UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+

Baza bibliograficzna „Bibliografia Regionalna Dolnego Śląska” jest częścią ogólnopolskiego systemu bibliografii regionalnych, które pełnią funkcję uzupełniającą w odniesieniu do narodowych wykazów publikacji. Rejestruje artykuły ukazujące się od roku 1947 do chwili obecnej, przy czym opisy bibliograficzne z lat 1947-1996 są nadal uzupełniane. Materiał nie wprowadzony dotąd do bazy jest dostępny w postaci tradycyjnej Kartoteki Regionalnej w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. 

Bibliografia Regionalna Dolnego Śląska jest współtworzona przez 24 biblioteki z województwa dolnośląskiego, w tym Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. T. Mikulskiego we Wrocławiu. Nadzór merytoryczny nad Bibliografią sprawuje Komisja ds. Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska.


WYSZUKIWANIE W BIBLIOGRAFII REGIONALNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA

Baza zawiera informacje o artykułach z czasopism – czego dotyczą, gdzie i kiedy się ukazały. Pełni funkcję czegoś w rodzaju indeksu lub spisu treści do kilkuset czasopism i umożliwia szybkie dotarcie do informacji o artykułach na temat Dolnego Śląska – jego historii, kultury, gospodarki, polityki, środowiska geograficznego.

Wyszukiwanie można prowadzić wg następujących kryteriów: autora, dokładnego tytułu, słów w tytule, tematu (hasła przedmiotowego) lub łączyć wszystkie powyższe, posługując się kryterium „wszystkie słowa”. Po wybraniu kryterium i wpisaniu odpowiedniego słowa lub frazy klikamy przycisk „Dalej”. W tabeli wyświetla się lista artykułów odpowiadających naszemu zapytaniu. W kolejnych rubrykach od lewej podane są następujące informacje:

  • autor artykułu,
  • tytuł,
  • rok ukazania się artykułu,
  • źródło artykułu, czyli tytuł i numer gazety, w której wydrukowano artykuł oraz strony, na których się on znajduje.


W przypadku, gdy informacje o lokalizacji artykułu mają postać zbyt długiego zapisu i nie mieszczą się w rubryce, należy kliknąć na tytuł artykułu. Wyświetla się wówczas nie tylko pełna lokalizacja, ale też określenia tematu artykułu, niekiedy także adnotacja przybliżająca jego treść.

Istnieje także możliwość wyszukiwania dokumentów w kolekcjach poszczególnych bibliotek współtworzących Bibliografię Regionalną Dolnego Śląska. W tym celu należy wybrać wyróżnioną zakładkę BAZY lub opcję „Wyszukiwanie w wielu bazach”.