucja jest otwarta w poniedziałki i czwartki, w godz. 12.00-18.00 oraz w środy, w godz. 12.00-16.00.

30 października 2017 przynależące do MBP Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA postanowiło zorganizować coś w rodzaju sąsiedzkich konsultacji. Zespół pracujący w placówce zaprosił mieszkańców do rozmowy na temat ich oczekiwań i wyobrażeń związanych z działalnością FAMY. Dzięki temu możliwa była wymiana poglądów i doświadczeń.


Sądząc po szczerych podziękowaniach, jakie zamieścili pracownicy biblioteki na swojej stronie internetowej w portalu Facebook, naprawdę zależy im na tym, by to miejsce funkcjonowało jak najlepiej. Teraz pozostaje tylko wcielić w życie wszystkie pomysły, które narodziły się w czasie spotkania.