Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje wyszukane na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądam witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowałem z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybierałem imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Jacek Czarnik
lato 2015
Wrocław
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu co rok, w wakacje, organizuje „Bibliotekę plenerową”. Zapewnia do poczytania dobre książki, leżaki, a także urządza pod hasłem biblioteki plenerowej warsztaty dla rodziców i dzieci oraz imprezy – jak określają organizatorzy – „z obszaru edukacji kulturalnej”. W tym roku tematem wiodącym były „Baśnie i legendy wrocławskie”.


? Pomysł świetny, program atrakcyjny, wykonanie profesjonalne – tylko brać wzór! Tegoroczny plakat publikujemy obok.
wakacje 2015
Rząsiny (pow. Gryfów Ślaski)
BPMiG w Gryfowie Śl. opublikowała na swojej stronie www rodzaj sprawozdania napisanego przez dzieci uczestniczące w zajęciach zorganizowanych przez filię w Rząsinach. Oto jego fragment:
„Każdy dzień przynosił nam ciekawe niespodzianki: poszukiwanie ukrytych skarbów, spacery po rząsińskich wzgórzach, ciekawe zabawy. Bardzo podobało nam się budowanie domków smerfowych, malowanie kredą na asfalcie oraz pomysł na dzień kulinarny, w którym przyrządziliśmy jeża, ośmiornicę i inne smakowitości. Kiedy było już nam bardzo gorąco kryliśmy się w bibliotece, gdzie czekały na nas gry z ćwiczeniami, łamigłówki i oczywiście gry komputerowe. Dla ochłody byliśmy na lodach, które zafundowała nam pani Teresa Bielaczyc. Pani Teresa od dwóch lat jest sponsorką lodów i słodyczy...”.


Najbardziej intrygująca była ta potrawka z jeża i danie z ośmiornicy. W pierwszej chwili się przeraziłem, ale obejrzałem zdjęcia i okazało się, że jeż miał igły ze słonych paluszków, a całkiem kształtna ośmiornica wyszła im z ogórka... Ale sposób na wakacje zaproponowany przez tę małą wiejską bibliotekę sympatyczny jako całość i przede wszystkim nie nudny...
lipiec – sierpień 2015
Rościszów (gm. Pieszyce)
W Rościszowie trwa budowa nowej siedziby filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pieszycach. Od podstaw. Zamiast dwóch niewielkich pomieszczeń, w jakich egzystowała dotychczas, filia ta zyska budynek o powierzchni 220 m kw. A ponieważ biblioteki w małych środowiskach pełnią rolę centrów kultury, będzie w niej miejsce zarówno na pomieszczenia biblioteczne (z czytelnią), jak i na dużą salę spotkań...
lipiec – sierpień 2015
Trzebnica
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebnicy w czasie wakacji zaprosiła dzieci w wieku od 7 do 12 lat, do odbycia wielkiej „podróży po krajach świata”. Cykl dwugodzinnych cotygodniowych spotkań (odbyło się 5), pozwolił dzieciom poznać i „odwiedzić” – ucząc się poprzez zabawę – ciekawe zakątki Polski, Indie, Brazylię, dziką Afrykę i Hiszpanię.


Lektura opublikowanego w internecie programu skłania mnie do podkreślenia spójności koncepcji tego cyklu i atrakcyjności zajęć.
W lipcu i w sierpniu 2015
Kudowa-Zdrój
Przez 2 tygodnie lipca i – po raz drugi – przez 2 tygonie sierpnia trwały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kudowie-Zdroju zajęcia wakacyjne osnute wokół tematu „Wioska indiańska”. Dzieci – wraz z wolontariuszami z Hongkongu, Iranu i Ukrainy budowały tę wioskę, robiły totemy i talizmany, poznawały tajniki barwienia wełny, uczyły się języka Siuksów, tańczyły po indiańsku i słuchały indiańskich legend.

Uczestniczyły w zajęciach dzieci i młodzież z różnych krajów, ale temat był z pewnością czynnikiem integrującym (któż z nas nie chciał zostać Indianinem?!). Otwarcie na obcych ma – w kontekście najnowszych wydarzeń związanych z problemem uchodźców w Europie – szczególne znaczenie dla kształtowania w dzieciach potrzeby tolerancji, empatii, a przede wszystkim przeciwdziałania postawom ksenofobicznym. Chwała bibliotekarzom za wybranie właściwej drogi!
W lipcu i sierpniu 2015
Świebodzice
Kilkakrotnie pod lipą rosnącą tuż koło Biblioteki (lipy rosną wokół budynku, w którym zbnajduje się oddział dziecięcy MBP) bibliotekarze urządzili „Wakacyjne spotkania pod lipą”. Spotkania te miały niekiedy charakter familijny (przychodziły mamy z dziećmi w wózeczkach...). Ten odpoczynek z książką, na który zaproszono młodych czytelników był urozmaicany zabawami przygotowanymi przez bibliotekarki i wolontariuszki.


