UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+

W każdym z działów wybierane przez czytelników książki, czasopisma, płyty, audiobooki itp. wypożycza się na różne sposoby. W jednych, jak w Wypożyczalni czy Fonotece, można wybierać z półki i wypożyczaćod razu. W innych, tak jak w Czytelni, należy najpierw wypełnić specjalny rewers. Wszystkie typy zbiorów można rezerwować i zamawiać elektronicznie. Można to zrobić po wyszukaniu interesującej nas pozycji w katalogu. Poniżej bardziej szczegółowa instrukcja.


JAK WYSZUKIWAĆ I ZAMAWIAĆ

Na stronie głównej katalogu (www.dzb.pl) w okienku wyszukiwania wpisujemy tytuł poszukiwanej pozycji, autora lub temat, jaki nas interesuje. Zaznaczamy okienko „Wrocław”. Możliwe jest wyszukiwanie według różnych kryteriów – wybieramy je, rozwijając listę przy „Polu do wyszukiwania”: dokładny tytuł, słowa w tytule, autor, hasło przedmiotowe (czyli temat), wszystkie pola (łączy wszystkie kryteria i jest najbardziej efektywnym sposobem wyszukiwania). Po wybraniu kryterium wyszukiwawczego i wpisaniu odpowiedniego słowa lub frazy, klikamy przycisk „Dalej”. Wtedy otwiera się lista książek odpowiadających naszemu pytaniu.

Znajdziemy tam następujące informacje: autor, tytuł, rok wydania, lokalizacja książki w bibliotece – dział, odsyłacze – link do e-booków dostępnych na platformie libra.ibuk.pl.  Należy zwrócić uwagę na kolumnę „Egzemplarze”, w której znajdują się linki do szczegółowych opisów konkretnych egzemplarzy. Tam dowiemy się, czy poszukiwany materiał jest dostępny na miejscu, czy też można go wypożyczyć i na jak długo. Wejście na szczegółowy opis daje również możliwość złożenia rezerwacji na interesującą nas pozycję. Wystarczy kliknąć na „Zamówienie”. Jeśli egzemplarz oglądany jest z pozycji „Moje konto”, nie trzeba niczego wypełniać. Należy jedynie kliknąć „Dalej”, potwierdzając tym samym rezerwację. Jeśli czytelnik nie jest zalogowany na swoim koncie, system poprosi o wprowadzenie danych użytkownika.

Jeśli poszukiwana przez nas książka znajduje się w Czytelni, klikamy na link w rubryce „Egzemplarze” i sprawdzamy „Status egzemplarza” – jeśli jest to „Ks. podręczny”, z książki można korzystać wyłącznie na miejscu. Jeśli książka ma status „Na miesiąc”, można ją wypożyczyć. W tym celu należy kliknąć „Zamówienie”. Czas realizacji zamówienia w Czytelni wynosi ok. 20 minut. Zamówienia można również dokonać w sposób tradycyjny, wypełniając rewers.