UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Dolnośląski Zasób Biblioteczny to serwis elektroniczny, który udostępnia dane o zbiorach znajdujących się w 38 bibliotekach publicznych Dolnego Śląska. Dzięki włączeniu ich do systemu ALEPH, czytelnicy mogą nie tylko dowiedzieć się, w której z tych bibliotek znajduje się poszukiwana książka, ale także zamówić ją przez internet.

Katalog DZB znajduje się na stronie internetowej „Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego” www.dzb.pl
 i jest dostępny dla wszystkich użytkowników internetu. W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej można z niego skorzystać w każdym z działów udostępniających zbiory, w Informatorium Multimedialnym oraz na parterze w holu głównym. W razie potrzeby pomocą mogą służyć bibliotekarze dyżurujący w poszczególnych działach.

JAK KORZYSTAĆ Z KATALOGU

Na stronie głównej katalogu (www.dzb.pl) w okienku wyszukiwania wpisujemy tytuł poszukiwanej pozycji, autora lub temat, jaki nas interesuje. Możliwe jest wyszukiwanie według różnych kryteriów - wybieramy je rozwijając listę przy „Polu do wyszukiwania”: dokładny tytuł, słowa w tytule, autor, hasło przedmiotowe (czyli temat), wszystkie pola  (łączy wszystkie kryteria i jest najbardziej efektywnym sposobem wyszukiwania). Po wybraniu kryterium wyszukiwawczego i wpisaniu odpowiedniego słowa lub frazy klikamy przycisk „Dalej”. Wtedy otwiera się lista książek odpowiadających naszemu pytaniu. System wybiera wtedy wszystkie pozycje, które znajdują się we wszystkich bibliotekach publicznych objętych DZB. Można oczywiście przed uruchomieniem wyszukiwarki kliknąć nazwę konkretnej miejscowości, a wtedy uzyskamy informacje o tym, czy poszukiwana książka znajduje się w tamtejszej bibliotece (lub bibliotekach).

Na liście znajdziemy następujące informacje: autor, tytuł, rok wydania, lokalizacja książki w bibliotece - dział, odsyłacze - link do e-booków dostępnych na platformie libra.ibuk.pl.  Należy zwrócić uwagę na kolumnę „Egzemplarze”, w której znajdują się linki do szczegółowych opisów konkretnych egzemplarzy. Tam dowiemy się, czy poszukiwany materiał jest dostępny na miejscu, czy też można go wypożyczyć i na jak długo. Wejście na szczegółowy opis daje również możliwość złożenia rezerwacji na interesującą nas pozycję. Wystarczy kliknąć na „Zamówienie”. Jeśli egzemplarz oglądany jest z pozycji „Moje konto”, nie trzeba niczego wypełniać. Należy jedynie kliknąć „Dalej”, potwierdzając tym samym rezerwację. Jeśli czytelnik nie jest zalogowany na swoim koncie, system poprosi o wprowadzenie danych użytkownika.