Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Hanna – Romanów
12,5 km; 18 min.
Józef Ignacy Kraszewski

W romanowskim dworze, wystawionym przez dziadków, J.I. Kraszewski spędził dzieciństwo i wczesną młodość. W dworku mieści się dziś poświęcone pisarzowi muzeum. Najważniejsze eksponaty – rękopisy, rysunki, obrazy (Kraszewski świetnie malował!), fotografie, dokumenty rodzinne, osobiste przedmioty po pisarzu i rodzinie (m.in. zabawka małego Józia), wiele XIX-wiecznych wydań dzieł tego tytana pracy pisarskiej – pochodzą ze zbiorów jego brata Kajetana i bratanka Bogusława. Kajetan zgromadził bibliotekę licząca 10 tys. tomów, w tym komplet wydań książek słynnego brata.

Warto podkreślić, że z Romanowa jest już bardzo blisko do granicy z Białorusią i – jeśli ktoś zdołałby załatwić sobie odpowiednio wcześniej wizę, mógłby wyruszyć do miejsc, któe stałyby się najważniejszą częścią wycieczki, czyli powędrować szlakiem Adama Mickiewicza (Terespol – Baranowicze – Jezioro Świteź – Tuhanowicze – Zaosie – Nowogródek), a potem do związanych z Elizą Orzeszkową Bohatyrowicz z grobem Jana i Cecylii oraz Grodna (nocleg w Białymstoku). Nam nie udało się załatwić w Białymstoku wizy i musieliśmy obejść się smakiem...

Romanów – Złote Pole
262 km; 3 godz. 49 min.
Nocleg w gospodarstwie agroturystycznym w Złotym Polu, pozwoli nam nazajutrz szybko dostać się do Opinogóry, miejscowości nierozerwalnie związanej z osobą i twórczością Zygmunta Krasińskiego.
1 DZIEŃ >>  2 DZIEŃ >>  3 DZIEŃ >>  /////// >>  5 DZIEŃ >>  6 DZIEŃ >>