Wnuczka wspaniałej bibliotekarki Olgi Rok stworzyła w 2012 r. fundusz stypendialny imienia swojej Babci, żeby uczcić jej pamięć, ale przede wszystkim, żeby wesprzeć rozwój osobisty kobiet pracujących w bibliotekach publicznych i w ten sposób docenić ich pracę. To wspieranie rozwoju osobistego bibliotekarek polega na tym, że nagroda posłużyć może spełnieniu osobistych marzeń (poprzednie laureatki przeznaczyły nagrodę np. na wydanie tomiku wierszy, podróż, zakup laptopa czy dalszą edukację). W tym roku jedną z dwóch laureatek została nasza koleżanka Karolina Mendyk, pracująca w Fonotece. Serdecznie gratulujemy!

Nagrody i wyróżnienia związane z Funduszem im. Olgi Rok  wręczyła laureatkom 11 września 2015 r., podczas warszawskiego Kongresu Kobiet minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Kim jest nasza Koleżanka-Laureatka?
Podkreślmy od razu to, co z pewnością miało znaczenie dla Kapituły przyznającej stypendium. Pani Karolina widzi ogromną wartość w pracy z osobami osadzonymi w zakładach karnych. Jest moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki w Zakładzie Karnym numer 2 we Wrocławiu. W październiku będzie również prowadzić zajęcia we wrocławskim Areszcie Śledczym.
Dodajmy jeszcze, że na co dzień promuje pozytywne postawy wobec zwierząt i zwraca uwagę na kwestie ekologii, co też owocuje pomysłami bibliotecznymi. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, dzięki któremu nasza biblioteka stała się miejscem ważnych społecznie dyskusji na temat praw zwierząt (i warsztatów roślinnego gotowania!). W październiku rozpoczną się warsztaty edukacji empatycznej dla dzieci i młodzieży, a w planach jest jeszcze stworzenie Eko Klubu. Uważa, że współdziałanie ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki jest doskonałym przykładem modelowej współpracy z organizacjami pozarządowymi, dzięki którym biblioteki mogą w znaczny sposób wzbogacić swoją ofertę. Pani Karolina prowadzi również kursy komputerowe dla seniorów i to tak skutecznie, że jedna z jej uczennic wydała właśnie drugą książkę!
Raz jeszcze gratulujemy i jesteśmy pewni, że to dopiero początek!
OLGA ROK (1923-2007)
Rosjanka, która swojego przyszłego męża Polaka – Stanisława poznała jeszcze w Uzbekistanie, skąd w 1946 r. przeprowadziła się do Polski. Bibliotekarką została w wieku lat 40, objęła kierownictwo biblioteki dla dzieci i młodzieży i przepracowała w niej 20 lat. Pracowała z prawdziwą pasją i oddaniem. I miała świetne pomysły: organizowała z dziećmi wspólne odrabianie lekcji, teatr marionetkowy, wycieczki, spotkania z pisarzami. Umiała w tamtych latach dostrzec fakt, że biblioteki to nie tylko książki, że są miejscami rozwoju osobistego i lokalnego, że współtworzą kulturę lokalnej społeczności.