Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Publikujemy tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Przeglądam witryny wszystkich tych placówek, które mają swoje strony www. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Nie wszędzie dało się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musi z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierać jakiś element potencjalnie inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowałem z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybierałem imprezę mniejszej rangi, ale z jakiegoś powodu ciekawą.
Oceniwszy własne możliwości, ostatecznie doszedłem do wniosku, że tworzenie przeze mnie kroniki na bazie wszystkich stron jest możliwe co dwa miesiące. Dlatego publikuję tym razem przegląd wydarzeń za marzec i kwiecień 2015 roku. Następny ukaże się w lipcu i obejmie  maj i czerwiec.
Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
Jacek Czarnik
marzec 2015
Kłodzko
Wystawa „Kłodzkie Wiosny Poetyckie i nie tylko”, przypomniała jedną z najważniejszych polskich imprez związanych z poezją, której apogeum przypadło na drugą połowę lat 60. XX w. Przyjeżdżali wtedy do Kłodzka najwięksi nasi poeci i krytycy, a samo miasto naprawdę żyło poezją. Tę wystawę połączono z pomysłem „interaktywnym” – „Wierszowymianą”. Czytelnicy mieli do dyspozycji specjalną tablicę (był też pojemnik), na której każdy mógł umieścić wiersz – przepisany lub własny, jak się domyśliłem, oglądając zdjęcia – albo wziąć sobie któryś z już tam umieszczonych.


? W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kłodzku dzieją się ostatnio fajne rzeczy. Trudno nam je ocenić całościowo, bo nie da się tego zrobić na podstawie samych fotografii, ale zarówno poprzednia wystawa literacka z motywem ulicy i marcowa poetycka, świadczą pomysłowości i pięknej aktywności kłodzkich bibliotekarzy. Pasja, z jaką tworzą swoje przedsięwzięcia i oryginalność pomysłów przypomina te, które cechowały organizatorów Kłodzkich Wiosen Poetyckich...
marzec 2015
Sobótka
Jak napisano na stronie www: „dzięki współpracy środowiskowej i poszukiwaniu użytecznych rozwiązań” Biblioteka Ślężańskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji wzbogaciła się o 8 komputerów Hawlett-Packard z akcesoriami. Urządzenia te biblioteka uzyskała od firmy Credit Suisse (Poland) z Wrocławia. A dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek biblioteka dysponuje darmowym pakietem oprogramowania Windows 7 i Office 13.


Jak konkretnie wyglądały owe „użyteczne rozwiązania” się nie dowiedzieliśmy, ale przecież ważniejsze jest to, że prywatna firma podjęła z biblioteką taką współpracę i załatwiła jej tak dużo sprzętu. Miejmy nadzieję, że inne firmy też będą umiały się zdobyć na podobne gesty...
2 marca 2015
Świdnica
W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbywają się warsztaty pisarskie, które prowadzi poetka Barbara Elmanowska. Naszą uwagę zwrócił tekst umieszczony na plakacie reklamującym warsztaty, który dobrze świadczy o organizatorach. Widać dobrze wiedzą, że pisać nie „każdy może...”, skoro zastrzegli się, że oczekują „osób o wysokiej motywacji, nastawionych na pracę z tekstem, które nie boją się krytyki”.
2 marca 2015
Jędrzychowice (pow. zgorzelecki)
Filię Biblioteczną GBP w Łagowie, zlokalizowaną w Jędrzychowicach przeniesiono z tamtejszej plebanii do siedziby pod nowym adresem.


Mimo że współpraca różnych środowisk w takich małych społecznościach nie zaskakuje, to jednak może dziwić, że w XXI w. wciąż jeszcze zdarza się, że małe biblioteki funkcjonują kątem w zaskakujących miejscach.
3 marca 2015
Podgórzyn (pow. jeleniogórski)
Gminna Biblioteka Publiczna w Podgórzynie zaprosiła czytelników na wiosenne „Książkobranie”, czyli akcję przekazywania innym książek, które leżą w domu nieczytane, a dzięki tej akcji dostaną – jak to określili bibliotekarze – „szansę na nowe życie”.
5 marca 2015
Siekierczyn (pow. lubański)
Raz na miesiąc (w każdą pierwszą środę) Biblioteka w niewielkim Siekierczynie dostarcza do domu książki zamawiane telefonicznie osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym ruchowo, którzy mieszkają na terenie gminy.


Wiem, że to akcja od dawna praktykowana, ale nie wszędzie. Warto o niej przypominać, bo dziś już coraz więcej możliwości docierania nawet do oddalonych miejsc. Tylko patrzeć, jak zaczną do czytelników kursować „bibliodrony”... A już na pewno niebawem można się spodziewać akcji „Książka na maila”...
7 marca i 27-30 kwietnia 2015
Jelenia Góra
Książnica Karkonoska urządziła Dzień Otwarty Urzędu Skarbowego. Pracownicy Urzędu Skarbowego przyjmowali w Czytelni zeznania podatkowe i pomagali wysłać deklarację mailem. Informację opatrzono wymownym „Rozlicz PIT w Książnicy”. A w ostatnich dniach kwietnia w jeleniogórskiej bibliotece uruchomiono dodatkowy punkt przyjmowania zeznań podatkowych.
9 marca 2015
Bystrzyca Kłodzka
Biblioteka Publiczna po raz czternasty zachęcała do udziału  w konkursie literackim „Okolica w literę ujęta”, którego celem jest „pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży, zainteresowanie swoją najbliższą okolicą”.
9 marca 2015
Katy Wrocławskie
Dość nietypowy koncert zorganizowała Biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich. Ukraiński artysta, muzyk Filharmonii Lwowskiej Oleg Dowgal grał na fletni Pana, a konferansjerem był zaprzyjaźniony z biblioteką pisarz i podróżnik Roman Pankiewicz (autor, m.in. „Matuszki Rosji”).