Skojarzenie literackie jest oczywiste – „Gościu, siądź pod mym liściem...” itd. Ale zdaje się, że już nie dla każdego. Dlatego świetnie, że bibliotekarze w zręczny i sympatyczny sposób wprowadzają dzieciaki w świat literackiej tradycji!
lipiec 2015
173 miejscowości na Dolnym Śląsku
W lipcu Fundacja Orange zakończyła program „Orange dla Bibliotek”, który polegał na finansowym wsparciu bibliotek gminnych, a ściślej na: „udostępnieniu nowych technologii komunikacyjnych i promocji ich wykorzystania tak, by biblioteki stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi”. W programie wzięły udział 173 biblioteki z terenu województwa dolnośląskiego. Najaktywniejsze z nich, po zrealizowaniu proponowanych przez Fundację przedsięwzięć, otrzymały certyfikat „Biblioteki z pasją”.
Uzyskaniem takiego certyfikatu pochwaliły się w internecie Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Pieszycach, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze, Biblioteka Publiczna Gminy Pęcław, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka, Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szczytna, Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu, Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebnicy, Biblioteka w Jędrzychowie (filia M-GBP w Polkowicach), Biblioteka Miasta i Gminy Żarów oraz Biblioteka w Grębocicach. Z jednej ze stron www wyjęliśmy sympatyczny i wymowny tekst tego dokumentu, w którym stwierdza się, że:
„Ta biblioteka jest przyjazna i otwarta dla internautów w każdym wieku. W ramach programu «Orange dla bibliotek» zapewniła użytkownikom możliwość włączenia do świata cyfrowej edukacji”.


Od koordynatora programu „Orange dla Bibliotek” Kamila Milczarka dowiedzieliśmy się, że jesienią wystartuje nowy program Fundacji Orange „Akcja: e-motywacja”, który będzie skierowany do bibliotek (bibliotekarzy) pracujących z osobami starszymi.
1 lipca 2015
Ząbkowice Śląskie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śl. ogłosiła konkurs na logo biblioteki. Nagroda 300 zł.


Tego rodzaju inicjatywy budzą ambiwalentne uczucia. Bo z jednej strony wiadomo, że rozpisanie takiego konkusrsu wśród czytelników integruje z biblioteką, tworzy więzi itd... Z drugiej jednak strony pewniej jest powierzyć takie zadanie profesjonaliście, bo przecież zrobienie dobrego logo to duża sztuka! Ząbkowickiej bibliotece życzymy, żeby konkurs przyciągnął jak najwięcej chętnych, ale jednocześnie, by uhonorowany nagrodą projekt był znakomity artystycznie!
2 lipca 2015
Strzelin
Czasem już sama nazwa – jeśli jest dobrze wymyślona – świetnie działa marketingowo. „Wakacyjną Wypożyczalnię Babć” otworzyła w lipcu Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelinie.  Zacytujmy afisz: „Rodzicu, masz do załatwienia ważną sprawę? Możesz zostawić swoją pociechę pod opieką bibliotecznej „babci”! W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek – zawsze w godzinach od 10.00 do 12.00 – dzieciom, które ukończyły co najmniej 3 lata zapewniamy miłą zabawę i literacką edukację. Ilość miejsc ograniczona do 25 osób. Można dokonywać rezerwacji...”


Nazwa świetna i pomysł przedni, a przede wszystkim konkretna odpowiedź na prawdziwe ludzkie potrzeby. Tak buduje się prawdziwe więzi z lokalną społecznością!
6 lipca 2015
Dunkowa (pow. milicki)
Filia milickiej Biblioteki Publicznej we wsi Dunkowa urządziła cykl wakacyjnych spotkań (6 VII się zaczęły...) dla dzieci z motywem podróży kulinarnej – „„Wakacyjną Akademię Dobrego Smaku" . Młodzi ludzie „wędrowali” po Europie, przygotowując czeskie knedliczki, włoską pizzę z ziołami, francuskie ciasteczka pieczone z jabłkami, frankfurterki zapiekane w cieście oraz naleśniki z bitą śmietaną, malinami i borówkami oraz „międzynarodowe” gofry. Przy okazji poznawali zwyczaje poszczególnych krajów, ich tradycje.

