Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
76 lat temu, kiedy Polska była w stanie wojny z III Rzeszą, Związek Radziecki dokonał zbrojnej napaści na nasz kraj. Ta rocznica jest pretekstem do zaproszenia Państwa na spotkanie autorskie Sybiraczki Ireny Zabratyńskiej oraz na imprezę „Sabat po sowiecku”.
17 września 2015 (czwartek), godz. 17:00
Sala konferencyjna, III piętro
SPOTKANIE Z IRENĄ ZABRATYŃSKĄ

Irena Zabratyńska urodziła się w 1933 r., a w 1941 r. została z matką i rodzeństwem deportowana przez Rosjan do Wierch-Obskoj Swin-Sowchozu (Ałtajski Kraj, smolenskij rajon). W roku 1946 powróciła z rodziną do Polski. W maju 1947 r. osiedliła się we Wrocławiu z rodzicami i rodzeństwem, gdzie uczyła się i pracowała. W październiku 1989 r. podjęła próbę założenia Związku Sybiraków, bez powodzenia. 11 listopada 1989 r. w Telewizji Polskiej został wyemitowany film „Sybiraczka”, a w grudniu 1989 r. w Polskim Radiu dwie audycje opowiadające o jej losach. We wrześniu 2005 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Zesłańców Sybiru. Irena Zabratyńska jest autorką książki „Syberia w oczach dziecka-zesłańca”. Przygotowała też do wydania zapiski z notatników swojego ojca pod tytułem „Zapiski żołnierza tułacza”.
18 września 2015 (piątek), godz. 17:00 – 24.00 (?)
Sala konferencyjna, III piętro
SABAT PO SOWIECKU

O godz. 17.00 rozpocznie się projekcja sowieckich filmów propagandowych z lat 30. i 40. Po projekcji Loża Fantastyczna zaprasza na warsztaty tworzenia propagandy i przygotowanie do nocnych sesji RPG, które będą rozgrywane w systemie „Nocne Wiedźmy” (ros. ?????? ??????, nocznyje wiedmy). Nocne Wiedźmy to zwyczajowa nazwa 588. Pułku Nocnych Bombowców (w późniejszym okresie 46. Tamańskiego Pułku Nocnego Lotnictwa Bombowego Gwardii), złożonego z samych kobiet oddziału Sił Powietrznych ZSRR.

O godz. 20.00 na I piętrze rozpoczną się sesje RPG „Nocne Wiedźmy”