Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądam witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie udaje się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowałem z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybierałem imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Jacek Czarnik
maj 2015
Kudowa-Zdrój, Wałbrzych
Miejska Biblioteka Publiczna w Kudowie-Zdroju i Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wałbrzychu skorzystały z oferty firmy Funmedia, która we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pozwala bibliotekom udostępnić swoim najmłodszym czytelnikom bezpłatnie, przez pół roku komputerowe kursy języka angielskiego.


? Co byśmy zrobili bez tych fundacji (zwłaszcza FRSI) i ludzi dobrej woli! Jak to dobrze, że istnieją!
7 maja 2015
Świebodzice
W Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, odbyło się szkolenie Krav Maga, czyli metody „walki w bliskim kontakcie”. Instruktorzy zaprezentowali kilka niebezpiecznych sytuacji oraz sposoby obrony przed nimi.


W dzisiejszym świecie, coraz bardziej rozluźnionych obyczajów, coraz więcej postaw agresywnych i sytuacji niebezpiecznych. Może dobrze, że i w bibliotece uczy się dzieci, jak sobie radzić w takich razach. Bo nawet w bibliotekach bywa groźnie – to może przykład skrajny, ale opowiadano mi, że w jednej z wałbrzyskich filii (przed wieloma laty) jakiś obwieś przywiązał bibliotekarkę do regału i groził jej nożem... Na szczęście skończyło się tylko na dużym stresie Bogu ducha winnej kobiety. 
8 maja 2015
Bardo, Braszowice, Brzeźnica, Kamieniec Ząbkowicki, Ziębice
W oryginalny sposób hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek (przypominamy, że brzmiało ono „Wybieram bibliotekę”) wcielili w życie bibliotekarze z powiatu ząbkowickiego. Tego dnia obdarowywali („nagradzali”) czytelników książkami właśnie za dokonanie takiego wyboru. Jak można było przeczytać w sieci: „Niektórzy czytelnicy sami wybierali książkę, niektórych uszczęśliwiały panie bibliotekarki. W każdym razie uśmiechów i radości była pełna cała biblioteka”.

Pomysł jest w porządku. Tylko że o tym, czy obdarowany dokonał słusznego wyboru, zdecyduje jakość wręczonego prezentu. Ale z prasowo-internetowej relacji wynika, że książki musiały być niezłe, skoro wzbudziły tyle radości.
8 maja 2015
Nowa Ruda
W tym spotkaniu z aktorem nie byłoby nic szczególnego – Łukasz Płoszajski, występujący w serialu „Pierwsza miłość”, na co dzień aktor wrocławskiego Teatru Komedia, miał zapewne do opowiedzenia wiele ciekawych anegdot i historii dotyczących świata telewizji i teatru. Ale nam zaimponował nietypowym dla aktora brakiem próżności. Bo to spotkanie zostało urządzone, by pomóc chodzącemu o kulach chłopcu, który ma szansę na wyzdrowienie. On też był bohaterem spotkania.


Według mnie najważniejszy jest moment, kiedy taka impreza zamienia się w spotkanie z dobrem...
7-8 maja 2015
Długołęka
Obchody Dnia Bibliotekarza w gminie Długołęka są skierowane także do czytelników. Gminna Biblioteka Publiczna w Długołęce i jej filie świętują ten dzień imprezą przeznaczoną przede wszystkim dla młodych czytelników. Organizują „Pociąg do czytania”. Popularna już w tych miejscowościach „ciuchcia” jeździła 7 i 8 maja ulicami Długołęki, Brzeziej Łąki i Mirkowa. Odbyło się sporo imprez towarzyszących – spektakl teatru „Maska” z Krakowa, spotkanie z policjantami, warsztat malowania twarzy itp.
8-15 maja 2015
Szczytna
Szczególny program obchodów Tygodnia Bibliotek zaproponowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szczytnej. Zacytujmy: „8 maja, 15.30 – Cyfrowy piątek; 11 maja, 15.30 – Robótkowy poniedziałek; 12 maja, 10.00 – Wtorkowy spacer z kijkami; 13 maja, 13.00-17.00 – Środowa wymiana książek; 14 maja, 11.00 – Czwartkowe spotkanie Strefy Młodego Rodzica; 15 maja, 16.00 – Wspomnieniowy piątek”.


Światy literackie zapewniają taką różnorodność, że trudno się nudzić, nawet gdyby się czytało tydzień... W tej propozycji lokalnego programu obchodów Tygodnia Bibliotek też jest fajna różnorodność i – jak się wydaje – nie są to raczej imprezy fasadowe...
11, 12, 21 i 27 maja 2015
Grębocice, Kotla, Lubin, Kąty Wrocławskie
W Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Grębocicach, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubinie, w Bibliotece GOKiS w Kątach Wrocławskich oraz w Bibliotece w Kotli wystąpił w maju Michał Zawadka – dziennikarz, konferansjer, lektor i tancerz. W Grębocicach prezentował „inscenizowaną historię pisma i komunikacji” (od rysunków naskalnych, papirusów i hieroglifów, poprzez kipu, do Gutenberga), w Kątach Wrocławskich przeprowadził warsztaty pod hasłem „Społeczny savoir vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk”, w Kotli zaś warsztaty dla dzieci „Nauka w codzienności – ciekawostki świata natury – pompowanie wyobraźni”, pełne eksperymentów i pomysłowych zabaw edukacyjnych.