I instrument oryginalny, i konferansjer... Warto szukać takich przyciągających uwagę rozwiązań.
13 marca 2105
Legnickie Pole
Spotkanie z płetwonurkiem w bibliotece? Gdyby wszedł w charakterystycznym dla siebie stroju, to byłaby konsternacja! Oczywiście zaproszony na spotkanie podróżnik i nurek Grzegorz Pietrrzykowski przyszedł nie w stroju, a ze strojem i całym sprzętem. Opowiadanie o swoich doświadczeniach i przygodach podwodnych ilustrował pokazem slajdów.


Myślę, że największe wrażenie na dzieciakach – bo to dla nich urządzono spotkanie – zrobił fakt, że niektórzy uczestnicy mogli się ubrać w piankowy kombinezon i założyć sprzęt do nurkowania. Takie wrażenia zostają na całe życie, zwłaszcza jeśli później się np. z nurkowaniem zupełnie nie ma do czynienia...
16 marca 2015
Jawor
Tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze wyjaśniła czytelnikom, co to za „tajemnicza dziura” pojawiła się w ścianie bibliotecznego gmachu... W zgrabnych słowach opisano funkcje i sposób korzystania z trezora, jak ładnie podkreślono, zwanego „wrzutnią”.  Bibliotekarzom zdaje się nie trzeba tu niczego tłumaczyć. Ale ponieważ nie wszystkie biblioteki stać na tę pożyteczną instalację, informujemy z satysfakcją, że w bibliotece w Jaworze trezor już jest!
16 marca 2015
Wrocław
Dla Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu szczególnie ważnym wydarzeniem w tym okresie było z pewnością otwarcie pięknej Biblioteki „Grafit” (Filia MBP przy ul Namysłowskiej). Dla zainteresowanych tym wydarzeniem podajemy link – tutaj >> – bo nas zainteresowała rzecz o wiele mniej spektakularna, ale oparta na fajnym pomyśle. Oto MBP przystępuje do przeniesienia biblioteki w dzielnicy Księże. Rozpoczyna w tym celu realizację specjalnego projektu „Książka na Księżu” (od kwietnia). Wśród licznych związanych z tym przedsięwzięciem działań jest jedno, może małe, ale warte uwagi. Na czerwiec zaplanowano akcję „Podaj książkę!” – „mieszkańcy stoją w rzędzie łączącym starą i nową siedzibę biblioteki i przenoszą książki w systemie »podaj dalej«. Nagłaśniamy akcję przy pomocy internetu, plakatów i ulotek” – napisali o niej wrocławscy bibliotekarze.


Pożyteczne i integrujące, chociaż sposób stary jak świat. Ale dobrze wykorzystany, może zadziałać bardziej integrująco, niż niejeden całkiem nowy...
17 marca 2015
Bolesławiec
Galeria „Format” prowadzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bolesławcu zaprosiła na spotkanie z autorką najlepszej książki katolickiej roku 2014 (jest taki plebiscyt) Małgorzatą Kupiszewską. Ta książka, zatytułowana „Dokąd zmierzasz / Where are you Headed” jest zbiorem miniatur, komentarzy do Drogi Krzyżowej Chrystusa i zarazem historią pielgrzyma idącego na Jasną Górę. Warto podkreślić, że zestaw autorów ilustracji jest naprawdę nadzwyczajny – są tu obrazy Franciszka Maśluszczaka, Stanisława Rodzińskiego i tkaniny Wojciecha Sadleya.


Pomysł na urządzenie tego rodzaju spotkania przez Wielkanocą jest ze wszech miar trafny! Ukazuje bowiem przeżywanie tego, co w tym święcie najważniejsze w ujęciu współczesnych artystów słowa i obrazu. Czyż taka refleksja nie jest nam potrzebna?
17 i 24 marca 2015
Bielawa
Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie zaprosiła swoich czytelników na dwa bardzo interesujące wykłady. Pierwszy – regionalistyczny – był połączony z modną dziś formą  prezentacji, czyli zilustrowany pokazem slajdów. Anna Gruźlewska, która swoje historyczne zainteresowania i badania kieruje w stronę dziejów społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku, przedstawiła historię rodziny Fleischerów, właścicieli fabryki włókienniczej w Bielawie. Drugi wykład – Jolanty Manieckiej „Co z tą poezją?” – urządzono z okazji Światowego Dnia Poezji.


Wykłady w bibliotece – nie jest to rzecz nowa, ale jakby troszkę zapomniana i przytłoczona przez tzw. prezentacje. Może dlatego, że wymaga pogłębienia tematu. Obie formy cenimy, ale byłoby szkoda, gdyby wykłady przegrały rywalizację z prezentacjami. Podejrzewamy, że na to się zanosi. Jak widać, pojawiają się też formy hybrydyczne i może to byłoby właściwe rozwiązanie. Dodajmy, że wykład A. Gruźlewskiej odbył się w dziale Regionalno-Badawczym MBP. Ten naukowy dryf biblioteczny doceniamy i z premedytacją lansujemy...
18 marca 2015
Głogów
Na stronie www Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie zaciekawiły nas dwie informacje. Pierwsza o tym, że biblioteka została wyróżniona w konkursie na akcję promującą korzystanie z książek elektronicznych. Organizator konkursu – IBUK-Libra – przekazał bibliotece w nagrodę tablet. Druga informacja dotyczy warsztatów pisankowych – w dwóch głogowskich bibliotekach dzieci uczyły się, jak zdobić pisanki tradycyjnie – używając gorącego wosku!