Tym razem „przez żołądek do... głowy”. Tu też, tak jak w wypadku Rząsin, podoba się nam fajna koncepcja i urozmaicony program. Niektóre małe filie wiejskie już naprawdę wiele potrafią!
7 lipca 2015
Zagrodno
Gminna Biblioteka Publiczna w Zagrodnie zachęciła na Facebooku do robienia w siedzibie biblioteki zdjęciowych sesji ślubnych, przywołując przykład jednej z bibliotek szczecińskich, gdzie „młoda para postanowiła sfotografować się wśród książek przed powiedzeniem sakramentalnego tak”.
Hm... Bibliotekarze traktowali tę zachętę zapewne jako żart. Ale jak się nad tym zastanowić, to można by to wykorzystać marketingowo. Bo jak się jest we dwoje, to nie tylko poczytać można, ale jest z kim o książce pogadać...
7 lipca 2015
Chocianów
Biblioteka Publiczna w Chocianowie zorganizowała kiermasz książek bibliotecznych na doroczne lokalne święto Chocianowa - XII Dzień Jagody. Niby nic takiego znów nadzwyczajnego, ale nam sie spodobała zastosowana przez bibliotekarzy gra literackimi skojarzeniami. Otóż na „Dzień Jagody” „wyhodowali” (czyt. przygotowali jako element dekoracyjny) okolicznościową odmianę czarnej jagody - zalotnicę niebieską (łac. povabia atramentica), która swą nazwę i związek z literaturą, zawdzięcza poetyckiemu „przydomkowi” Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej (Tak nazwała ją Magdalena Samozwaniec, tytułując pświęconą siostrze-poetce książkę wspomnieniową). Tymi „zalotnicami” ozdobione zostały kiermaszowe stoły.


Już nie pamiętam, czy ta „povabia atramentica” pojawia się w książce M. Samozwaniec, ale jeśli tę „łacińską” nazwę wymyśliły bibliotekarki, to czapki z głów! – bo jest godna Tuwima!
7 lipca 2015
Walim
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Walimu odbyły się warsztaty poetyckie dla dzieci prowadzone przez Adama Lizakowskiego.

Świetny poeta, doceniony przez Czesława Miłosza (jemu zawdzięczał debiut na łamach paryskiej „Kultury” w latach 80. XX w.), mieszkający na stałe w USA, przyjeżdża do swoich rodzinnych Pieszyc i Dzierżoniowa stosunkowo często. Wiem też, że aktywnie udziela się, współpracując z MBP w Dzierzoniowie. Ale że poprowadził warsztat poetycki dla dzieci? Intrygujące... i godne podziwu...
8 lipca 2015
Ludwikowice Kłodzkie
Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich urządziła spotkanie autorskie, w którym wzięły udział dwie laureatki nagrody „Nike” – Olga Tokarczuk i Joanna Bator i które prowadził również wielokrotnie nagradzany krytyk i poeta Karol Maliszewski.


Uff! Spotkanie z taką „obsadą” powinno się odbyć raczej w Warszawie czy Wrocławiu... I tu należy się znakomitym gościom, jak mówią młodzi, szacun. Skądinąd cała trójka jest związana z tymi okolicami – Olga Tokarczuk przez lata mieszkała w Krajanowie k. Nowej Rudy, noworudzianinem jest Karol Maliszewski, a Joanna Bator pochodzi z Wałbrzycha...
8 lipca 2015
Złotoryja
Miejska Biblioteka Publiczna w Złotoryi zaprosiła czytelników na wirtualną podróż po świecie. Podczas „zwiedzania” poszczególnych państw byli częstowani regionalnymi przysmakami, m.in. spróbowali fińskiej kawy, hiszpańskich oliwek, islandzkiego ciemnego chleba i włoskich lodów.


Skąd oni wzięli ciemny chleb islandzki?
8 lipca 2015
Głuszyca
Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy miała okazję sprawdzić przydatność swoich zbiorów regionalnych. Studentki Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, które w ramach praktyk prowadziły badania w ruinach zamku Rogowiec i zbierały materiały dotyczące zasobów kulturowo-historycznych Głuszycy, korzystały z regionaliów zgromadzonych w MBP i bardzo sobie chwaliły współpracę z biblioteką. A bibliotekarze wykorzystali te opinie do zwrócenia uwagi czytelników na swój księgozbiór regionalny.
9 lipca 2015
Nowa Ruda
Tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała już po raz dwudziesty piąty Noworudzkie Spotkania z Poezją. W holu biblioteki odsłonięto jubileuszową tablicę, rozstrzygnięto I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Zygmunta krukowskiego, urządzono spotkania z Olgą Tokarczuk i Joanną Bator, a burmistrz Nowej Rudy nadał autorce „Biegunów” honorowe obywatelstwo tego miasta.


