Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Florianów – Zwoleń
11 km; 15 min.
Jan Kochanowski

Kwadrans jedzie się z Florianowa do Zwolenia, gdzie w podziemiach XVI-wiecznego kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego i członków jego rodziny (piękne epitafium). W Zwoleniu są też dwa pomniki poety.

Zwoleń – Nałęczów
57,7 km; 56 min.
Bolesław Prus, Stefan Żeromski

Piękną uzdrowiskowa miejscowość odwiedzało wielu naszych ludzi pióra. Dwóch pozostawiło trwałe ślady – Bolesław Prus i Stefan Żeromski. Obaj mają w Nałęczowie muzea. W kilku salach Pałacu Małachowskich, usytuowanego w środku Parku Zdrojowego, urządzono stałą ekspozycję poświęconą autorowi „Lalki”. Nie ma tu zbyt wielu pamiątek po pisarzu (melonik, okulary, aparat fotograficzny, pióro, trochę zdjęć), ale warto pamiętać, że jest to jedyne w Polsce muzeum Prusa i koniecznie trzeba je zobaczyć. Muzeum poświęcone Stefanowi Żeromskiemu ma charakter nieco staroświecki. Wystawa została zaaranżowana w chacie zaprojektowanej dla Żeromskiego  w stylu zakopiańskim przez Jana Koszczyca-Witkiewicza. Wszystko mieści się w jednej ogromnej izbie o wysokich ścianach, obwieszonych z góry do dołu obrazami (niektóre trochę ciężko oglądać, są za wysoko). Zgromadzono tu bardzo dużo pamiątek, oryginalne meble, trochę sprzetu sportowego, z którego korzystał zmarły młodo syn pisarza – Adaś Żeromski. Tuż obok chaty znajduje się mauzoleum Adama Żeromskiego, także zaprojektowane przez Witkiewicza. W parku Zdrojowym jest też rodzaj pomnika poświęconego Żeromskiemu. A obok Pałacu Małachowskich ławeczka Bolesława Prusa.

Nałęczów – Hanna
114 km; 1 godz. 41 min.
W pobliżu Romanowa, który jest celem wycieczki dnia następnego, tani nocleg można znaleźć w odległości 12,5 km, w miejscowości Hanna, w gospodarstwie agroturystycznym.


1 DZIEŃ >>  2 DZIEŃ >>  ///////  4 DZIEŃ >>  5 DZIEŃ >>  6 DZIEŃ >>