Z tym gorącym woskiem sam próbowałem, ale to nie jest łatwa sztuka! Fajnie, że biblioteki pielęgnują w taki sposób tradycje... Przecież teraz w kasie każdego supermarketu przed Wielkanocą są do kupienia jakieś kiczowate naklejki na jajka. I często lenistwo zwycięża... Zdziwiłem się też, czytając zapowiedź bibliotecznego spotkania z Olgierdem Łukaszewiczem – znanym aktorem, że obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej... Tempus fugit...
20 marca 2015
Czarny Bór i Pieszyce
Impreza odbyła się wprawdzie w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury i była galą rozdania nagród, ale ważną rolę odgrywały tu dwie biblioteki – pośrednio, ale jednak! Wręczano mianowicie nagrody w plebiscycie „Samorządowy Lider Roku”, organizowanym w subregionie wałbrzyskim. Nagradzano samorządy, a nie instytucje, ale warto podkreślić, że w kategorii „Inwestycje” nagrodę główną, czyli Złoty Kompas otrzymała gmina Czarny Bór za wybudowanie Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. A drugie miejsce w tej samej kategorii – gmina Pieszyce za zrealizowanie inwestycji „Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury”.


Jak to dobrze, że gminy nie skupiają się wyłącznie na wodociągach, kanalizacji burzowej i łataniu dróg (chociaż nie powinny i tego odpuszczać). Całe szczęście, że nagradza się za budowanie pięknych, nowoczesnych bibliotek w małych miejscowościach! Niech przykład idzie z dołu! Może więksi pozazdroszczą i też o bibliotekach pomyślą...
20 marca 2015
Złotoryja
Miejska Biblioteka Publiczna w Złotoryi zorganizowała wystawę zdjęć szóstoklasistki – „Egzotyczna fauna w obiektywie nastolatki”. Lidka Radziszewska miała okazję odbyć podróż do Laosu, Tajlandii i na Sri Lankę. Tam odkryła w sobie potrzebę utrwalania (oryginalnie kadrując obserwowany obiekt) tego, co widzi na fotografiach, zwłaszcza zwierząt. Był wernisaż, a jakże...


Całkiem udane zdjęcia (widziałem)! Osoby utalentowane warto czasem potraktować poważnie, bo o estetycznej i poznawczej wartości w mniejszym stopniu decydują wiek i doświadczenie, najważniejszy jest talent. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie warto tak wcześnie promować, bo młodej osobie może to przewrócić w głowie. Ale jeśli to przejaw autentycznego artystycznego powołania, to na pewno jej nie zepsuje...
21 marca 2015
Dzierżoniów
Podoba się nam, że bibliotekarze prowadzący witrynę internetową Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie „trzymają rękę na pulsie wydarzeń” i donoszą swoim czytelnikom o sukcesach tych artystów pochodzących z ich regionu, którzy żyją gdzie indziej. Adam Lizakowski, mieszkający w USA poeta, dostrzeżony i doceniony przez Czesława Miłosza, jest z tą biblioteką zaprzyjaźniony. Dzięki temu mieszkańcy Dzierżoniowa nie tylko mogą się z nim od czasu do czasu spotkać, ale też dzięki bibliotece mają bieżącą informację o tym, co się z nim dzieje. Jak się dowiadujemy z bibliotecznego portalu, Adam Lizakowski otrzymał w Austrii nagrodę „Złota Sowa Polonii”, przyznawaną tym, którzy działając „ponad podziałami, bronią dobrego imienia Polski i Polaków na emigracji”.


Gratulujemy Adamowi Lizakowskiemu cennej nagrody, a bibliotekarzom właściwego rozumienia swojej społecznej roli, która polega przecież nie tylko na wypożyczaniu książek...
21 marca 2015
Zgorzelec
Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na bezpłatne spotkanie w ramach 7. Śląskiego Wieczoru Literackiego – „Od Scultetusa do Rusketosa”. Spotkanie nawiązywało „do greckich motywów, charakterystycznie i unikatowo łączących XX-wieczne doświadczenia społeczności niemieckiej i polskiej”.  Przytoczmy jeszcze jeden fragment opisu imprezy z bibliotecznej strony www: „W dawnym „Greckim Domu Starców” (...) o zamierzchłej i bliższej historii tego miejsca opowiadać będą Waldemar Andryszak i Wolf-Dieter Fiedler; w obecności autorki Ingrid Rosin oraz Hanny Majewskiej – autorki polskiego przekładu, uczniowie z Goerlitz oraz Zgorzelca (Europejskie Gimnazjum) przeczytają „Wieżę Reichenbacher”. Bardzo ważnym elementem tego spotkania będzie motyw grecki, który ożywi Nikos Rusketos. Ten aktywny działacz społeczny, radny zgorzelecki i restaurator jest przede wszystkim znanym i lubianym muzykiem”.


Miasta pogranicza ściśle ze sobą współpracujące w dziedzinie kultury. I jedni, i drudzy mogą się od siebie czegoś nauczyć. Także bibliotekarze współorganizujący to zdarzenie z pożytkiem dla czytelników. Brawo!
23 marca 2015
Oleśnica
Oleśnicka Biblioteka Publiczna ogłosiła wśród mieszkańców zbiórkę zabawek produkowanych przed laty w spółdzielni inwalidów SINOL w Oleśnicy. Zresztą nie tylko zabawek, ale także narzędzi pracy, dokumentów, zdjęć itp. W SINOLU produkowano zabawkowe modele fiatów 125p i 126p. Bibliotekarze planują zorganizowanie z okazji Dnia Dziecka specjalnej wystawy, która będzie próbą odtworzenia historii tej spółdzielni i przedstawienia jej dorobku.


Doskonały pomysł! Piękna, bo angażująca mieszkańców, idea pisania historii lokalnej społeczności w szczególny, inny niż zazwyczaj sposób.
24 marca 2015
Jerzmanowa (pow. głogowski)
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jerzmanowej przychodzą do Gminnej Biblioteki Publicznej, żeby tam wspólnie robić palmy wielkanocne. Już podkreślaliśmy wielką wagę takich maleńkich spotkań...