My także gratulujemy noworudzkiej Bibliotece tego jubileuszu. Warto przypomnieć przy tej okazji p. Witoldę Walosczyk, dyrektorkę MBP w latach 1985-2007, która była jedną z organizatorek Spotkań, a przede wszystkim otoczyła opieką i swoistym mecenatem Noworudzki Klub Literacki „Ogma”. Kolejnych jubileuszy życzymy i organizowanym przez Bibliotekę Spotkaniom, i p. Witoldzie Walosczyk!
14 lipca 2015
Wiązów
GBP w Wiązowie urządziła wakacyjne zajęcia pod hasłem: „Śladami drożdżowej bułeczki". Przewodnikami po świecie wypieków były dwie sympatyczne panie z Jutrzyny: Anna Choina i Janina Domaradzka. Pokazały dzieciom jak powstają bułeczki. A dzieci, czekając na zrobione przy nich drożdżówki, tworzyły efemeryczne „obrazki”, rysując palcem po rozsypanej na kartce mące. Prace zostały utrwalone na fotografiach. Na koniec dzieci zrobiły sobie z mąki ziemniaczanej i balonów „gniotki” do ćwiczenia motoryki.


Plus za inwencję i odwagę w podjęciu nietypowego tematu!
17 lipca 2015
Kłodzko
Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku znów błysnęła ciekawym pomysłem na wystawę. Jako dopełnienie goszczącej w Kłodzku ekspozycji „Muzeum na kółkach”, przygotowanej przez Muzeum Żydów Polskich, zaproponowała mieszkańcom prezentowaną w Bibliotece wystawę poświęconą Idzie Fink, izraelskiej pisarce, ktora przeżyła Holocaust. On właśnie stał się głównym tematem jej literackiej twórczości. Ida Fink mieszkała i tworzyła w Izraelu, ale pośrednio związana była z Kłodzkiem. Tu po wojnie osiadł jeje ojciec, znany później kłodzki lekarz dr Ludwik Landau. Wystawa jest poświęcona zarówno znanej pisarce, jak i dr. Landauowi. Prezentuje bardzo różnorodny materiał, ale szczególną jej częścią są relacje kłodczan, którzy pamiętają doktora.


Podkreślając celność pomysłu, chcę zwrócić uwagę na inny ciekawy fakt. Otóż autorka wystawy, już po jej otwarciu, zachęca tych mieszkańców Kłodzka, którzy osobiście zetknęli się z bohaterami espozycji, do podzielenia się swoimi wspomnieniami i dostarczenia ich do biblioteki. Wystawa ma szansę stawać się coraz pełniejsza już w trakcie jej trwania... Świetne, twórcze myślenie...
21 lipca 2015
Prusice
Oklejony nalepkami z logo prusickiej Multiteki rower, do którego przyczepiono z przodu i z tyłu dwie spore kolorowe skrzynki wypełnione książkami, stanowił zainicjowaną w lipcu przez bibliotekarzy akcję „Mobilna Biblioteka”. Rower został ustawiony w Rynku, tuż obok restauracyjnego „ogródka”. Bibliotekarze zachęcali w internecie czytelników do uzupełniania mobilnego „księgozbioru”.


Kolejna ciekawa inicjatywa zmierzająca do zaistnienia w lokalnej przestrzeni.
23/24 lipca 2014
Pielgrzymka
Biblioteka w Pielgrzymce zorganizowała Indiańską Noc w Bibliotece. Dzieci losowały indiańskie imiona, malowały twarze, tworzyły totemy, pióropusze, indiańskie ubrania. Potem zaczęły się zawody: rozpoznawanie tropów zwierząt, polowanie na bizona, rzucanie kołem i łapanie mustanga, karmienie bizona, jazda na mustangu po tropach niedźwiedzia, rzut do tarczy, i zaklinanie deszczu, wywołujące papierowy deszcz. Zaproszono na tę noc indianistkę, która zaprezentowała oryginalny, indiański strój kobiecy i wykonała prawdziwy indiański taniec. Oczywiście, były i książki – z indiańskimi baśniami!


Pozostaję pełen podziwu dla inwencji i jakości koncepcyjnego myślenia bibliotekarzy w małych nawet bibliotekach!
21 lipca 2015
Bolesławiec
Pod egidą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu zasłużony emerytowany nauczyciel prowadzi blog „Szkoła sercem malowana”. Nauczyciel opisuje np. życie w Bolesławcu po II wojnie światowej.