Musi on prowadzić te zajęcia zajmująco i zabawnie, bo bibliotekarze chwalą zwłaszcza jego poczucie humoru. Ze zdjęć da się wywnioskować, że dobrze wykorzystuje swoje aktorskie przygotowanie. O hieroglifach opowiada w całkiem egipskim nakryciu głowy, o kipu w indiańskim pióropuszu – słowem, nie poprzestaje na słowie, co czyni te spotkania chyba dość atrakcyjnymi...
13 maja 2015
Brzeg Dolny
Spotkania z bibliofilami odbywają się w bibliotekach coraz rzadziej, dlatego z przyjemnością odnotowuję wizytę kolekcjonera, historyka i regionalisty Andrzeja Manasterskiego w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Brzegu Dolnym. Łacińską sentencją „Habent sua fata libelli” (książki mają swoje losy) zatytułował swoją prelekcję, którą zilustrował, pokazując ciekawsze okazy z własnej kolekcji.
Dzięki portalowi „Pierwszy z Brzegu” możemy przytoczyć jedną z opowiedzianych przez p. Manasterskiego anegdot: „Te książki zostały wyrzucone z jednej z wrocławskich instytucji. Leżały w kontenerze – autor spotkania pokazał kilka woluminów. - Zacząłem je wyciągać. Przechodzący ulicą ludzie jakoś tak dziwnie na mnie patrzyli. Pewnie myśleli, czego ten dziwny, gruby brodacz szuka w śmietniku? Może czegoś do jedzenia? Takie to mamy czasy – podsumował.”
14 maja 2015
Nowogrodziec
W Bibliotece Miejskiej w Nowogrodźcu przedszkolaki spotkały się z pielęgniarką, która pokazała dzieciakom przyrządy medyczne, m.in. stetoskop (słuchały bicia własnych serc). Podsumowano spotkanie odczytaniem książeczki„Wizyta u lekarza”. Niektórym założono na rany opatrunki.
14 maja 2015
Bystrzyca Kłodzka
Już po raz czternasty Biblioteka Publiczna w Bystrzycy Kłodzkiej zorganizowała adresowany do dzieci i młodzieży konkurs literacki „Okolica w literę ujęta”. W maju nastąpiło jego rozstrzygnięcie. Podoba się nam jego nazwa – niebanalna i w 100 procentach streszczająca ideę konkursu. A skierowanie uwagi próbujących swoich sił na niwie literackiej młodych ludzi w stronę najbliższej okolicy jest stuprocentowo słuszne. Uczestnicy mieli się skupić na „miejscu zamieszkania, najbliższej okolicy – jej historii i przyrodzie”.
15 maja 2015
Oleśnica
W Oleśnickiej Bibliotece Publicznej odbył się wieczór włoski. Prezentowano książki o tematyce włoskiej, wystawę fotografii i rysunków, stoiska reklamowe sponsorów, muzykę włoską, przeprowadzono quiz wiedzy o Italii, a na koniec degustowano specjały włoskiej kuchni.


Wszechstronnie i lekko, tak jak u Włochów...
15 maja 2015
Sułów (pow. milicki)
W jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miliczu, w Sułowie, młodzi ludzie zbierają się od czasu do czasu, żeby zbiorowo poukładać sobie puzzle. Ułożyli już kilka puzzli po 1500 elementów. „Przymierzają się” – jak napisano na www – do ułożenia puzzla złożonego z 3000 elementów. Biblioteka planuje wystawę...


Będzie to raczej wystawa ukazująca, jakie efekty może przynieść cierpliwość i – w tym wypadku – spora jednak praca, a nie pokaz wydrukowanych obrazów. Na marginesie – nam się podoba, kiedy biblioteki przygarniają hobbystów i pasjonatów. Oni są ciekawi – nie przeciętni...
19 maja 2015
Dzierżoniów
Gościem Klubu Podróżnika w Miejskiej Bibliotece Publicznej była Danuta Bunij - licencjonowany przewodnik turystyczny. Mówiła o Lazurowym Wybrzeżu, czyli Riwierze Francuskiej.


Świetnie, że prelekcję wygłosił zawodowiec. Posiadanie dobrego sprzętu fotograficznego i łatwa dostępność nawet egzotycznych wyjazdów to nie jedyny warunek, żeby się tego rodzaju spotkanie udało. Trzeba albo świetnie opowiadać, albo też znać się na rzeczy od fachowej strony...
19-22 maja 2015
Oława
Biblioteka „Koronka” i Centrum Sztuki w Oławie zaprosiły do oglądania pochodzących z archiwum TVP materiałów i filmów ukazujących, m.in. przybycie osadników na Ziemie Zachodnie (1945-47), oławską łaźnię miejską w latach 60. i pochodzący z tego samego czasu materiał o Zakładach Bieli Cynkowej „Oława”. Powód był oczywisty: rocznica 70-lecia polskiej Oławy. Odbyła się dość spora konferencja naukowa, a we włączonej w strukturę Biblioteki Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej urządzono obszerną i bogatą w archiwalne materiały wystawę „70 lat temu. Pierwsze dni w Oławie”.