I nadal taką działalność w bibliotekach popieramy. Niech biblioteki bywają czasem miejscami spotkań, niekoniecznie z powodu książek i literatury... A co! Nie wolno?
25 marca 2015
Bolków
W Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Bolków rozstrzygnięto „tolkienowski” konkurs plastyczny. Wpłynęło nań tylko 8 prac. Sympatyczni i empatyczni bibliotekarze nagrodzili wszystkie prace. Naszym zdaniem warto było zorganizować ten konkurs, bo dwie prace stworzyli ludzie naprawdę utalentowani. Jedna z nich utrzymana była w konwencji realistycznej (znakomity rysunek), druga wręcz przeciwnie, – prawie zupełna abstrakcja (prawie, bo można by tę kompozycję nazwać „Oko Saurona”). Ta ostatnia tak się nam spodobała, że użyliśmy jej do zilustrowania marcowej „Kroniki”. Słowem konkurs niewielki, ale prace... No, no...
25 marca 2015
Kamienna Góra
W Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze grupa kobiet przygotowała olbrzymią palmę wielkanocną. Powrót do starej, ludowej tradycji (wspólnego robienia palm) zainicjował proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Kolorowe, 2,5-metrowe dzieło będzie reprezentowało w konkursie parafialnym mieszkańców z ulicy, przy której mieści się biblioteka.

To kolejny wymowny przykład, że w bibliotece nie tylko przechowuje się i pielęgnuje książki, ale także ważne kulturowo tradycyjne zwyczaje.
25 marca 2015
Gryfów Śląski
Do tego, że z pomocą krioterapii można rozwiązać problem bezsenności, zimnych rąk i nóg i tym podobne problemy przekonywał słuchaczy w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gryfowie Śląskim Zbigniew Kolba, autor książki „Krioterapia. To warto wiedzieć”. Bibliotekarze kupili ją do bibliotecznych zbiorów z myślą o nieobecnych na spotkaniu czytelnikach i na swojej www zachęcali do jej wypożyczania.
26 marca 2015
Góra
Biblioteka Miejska w Górze urządziła w swoich pomieszczeniach sporą, jak na lokalowe możliwości tej placówki wystawę poświęconą Władysławowi Stanisławowi Reymontowi. W internetowej witrynie bibliotecznej znalazło się tylko kilka niewielkich rozmiarem zdjęć z wystawy. Nie było informacji tekstowej. A szkoda, bo ekspozycja prezentowała, co rozpoznałem stosunkowo łatwo, reprodukcje zdjęć i plastycznych portretów noblisty, a także oryginalne stroje ludowe, dawne narzędzia do pracy na roli, a w gablotach zapewne dzieła W.S. Reymonta, ale nie bardzo wiadomo, czy były to wydania dawne, czy współczesne.

Przedsięwzięcie wartościowe i zapewne ważne dla lokalnej społeczności. To popieramy całym sercem, bo widać, że ekspozycję budowano w oparciu o konkretną koncepcję i dbano o to, by była zrobiona porządnie. Szkoda jednak, że użytkownik bibliotecznej strony tak wiele musi się domyśleć....
26 marca 2015
Wąsosz
W Bibliotece Publicznej w Wąsoszu odbyło się otwarte dla mieszkańców spotkanie z właścicielką „gabinetu rehabilitacji i terapii manualnej”. Potencjalnych uczestników zachęcano do przyniesienia stroju sportowego i karimaty.

Zadziwia mnie nieustannie różnorodność organizowanych w bibliotekach spotkań. Zdaje się, że jest to charakterystyczne dla małych miejscowości, bo w dużych jest więcej wyspecjalizowanych w poszczególnych dziedzinach instytucji. Ale niech tak zostanie. Jeśli tylko znajdzie się w bibliotece miejsce, niech w niej nawet ćwiczą... Ważne, żeby instytucja żyła i była mieszkańcom potrzebna... Dodajmy, że przy wąsoskiej bibliotece działa też od ponad 13 lat sekcja szachowa „Goniec Wąsosz”.
30 marca
Ubocze (pow. lwówecki)
Koło biblioteczne z Ubocza (filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gryfowie Śląskim) zostało wyróżnione w powiatowym konkursie dekoracji stołów wielkanocnych i przywiozło z wręczenia nagród zestaw gier stolikowych, w które teraz grają korzystające z biblioteki dzieciaki!

Uczestnicy dowartościowani, a biblioteka doposażona – dobry bilans udziału w konkursie.
30 marca 2015
Chocianów
W Bibliotece Publicznej w Chocianowie premiera nowego składnika bibliotecznej oferty – wypożyczeń międzybibliotecznych. Tego dnia z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu wypożyczono książkę dla chocianowskiego czytelnika.

Ten to miał dobrze! Bibliotekarki – z okazji premiery – usłały złotogłowiem stół do czytania, ustawiły na nim lampę, podały herbatę... Czytać, nie umierać...
31 marca 2015
Ostroszowice
Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów z s. w Mościsku współorganizowała – wspólnie z ostroszowicką biblioteką oraz z bibliotekarkami z Czech tradycyjną, ale w tym roku wyjątkową „Noc z Andersenem”. Jej bohaterem słynny duński bajkopisarz był bowiem tylko namiastkowo. Bibliotekarki czeskie zaproponowały, żeby w tym roku imprezę poświęcić czeskiemu pisarzowi Janowi Drdzie, którego stulecie urodzin właśnie się u nich obchodzi. Drda to świetny bajko- powieścio- i dramatopisarz; u nas znane są zwłaszcza jego arcyzabawne „Igraszki z diabłem”, które spopularyzował Teatr Telewizji (doskonała rola Mariana Kociniaka!). Odbyło się czytanie jednej z baśni, spotkanie z Czechem – dzieci świetnie kontaktowały, chociaż gość rozmawiał z nimi po czesku! – pokazano ciekawą wystawę pocztówek, monet z Andersenem, oraz starych fotografii Duńczyków z epoki Andersena.