?
Przygarnianie sensownych ludzi owocuje...
22 lipca 2015
Chojnów
Oto – dla przykładu – treść jednego ze spotkań zrealizowanych w ramach programu „Orange dla bibliotek”. Zorganizowała je MBP w Chojnowie, a jego przebieg opisała w internecie. I oto dowiadujemy się, że uczestnicy poznali ważne internetowe pojęcia, serwis przewidujący i monitorujący burze, nowy sposób nauki języków obcych, Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP). Była mowa o wirusach z Facebooka, kryptowirusach, dziurawych technologiach i zagrożeniach mobilnych.


Najbardziej na wyobraźnię działają konkrety. Kiedy tak treściwe, a przecież pojedyncze spotkanie zestawi się z informacją o 173 bibliotekach biorących udział w tym programie i o tym, że tych spotkań każda z nich urządziła więcej, to dopiero można zdać sobie sprawę jak wielka jest edukacyjna rola bibliotek w społecznościach lokalnych! Ilu ludzi zdobyło dość szczegółową wiedzę o internecie, jego naturze i zagrożeniach dzięki programowi Orange, ale przede wszystkim dzięki bibliotekom publicznym!
22 lipca 2015
Szczawno-Zdrój
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnie-Zdroju zaprosiła czytelników do korzystania z codziennej prasy w plenerze – na placu przed biblioteką. Oczywiście przy sprzyjającej pogodzie. Można było poczytać popularne dzienniki i tygodniki.


Ten pomysł na plenerową czytelnię przed biblioteką, zwłaszcza w mieście pełnym kuracjuszy wydaje się być bardzo trafiony.
23 lipca 2015
Oborniki Śląskie
W bibliotecznej Galerii w Piwnicach zaprezentowano wakacyjną wystawę zakładek pozostawionych w książkach.

Już kiedyś pisaliśmy o tym, co niektórzy czytelnicy pozostawiają w książkach (patrz tutaj >>). Czasem aż trudno uwierzyć, co może służyć za zakładkę. Zapewne kolekcja zgromadzona przez obornickie bibliotekarki była tak duża i ciekawa, że wystarczyło materiału na ekspozycję. Jeśli (podobnie jak to zdarzyło się u nas) znalazły w książkach plastry żółtego sera albo torebki ze zużytą ekspresową herbatą, to wystawa mogła mieć ważny aspekt dydaktyczny...
24 lipca 2015
Mościsko (gm. Dzierżoniów)
Cytatem z Antoine'a de Saint-Exupery'ego: „Wspaniałe pomysły kosztują grosze; bezcenni są ludzie, co je urzeczywistniają”, bibliotekarze z Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów z s. w Mościsku trafnie posumowali cykl spotkań, których głównym „reżyserem” był ilustrator i autor komiksów Szymon Teluk. Poprowadził on rodzaj komiksowych warsztatów dla dzieci. Ich plonem była wystawa prac uczestników. Innym efektem tych spotkań jest wyodrębnienie w bibliotece nowego, specjalnego działu z komiksami.


Słowa autora „Małego księcia” można odnieść nie tylko do rysownika, który zaangażował się w edukację dzieci, ale także do organizujących tę akcję bibliotekarzy.
24 lipca 2015
Lubań
W piątkowe przedpołudnie bibliotekarki z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu zabrały dzieci na wycieczkę do Świeradowa Zdroju, do Centrum Edukacji Przyrodniczej „Izerska Łąka" (tu poznawały m.in. życie pszczół) i do starego młyna (produkcja mąki i wypiek chleba).
25 lipca 2015
Bielawa
Po popularyzujących „mahjong” cyklu zajęć zrealizowanym w MBP w Bielawie w 2014 r. wyłoniła się grupa, która przekształciła się w klub miłośników tej gry. I oto już po roku w Bibliotece odbywa się I Międzynarodowy Turniej Mahjonga w Bielawie, któremu patronuje Polska Liga Mahjonga oraz Portal Games i Świat Gier Planszowych. Turniej chyba się udał, bo uczestnicy oceniali go bardzo pozytywnie. Oto, co powiedziała Justyna Kruczek z Warszawy: „Przede wszystkim bardzo podoba mi się to miejsce – biblioteka. Mamy tu bardzo dużo przestrzeni, nie tylko tę, w której trwają rozgrywki. Od warszawskiego turniej ten różni zwłaszcza fakt, że tutaj miasto bardzo się nim interesuje...”.


A nam się wydaje, że przede wszystkim biblioteka! I chwała jej za to!
26 lipca 2015
Świeradów-Zdrój
Do zbiorów „Izerki” (Miejska Biblioteka Publiczna) trafiło ponad 80 audiobooków ofiarowanych przez jedną z czytelniczek (wieloletnią).


