Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Męcinka to niewielka miejscowość w powiecie jaworskim, w województwie dolnośląskim, licząca aktualnie  834 mieszkańców. Położona jest na Pogórzu Kaczawskim, u podnóża Krainy Wygasłych Wulkanów. To w tej, jednej z najładniejszych miejscowości powiatu jaworskiego, znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna im. Władysława Reymonta. Obecnie biblioteką kieruje Teresa Witowska. Placówka posiada trzy filie: w Piotrowicach, Pomocnem i Przybyłowicach oraz dwa punkty biblioteczne  – w Słupie i Chełmcu. Według stanu na koniec 2014 r. GBP w Męcince (łącznie z filiami) posiadała 39.493 woluminy książek, zarejestrowanych było 703 stałych czytelników oraz  udostępniono i wypożyczono 17.999 egzemplarzy książek.

Można śmiało powiedzieć, że GBP w Męcince jest biblioteką nowoczesną. Zarówno w bibliotece w Męcince, jak i w jej filiach – w Piotrowicach oraz Przybyłowicach – funkcjonują czytelnie, wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, umożliwiający czytelnikom bezpłatny dostęp do internetu. Od 2010 r. kierowniczka biblioteki składa wnioski do Fundacji Orange, otrzymując stamtąd dotacje na edukację oraz popularyzację internetu, a przede wszystkim  na zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w placówce głównej i jej filiach.

Ponadto biblioteka w Męcince posiada na wyposażeniu drukarkę podłączoną do sieci, dostępną dla czytelników. Umożliwia ona drukowanie nie tylko dzieciom materiałów niezbędnych do zajęć w szkole, ale również dorosłym np. dokumentów aplikacyjnych, niezbędnych przy poszukiwaniu pracy. Biblioteka wyposażona jest też w nowoczesny, profesjonalny projektor multimedialny, dzięki któremu systematycznie przeprowadzane są prezentacje multimedialne dla dzieci. Wśród najmłodszych czytelników dużą popularnością cieszyły się: „Geocaching – zabierz Mamę i Tatę na poszukiwanie skarbów”, „Bezpieczna przygoda z Internetem” i „Sieciaki na wakacjach”. Na stronie internetowej biblioteki (www.gbpmecinka.pl) prezentowane są informacje na temat jej bieżącej pracy, bogato ilustrowane zdjęciami.

Warto wspomnieć, że GBP  w Męcince dysponuje nowoczesną salą audiowizualną – Gminnym Ośrodkiem Kulturalno-Edukacyjnym i dzięki temu najmłodsi czytelnicy mają możliwość obejrzenia przedstawień teatralnych w wykonaniu aktorów sprowadzanych do biblioteki specjalnie dla nich. Dzieci obejrzały m.in. „Legendę   o  Smoku   Wawelskim”, „Lecha, Czecha i Rusa”, „Żółwia i zająca”. Doskonała gra aktorów, barwne kostiumy, kolorowe scenografie, sprawiają, że  spektakle pozostają na długo w pamięci dzieci. Do GBP w Męcince często zapraszane  jest  Studio Małych Form Teatralnych ART-RE z Krakowa, które  tworzy i wystawia przedstawienia na podstawie najpopularniejszych utworów literatury polskiej i zagranicznej. Dzieci mają wówczas możliwość wystąpienia na  scenie razem z aktorami i współtworzenia przedstawienia, a także kreowanie bajkowego świata.

Edukacja teatralna pozwala kształtować wrażliwość dzieci na kulturę i sztukę. W sali GOKE kierowniczka biblioteki organizuje również coroczne „Koncerty kresowe”. W bieżącym roku odbył się już trzeci tego typu koncert i – podobnie jak poprzednie – cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Męcinki i okolic.

