UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Katalog Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu znajduje się na stronie internetowej „Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego” www.dzb.pl i jest dostępny dla wszystkich użytkowników internetu. W Bibliotece można z niego skorzystać w każdym z działów udostępniających zbiory, w Informatorium Multimedialnym oraz na parterze w holu głównym. W razie potrzeby pomocą mogą służyć bibliotekarze dyżurujący w poszczególnych działach.

JAK KORZYSTAĆ Z KATALOGU
 
Na stronie głównej katalogu (www.dzb.pl) w okienku wyszukiwania wpisujemy tytuł poszukiwanej pozycji, autora lub temat, jaki nas interesuje. Zaznaczamy okienko „Wrocław”. Możliwe jest wyszukiwanie według różnych kryteriów – wybieramy je, rozwijając listę przy „Polu do wyszukiwania”: dokładny tytuł, słowa w tytule, autor, hasło przedmiotowe (czyli temat), wszystkie pola  (łączy wszystkie kryteria i jest najbardziej efektywnym sposobem wyszukiwania). Po wybraniu kryterium wyszukiwawczego i wpisaniu odpowiedniego słowa lub frazy klikamy przycisk „Dalej”. Wtedy otwiera się lista książek odpowiadających naszemu pytaniu.

Znajdziemy tam następujące informacje: autor, tytuł, rok wydania, lokalizacja książki w bibliotece – dział, odsyłacze – link do e-booków dostępnych na platformie libra.ibuk.pl.  Należy zwrócić uwagę na kolumnę „Egzemplarze”, w której znajdują się linki do szczegółowych opisów konkretnych egzemplarzy. Tam dowiemy się, czy poszukiwany materiał jest dostępny na miejscu, czy też można go wypożyczyć i na jak długo. Wejście na szczegółowy opis daje również możliwość złożenia rezerwacji na interesującą nas pozycję. Wystarczy kliknąć na „Zamówienie”. Jeśli egzemplarz oglądany jest z pozycji „Moje konto”, nie trzeba niczego wypełniać. Należy jedynie kliknąć „Dalej”, potwierdzając tym samym rezerwację. Jeśli czytelnik nie jest zalogowany na swoim koncie, system poprosi o wprowadzenie danych użytkownika.

Jeśli poszukiwana przez nas książka znajduje się w Czytelni, klikamy na link w rubryce „Egzemplarze” i sprawdzamy „Status egzemplarza” - jeśli jest to „Ks. podręczny”, z książki można korzystać wyłącznie na miejscu. Jeśli książka ma status „Na miesiąc”, można ją wypożyczyć. W tym celu należy kliknąć „Zamówienie”.  Czas realizacji zamówienia w Czytelni wynosi ok. 20 minut. Zamówienia można również dokonać w  sposób tradycyjny, wypełniając rewers.