Każdą tego rodzaju aktywność czytelników będziemy w „DKB” odnotowywać. Tu jest warta uwagi jeszcze i skala tego daru...
27 lipca 2015
Mysłakowice
Jeszcze jedna ciekawa wakacyjna wycieczka zorganizowana przez bibliotekę. Bibliotekarze zabrali dzieciaki do „Mega Parku Ryb” w Mysłakowicach. Dzieci spacerowały po dnie stawu pośród makiet ryb i owadów i oglądały ryby słodkowodne występujące w polskich jeziorach, rzekach, stawach między innymi, szczupaka, okonia, karpia, amura, suma, a wszystkie – jak same piszą – „w monstrualnych rozmiarach”.
sierpień 2015
Sobótka
Biblioteka Publiczna w Sobótce przerwala w sierpniu działalność na miesiąc. Przyczyną była przeprowadzka placówki do siedziby przy ul. F. Chopina 25. Po kilku latach funkcjonowania w pomieszczeniach szkoły przy ul. Świdnickiej, Biblioteka powróciła pod dawny adres, do wyremontowanego ostatnio budynku Ślężańskiego Ośrodka Kultury.
sierpień 2015
Długołęka
W pierwszym tygodniu sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej gościły dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Długołęki z partnerskiego miasta Sarny. Towarzyszyli im opiekunowie: Iryna Kowtun, Natalia Jakoweć i Ołeksandr Gil. Był to pobyt organizowany przez gminę (wycieczki do Wrocławia itp.).
1 sierpnia
Czarny Bór
Gminna Biblioteka Publiczna jest już w pełni skomputeryzowana. Udostępnianie odbywa się elektronicznie, czytelnicy mają wgląd do swoich kont, mogą sprawdzać stan wypożyczeń itd.


Oznacza to, że przynajmniej większość księgozbioru (jeżeli nie całość) została już wprowadzona do systemu elektronicznego, z którego korzysta GBP (MAK+). Odnotowujemy fakt skomputeryzowania tej biblioteki, bo jak się dowiedzieliśmy w naszym Dziale Instrukcyjno-Metodycznym, w skali województwa jeszcze 41 bibliotek publicznych nie ma żadnego elektronicznego programu bibliotecznego (mają komputery, ale nie specjalistyczne oprogramowanie). Dodajmy jako ciekawostkę, że 2 biblioteki nie mają na stanie żadnego komputera.
3 sierpnia
Strzegom
W sierpniu Biblioteka Publiczna w Strzegomiu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Biblioteki Publicznej w Strzegomiu „CZYTELNIK” rozpoczęły realizację projektu „Jesień życia z kulturą”, który ma „zaktywizować seniorów w gminie Strzegom do świadomego uczestnictwa w kulturze, rozbudzić ich potrzeby kulturalne oraz stworzyć warunki do nawiązywania więzi społecznych. Planowane w ramach projektu wydarzenia to, m.in. wycieczka, wiejskie spotkanie seniorów, zajęcia rękodzielnicze, międzypokoleniowe spotkanie kulinarne, wykład historyczny... (dofinansował Urząd Marszałkowski).
5 sierpnia 2015
Głogów
Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zakwalifikowała się do III edycji programu „Mistrzowie kodowania”. W jego ramach chętni – niezależnie od stopnia zaawansowania informatycznego – uczą się programowania. Zajęcia sa realizowane przez szkoły lub inne placówki, np. biblioteki. W ramach tego projektu bibliotekarze z głogowskich bibliotek wezmą udział w bezpłatnych szkoleniach.
7-11 sierpnia 2015
Bogatynia
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Bogatynia zaprosiła na kiermasz używanych podręczników szkolnych. Osoby, które chciały sprzedać książki, przynosiły je do Biblioteki, wyceniając je na połowę pierwotnej wartości. Bibliotekarze sprzedawali podręczniki w ich imieniu, pobierając dziesięcioprocentową prowizję. Pieniądze, które nie zostały odebrane w wyznaczonym terminie, zostały pzeznaczone na zakup nowości wydawniczych.


? Przedsiębiorczość w wykonaniu bibliotekarzy – aż chce się temu przyklasnąć...
10 sierpnia 2015
Wołów
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie uruchomiła u siebie „biblioTEKĘ ogłoszeń”. Wszyscy, którzy chcą zamieścić w niej ogłoszenie, najpierw wypełniają odpowiedni formularz, zanoszą do sekretariatu Biblioteki. Ogłoszenie jest drukowane – koszty wydruku ponosi ogłoszeniodawca – a następnie umieszczone w „BbiblioTECE ogłoszeń”. Jak się dowiedzieliśmy, miejscem publikowania ogłoszeń są witryny biblioteczne (duże!), oczywiście odpoqwiednio do tego celu przysposobione.

