Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Szlak jest już sprawdzony. Łatwo znaleźć noclegi i zarezerować je przez internet. Własny samochód jest najlepszym rozwiązaniem. A nawet jest konieczny, jeśli się chce odwiedzić wszystkie wskazane miejsca podczas jednej wyprawy. Ale przecież ci z Państwa, którzy nie są zmotoryzowani, mogą sobie wybrać jedną lub dwie miejscowości i odbyć równie ciekawą wycieczkę, choć na mniejszą skalę.
Takich szlaków prowadzących śladami pisarzy znaleźć można na mapie Polski więcej. Osobno należałoby potraktować największe miasta – specjalne, pełne atrakcji szlaki poświęcone literaturze można wyznaczyć w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu... Nasza propozycja jest tylko jedną z wielu.
Tutaj możecie Państwo zobaczyć ten szlak na mapie Polski >>.

Pod tekstem znajdziecie Państwo linki do kolejnych dni proponowanej wycieczki.

1 DZIEŃ

Wrocław – Częstochowa
232 km; 2 godz. 50 min.
Halina Poświatowska (i trochę Sienkiewicz)

Klasztor Jasnogórski w oczywisty sposób łączy się z „Potopem” Henryka Sienkiewicza. Łatwo też znaleźć wiele innych literackich odwołań do tego miejsca. Sienkiewicza wspominam, bo kiedy zajedziecie Państwo do objętego tą trasą Oblęgorka, obejrzycie sypialnię pisarza. Nad jego łóżkiem wisi duża replika słynnego częstochowskiego obrazu – dar wiernych czytelników. W samym klasztorze warto zatrzymać się także przy  urnie z prochami ks. Augustyna Kordeckiego.
Natomiast muzeum znakomitej poetki Haliny Poświatowskiej mieści się w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Szczytowej 28. Można w nim oglądać jej osobiste pamiątki, maszynę do pisania, fotel, wykonany przez nią zielnik, wiele fotografii itp.

Częstochowa – Nagłowice
80 km; 1 godz. 12 min.
Mikołaj Rej

To piękne i warte odwiedzenia miejsce, choć skromne. Jest tam dworek wybudowany w XVIII w. na miejscu Rejowego dworu przez kanclerza królewskiego Kacpra Walewskiego. To w nim mieści się poświęcone Mikołajowi Rejowi muzeum. Pisałem już o nim przy okazji obchodzonej w lutym tego roku 505 rocznicy urodzin „ojca literatury polskiej”. Publikowaliśmy wtedy sporo zdjęć, a więc do tamtego artykułu Państwa odsyłam – tutaj >>.

Co ważne, muzeum dysponuje pokojami gościnnymi (Dworek Mikołaja Reja, ul. Kacpra Walewskiego 7, tel. 41 38-145-70), a więc zanocować warto właśnie tam, zwłaszcza że jest stosunkowo tanio, a poza tym można późnym popołudniem pospacerować po parku, w którym rosną drzewa podobno pamiętające Imć Pana Reja.
///////  2 DZIEŃ >>  3 DZIEŃ >>  4 DZIEŃ >>  5 DZIEŃ >>  6 DZIEŃ >>