Do obchodów podeszli kompleksowo i ciekawie...
21 maja 2015
Świdnica
Co zrobić, by kultura czytania nie zanikła? To jedno z zasadniczych pytań, na które próbowali znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź uczestnicy drugiego już Forum Wymiany Myśli Pedagogicznej „W świecie książek", które Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy współorganizowała z jedną ze szkół podstawowych i ze świdnicką Biblioteką Pedagogiczną. Oprócz typowych dla takich wydarzeń wykładów znalazło się również miejsce na dyskusję panelową poświęconą świadomemu czytelnictwu, z udziałem językoznawcy i poetki dr hab. Agnieszki Frączek, ilustratorki Joanny Zagner-Kołat, nauczycielki i bibliotekarki Agnieszki Nawrockiej oraz polonistki Grażyny Karpy.


Czemu takie spotkania są potrzebne? Bo kultura czytania jednak ustępuje pola kulturze oglądania. I ciągle ta sama alternatywa: łatwiej, ale płytko albo trudniej, ale ciekawiej.
22 maja 2015
Bolków, Bolesławiec, Borowa, Brzeźnik, Bystrzyca (pow. oławski), Chróstnik, Czeszów, Domanice, Długołęka, Duszniki-Zdrój, Goszcz, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Kopaniec, Koskowice, Księgnice, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Łozina, Męcinka, Miękinia, Milin, Miłoradzice, Mirków, Niemstów, Pieńsk, Pieszyce, Polanica-Zdrój, Raszówka, Rybnica, Ruszów, Stara Kamienica, Stronie Śląskie, Szczytna, Środa Śląska, Twardogóra, Wąsosz, Wiązów, Wrocław (2 filie MBP), Zagrodno, Złotoryja, Żórawina
Pomysłodawcy projektu „Czytam sobie w bibliotece”, czyli ludzie z Centrum Edukacji Obywatelskiej, ogłosili zakończenie naboru do tego przedsięwzięcia. Zakwalifikowano 900 bibliotek publicznych i szkolnych z całego kraju. Wśród nich 43 biblioteki publiczne z województwa dolnośląskiego. Projekt został zgłoszony z myślą o upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci w wieku 5-8 lat. Każda z bibliotek uczestniczących w projekcie „otrzyma komplet dziewięciu książek z serii „Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont, wraz ze scenariuszami do zajęć z dziećmi oraz materiałami promocyjnymi, a także dostęp do filmów instruktażowych”.


Nawet malutkie biblioteki potrafią już wyszukać w sieci informację o możliwości pozyskania materiałów i publikacji, zachęcająco wypełnić i sprawnie wysłać odpowiedni formularz (w tym wypadku decydowało tempo, bo nabór zakończono po 7 dniach!). I świetnie! Nie można dać się zepchnąć na margines! Umieszczony pod datą spis miejscowości wskazuje na biblioteki publiczne, które się w nich znajdują (we Wrocławiu zakwalifikowały się dwie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej – filie nr 17 i 57).
22 maja 2015
Bogatynia
W Bibliotece Publicznej w Bogatyni odbył się wernisaż - „Portale południowych Górnych Łużyc – świadectwo lokalnego rzemiosła”. I pewnie nie byłoby w tym nic szczególnie oryginalnego, gdyby nie to, że materiał na wystawę przygotowali niemieccy pasjonaci kultury łużyckiej – małżeństwo Christine Goldberg-Holz i Gerd Goldberg, którzy od wielu lat zwiedzają górnołużyckie miejscowości w poszukiwaniu unikatowych elementów, jakimi są zabytkowe portale. Robią ich zdjęcia, a następnie tworzą coś w rodzaju fotograficznego inwentarza tych architektonicznych zabytków. Liczne fotografie przedstawiają portale domów bogatyńskich.


Oto znakomity przykład wykorzystania szczególnego położenia przygranicznej miejscowości – biblioteka rozwija współpracę z partnerami z Niemiec, których praca rozszerza wiedzę współczesnych mieszkańców Bogatyni o ich własnym mieście.
22 maja 2015
Boguszów-Gorce
Około 200 widzów obejrzało najnowszy spektakl teatrzyku Trele Morele, który od 14 lat działa w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach. Ten dziecięcy teatr ma już na koncie 20 premier, zdobył 32 nagrody na festiwalach i przeglądach o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.


200 osób na przedstawieniu amatorskiego bibliotecznego teatrzyku, robionego przez dzieci – to robi wrażenie!
23-24 maja 2015
Czarny Bór
Także biblioteki pełnią czasem rolę lokalu wyborczego, nie tylko szkoły... W siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnym Borze zlokalizowano komisję wyborczą i z tego powodu czytelnicy w sobotę z biblioteki nie mogli skorzystać.


Czego się nie robi z altruizmu...  Czasem, biorąc pod uwagę poziom uposażenia niektórych bibliotekarzy, sama praca w bibliotece jest przejawem altruizmu...
26 maja 2015
Łagiewniki
Do końca wakacji będzie gruntownie remontowana siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej w Łagiewnikach (jest częścią Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek i Sportu). W tym czasie biblioteka funkcjonuje w pomieszczeniu sali widowiskowej GOKBiS.
27 maja 2015
Bolesławiec
Tamtejsza Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z najstarszą w Polsce autostopowiczką – 83-letnią mieszkanką Przejesławia (powiat bolesławiecki). W tym słusznym wieku odbywa ona nadal samotne podróże po świecie. Jeździ z 30-kilogramowym plecakiem, do którego pakuje trochę pożywienia (głównie płatki zbożowe i mleko w proszku), śpiwór, ubrania, kuchenkę, sztućce i ... własne prace plastyczne. Te ostatnie albo ofiarowuje w prezencie, albo sprzedaje. Opowiadała o swoich podróżach do Finlandii, Norwegii, Izraela, Tunezji, Włoch i Rosji. Podkreśla, że zamierza tak wędrować do dziewięćdziesiątki!


