UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Dziś, tj. 19 listopada 2015 r. dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił ranking bibliotek za rok 2015. W czołówce znalazły się trzy placówki z naszego województwa.

Czwarte miejsce zajęła Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdroju. Warto dodać, że byłaby trzecia, gdyby zdobyła o dwa punkty więcej. W rankingu ubiegłorocznym polanicka książnica zajęła właśnie trzecie miejsce.

Aż o 43 miejsca „skoczyła w górę” „Izerka”, czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Świeradowie-Zdroju, która zajęła miejsce szóste (poprzednio 49.).

Dziewiąte miejsce zajęła Gminna Biblioteka Publiczna w Borowie, która w roku ubiegłym była szósta.

Przyjrzyjmy się zatem całej pierwszej dziesiątce (tak jak w rankingu „Rzeczpospolitej” podajemy tylko nazwę miejscowości, w której jest biblioteka). Łatwo dostrzec, że województwo dolnośląskie ma tu najsilniejszą reprezentację!

1. Barcin (kujawsko-pomorskie)
2. Świątki (warmińsko-mazurskie)
3. Łomża (podlaskie)
4. Polanica-Zdrój (dolnośląskie)
5. Morąg (warmińsko-mazurskie)
6. Świeradów-Zdrój (dolnośląskie)
7. Włodawa (lubelskie)
8. Lubaczów (podkarpackie)
9. Borów (dolnośląskie)
10. Firlej (lubelskie)

Redakcja dziennika wysłała ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i do miast liczących mniej niż 15 tys. mieszkańców. Nadesłano prawie 800 odpowiedzi. I to one zostały wzięte pod uwagę w rankingu.

Oceniano (za pomocą specjalnej punktacji) takie rzeczy jak: powierzchnia, zatrudnienie, wielkość księgozbioru (na 1000 mk), udział dotacji podmiotowej biblioteki w budżecie gminy, środki pozyskane z zewnątrz, dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów i internetu, działające przy bibliotece koła, kluby itp., udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (w tym dostępność książek dla osób niedowidzących lub niewidomych), liczbę czytelników (na 1000 mk) i liczbę wypożyczonych książek na 1 czytelnika.

W opublikowanej w „Rzeczpospolitej” liście rankingowej dwustu najlepszych bibliotek jest ogółem 22 z województwa dolnośląskiego. Oprócz wymienionycjh trzech z pierwszej dziesiątki są to biblioteki w: Starych Bogaczowicach (48 miejsce), Twardogórze (49 miejsce), (Czernica (55 miejsce), Gryfowie Śląskim (67 miejsce), Bystrzycy Kłodzkiej (71 miejsce), Kłodzku (93 miejsce), Wołowie (105 miejsce), Ząbkowicach Śląskich (114 miejsce), Gaworzycach (132 miejsce), Dzierżoniowie (138 miejsce), Świerzawie (151 miejsce), Polkowice (154 miejsce), Mietkowie (158 miejsce), Długołęce (170 miejsce), Męcince (174 miejsce), Lwówku Śląskim (184 miejsce), Miękini (185 miejsce), Prusicach (192 miejsce) i Złotoryi (198 miejce).

Ranking główny da się podzielić jeszcze na trzy mniejsze, w zależności od rodzaju gminy. I wówczas sytuacja się mocno zmienia, bo MBP w Polanicy-Zdroju jest liderem wśród bibliotek w gminach miejskich (!), MBP w Świeradówie-Zdroju ma w tym rankingu 2 miejsce, a GBP w Borowie ma trzecią lokatę wśród bibliotek w gminach wiejskich.

Naszym Koleżankom i Kolegom, którzy swoje placówki wywindowali na wysokie miejsca w ogólnopolskim rankingu serdecznie gratulujemy! 19 listopada zostali nagrodzeni  przez organizatorów całego przedsięwzięcia – redakcję „Rzeczpospolitej” i Instytut Książki podczas gali w Pałacu Rzeczypospolitej (siedziba Biblioteki Narodowej)
przy pl. Krasińskich w Warszawie.