Dobrze pomyślane! A poza tym... ta prawdziwa korzyść ze współpracy. Dzieciaki zetknęły się z twórczością niemal zapomnianego u nas pisarza, który dla ich sąsiadów zza miedzy jest bardzo ważny. To naprawdę budujące!
31 marca 2015
Lądek-Zdrój
Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju zakończyła tego dnia rekrutację na przeznaczone dla seniorów bezpłatne warsztaty z obsługi tabletów.

Wielu nie zdaje sobie sprawy z odwrócenia dotychczas typowej sytuacji. Dotąd zwykle było tak, że to młody uczył się od starszego i korzystał z jego doświadczeń. Młodzi ludzie mają więcej doświadczeń ze sprzętem elektronicznym, po prostu więcej o tym wiedzą niż starsi i dlatego stają się ich nauczycielami. W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej swego czasu uczniowie z podstawówek uczyli szśćdziesięcio- i siedemdziesięciolatków korzystania z komputerów i oprogramowania...
kwiecień 2015
Międzylesie
W kwietniu Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Międzylesie przypomniała czytelnikom o ogłoszonej w lutym i trwającej do końca maja akcji przedszkolno-bibliotecznej „Dziennik lektur Kubusia Puchatka”. Przedszkolaki otrzymują specjalny dzienniczek, w którym odnotowują kolejne wypożyczenia naklejkami z sówką. Razem z rodzicami wykonują ilustracje do przeczytanych książeczek. Przyjęto zasadę, że wszyscy nowi czytelnicy Biblioteki razem z kartą czytelnika otrzymują znaczek z Kubusiem Puchatkiem i hasłem „Jestem czytelnikiem Biblioteki P.M.iG. Międzylesie”. Spośród grona tworzących Puchatkowe „dzienniki” wyłonieni zostaną, oczywiście w drodze konkursu, zwycięzcy.

Każdy sposób popularyzowania czytelnictwa jest dobry, a ten przypomina trochę zbieranie naklejek-kuponów w supermarketach, z czym dzieci są pewnie oswojone. Warto wykorzystywać także i takie możliwości dotarcia do nich...
kwiecień 2015
Oława
Wśród kwietniowych (tak się nam wydaje, ale daty nie było) informacji zamieszczonych na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie znaleźliśmy powiadomienie o tym, że wszystkie osoby poszukujące pochówku żołnierzy radzieckich, poległych pod koniec II wojny światowej na terenie Oławy i powiatu oławskiego, a także żołnierzy jednostek stacjonujących w Oławie w latach późniejszych, którzy tu zmarli i zostali pochowani, mogą skorzystać z „Księgi pochowanych żołnierzy Armii Radzieckiej w Oławie”, która jest dostępna w portalu „Cyfrowy Dolny Śląsk”. Biblioteka podaje bezpośredni adres do strony z tą publikacją (http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/docmetadata?id=6983)

A mówią, że u nas kwitnie rusofobia! Wobec śmierci wyciszeniu ulegają codzienne ludzkie obsesje, antypatie i niechęć. I dobrze, że bibliotekarze umieją dostrzec zwykłe ludzkie potrzeby, wznosząc się ponad narosłe przez lata historyczne uprzedzenia. Komunizm był niosącym śmierć, represyjnym systemem, który przyniósł cierpienie i Polakom, i Rosjanom. Kiedy jednak ktoś szuka grobu swojego krewnego, trzeba wyciągnąć pomocną rękę...
kwiecień 2015
Strzegom
Działający przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Strzegom „Klub Seniora”, to grupa zajmująca się tworzeniem rękodzieła. Pomysły seniorzy czerpią z różnych źródeł, ale podczas zajęć kwietniowych wykorzystali tablety otrzymane przez bibliotekę w ramach programu „Tablety w Bibliotece”, poszukując za ich pomocą inspirujących informacji, pomysłów, wzorów...

Ledwie dostali, już wykorzystali... Tak ma być!
1 kwietnia 2015
Milicz
Biblioteka Publiczna w Miliczu zaprosiła młodzież z Zespołu Szkół Leśnych na spektakl pt. „Spór o zamek, czyli Ostatni zajazd na Litwie". Monodram, na podstawie fragmentów epopei „Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza przedstawił znany ze „Spotkań z balladą" krakowski aktor – Andrzej Jurczyński. Organizatorzy napisali: „100 osobowa grupa widzów na prawie godzinę mogła przenieść się w atmosferę zaściankowego Soplicowa. Była to wyjątkowa lekcja powtórkowa z klasyki literatury polskiej”.