Nam, gówniarzom koło 30-tki, 40-tki czy 50-tki, taka nadzwyczajna witalność i ciekawość świata zapiera dech!
27 maja 2015
Chojnów
Tego dnia wystartowała II edycja projektu Kultura Na Widoku. Jak kilka innych bibliotek w województwie Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie przyłączyła się do tego przedsięwzięcia. Jedną z form propagowania legalnego korzystania z utworów jest umieszczenie w bibliotekach specjalnych plakatów, z których można, za pomocą linków lub kodów QR dotrzeć do cyfrowych wersji filmów, płyt, książek i gier i pobrać je bezpłatnie lub w promocyjnej cenie.


Na naukę sięgania po dobra kultury w sposób legalny nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. To się powinno znaleźć w każdej bibliotece.
28 maja 2015
Twardogóra
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Twardogóra zaprosiła na spotkanie podróżnicze z Anną Pawlak, która swego czasu, wędrując po Nepalu i Himalajach, skorzystała z życzliwej pomocy konkretnej nepalskiej rodziny. Ta właśnie rodzina Ragmi straciła dom po kwietniowym trzęsieniu ziemi. Podróżniczka opisywała więc nie tylko własną wędrówkę i piękno tej krainy, ale mówiła o ludzkiej tragedii i przeprowadziła zbiórkę pieniędzy dla skrzywdzonej przez los rodziny.

Kiedy datek jest skierowany tak konkretnie, ręka sama sięga do kieszeni...
30 maja 2015
Bielawa
Dział Regionalno-Badawczy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie przygotował wystawę fotograficzną z okazji 25-lecia bielawskiego samorządu. Zdjęcia ukazują zmiany, jakie dokonały się w mieście w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Podoba się nam ujęcie współczesnej samorządowej problematyki w aspekcie historycznym, a nie w sposób propagandowo-przedwyborczy. Niestety, czasem biblioteki bywają wykorzystywane przez lokalne władze instrumentalnie...
30 maja 2015
Mościsko, Ostroszowice, Pieszyce, Jerzmanowa, Sokola (pow. jaworski), Kamienna Góra, Syców, Jelcz-Laskowice, Stanowice, Wołów, Żmigród
NOC BIBLIOTEK
Tego dnia niektóre biblioteki były czynne do 22.00, w innych był możliwy nocleg. Organizowano głównie imprezy dla dzieci (choć nie tylko). W Mościsku było i słuchowisko, i film animowany, poszukiwacze zaginionych książek ruszyli tropami książek z latarkami, a całość zakończyły „usypianki”, czyli ranking książek najnudniejszych”. W Ostroszowicach to była noc strachów: czytano książkę „Kto straszy Albercie”, uczono „tańca szkieletu” (skeleton dance) i jazdy na miotle, przedstawiono dramę „Kącik oswajania strachów”, a na końcu urządzono paradę strachów. Nocą ze strachami była też impreza urządzona w MiGBP w Żmigrodzie (m.in. czytanie przy latarkach – może trochę niezdrowe, ale za to efektowne).
Z kolei w Bibliotece Publicznej Centrum Kultury w Pieszycach urządzono „Noc Bibliotek” pod znakiem kryminału – były: nocne zapisy do biblioteki, fragmenty odcinków serialu „Kapitan Sowa na tropie”, związane z sową zabawy plastyczne i nocna kawiarnia kryminalna... Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach, urządziła „Noc detektywów” (spotkania z pisarzem i policjantem, gra uliczna, nauka łamania szyfrów – przesunęli sobie termin na 5 czerwca). A biblioteka w Jerzmanowej zorganizowała „noc” pod hasłem z intrygującym neologizmem: „Nie czas na spanie, czas na bibliotekowanie!”. W Sokolej dzieci spędziły w bibliotece całą noc, ale oczywiście trochę spały – nocleg był możliwy dzięki wypożyczonym z gimnazjum materacom gimnastycznym. W Kamiennej Górze było „rodzinnie” – biblioteka pokazała zbiory reprintów i miniatur, a czytelnicy przynieśli swoje ulubione książki i o nich rozmawiano.
Z narzuconych terminów i tematów zrezygnowały: Biblioteka Publiczna w Sycowie, w której „Noc Bibliotek” odbyła się 12 czerwca, a hasłem przewodnim były „Zabawy na Dzikim Zachodzie” (pokaz strojów, tworzenie kowbojskiego kapelusza (?), kowbojska niespodzianka). Biblioteka w Stanowicach zaś zaprosiła dzieci 15 maja na „Noc z Czerwonym Kapturkiem”, której atrakcje zręcznie osnuto wokół głównych postaci i wątków znanej bajeczki.
W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wołowie odbył się turniej gier komputerowych, kiermasz książek bibliotecznych, imprezy dla dzieci. Ale Noc Bibliotek stałą się tu również okazją do abolicji dla czytelników przetrzymujących książki.

