UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Taki był motyw przewodni tegorocznego Dolnośląskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. I rzeczywiście – mimo że obchody odbyły się w stosunkowo wąskim gronie, atmosfera była pełna ożywienia i wiary. Do Pieszyc zawitali m. in. dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, dyrektor Biblioteki Politechniki Wrocławskiej, przedstawicielki Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Przed wszystkimi gośćmi budynek biblioteki stał otworem – dosłownie. A trzeba przyznać, że było co podziwiać. Szczególne wrażenie na przyjezdnych wywarły nie tylko eleganckie, nowoczesne wnętrzna utrzymane w minimalistycznym stylu, ale także sam rozkład pomieszczeń: w niewielkim kompleksie znalazło się na przykład miejsce na salę taneczną, audiowizualną czy pracownię plastyczną. Ponadto placówka może pochwalić się niezwykle przyjazną użytkownikom (w tym dzieciom) wypożyczalnią zaopatrzoną w najnowsze technologie. Przybyłych zaintrygowało szczególnie urządzenie do samodzielnego wypożyczania i oddawania książek – coś, czego nie widziano nawet w dużych miastach. Na szczęście maszyna nie jest w stanie w pełni zastąpić człowieka, więc pozycja bibliotekarzy pozostaje (na razie) niezagrożona. Wszystkie te usprawnienia stanowią nie lada osiągnięcie, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że gmina Pieszyce liczy jedynie ok. 10 tys. mieszkańców.

Program obchodów idealnie wpisał się w charakter tego miejsca. Było krótko, lecz treściwie. Bez dłuższych wstępów na scenę zaproszono Dorotę Konieczną-Enozel, czyli młodą i energiczną Burmistrz Miasta Pieszyce, która, życząc bibliotekarzom, by „zawsze pałali entuzjazmem” i by „nie zabrakło wytrwałości oraz kreatywności”, oficjalnie rozpoczęła uroczystość. Pojawiły się też myśli refleksyjne o trudnym w dzisiejszych czasach statusie książki, jednak towarzyszyła im pewność, że wszelkie przeszkody są możliwe do pokonania – dzięki pracy bibliotekarzy, ma się rozumieć. Praca ta została zresztą słusznie nazwana pasją, która umożliwia zaszczepienie w innych miłości do czytania. Aż chciało się wykrzyknąć: bibliotekarz – to brzmi dumnie!

Po wstępie i podziękowaniach przyszedł czas na pokaz filmu w reżyserii Arkadiusza Drygasa. W zrealizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury materiale, dyrektor biblioteki w Pieszycach – Lidia Zakrzewska-Strózik – uchyliła rąbka tajemnicy i zdradziła, w czym tkwi klucz do sukcesu, jaki odniosła placówka. Tu na pierwszy plan wysunęły się dwa elementy: turystyka kulturowa i aktywna współpraca z obywatelami. Okazuje się, że małe środowiska lokalne dysponują niezwykłym potencjałem, jeśli uwzględnić ich potrzeby i specyfikę. W tym przypadku pod uwagę wzięto szczególną lokalizację miasta (na trasie do Gór Sowich) oraz oczekiwania mieszkańców. Nie bez powodu motto biblioteki brzmi: My dajemy Wam przestrzeń, a Wy nam swoją kreatywność, energię i zaangażowanie.

Kiedy, bezpośrednio po projekcji, dyrektor zabrała głos na żywo, znów wyraziła przekonanie, że jakość jest ważniejsza niż ilość, tym razem w odniesieniu do bibliotekarzy: zgrany zespół otwarty na potrzeby czytelników może zdziałać cuda. „Zależy nam, byście poczuli klimat” – powiedziała. I tak też się stało. Dziś biblioteki i bibliotekarze, mimo że często lekceważeni, mogą więcej niż kiedykolwiek, stają się tzw. „trzecim miejscem”, łamią schematy i przejmują rolę innych instytucji kulturalnych. Odbywają się w nich zatem nie tylko wydarzenia bezpośrednio związane z książką, ale też liczne wystawy, warsztaty, prelekcje, zajęcia taneczne itd. Minęły już czasy, kiedy były to ciche i nudne przestrzenie pełne zakurzonych książek. Wszystko to doskonale tłumaczy nazwę: Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Pieszycach.

