Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Istnieją różne blogi: tekstowe, videoblogi, fotoblogi, ale nasza blogosfera jest inna i wyjątkowa bo głogowska. Głogów –  gród słowiańsko-piastowski zasłynął dzięki zapiskom kronikarskim o obronie miasta  w  1109  r.  To jedno z  najstarszych miast Polski nie ominęły burzliwe losy historii: wojny, oblężenia, zniszczenia, z których ostatnie w 1945 r. zmieniło przepiękne miasto w ruinę.

Dzisiejsza, prawie  70-tysięczna   miejscowość stale się odbudowuje, modernizuje i rozwija. Wśród miejskich inwestycji najbliższa bibliotekarzom była modernizacja filii bibliotecznej na głogowskim  Osiedlu „Kopernik”.

Budynek, w którym mieści się biblioteka, został wybudowany w 1991 r. z przeznaczeniem na potrzeby instytucji. Nowocześnie – jak na ówczesne czasy – zaprojektowany i zaplanowany, dwukondygnacyjny,  z dużymi piwnicami, był spełnieniem marzeń. Jednak nie remontowany, stopniowo popadał w ruinę. W międzyczasie był też siedzibą innych instytucji, stowarzyszeń czy placówek oświatowych.

Po wielu latach biblioteka na Osiedlu „Kopernik” doczekała się kopleksowego remontu.  Zanim  rozpoczęto  jej  modernizację, potrzebny był projekt. Najważniejszą jednak sprawą okazał się pomysł na nową funkcję i aranżację biblioteki. Najciekawsza i najbardziej intrygująca była idea firmy „Rea Design Agnieszka Opiela”. Inspiracją dla projektantów było najbliższe otoczenie i historia miejsca, które chcieli zmienić oraz analiza potrzeb i możliwości  biblioteki.

Filia biblioteczna na Osiedlu „Kopernik” powstała w 1985 r., w otoczeniu nowo budowanych bloków. Osiedle z czasem zaczęło przypominać klastyczne blokowisko ze wszystkimi elementami jego zabudowy. Biblioteka była pierwszą i najstarszą instytucją kultury na tym osiedlu, miejscem spotkań i organizacji wielu imprez czytelniczych, a także miejscem dostępu do wiedzy i rozrywki.  To lokalizacja placówki stała się natchnieniem do stworzenia nowego wizerunku biblioteki, a nazwa powstała z powiązania słów – BLOK, BLOKOWISKO, OSIEDLE, GŁOGÓW i brzmi BLOG czyli Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego. Nazwa BLOG to również nawiązanie do słowa blog  w znaczeniu dziennika sieciowego, ciągle uważanego za nowoczesne i rozwijające się narzędzie komunikacji. Bibliotekarze głogowscy nie boją  się użyć sformułowania, że autorski pomysł zaproszonych do współpracy projektantów okazał się w skali kraju unikalną koncepcją na bibliotekę, opartą na filozofii miejsca, w którym powstała.

Obecnie biblioteka jest blogosferą, czyli miejscem wyrażania myśli, informacji i doświadczeń czytelników. Służą temu nie tylko zaprojektowane nowoczesne narzędzia i oprogramowanie, ale również rozwiązania estetyczne   w aranżacji pomieszczeń. W całej bibliotece można tworzyć blog tekstowy i zapisywać swoje myśli  w „chmurkach” i na ścianach.

W holu mieści się centralny punkt obsługi czytelników, interaktywny punkt informacyjny z dotykowym ekranem i pocztówką oraz dwa videoblogi, w których zamieszczane są efekty działalności biblioteki, tworząc jednocześnie e-galerię. Hol jest również miejscem do prezentacji twórczości lokalnej. W strefie dziecięcej największą atrakcją jest przejście przez tzw.  „Magiczną Szafę” do bloga modowego, czyli miejsca spotkań i działań twórczych.

W strefie dla dorosłych mieści się audioblog muzyczny, kącik konesera z gramofonem do odsłuchu płyt analogowych oraz stół multimedialny z możliwością prowadzenia blogów  – turystycznego i kulinarnego.

BLOG  Biblioteki na Osiedlu „Kopernik” to  kulturalna strefa  innowacji w mieście. Jej misją jest stworzenie miejsca, w którym będzie panował przyjazny klimat i dobra atmosfera, a ciekawe pomysły i działania zachęcą mieszkańców w różnym wieku do odwiedzania biblioteki.Bibliotekarze mają nadzieję, że z ich  pomysłami  i zamierzeniami będą utożsamiali się ich adresaci.

Realizacja całej inwestycji odbyła się w cyklu dwuletnim. Głównym  inwestorem była Gmina Miejska Głogów, która w latach 2014-2015 przekazała łącznie 700 tys. zł w postaci dotacji inwestycyjnej na remont i wyposażenie placówki. Biblioteka pozyskała też dodatkowe środki  w wysokości 100  tys. zł z Programu Rozwój Infrastruktury Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania  pn. „Nowa  era w bibliotece – kompleksowy remont placówki”. Prace remontowe rozpoczęto we wrześniu 2014 r., a otwarcie biblioteki nastąpiło 13 sierpnia 2015 r.

Droga do BLOG-a była trudna i długa, ale widząc efekt końcowy, śmiało można powiedzieć –  warto było czekać.