?
Przyznam, że sceptycznie odniosłem się do pomysłu „Nocy Bibliotek” czy „Nocy Kościołów”. Bo co – rozmyślałem – mieliby ludzie nocą robić w bibliotece czy świątyni – czytać, modlić się? Czy to już koniecznie musi być noc? Ale pomysł z nocną zabawą w strachy (krajowe hasło brzmiało: „Groza nie czytać”) wydaje się fajny... Najbardziej jednak zaintrygowały mnie nocna kawiarnia kryminalna i niespodzianka kowbojska..., no i „bibliotekowanie”...
30 maja 2015
Złotoryja
Miejska Biblioteka Publiczna włączyła się w tegoroczne obchody Dni Złotoryi organizując „Festiwal Złotoryjskiej Książnicy”. W programie znalazły się m.in. spotkania z pisarzami, którzy urodzili się, jakiś czas mieszkali, bądź mieszkają w Złotoryi. Przygotowano prezentację publikacji z działu regionalnego. Uhonorowano najaktywniejszych czytelników (laureatka wypożyczyła w 2014 roku 403 książki!), nagrodzono laureatów konkursu plastycznego dla dzieci „Portret złotoryjskiego Mola Książkowego” i rozstrzygnięto plebiscyt na „Najpopularniejszego Złotoryjskiego Autora”. Został nim Andrzej Wojciechowski autor „Opowieści złotoryjskiej”.

403 książki w ciągu roku! Jak liczyć z kalkulatorem, to wychodzi 1,1 książki na dzień! No ale przecież są ludzie, którzy kończą kursy szybkiego czytania... Pozazdrościć! Samego festiwalu też, oczywiście!
31 maja 2015
Trzebnica
W niedzielę, 31 maja, tamtejsza biblioteka zorganizowała Strefę Książki na Placu Pielgrzyma. Całość nazwano „Bibliotecznym eksperymentatorium”. Był to cykl imprez trwający całe popołudnie (15-18), w ramach których można było czerpać papier, otrzymać lub zrobić pióropusz indiański, poeksperymentować naukowo i słuchając bajek zrobić origami.


Dobry program i nieźle wybrane miejsce! No i ta niedziela!
1 czerwca 2015
Jelenia Góra
Moją uwagę zwrócił anons o wystawie w prowadzonej przez Jeleniogórską Książnicę Galerii w Tle” (w mianowniku: Galeri@ w Tle”). Zainteresowała mnie, prawdę mówiąc, nie sama wystawa (choć była dobra!), ale galeria. Bo to galeria nietypowa, a w dodatku taka, jaka może się sprawdzić w bibliotekach, które specjalnego pomieszczenia na takie przedsięwzięcia nie mają. Wystawy są bowiem prezentowane na wszystkich bibliotecznych monitorach . Nic o tej galerii nie wiedziałem, a działa już od 2008 roku i jest autorskim pomysłem naszej jeleniogórskiej Koleżanki.


Zadzwoniłem do Jeleniej Góry i dowiedziałem się, że niektórych dolnośląskich bibliotekarzy pomysł ten już zainspirował. Może jednak nie wszyscy o tym wiedzą, więc choć wystawa fotografii Leszka Kuśmirka była jedną z rozpoczynających już szóstą dziesiątkę wystaw (gratulujemy!), postanowiłem o Galerii w Tle dać znać. Niech inspiruje kolejnych bibliotekarzy. A oto link do galeryjnego bloga: http://www.galeriawtle.blogspot.com/ Warto „wejść” do tej nietypowej galerii.
początek czerwca 2015
Sobótka
W strukturze Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sobótce funkcjonuje Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. W czerwcu CATL zaprezentowało zdjęcia lotnicze przedstawiające Sobótkę bombardowaną w czasie II wojny światowej. Jak napisano na bibliotecznej stronie: „dla osób zżytych z miastem widok kłębów dymu na tak dobrze znanych nam ulicach powoduje, że można odczuć ból”... Te unikalne fotografie, pochodzące ze Zbiorów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, publikowane były w portalu Fotopolska.eu.

Biblioteka uzyskała zgodę na publikację tych arcyciekawych zdjęć. Dziś, żeby pokazać coś naprawdę interesującego, trzeba wiedzieć, jak się w sieci poruszać, ale także umieć załatwić legalny dostęp do takich unikatów.
2 czerwca 2015
Raciborowice, Warta Bolesławiecka, Tomaszów
W maju i czerwcu w bibliotekach w Warcie Bolesławieckiej, Raciborowicach i Tomaszowie zorganizowano serię konkursów czytelniczych dla najmłodszych. Konkurs to biblioteczny standard, ale zwróciliśmy uwagę na sposób, w jaki tamtejsi bibliotekarze je organizują. W Raciborowicach np. konkurs poświęcony „Kopciuszkowi” Charlesa Perraulta dzieci rozpoczęły krzyżówką, rozsypanką i odpowiadały na pytania. Następnie wykonały projekt sukni balowej dla Kopciuszka, a na zakończenie szukały ukrytych w Bibliotece rekwizytów z bajki: wachlarza, pantofelków, szala, myszek, korali, konia, fartuszka, gorsecika i dyni. Zabawę zakończono przymierzaniem złotego pantofelka przez dziewczynki.
5 czerwca 2015
Gryfów Śląski
W Galerii ECKI w gryfowskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja pt. „Gryfów Śląski - miasto z historią niezwykłą”. Prelegentami byli archiwiści, historycy, badacze z IPN-u. Tematy były szczególne – m.in. życie codzienne powojennego Gryfowa przedstawiono na podstawie zapisków milicyjnych i dokumentów SB. Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa omówił losy gryfowian w latach 1945-55, a filolog z Uniwersytetu Opolskiego przedstawił sylwetkę dr Elisabeth Zimmermann, która „ocaliła przeszłość Gryfowa”.