Kolejne świadectwo inwencji, która przynosi pożytek obu stronom – i lokalnej społeczności, i bibliotece.
11 sierpnia 2015
Niemcza
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Niemczy urządziła dla dzieci uczestniczących w zorganizowanych przez nią zajęciach wakacyjnych „Mini-listę przebojów” (dzieci same śpiewały). Nie byłoby w tym może nic szczególnie oryginalnego, ale bardzo wymowny jest umieszczony pod tą informacją na Facebooku wpis jednej z niemczanek: „Jolanta Szklarska: Jakie to wspaniałe,że Biblioteka, nasza Biblioteka, istnieje... Gdzie podziałyby się dzieci, które nie mogły wyjechać na wakacje? Panie jesteście Cudowne!!!!!!”.
13 sierpnia 2015
Dzierżoniów
Fajne wakacyjne zajęcia urządziła jedna z filii dierżoniowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Sikorskiego). Nadano im tytuł „Poradnik małego skauta czyli wszystko, co powinno się wiedzieć, żeby bezpiecznie przetrwać wakacje”. I dzieciaki dowiedziały się np. jak poradzić sobie bez guzika przy spodniach, jak wezwać pomoc przez telefon, jak zrobić dobre zdjęcie, jak rozpalić ogień za pomocą baterii i papierka od gumy do żucia, jak zapamiętać drogę w nieznanym mieście...
13 sierpnia 2015
Głogów
Biblioteka na głogowskim osiedlu Kopernik (ul. Perseusza) została uruchomiona po rocznej przerwie. Z tym że teraz całkowicie odmieniła swoje oblicze – została wyremontowana i nowocześnie wyposażona. Zmieniła też nazwę. Teraz jest to BLOG, czyli Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego. Modernizacja kosztowała milion złotych, i teraz do dyspozycji czytelników są między innymi: kąciki do czytania z wygodnymi kanapami, dostęp do Internetu, multimedialna podłoga dla dzieci oraz tajemna szafa. Dopytaliśmy o te dwa ostatnie tajemniczo brzmiące składniki wyposażenia. Okazało się, że ta podłoga multimedialna, to – płyta, po której można chodzić, ale z wyświetlaczem, pozwalającym skorzystać z oprogramowania, tak jak na tablecie. A owa „tajemna szafa” to po prostu kolejne biblioteczne pomieszczenie, tylko wchodzi się do niego przez drzwi przypominające łudząco drzwi do szafy.


? Tu ładnie zbudowano w przestrzeni literacką aluzję – do sytuacji z książki C.S.Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”, którą spopularyzował film „Opowieści z Narnii”...
13 sierpnia 2015
Męcinka
Gminna Biblioteka Publiczna w Męcince zaprosiła dzieci i młodzież na prezentację poświęconą geocachingowi, czyli popularnej w świecie grze terenowej z użyciem odbiornika GPS. Z grubsza biorąc, polega ona na poszukiwaniu w terenie przygotowanych wcześniej skrytek, któych współrzędne geograficzne podaje organizator. Bibliotekarze zachęcali: „...zabierz Mamę i Tatę na poszukiwanie skarbów!”.

?
I słusznie. Im więcej na podwórku, tym mniej przy komputerze, a to zdaje się jest już społeczna potrzeba... więcej... konieczność...
14 sierpnia
Przedmoście, Sokołowsko
Tego dnia ogłoszono listę 26 bibliotek w kraju, które zostały laureatkami konkursu „Pracownia Orange” (zgłoszeń było ponad 1000!). Wśród laureatek są dwie biblioteki na Dolnym Śląsku – Gminna Biblioteka Publiczna w Przedmościu i zlokalizowana w Sokołowsku filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Mieroszów. O tym, jak będzie wyglądać taka Pracownia, organizatorzy konkursu pisali tak: „Lokale w zwycięskich miejscowościach zostaną wyremontowane, umeblowane i wyposażone w komputery z internetem, drukarki, skanery, konsole do gier i telewizory LCD. Nasza Fundacja wesprze ich opiekunów w prowadzeniu profesjonalnej świetlicy dla lokalnej społeczności – zaprosimy ich na szkolenia, warsztaty, webinaria oraz do udziału w rywalizacji społecznej”.


