UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Prochowicach miała niedawno swoje ważne święto – nadanie imienia. Na swojego patrona tamtejsi bibliotekarze wybrali postać ważną z dwóch względów: po pierwsze pośrednio jest ona związana z regionem, po drugie jest to człowiek książki. Od 11 października 2017 roku oficjalnym opiekunem instytucji jest Zygmunt Jan Rumel.

Niewtajemniczonym zdradzę, że jest to poeta oraz żołnierz pochodzący z Kresów Wschodnich (jak wielu mieszkańców Prochowic), który w swej twórczości nawiązywał do polskich romantyków, ale też do stylu Leśmiana czy Staffa. Choć Jarosław Iwaszkiewicz przepowiadał mu wielkość, dziś jego poezja jest raczej nieznana – przedwczesna śmierć w wyniku rzezi wołyńskiej sprawiła, że jego talent artystyczny nie mógł rozwinąć się w pełni. Nazywany „Baczyńskim Kresów”, jako reprezentant dwóch kultur: polskiej oraz ukraińskiej doskonale wpisuje się też w dzisiejsze dążenia do integracji różnych światów i propagowania tolerancji. Na marginesie warto też dodać, że jego najbardziej znany utwór to „Dwie matki” nawiązujące do podwójnej tożsamości.

Bibliotekarze w Prochowicach z pewnością z nowego patrona są dumni, podobnie jak lokalne władze. Najważniejsza część – odczytanie odpowiedniej uchwały oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej – miała miejsce przed gmachem biblioteki w Prochowicach. Reprezentująca placówkę dyrektor Bogusława Spryszyńska oraz zaproszeni goście: Alicja Sielicka – burmistrz miasta i gminy Prochowice, Tadeusz Samborski – członek zarządu województwa dolnośląskiego, prezes Stowarzyszenia „Krajobrazy” podkreślali, że jest to postać godna naśladowania, doskonale znana tamtejszym uczniom, a wiedza o niej powinna być upowszechniana. Z jednej strony prochowicka biblioteka zyskała zatem patrona, z drugiej wzięła na siebie także odpowiedzialność za ten wybór.

Zresztą – wygląda na to, że uroczyste nadanie imienia to rzeczywiście dopiero początek działań mających na celu propagowanie wiedzy o poecie. 10 października uroczystość poprzedziła sesja popularnonaukowa adresowana do nauczycieli, której organizatorami byli Urząd Miasta i Gminy Prochowice i Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Sama biblioteka odpowiadała z kolei za tematyczne konkursy skierowane do uczniów oraz członków dyskusyjnego klubu książki.

Zarówno w plenerowej części uroczystości, jak i później – w samej bibliotece – nie zabrakło też najbliższej żyjącej krewnej poety czy autorki specjalnie z okazji nadania imienia namalowanego portretu Rumla. Mówiły one nie tylko o patriotyzmie i odwadze, ale o szczególnej otwartości i wrażliwości na świat, która cechowała artystę (o czym świadczą rodzinne anegdoty, ale też zachowane wiersze). Między innymi to wpłynęło na decyzję, by przedstawić go w ubraniu cywilnym, jako zwykłego – ale też niezwykle utalentowanego – człowieka. Całość uświetniły popis umiejętności wokalnych Chóru Dnia Jednego, wystąpienia recytatorskie młodzieży, oraz recital Aurelii Sobczak i Stanisława Górki (również prezentujących swoje interpretacje dorobku Zygmunta Jana Rumla).