UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Przy Bibliotece działa już „wrzutnia”, za pomocą której czytelnicy mogą zwracać ksiażki, płyty (CD i DVD), kasety magnetofonowe oraz wszelkie zbiory biblioteczne.

Wielu z Państwa wie już zapewne, o co chodzi. Tym, którzy spotkają się z wrzutnią po raz pierwszy, należy się jednak parę słów wyjaśnienia.

Chodzi o urządzenie, które już od kilkunastu dni stoi przed naszą Biblioteką (po lewej stronie bibliotecznych witryn), ale dopiero od wczoraj funkcjonuje oficjalnie, wg określonych zasad. Wygląda jak bankowy sejf, tyle że zamiast szyfrowanego zamka ma klapkę, przez która wrzuca się książki zwracane do Biblioteki.

Stąd zresztą wzięły się dwie funkcjonujące równolegle nazwy tego urządzenia: „trezor” i „wrzutnia”. Drugiego tłumaczyć nie trzeba, a pierwsze wzięło się najpewniej od bankowego „trezora”, czyli rodzaju skarbczyka (skrytki) bankowego, w którym lokowany jest dzienny utarg. Także biblioteczny trezor jest opróżniany raz dziennie. Ale o tym szczegółowiej za chwilę.

Tymczasem przyjrzyjmy się wrzutni dokładniej. A więc jest to urządzenie, dzięki któremu czytelnik może zwrócić wypożyczone książki i płyty do Biblioteki nawet wtedy, kiedy jest zamknięta. O każdej porze dnia i nocy, także w niedziele i święta! 24/7!

Co to oznacza dla czytelnika, a ściślej, co dzieje się ze stanem jego bibliotecznego konta po wrzuceniu książki do trezora?

Urządzenie jest opróżniane raz dziennie, o godz. 15.00. Książki, które trafią do trezora przed tą godziną, zostaną rozliczone jeszcze tego samego dnia. A te wrzucone po 15.00, zostaną zdjęte z konta czytelnika w dniu następnym.

Jeśli czytelnik wrzuci książki w niedzielę lub w czasie świąt (bywa, że kilkudniowych), to ich rozliczenie nastąpi w pierwszym po święcie dniu roboczym. Warto przypomnieć, że zgodnie z regulaminem za niedziele i święta nie są naliczane kary.

Mamy nadzieję, że udostępnienie wrzutni będzie służyć wygodzie naszych Czytelników i wielu osobom pomoże rozwiązać problemy z dotrzymaniem terminów zwrotów.

Ogłaszamy zatem oficjalne rozpoczęcie funkcjonowania WRZUTNI! Czy jak kto woli, TREZORA!