Trochę historii                                                   

Biblioteka w Męcince rozpoczęła swoją działalność w 1948 r. 28 lutego tego właśnie roku Janina Lichwa (z domu Rodak) zarejestrowała bibliotekę i złożyła kartę rejestracyjną wraz z kwestionariuszem w Urzędzie Gminy, a ówczesny inspektor szkolny w Jaworze – decyzją nr 914 – zaświadczył, iż Janina Lichwa dokonała obowiązku rejestracji biblioteki na Ziemiach Odzyskanych i nadał  bibliotece  numer 51 w rejestrze bibliotek. Dzień 28 lutego 1948 r. traktowany jest więc jako dzień powstania GBP w Męcince.  Warto w tym miejscu wspomnieć, że  Teresa Witowska – obecny kierownik GBP w Męcince – to córka  Janiny Lichwy, która przed siedemdziesięcioma laty rejestrowała i organizowała od podstaw tę bibliotekę. Początkowo księgozbiór liczył zaledwie 300 woluminów,  które zakupione zostały z  budżetu gminy. Zakupu tego  dokonała Janina Lichwa, która została bibliotekarką. Przez pierwszy rok pracowała na pół etatu, więc  biblioteka w Męcince czynna była jedynie w czwartki i niedziele w godzinach popołudniowych.

Po ukończeniu w 1950 r. kursu bibliotekarskiego Pani Janina podjęła pracę na pełnym etacie. Rok 1954 przyniósł reorganizację i zmiany w podziale administracyjnym województwa. W miejsce gminnych rad narodowych utworzone zostały gromadzkie rady narodowe. W efekcie tej  reorganizacji biblioteka w Męcince została Gromadzką Bibliotekę Publiczną.

W 1973 r. nastąpiły kolejne zmiany w  strukturze administracyjnej kraju, które wymusiły modyfikację w sieci bibliotek. Biblioteka w Męcince ponownie została Gminną Biblioteką Publiczną, której podporządkowano dwie filie w: Piotrowicach i w Pomocnem, a bibliotece gminnej nadano charakter biblioteki wiodącej w stosunku  do podległych jej  filii. Od czasu powstania biblioteki w Męcince, tj. od 28 lutego 1948 r. do 31 maja 1975 r. nadzór merytoryczny nad nią sprawowała  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna  w Jaworze.  Od  1 czerwca 1975 r.,  w wyniku wprowadzenia  dwustopniowego podziału administracyjnego kraju, rolę tę przejęła Biblioteka Wojewódzka w Legnicy.

W 1978 r. Biblioteka w Męcince obchodziła jubileusz 30-lecia działalności, a Pani  Janina – jej kierowniczka – 30-lecie pracy zawodowej.  W wywiadzie udzielonym redaktorowi „Gazety Robotniczej” Krzysztofowi Komarowi Pani Janina wspominała: „Pamiętam doskonale, gdzie którą książkę kupiłam i gdzie – zdarzało się – która zaginęła.  Pamiętam te pierwsze zakupione książki to: Aldridge’a Jamesa „ Orzeł morski”; Jerzego Andrzejewskiego – „ Noc”; E. Curwilla – „ Ferma wymarłych”.

W wywiadzie wspomniała również pierwszych czytelników. Niektórzy z nich mieszkają w Męcince do chwili obecnej i w dalszym ciągu wypożyczają książki z biblioteki. Warto wspomnieć, że biblioteka w Męcince –  jako jedyna na Dolnym Śląsku – była czynna w niedzielę. W latach 1948 – 1958 biblioteka ta aż osiem razy zmieniała siedzibę.  Od 1958 r. do grudnia 2002 r. mieściła się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury,  w którym zajmowała dwa pomieszczenia.

W bibliotece organizowane były różne formy pracy, zarówno z czytelnikiem najmłodszym, jak i dorosłym. Dzieci przychodziły na zajęcia plastyczne, a prace przez nie wykonane były następnie prezentowane na wystawach w bibliotece.

Organizowane były też zajęcia dla dorosłych i ich prace prezentowano również w bibliotece pod hasłem „Sprawne ręce kobiet”.

W 1983 r.  biblioteka obchodziła 35-lecie  swojego istnienia. Z okazji tego jubileuszu wojewoda legnicki ufundował bibliotece nagrodę w postaci kolorowego telewizora. Bibliotece nadano imię Władysława Stanisława Reymonta i uhonorowano pamiątkową tablicą.

W grudniu 1983 r. Janina Lichwa przeszła na emeryturę, a od stycznia 1984 r. kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Męcince została jej córka – Teresa Witowska i stanowisko to zajmuje do chwili obecnej. W ciągu tych lat przez bibliotekę przewinęło się wielu czytelników, zorganizowano wiele imprez, zajęć z dziećmi i młodzieżą, spotkań, konkursów, kiermaszów książek, pogadanek, wystaw itp.

