UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Uroczyste urodziny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworze stanowiły tylko jedno z siedmiu spotkań przygotowanych z okazji 70-lecia istnienia instytucji. Dzięki temu organizatorzy zadbali o to, by każdy znalazł coś dla siebie i w ten sposób przyłączył się do ogólnego świętowania. Gala, poprowadzona przez autora książek i jednocześnie czytelnika biblioteki Przemka Corso, odbyła się w pięknej scenerii Teatru Miejskiego 13 października 2017.

Lwią część spotkania zajęły podziękowania i gratulacje składane na ręce obecnej dyrektor Małgorzaty Kosińskiej, która może pochwalić się medalem „W dowód uznania” przyznanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. O doniosłej roli MBP w Jaworze mówili między innymi Agnieszka Rynkiewicz, zastępca Burmistrza Jawora, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele dolnośląskich bibliotek, stali bywalcy i przyjaciele.

Co ważne, nie zabrakło też wyrazów szacunku dla – jak podkreślali jaworscy bibliotekarze – najważniejszej grupy, bez której żadna placówka nie miałaby szansy rozwoju, czyli czytelników. Najbardziej aktywni użytkownicy biblioteki otrzymali upominki i zostali zaproszeni na scenę. Doceniono nawet małe, lecz znaczące gesty, jak na przykład regularne przyprowadzanie do biblioteki dzieci przez ich dziadka czy najdłuższą historię wypożyczeń. Po obydwu stronach pojawiły się łzy wzruszenia i uśmiechy wdzięczności, co chyba najlepiej świadczy o więzi między pracownikami MBP w Jaworze i czytelnikami.

Nie mniej interesująca była premiera filmu poświęconego historii biblioteki, w którym na pierwszy plan wysuwali się przede wszystkim ludzie – aktualni i byli pracownicy placówki. Potrzeba było długiej drogi do tego, by miejsce to mogło stać się nowoczesną instytucją kultury, ale z pewnością było warto. Dzisiejsza biblioteka w Jaworze zaczynała jako małe pomieszczenie w tamtejszym ratuszu ze 148 książkami i 2 pracownikami, by dziś stanowić centrum życia dla wielu mieszkańców miasta, którzy regularnie uczestniczą w warsztatach, spotkaniach i wielu innych inicjatywach. W swoich przemowach akcentowali to między innymi studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, składając podziękowania Małgorzacie Kosińskiej. Na podziw zasługuje też nieustający humor i dystans pracowników jaworskiej biblioteki, którzy życzyli sobie między innymi morza (lub przynajmniej jeziora) pieniędzy czy tego, by każda książka przez nich opracowana była choć raz przeczytana.

Część artystyczną wypełnił występ grupy teatralnej „Specto”. Alternatywna „Królewna Śnieżka” w wykonaniu utalentowanej młodzieży jest przykładem na to, że książki i opowieści wciąż mogą być reinterpretowane i dostosowywane do wymogów dzisiejszych czasów. W symboliczny sposób świadczy to też o tym, jak ważna jest ewolucja samych bibliotek. MBP w Jaworze z pewnością sprostała temu zadaniu.
Film o MBP w Jaworze można obejrzeć pod tym linkiem >>