Biblioteki też na swój (mocny i skuteczny!) sposób wpisują się w dzieło powolnego uzupełniania, mozolnego odtwarzania historii „małych ojczyzn”.
8 czerwca 2015
Bolków
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Bolków otrzymała w darze od przedsiębiorstwa Karkonoski Park Narodowy kilkadziesiąt książek o tematyce krajoznawczej i turystycznej.


Przed wakacjami, jak znalazł...
10 czerwca 2015
Stoszowice
Gminna Biblioteka Publiczna w Stoszowicach nawiązała współpracę z Radiem Srebrna Góra i wspólnie z nim zaprosiła mieszkańców gminy do udziału w nagraniu płyty z bajkami dla dzieci! Wystarczy wybrać jakiś krótki utwór i zgłosić w sekretariacie GBP gotowość wzięcia udziału w nagraniu. Wszystkim uczestnikom obiecano egzemplarz wydanej płyty. A reszta nakładu będzie wręczana jako upominki-nagrody uczestnikom konkursów organizowanych w bibliotece.


Pomysł nowoczesny i oryginalny. Ładnie zaakcentowana jest tu potrzeba obecności przy takich nagraniach fachowca od literatury (czyt. bibliotekarza).
13 czerwca 2015
Polkowice
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach zorganizowała finał największej imprezy czytelniczej dla dzieci na Dolnym Śląsku, którą zainicjowała i co rok organizuje Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Finał co rok DBP współorganizuje z inną biblioteką w województwie. Polkowiccy bibliotekarze tak oto relacjonują urządzony u siebie finał:
„Dosłownie z książką na walizkach, przybyło do naszego miasta 10 znanych i lubianych twórców książek dla dzieci i młodzieży, by rozdawać autografy i zachęcać do czytania.  Ulicami miasta przemaszerował barwny korowód Parady Czytelniczej, w którym wzięło udział 11 grup paradnych. Dzieci przebrane w fantazyjne stroje śpiewały i skandowały hasła promujące czytelnictwo, wywołując niemałe zainteresowanie przechodniów. Podczas Wielkiego Finału akcji w Parku Miejskim, wręczono nagrody laureatom wielu konkursów. Czas umilały nam występy wokalne, taneczne, fitness zabawa, malowanie twarzy i przede wszystkim możliwość spotkania się z autorami książek. Było hucznie i kolorowo – wręcz książkowo!”
16 czerwca 2015
Miękinia
Gminna Biblioteka Publiczna w Miękini i jej filie otrzymały od fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu publikacje książkowe przez nią wydawane.
16 czerwca 2015
Strzelin
Programowo różnorodnie, a dla czytelników arcyciekawie budująca swój program Miejska Biblioteka Publiczna w Strzelinie zapewniła swoim czytelnikom pełną atrakcji niedzielę pod hasłem „Rozmaitości Literackie”. Redakcja bibliotecznej witryny podkreślała adekwatność tytułu do treści imprezy,  zaznaczając że: „...słowa były przytaczane, cytowane, wypowiadane, wydrukowane w książkach, wyskandowane w radosnej zabawie, wreszcie wyśpiewane. Od dziecięcej wyliczanki po piosenkę literacką. W każdym przypadku śpiewająco!”. No, ale wystarczy spojrzeć na listę gości: z dzieciakami spotkała się pisarka Małgorzata Żółtaszek, z czytelniczkami – 26-letnia autorka 9 powieści (!) Olga Rudnicka, z fanami „Szkła kontaktowego” (i nie tylko) Grzegorz Miecugow, a z miłośnikami telewizyjnego „Rancza” Katarzyna żak, czyli serialowa Solejukowa.

Gratulujemy pomysłu na biblioteczną niedzielę i na zapewnienie imprezie prawdziwej frekwencji!
16 czerwca 2015
Świeradów-Zdrój
W „Izerce” – Miejskiej Bibliotece Publicznej powstał pomysł pobicia rekordu na najdłuższą zakładkę do książki w Górach Izerskich. Wykonana przez dzieci na boisku szkolnym zakładka mierzyła 136 metrów. Ale zanim zakładkę zmierzono, bibliotekarka opowiedziała dzieciom o „Księdze Guinnessa”, o rozmaitych rekordach związanych z książką i biblioteką itp.


Pomysł trochę szalony i wymagający pojemnej wyobraźni. 136-metrowa zakładka mogłaby posłużyć do zaznaczenia strony w książce, która musiałaby mieć jakieś 150-200 metrów wysokości, czyli byłoby to coś odpowiedniego dla Guliwera. Ale fajne w tym wszystkim było połączenie zabawy w bicie rekordu świata z ideą zapoznania dzieciaków z „Księgą Guinnessa” i rekordami związanymi z książką i bibliotekami. Stare hasło „uczyć – bawiąc” jak zawsze ładnie się sprawdza.
18 czerwca 2015
Czernica
Gminna Biblioteka Publiczna poinformowała czytelników, że dostała w darze od prywatnej osoby 500 złotych. Bibliotekarze kupili za nie słodycze i napoje dla dzieci uczestniczących w zajęciach bibliotecznych we wszystkich bibliotekach gminy Czernica.