Bibliotekarze już wiedzą, że warto składać wnioski do różnych projektów czy uczestniczyć w takich jak ten konkursach. Postaramy się, żeby w naszym portalu była stała rubryka z informacją o takich „okazjach”. Musimy jednak najperw rozpracować sprawę logistycznie...
18 sierpnia 2015
Świdnica
W świdnickiej Miejskiej Bibliotece Publicznej dzieci spróbowały pracy w charakterze bibliotekarza i pracownika administracyjnego biblioteki. Dzieci „wypożyczały książki, zbiory multimedialne, odkładały je na regały, zwiedziły magazyn, opracowywały zbiory biblioteczne (przegląd książek z różnych działów biblioteki, przyjmowanie paczki z książkami, dzielenie książek na literaturę dla dorosłych i dla dzieci, ewidencja w inwentarzu, kodowanie i nadawanie numerów inwentarzowych, tworzenie i wykorzystanie katalogu)... A w dziale administracji sporządziły pismo, zaadresowały je, opieczętowały, zrobiły kopię zgodną z oryginałem i odbierały telefony. Te zajęcia były częścią większego projektu o nazwie „Miasto dzieci” – w ktorym młodzi ludzie próbują pracy w różnych zawodach i otrzymaują za to wynagrodzenie (w specjalnej walucie obowiązującej w „Mieście dzieci”).


Pomysł jest świetny. Dzieci chcą, żeby je traktować poważnie...
20 sierpnia 2015
Wałbrzych
W Bibliotece pod Atlantami odbyły się dwa spotkania z cyklu „Bezpieczne wakacje” – jedno z aspirantem Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, drugie z funkcjonariuszami straży miejskiej.


Tego nigdy za wiele...
21 sierpnia 2015
Brzeźnik (gm. Bolesławiec)
Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu (z s. w Kruszynie) zlokalizowana w Brzeźniku zaprosiła swoich młodych czytelników na „tajemniczą noc w bibliotece”, proponując „pokaz mody duchów, wycieczkę po zakamarkach biblioteki w poszukiwaniu duchów oraz straaasznie śmieszne historie...”.


Mieli lekkie opóźnienie w stosunku do majowej „Nocy Bibliotek”, ale może właśnie wakacje to dobra pora na takie harce (pamiętacie film „Wakacje z duchami”?).
25 sierpnia 2015
Oleśnica
W Oleśnickiej Bibliotece Publicznej dwie wystawy z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i legalizacji Niezależnych Samorządowych Związków Zawodowych „Solidarność”. Jedna z nich pokazała czasopisma, ulotki, druki ulotne, nielegalne wydawnictwa literackie i publicystyczne z czasu strajków i z okresu późniejszego – do końca stanu wojennego (materiały z kolekcji prywatnej, ofiarowanej Bibliotece). Druga wystawa, przygotowana przez wrocławski oddział IPN była zatytułowana „Postulaty sierpniowe” i ukazała – oprócz reprodukcji oryginalnych 21 postulatów, także fotograficzną dokumentację ówczesnych wydarzeń, autorstwa Bogusława Nieznalskiego.
28 sierpnia 2015
Jelenia Góra
W Książnicy Karkonoskiej odbyło się seminarium poświęcone postaciom legendarnym, ale ważnym, z punktu widzenia tradycji regionalnej – karkonoskiemu Duchowi Gór, zwanemu Liczyrzepą oraz tajemniczemu łużyckiemu czarodziejowi Mistrzowi Krabatowi.


Bibliotekarze podkreślali słusznie, że przecież „my nie gęsi i swojego Harry'ego Pottera mamy”.
wakacje 2015
Brzeg Dolny
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzegu Dolnym poprosiła swoich czytelników o współpracę przy tworzeniu wystawy. Mają przynosić zakładki z różnych stron świata (żadnych ograniczeń formalnych i technicznych).

Chociaż zakładka jest najoczywistszym składnikiem bibliotecznego świata, to pomysł brzeskich bibliotekarzy wydaje się ciekawy. Gdyby udało się zebrać tych zakładek, powiedzmy, kilkaset, można je podzielić na kontynenty i uzyskać bardzo ciekawy obraz świata oglądany przez pryzmat bibliotecznego drobiazgu... Z zainteresowaniem czekamy na rezultaty...
aneks – wiadomość z czerwca
Szklarska Poręba
Pominęliśmy w poprzedniej edycji – przez nieuwagę – opublikowaną w czerwcu na bibliotecznym Facebooku informację o wyrzeźbieniu nowej tablicy z szyldem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szklarskiej Porębie. Ufundował ją jeden z czytelników, a zrealizował zaprzyjaźniony z Biblioteką rzeźbiarz.

 
Tego rodzaju gesty zawsze się liczą! Dlatego naprawiamy błąd i wprawdzie z opóźnieniem, ale zamieszczamy tę informację i zdjęcie. Niech wszystcy widzą, że altruizm jeszcze się zdarza.