Zainteresowanie jednym z najważniejszych tekstów polskiej literatury, niestety, z roku na rok maleje. Takie czasy... Przestaje być zrozumiały, bo przecież dla młodzieży coraz więcej słów budujących ten tekst to archaizmy, a już zupełnie nieznośna wydaje się im bariera wersyfikacji. To faktycznie nie jest prosty tekst. Ale piękny i doskonały artystycznie. Każdy sposób na oswajanie z „Panem Tadeuszem” jest dobry i potrzebny. A kiedy realizuje go zawodowy aktor to na pewno jest skuteczny!
2 kwietnia 2015
Wisznia Mała
Odnotowujemy z kronikarskiego obowiązku i dla pełni obrazu wystawę w Bibliotece w Wiszni Małej, ale skądinąd wiemy, że w wielu innych bibliotekach Dolnego Śląska urządzono wystawy z okazji 10 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. W Wiszni Małej, zapewne jak i gdzie indziej, pokazano książki samego papieża i [ublikacje jemu poświęcone...
3 kwietnia 2015
Brzeg Dolny
Po ukazaniu się pierwszego numeru bezpłatnego dwutygodnika samorządowego „Panorama Brzegu Dolnego” Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna zamieściła informację z linkiem dla tych, „którzy jeszcze nie widzieli”. Dodajmy, że w tygodniku pojawiła się cała kolumna z tekstami dotyczącymi biblioteki! I to jest super!
7 kwietnia 2015
Czernica (pow. wrocławski)
Zabawny pomysł zrealizowali bibliotekarze w tamtejszej Gminnej Bibliotece Publicznej. Namówili czytelników na książkowe „selfie”. Rzecz polegała na fotografowaniu się „z użyciem” okładki książki. Motyw graficzny z okładki był wykorzystywany jako część portretu, ale taka która komponuje się z postacią fotografowanego. Najlepiej to zobaczyć, dlatego trzy z takich „selfie” przedstawiamy jako ilustrację przy tekście.

Ktoś zgrabnie wykorzystał panującą wśród młodzieży modę na autofotografię, dla podkreślenia, że trzymanie książki w ręku to jednak coś „cool”, a nie obciach...



7 kwietnia 2015
Węgliniec
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Węgliniec wraz z Towarzystwem Miłośników Czerwonej Wody będzie realizować projekt „Moda na czytanie – promocja literatury i czytelnictwa”. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowano w Węglińcu spotkania autorskie i warsztaty literackie „czytam i tworzę”.
8 kwietnia 2015
Zagrodno (pow. złotoryjski)
Gminna Biblioteka Publiczna w Zagrodnie wzięła udział w projekcie Fundacji Bronisława Geremka „Szkoła równego traktowania” - „Gdzie wzrok sięga, tam równość króluje”, który obejmuje działania przeciw dyskryminacji. Cykl zainaugurowało spotkanie z Pawłem Parusem, prezesem Klubu Kibica Niepełnosprawnych WKS Śląsk Wrocław. Kolejne dotyczyły dyskryminacji rasowej, religijnej, dyskryminacji osób chorych, uzależnionych.

6 spotkań z kompetentnymi ludźmi, ułożonych w cykl ujmujący problem dyskryminacji kompleksowo – to z pewnością poszerza horyzonty!
9 i 27 kwietnia 2015
Kudowa-Zdrój, Świebodzice
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kudowie-Zdroju, a później w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach odbyły się warsztaty komiksu, które poprowadził grafik-zawodowiec Szymon Teluk. Można było nie tylko posłuchać artysty, ale także zobaczyć go w akcji, bo rysował na żywo. No i zapewniono uczestnikom warsztatów materiały do rysowania, więc można było spróbować własnych sił...
9 kwietnia 2015
Lubin, Pieńsk (pow. zgorzelecki)
Miejska Biblioteka Publiczna w Lubinie oraz Biblioteka Euroregionalnego Centrum Kultury i Edukacji w Pieńsku zachęcały swoich czytelników do włączenia się w internetową akcję „Przeczytam 52 książki w ciągu roku”. Bibliotekarze podkreślali, że w akcji zdeklarowało swój udział już 100 tysięcy internautów!

Aż 100 tysięcy ludzi deklaruje, że chce czytać przez rok w trybie – jedna książka na tydzień! Internet zmniejsza znacząco procent ludzi sięgających po książkę, ale też może czytelnictwo wesprzeć. Chyba warto próbować i w ten sposób wychodzić z kryzysu czytelnictwa (wg danych BN 6 mln Polaków nie przeczytało w ciągu roku niczego – nie sięgnęło ani po książkę, ani po gazetę!).
9 kwietnia 2015
Nowa Ruda
Miejska Biblioteka Publiczna użyczyła swojej Sali Kominkowej na koncert w ramach XVIII Kłodzkiego Festiwalu Muzycznego. Co ważne jednak, koncert ten firmowała Biblioteka, bo nadano mu znaczący tytuł „GITARIADA W BIBLIOTECE”. Grali – na klasycznych gitarach klasyczne utwory – uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu.
11 kwietnia 2015
Stary Wielisław (pow. kłodzki)
Tego dnia uroczyście otwarto „nowoczesne, piękne i przestrzenne”, jak napisali bibliotekarze, Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych w Starym Wielisławiu. W obiekcie znalazły swoje miejsce biblioteka, świetlica i siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszystko wskazuje na to, że jak to bywa w mniejszych miejscowościach, nowo otwarty obiekt stanie się prawdziwym centrum lokalnego życia społecznego.
15 kwietnia 2015
Jelcz-Laskowice
W Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z politologiem, globtrotterem i fotografem Leszkiem Szczasnym. Opowiadał o swoich wrażeniach z wyprawy do Omanu.  Opowieść wspierał pokazem slajdów, który nazwał „slajdowiskiem”.

Szacun, jak to mówią, dla globtrottera i jego superciekawego tematu, ale we mnie wzbudziło refleksję „slajdowisko”. Wiem, że od zakorzenionej już i wszechobecnej „prezentacji” nie ma odwrotu, ale przecież kiedy pojawia się coś alternatywnego, robi się miło...
19 kwietnia 2015
Wiązów (pow. strzeliński)
Biblioteka Publiczna zorganizowała pod patronatem burmistrza charytatywne przedsięwzięcie „Pola nadziei” – na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum Domowego – NADZIEJA. Akcję zwieńczył festyn, podczas którego obok występów artystycznych odbywała się loteria i kwesta, z których dochód przeznaczono dla hospicjum. Zebrano prawie 5000 zł!