 W ramach VII Jaworskich Biesiad Literackich 23 maja 1986 r. odbyło się w Bibliotece spotkanie z Waldemarem Kotowiczem – autorem powieści frontowych, redaktorem naczelnym miesięcznika „Odra”;  Zdzisławem Smektałą – poetą, prozaikiem, felietonistą i dziennikarzem oraz  Iliasem Wrazasem – synem greckich emigrantów, doktorem filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Z okazji Dnia Bibliotekarza  i 70-lecia SBP, 16 maja 1987 r. w Bibliotece odbył się zjazd bibliotekarzy z województwa legnickiego, a 16 czerwca tego roku  Bibliotekę w Męcince –  w ramach szkolenia –  odwiedziła grupa  bibliotekarzy z oddziału głogowskiego.

„Jesteśmy bardzo zadowolone z wymiany doświadczeń. Podpatrzyłyśmy wiele pomysłów, które są godne do naśladowania i zastosowania na własnym terenie” – podsumowały szkolenie jego uczestniczki. W latach 70. i 80., przy okazji ważnych uroczystości,  biblioteka w Męcince organizowała kiermasze książek. Ze względu na ówczesne problemy z dostępem do nowości wydawniczych, kiermasze te  cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Mieszkańcy Gminy Męcinka, a więc mieszkańcy m.in. Małuszowa i Przybyłowic mieli w tym czasie utrudniony dojazd do biblioteki w Męcince. To na ich prośbę 14 czerwca 1989 r. otwarta została kolejna, trzecia filia Gminnej Biblioteki Publicznej w miejscowości Przybyłowice. Na stanowisku bibliotekarza zatrudniona w niej została Mariola Mikołajczyk, a na  otwarcie placówki zaproszono władze Urzędu Gminy, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Legnicy oraz bibliotekarzy z sąsiednich bibliotek.

W tym okresie w budynku, w którym mieściła się biblioteka w Męcince, funkcjonował również Klub „Ruchu”. Biblioteka współpracowała z klubem, organizując różnego rodzaju wieczornice, zgaduj-zgadule, spotkania itp.

Szczególnie wiele imprez organizowano z myślą o dzieciach, np.  wyplatanie makram, wyszywanie, robienie stroików świątecznych, origami, malowanie na szkle itp. Dla najbardziej aktywnych zorganizowane zostały wycieczki, m.in. do: Cieplic, Karpacza, Myśliborza, Szczawna-Zdroju, Walimia, Zagórza Śląskiego i Wambierzyc.

Praca kierowniczki biblioteki w Męcince została  doceniona.  27 czerwca 1997 r. – z okazji Dnia Działacza Kultury – Teresa Witowska wyróżniona została przez Ministra Kultury i Sztuki  odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

31 maja 1998 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 50-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Męcince. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Legnicy, władze Gminy Męcinka, dyrekcja i pracownicy  Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Legnicy, a także czytelnicy i mieszkańcy Męcinki. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć  Janiny Lichwy –  założycielki tej biblioteki.

W listopadzie 2002 r. władze gminy podjęły decyzję o przeniesieniu biblioteki do nowego lokalu. Biblioteka na swoją siedzibę otrzymała budynek po byłej szkole podstawowej. Zmodernizowano i pomalowano w nim pomieszczenia i w styczniu 2003 r. odbyło się uroczyste  otwarcie biblioteki.

Kolejna uroczystość miała miejsce 11 maja 2013 r. w sali widowiskowej GOKE. Okazją było 65-lecie powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Męcince. „Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego (…)”. Słowami Jana Pawła II kierowniczka GBP w Męcince – Teresa Witowska przywitała wszystkich gości, przybyłych na uroczystą galę z okazji kolejnej rocznicy. Dziękowała szczególnie przybyłym czytelnikom, bez których biblioteka nie mogłaby istnieć. Najbardziej aktywni z nich otrzymali dyplomy i nagrody w postaci książek.

Gminna Biblioteka Publiczna w Męcince  – jako lokalny ośrodek informacji – nieustannie stara się zapewnić mieszkańcom szeroki dostęp do wiedzy i wszelkiego rodzaju informacji. Promuje książki i czytelnictwo i oczekuje ... na kolejne rocznice swoich urodzin.