Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
W 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zainaugurowała działalność pierwszych we Wrocławiu osiedlowych Klubów Rodzica.

Powstały one – jako projekt pilotażowy – najpierw w dwóch filiach bibliotecznych: w Filii nr 5 (Biblioteka Grafit) przy ul. Namysłowskiej 8 oraz w Filii nr 23 przy bulwarze Ikara 28-30. Inauguracja działalności i pierwsze zajęcia – „GILgotki rodzinne” –  odbyły się 28 maja w Bibliotece Grafit, a wspólne zajęcia plastyczne z dziećmi, spotkanie z psychologiem dziecięcym i prezentacja multimedialna dla dzieci o życiu motyla  –  to tematyka pierwszego spotkania 13 czerwca w osiedlowym klubie rodzica w bibliotece przy bulwarze Ikara.

Osiedlowe kluby rodzica to zupełnie nowa inicjatywa miasta. Wrocław został wyróżniony za prowadzenie polityki prorodzinnej przez władze samorządu województwa dolnośląskiego i otrzymał 50 tys. zł nagrody, które postanowił przeznaczyć właśnie na rozwój osiedlowych klubów rodzica, gdzie mogą spotykać się rodzice dzieci w każdym wieku i wymieniać się ze sobą doświadczeniami, ale też poszerzać swoją wiedzę na temat np. odżywiania, wychowania czy rozwoju dzieci.

Najważniejszą zasadą funkcjonowania Klubów Rodzica jest to, że ich formuła ma charakter otwarty, a rodzice mają wpływ na rodzaj zajęć. To rodzice proponują charakter i tematykę spotkań, to oni decydują, czy zaprosić specjalistę z dziedziny, która ich interesuje, czy też razem z dziećmi brać udział np. w warsztatach artystycznych.

Zajęcia w Klubach Rodzica są bezpłatne, a w ramach ich działalności proponujemy  wszystkim zainteresowanym: rozmowy, spotkania ze specjalistami z dziedziny rozwoju, wychowania i żywienia dziecka, alergologii, fizykoterapii; spotkania klubowe rodziców, pozwalające na wymianę doświadczeń i przeżyć; towarzyskie rozmowy i dyskusje na tematy ważne, proponowane przez zainteresowanych; wspólne zajęcia z edukacji kulturalnej i estetycznej; warsztaty plastyczne; ciekawe i różnorodne propozycje rodzinnego spędzania czasu wolnego; wspólne gry i turnieje gier  planszowych; spotkania wielopokoleniowe; interesujący księgozbiór dla rodziców; tematyczne zestawienia bibliograficzne dotyczące rozwoju, wychowania, zdrowia, zainteresowań i spędzania czasu wolnego; wykazy polecanych stron internetowych oraz portali społecznościowych, adresowanych do rodziców  i dzieci, i oczywiście – przyjazną i miłą atmosferę...

W każdą sobotę np.  dzieci, rodzice i dziadkowie spotykają się w Bibliotece Grafit na wspólnych wędrówkach w świecie bajek (czytanie i słuchanie przy bajkowym fotelu); w bibliotece przy bulwarze Ikara odbywają się wspólne warsztaty dla rodziców i dzieci pn. „Jak ciekawie czytać dzieciom”; dla mam z dziećmi w wieku 0-12 miesięcy przygotowano warsztaty ruchowe pt. „Fitness z maluszkiem”, w których mogą uczestniczyć mamy w różnym stopniu wytrenowania – zarówno te ćwiczące, jak i te, mające dłuższą przerwę w aktywności fizycznej; rodzice z dziećmi rozwijają umiejętności artystyczne na wspólnych kreatywnych warsztatach plastycznych i teatralnych, prowadzonych przez artystów-plastyków i aktorów (np. zajęcia prowadzone przez  Tomasza Brodę, Katarzynę Bury, Klaudię Kącę-Jasic – panią Teatrzyk, i in.).

Dla rodziców zorganizowano do tej pory spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin, m.in.z: Wojciechem Eichelbergerem, Leszkiem K. Talko i Tomaszem Rożkiem.

W ramach Klubu Rodzica w Filii nr 5 przy ul. Namysłowskiej zrealizowano również spektakl teatralny pt. „Razem”, w reżyserii Bartłomieja Kamińskiego, a w Filii 23 przy bulwarze Ikara – warsztaty fotografii „otworkowej”. Poza tym odbyły się: Rodzinny Turniej Gier Planszowych, Piknik pod biblioteką i wiele innych zajęć literacko-ruchowo-artystycznych, z udziałem zaproszonych specjalistów i instruktorów.

W czerwcu br., w ramach Klubów Rodzica, w Filii nr 5 przy ul. Namysłowskiej rozpoczął działalność pierwszy Ojcowski Klub. Spotkania i prowadzone w nim zajęcia przeznaczone są dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Udział w spotkaniach też jest bezpłatny. Podczas zajęć ojcowie mogą dowiedzieć się: jak utrzymywać równowagę na linii życie rodzinne – praca zawodowa; jak rozpoznać silne i słabe strony swojego  ojcostwa; jak wykorzystać umiejętności przydatne do wzmocnienia więzi z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju; jak stworzyć i wdrożyć  praktyczny plan działania dla taty; zobaczyć jak inni mężczyźni radzą sobie w roli ojca – mają okazję wymienić doświadczenia w męskim gronie i tworzyć środowisko aktywnych i zaangażowanych ojców.

Dla rodziców, opiekunów i dzieci bibliotekarze przygotowali – na bieżąco aktualizowaną – bibliografię książek na temat spędzania wolnego czasu z dziećmi i bibliografię innej literatury, polecanej rodzicom i opiekunom (poradniki dotyczące wychowania w ogólności, spis książek poświęconych macierzyństwu, lista publikacji dotyczących ojcostwa oraz spis książek poświęconych wychowaniu nastolatków), a także wykaz przydatnych stron internetowych.

W 2016 r. kolejne osiedlowe Kluby Rodzica rozpoczną działalność w Filii nr 7 przy ul. Suwalskiej oraz w Filii nr 29 przy ul. Reja 1-3. Partnerem Klubów Rodzica jest Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość.

Więcej informacji z wydarzeń można znaleźć na www.biblioteka.wroc.pl w zakładce KLUBY RODZICA oraz na profilu Klubów na FB.