Nic ująć, nic dodać...
19 kwietnia 2015
Głuszyca
Podczas uroczystych obchodów Święta Włokiennika w Centrum Kultury – Bibliotece Publicznej otwarto Izbę Pamięci Włókiennictwa. To próba upamiętnienia tych ludzi z terenu gminy Głuszyca, którzy przez lata byli związani z przemysłem włókienniczym i stworzenia ekspozycji ukazującej historię przemysłu w regionie.

Lokalizowanie w bibliotekach tego rodzaju placówek – śladów zbiorowej pamięci – ma ogromny sens. I dobrze, że samorządowcy (w tym wypadku przedsięwzięciu patronował burmistrz i zaangażowane były władze miasta) o tym chcą pamiętać...
19 kwietnia 2015
Twardogóra
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Twardogóra publikuje na swojej stronie redagowaną przez bibliotekarki elektroniczną gazetkę informacyjną „Nasza Cooltura”. Zawarte w niej informacje są właściwie rodzajem kroniki, przeglądu wydarzeń.

Podoba się nam ten sposób prowadzenia kroniki zdarzeń minionych, zwłaszcza że gazetka ma fajną postać. Oparta jest na typowym programie do czytania e-booków, w którym wygodnie przewija się strony, czemu towarzyszy charakterystyczny, generowany elektronicznie szelest przewijanej kartki... Przez co elektroniczna gazetka staje się przyjazna nawet dla tych, co zdecydowanie wolą tradycyjne książki czy prasę.
20 kwietnia 2015
Szczytna
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szczytna ściśle współpracuje z Fundacją Rozwoju Inicjatyw Społecznych Qdowa. Ta twórcza więź zaowocowała m.in. ciekawym pomysłem na edukacyjne spotkania dla dzieci. Anna Chełmińska z Fundacji wymyśliła cykl zajęć pod hasłem „Afrykańskie podróże małe i duże”, podczas których – poza wiedza teoretyczną – dzieci zdobywają pewne praktyczne umiejętności: np. uczą się własnoręcznego wykonywania biżuterii afrykańskiej, konstruują niesamowite instrumenty, jakimi są recyklingowe kije deszczowe i grają na nich, budują „afrykańskie domki”,  a wreszcie bawią się w to samo, co ich afrykańscy rówieśnicy.

Imponujący jest ten program! Ciekawy, różnorodny, oryginalny i dla dzieci bardzo atrakcyjny! Gratulujemy kreatywności i dojrzałości koncepcji!
20 kwietnia 2015
Legnica
W Filii Dziecięco-Młodzieżowej nr 2 Legnickiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z weterynarzami, Moniką i Karoliną Janeckimi, specjalizującymi się w dogoterapii.

Oto ludzie, którzy powinni mówić dzieciom o zwierzętach. Ci naprawdę rozumieją relacje między dzieckiem a psem...
21 kwietnia 2015
Żmigród
Przy budynku Biblioteki oraz Gminnego Centrum Informacji uruchomiono windę – podnośnik dla osób niepełnosprawnych.

Mała rzecz, a cieszy... Mała?! Inaczej... Bardzo ważna!
21 kwietnia 2015
Ząbkowice Śląskie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie rozpoczęła cykl spotkań adresowanych do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej.  Zajęcia mają zmieniać  postawy, nadać sens życiu, wzbudzić nowe zainteresowania, pomóc wrócić do nawyku czytania. Zatytułowano je  „Sztuka życia to cieszyć się małym szczęściem”.

Doprawdy, tylko przyklasnąć! Bo bibliotekarze wydobyli w tym wszystkim ważny aspekt... czytelniczy. Cel: pomóc wrócić do nawyku czytania!
21 i 30 kwietnia 2015
Polkowice
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach przygotowuje się do Finału największej czytelniczej imprezy dla dzieci na Dolnym Śląsku, czyli „Z książką na walizkach”. Spodobał się nam sposób na popularyzację imprezy, który zastosowali polkowiccy bibliotekarze – dogadali się z redakcją „Gazety Polkowickiej”, która zamieściła dwa ogłoszenia konkursowe „Wytnij kupon z Gazety Polkowickiej, odpowiedz na pytanie i zgarnij nagrodę”. Pytali w nich o książki Kazimierza Szymeczki i Pawła Wakuły, którzy będą mieli w Polkowicach spotkania autorskie.  „Gazeta Polkowicka” publikowała też specjalne artykuły o pisarzach – uczestnikach imprezy.
22 kwietnia 2015
Żarów
Tego dnia obchodzono dziesięciolecie Koła Przyjaciół Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów. W ciągu 10 lat działalności ze składek członkowskich Koło zebrało 16.600 zł, za które kupiono 622 książki.

To niebagatelne wsparcie! O Kołach Przyjaciół Biblioteki, tak kiedyś popularnych i świetnie działających coraz mniej słychać. Wprawdzie działają w mikroskali, ale na podobnej zasadzie jak Orkiestra Jurka Owsiaka – też ludzie dobrej woli udzielają wsparcia...
22 kwietnia 2015
Oborniki Śląskie
Dyskusyjny Klub Książki działający w Bibliotece na Dworcu zorganizował spotkanie w tym sensie nietypowe, ze dotyczyło konkretnego tematu, a nie książki, a przy tym (i to chwalimy!) tematu lekkiego – „Satyra i dowcip w literaturze”.
22 kwietnia 2015
Wałbrzych
Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpoczął realizację cyklu spotkań „Fantastyczna ławeczka”, czyli „czytanie najmłodszym w ciekawych miejscach pod gołym niebem”. Miejscem pierwszego spotkania był Plac Magistracki w Wałbrzychu, na który przybyły dzieci z dwóch przedszkoli. Organizatorzy czytali tam dzieciakom teksty Doroty Gellner.