Po żarliwych wystąpieniach przyszedł czas na podziękowania. Dyrektor Lidia Zakrzewska Strózik złożyła wyrazy wdzięczności burmistrz Dorocie Koniecznej-Enozel za współpracę na co dzień, księdzu Edwardowi Dzikowi za udostępnianie plebanii oraz kościoła oraz dyrektorowi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzejowi Tywsowi za wsparcie i włączenie biblioteki do Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego. Dodajmy, że wśród przemów padły doniosłe słowa o znaczeniu poszerzonych programów kulturalnych i inspiracyjnej roli książki w rozwoju czytelnictwa.

Organizatorzy zadbali o oprawę kulturalną wydarzenia i zaskoczyli zebranych recitalem-niespodzianką Piotra Woźniaka, który talent najwyraźniej oddziedziczył w genach po swoim ojcu, Tadeuszu Woźniaku. Kilka świetnych kompozycji (własnych oraz zapożyczonych od znakomitych twórców takich, jak Czesław Niemen czy Marek Grechuta) pozwoliło gościom zrelaksować się przed centralną częścią obchodów, czyli wręczeniem nagród.

Przez dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Julitę Izabelę Zaprucką wyróżnieni zostali: Renata Słonik z DBP we Wrocławiu, Sławomir Drogoś – dyrektor MBP w Nowej Rudzie, Ewa Bendarkiewicz z DBP we Wrocławiu oraz Maria Kret z MBP w Zgorzelcu. Joanna Golczyk, członek Zarządu Głównego SBP, nagrodziła Odznaką Honorową Andrzeja Ociepę (dyrektora MBP we Wrocławiu), Ariberta Zbigniewa Szarejkę z firmy H+H Software GmbH oraz Józefa Szockiego. Medal „w dowód uznania” otrzymała filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu oraz MBP w Jaworze. Takie samo odznaczenie przyznano Marii Rejman z Biblioteki Publicznej w Miliczu (filia w Czatkowicach). Ponadto wręczono dwa listy gratulacyjne (dla bibliotekarek Małgorzaty Dziurman-Fitas oraz Grażyny Gaweł z MBP w Zgorzelcu) i wreszcie nadszedł czas na uhonorowanie Bibliotekarza Roku 2016, którym została Karolina Mendyk z DBP we Wrocławiu, zaangażowana m. in. we współpracę z osadzonymi w zakładach karnych i działalność proekologiczną. Więcej na temat laureatki można przeczytać pod tym linkiem >>.

Swoje wyróżnienia przyznał także dyrektor DBP, Andrzej Tyws. Za pracę nad autorskimi i systematycznie realizowanymi autorskimi programami poświeconymi kolejno: wielokulturowości i rozwijaniu miłośnictwa fantastyki, nagrody otrzymały Dagmara Batóg oraz Marta Witkowska. Doceniona została również praca osób, które – choć nie są bibliotekarzami – stanowią ważna podporę działalności bibliotek. W tym wypadku nagrodzona została Edyta Marciniak z działu księgowości. Tym samym kolejny raz podkreślona została rola wzajemnej współpracy w budowaniu instytucji kulturalnych i kształtowaniu poczucia identyfikacji.

Zwieńczenie uroczystości stanowiła II część recitalu Piotra Woźniaka oraz życzenia organizatorek (L. Strózik i J. Golczyk). Tradycyjnie bibliotekarze mieli możliwość wymiany zdań podczas poczęstunku, a w czasie rozmów dzielono się trudami i radościami życia bibliotekarza, kreatywnymi pomysłami i inspiracjami.
Link do filmu z uroczystości >>