Bibliotekarze podkreślają, że ten darczyńca wspiera bibliotekę regularnie! Dobrze, że są wśród nas jeszcze jacyś altruiści! Koleżanki z Czernicy prosimy o przekazanie od nas słów podziwu dla tego ofiarodawcy!
19 czerwca 2015
Legnica
W Legnickiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja popularnonaukowa „Mit wędrówki”, poświęcona Romom. Udział w niej wzięli Andrzej Sochaj i Andrzeja Łuczak z Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu działającego przy Związku Romów Polskich. Tematy wykładów: „Kim są Romowie/Cyganie – kwestia romskiej tożsamości”, „Krótko o historii Romów do czasu II wojny światowej”, „Porrajmos – samudaripen – holokaust Romów”, „Współczesna historia Romów”.


Pięknie, kiedy instytucje kultury, takie jak biblioteka, przyczyniają się do zapisania historii niezapisanej. Romowie to lud koczowniczy, strzegący swoich tajemnic. Pomoc w dokumentowaniu ich historii w świecie wciąż jeszcze mało tolerancyjnym jest przejawem szlachetności.
20 czerwca 2015
Ząbkowice
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich urządziła po raz pierwszy jednodniowy festiwal „Czas na Książki”. Ciekawy, bo wypełniły go niemal w całości panele dyskusyjne, w których wzięło udział blisko 30 pisarzy z całej Polski. Oto tematy dyskusji: „Jak pisać, żeby wydać książkę”, „Research – jego znaczenie dla jakości książki kryminalnej, thrillera”, „Jak się tworzy literaturę kobiecą”. Odbyły się też warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, w holu biblioteki można było nabyć książki autorów uczestniczących w festiwalu. Kiermasz przygotowała Księgarnia „Atena” z Kamiennej Góry. Imprezę zwieńczyła uroczysta gala, którą poprowadził (na pewno zabawnie, bo to jednak Elita) Jerzy Skoczylas. Wręczono nagrody – w kategorii „literatura kobieca” Małgorzacie Kalicińskiej, w kategorii „literatura kryminalna” - Remigiuszowi Mrozowi i nagrodę blogerów Magdalenie Witkiewicz.
22 czerwca 2015
Przedmoście
Gminna Biblioteka Publiczna w Przedmościu dofinansowała wydanie książki młodziutkiej autorki pochodzącej z jednej z gminnych miejscowości – Serb. Dziewczynka jest uczennicą i napisała książkę dla swoich rówieśników. Zatytułowała ją „Iza i zwierzęta”. Trudno nam zrecenzować tę rzecz, bo publikacji nie mamy, ale musi to być jednak coś nadzwyczajnego, skoro na spotkaniu autorskim (!) pojawili się nie tylko koledzy. Była przedstawicielka posła, reprezentanci władz samorządowych oraz dyrektorki szkół i przedszkoli.


Mamy nadzieję, że ta debiutancka twórczość zasługuje na takie splendory, bo przecież wiadomo, że właśnie w taki sposób łatwo młodemu człowiekowi przewrócić w głowie. Ale jeśli rzecz jest tego warta, a autorka ma charakter, to może powstać coś naprawdę wartościowego...
23 czerwca 2015
Czernica, Jawor, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Nielubia, Ołdrzychowice Kłodzkie, Ostroszowice
Z końcem czerwca ogłoszono wyniki rekrutacji do programu „EkoPaka - zamykamy obieg surowców”. Na zaproszenie do udziału w programie odpowiedziało 370 bibliotek z całej Polski! Zakwalifikowano tylko 50, wśród nich 7 z terenu województwa dolnośląskiego: Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernicy, Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworze, Miejską Bibliotekę Publiczną w Kudowie-Zdroju, Bibliotekę Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Bibliotekę Publiczną Gminy Żukowice z siedzibą w Nielubi, Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich i Bibliotekę Publiczną w Ostroszowicach, będącą filią Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów.
Pod hasłem „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” firma INTERSEROH (Organizacja Odzysku Opakowań) zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Aby osiągnąć ten cel, biblioteki otrzymają pakiety pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom, które pozwolą wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta. Pierwsza „paka” na przykład pomoże przybliżyć młodym ekologom drewno - nauczą się z niej, skąd się drewno bierze, Co z niego produkujemy, co powstaje w wyniku recyklingu odpadów drewnianych.


Warto podkreślić, że największą reprezentację wśród zakwalifikowanych bibliotek mają województwa dolnośląskie i małopolskie (oba po 7). Dlaczego? Jak podkreślali organizatorzy przy wyborze „liczyło się każde słowo, pomysł, punkt”. A pamiętajmy, że przypadało 7 bibliotek na jedno miejsce.
23 czerwca 2015
Wrocław
Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (przy ul. Namysłowskiej) zainaugurowała działalność pierwszego we Wrocławiu Ojcowskiego Klubu. Na klubowe spotkania zapraszani są mężczyźni, którzy „chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Panowie dowiedzą się, jak utrzymywać równowagę na linii życie rodzinne - praca zawodowa, wzmacniać więź z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju”, a także, jak inni mężczyźni radzą sobie w roli ojca, bo przecież będzie okazja do wymiany doświadczeń.


Bardzo dobry pomysł, zwłaszcza dziś, kiedy owa równowaga na linii życie rodzinne – praca zawodowa tak często bywa naruszana...
23 czerwca 2015
Prusice
Działająca przy Multitece w Prusicach Grupa Zabawowa „Moliki Książkowe” zaprosiła rodziców i opiekunów na szkolenie pod hasłem „Szczepienia ochronne” prowadzone przez fachowca.

Budzenie świadomości i niesienie „kaganka oświaty” to odwieczne zadanie biblioteki. Może się przejawiać i w taki sposób... Zabawne jest to, że maluchy-moliki chcą budzić świadomość rodziców i opiekunów... Ale prowadzący Grupę bibliotekarze mieli jak najlepsze intencje... Ważne jest nie to, co się opowiada czy pisze, ale co się robi...
24 czerwca 2015
Głuszyca
Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy zakończyła prace w ramach projektu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych”. Projekt zakładał zakup nowych książek zgodnie z zapotrzebowaniem szkół partnerskich – w wypadku głuszyckiej biblioteki było to Gimnazjum Publiczne.


Bardzo nam się podoba ujmowanie kwestii polityki zakupu nowości w szerszym kontekście. Ciekawe tylko, jak praktycznie wygląda to uwzględnianie „potrzeb partnerskich bibliotek szkolnych”. Mamy nadzieję, że uda się nam to ustalić...
25 czerwca 2015
Lądek -Zdrój
Działający przy Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju Teatralny Klub Malucha zaprosił na przedwakacyjne spotkanie dyrektora Centrum, p. Pawła Pawlika. Nie bez przyczyny. Dyrektor jest bowiem specjalistą od teatru dla dzieci! Pokazał dzieciom teatralne maski, pacynki, marionetki, kukły, lalki tzw. poziome. Dzieci świetnie się bawiły. A na koniec zajęć, razem z rodzicami wykonały własne kukiełki z łyżek drewnianych.


Dyrektor przyszedł nie po to, żeby wizytować, ale żeby dać coś z siebie dzieciakom. Godne naśladowania i podkreślania!
25 czerwca 2015
Radków
Z końcem czerwca Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radków zaprosiła mieszkańców i gminne organizacje do udziału w konkursie na najpiękniejszą kompozycję kwiatową. Bo Biblioteka ta organizuje w mieście Festiwal Kwiatów, podczas którego (w tym roku – 10 lipca) jest prezentowana wystawa tych kompozycji (na świeżym powietrzu!) i odbywa się koncert zespołów ludowych.
27 i 28 czerwca 2015
Lubań
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna wzięła udział w oficjalnym świętowaniu Dni Lubania. W sobotę zaproponowała „Włóczęgi po zakamarkach Ratusza" oraz grę miejską pod hasłem „Wyprawa odkrywców". Czytajmy: „Bibliotekarki występujące w nowej dla siebie roli wcieliły się w przewodników i wprowadziły zwiedzających do Sali Rajców, Sali Ślubów, muzeum, a także Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Nie lada gratką okazała się możliwość wejścia do podziemi budynku, które do tej pory były niedostępne dla turystów. Dla żądnych przygód i rywalizacji została przygotowana gra miejska wymagająca sprytu i spostrzegawczości”.
30 czerwca 2015
Głogów
Tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie powiadomiła mieszkańców o dokonaniu zakupu książek z pieniędzy pochodzących z tzw. funduszu obywatelskiego. Tę formę aktywizacji społecznej mieszkańców stosuje już bardzo wiele gmin. Opisując „z grubsza” – polega on na tym, że gmina przeznacza pewną pulę środków z własnego budżetu na zrealizowanie projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Jest oczywiście stosowny regulamin i rodzaj plebiscytu. W tym wypadku grupa mieszkańców postulowała przeznaczenie 25 tysięcy złotych na zakup książek do biblioteki. Projekt przeszedł i głogowska placówka kupiła za te pieniądze 1266 publikacji!


Jakże pożyteczna inwestycja! Czasem aż szkoda słuchać/czytać, jakie pieniądze wydaje się na różne fasadowe przedsięwzięcia, które zaspokajają czyjeś ambicje albo dają komuś zatrudnienie, a społecznego pożytku z tego mało... A książki kupione dla publicznej biblioteki, są dobrem publicznym, służą mieszkańcom. Takie bardzo bezpośrednie przełożenie...
30 czerwca 2015
Góra i Wąsosz
Rowerowy Rajd bibliotekarek – taką, trochę mylącą, ale niezupełnie – nazwę miała rekreacyjna impreza przedwakacyjna urządzona przez pracownice Biblioteki Miejskiej w Górze i Biblioteki Publicznej w Wąsoszu. Zaproszono na nią czytelników dorosłych. Trasa wiodła z Góry do Wąsosza – 22 km! W programie było zwiedzanie urządzonej w piwnicy wąsoskiej biblioteki izby z zabytkowymi przedmiotami codziennego użytku, zwiedzanie kościołów, zamku i ośrodka szkolno-wychowawczego, spotkanie w bibliotece. Naszym zdaniem wszystkie sposoby na zintegrowanie lokalnej społeczności z biblioteką są dobre. Popieramy!


Na marginesie. Przyplątał mi się zwariowany ciąg skojarzeń: biblioteka – bibliotekarka – rower – bibliotekarka na rowerze – biblioteka na rowerze – bibliobike... całkiem jak bibliobus... Idiotyczne, ale może gdzieniegdzie okazałoby się potrzebne...
30 czerwca 2015
Wałbrzych
Wałbrzyskie Koło SBP urządziło wyjazd szkoleniowo-rekreacyjny do Bratysławy i Wiednia. Zwiedzano, m.in. Bibliotekę Uniwersytecką w Bratysławie
.