Może to sensowne przyzwyczajać dzieci do czytania na powietrzu, wyciągać je – zwłaszcza z książką – na podwórko. Coraz więcej z nich przecież spędza wolny czas w swoim pokoju przed komputerem... Może będą chciały w wakacje czytać wśród natury...
23 kwietnia 2015
Jelenia Góra
W jednej z filii dziecięcych Książnicy Jeleniogórskiej urządzono dla dzieci warsztaty czerpania papieru. Zajęcia poprowadzili pracownicy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Każdy uczestnik warsztatów mógł zostać czerpalnikiem i stworzyć papier z filigranem przedstawiającym wizerunek Świętego Piotra, patrona Dusznik.

Historia papieru to temat jak najbardziej biblioteczny – zwłaszcza gdy akcentuje historię książki. A jeśli jeszcze można w bibliotece spróbować czerpania papieru, to następuje proces edukacyjny nie do przecenienia. I w ten sposób świetnie owocuje współpraca dwóch instytucji kultury.
23 kwietnia 2015
Świeradów-Zdrój
W „Izerce”, czyli świeradowskiej MBP urządzono wystawę pocztówek z Bad Flinsberg, czyli niemieckiego uzdrowiska, które funkcjonowało w Świeradowie przed 1939 rokiem. Kolekcja kart pocztowych należy do mieszkanki miasta Magdy Olszewskiej. Spotkanie z kolekcjonerką stało się okazją do rozmowy o historii uzdrowiska.
23 kwietnia 2015
Lubomierz
Gminna Biblioteka Publiczna w Lubomierzu oprócz spisu nabytych świeżo tytułów, podaje na swojej stronie internetowej także kwotę, którą na nowości wydano – dokładną! (5520 zł)

Jakże chciałoby się, żeby świat naszej polityki chciał być tak przezroczysty jak ta biblioteka...
23 kwietnia 2015
Czarny Bór
Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie ciekawą osobą. Nike Farida, autorka książki „Panna Młoda”,  jest Polką, która wychowywała się w Libii. Uczyła się w arabskiej szkole dla dziewcząt, z której została relegowana za to, że nie salutowała Kaddafiemu. Samodzielnie przejechała garbusem tysiąc kilometrów po Saharze. Na jej oczach Libia, kraj ropą i miodem płynący, zmieniła się w ziemię spływającą krwią. Miała naprawdę dużo do powiedzenia o pięknie i grozie libijskiego świata.
23-25 kwietnia 2015
Prusice
Gminna Biblioteka Publiczna była współorganizatorem (zapewne także inspiratorem) pierwszych Prusickich Dni Książki! Odbyły się: kiermasz, wystawa, akcja wymiany książek, prezentacja poświęcona historii książki.

Gratulujemy odwagi zorganizowania kilkudniowego Święta Książki w małej miejscowości (2100 mieszkańców)!
23-24 kwietnia 2015
Bogatynia
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy z okazji Światowego Dnia Książki zorganizowała kiermasz „Książka za złotówkę”.

? Książki wystawione do tej sprzedaży pochodza z bibliotecznych zasobów (to głównie rezulat selekcji zbiorów albo dary od czytelników, które nie znalazły zbyt wielu odbiorców). Nam spodobał się fakt, że w Dniu Książki były one dostępne dla każdego...
25 kwietnia 2015
Radków
Przedstawiciele Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radków – „zroweryzowana” na co dzień bibliotekarka jednej z filii BPMiG, jej koleżanka z innej fili oraz reprezentacja najmłodszych czytelników z filialnej biblioteki w Wambierzycach, dołączyli do dużego peletonu, który w Ścinawce Średniej otwierał gminny sezon rowerowy. Bibliotekarki same pytają na stronie www: „Rowery w bibliotece?” I zaraz odpowiadają: „A dlaczego nie!”.
24 kwietnia 2015
Boguszów-Gorce
W Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach odbył się wernisaż wystawy ,,Wstążką malowane” Ewy Kokoszki, emerytowanej nauczycielki z Wałbrzycha, która reprezentowała Polskę podczas warsztatów na Ukrainie prowadzonych przez Di Van Niekerk, mistrzynię haftu wstążeczkowego. Projektuje, wyszywa i kupuje kilometry wstążeczek, metry lnu, dziesiątki passepartout...

Zaimponowały nam zwłaszcza kilometry wstążeczek... Doceniamy pasję!
28 kwietnia 2015
Strzelin
W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej spotkanie z Tomaszem Brodą, znanym wrocławskim artystą, który potrafi z rzeczy powszednich tworzyć arcyśmieszne portrety i najrozmaitsze parodie. Nam się spodobało, że artysta dał się namówić na osobne spotkanie z dziećmi i drugie – z dorosłymi. Z dzieciakami Tomasz Broda podjął zabawę w warsztaty i skończyło się to oszałamiającymi i dowcipnymi maskami. A dorosłym pokazał mini-ekspozycję z najnowszego swojego projektu „Od Rubęsa do Pikasa czyli Zrób Sobie Arcydzieło" (jakby ktoś miał wątpliwości, to zapewniamy, że błędy w tytule są zamierzone) i oczywiście opowiadał...
30 kwietnia 2015
Grębocice (pow. polkowicki)
W ramach cyklu spotkań „Aktywna biblioteka” zaproszono czytelniczki na spotkanie pod hasłem „Wiosenna metamorfoza”. Właściwie nie spotkanie, a warsztaty, które poprowadziła wizażystka i stylistka Beata Błachut.

Żeby wziąć udział w warsztatach, trzeba było zdobyć wejściówkę! Nie trzeba się dziwić, każdy chce być piękny na wiosnę!
marzec – kwiecień 2015
Milin
Młodzież z filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Mietkowie, zlokalizowanej w malutkim Milinie zdecydowała się wziąć udział w ogólnopolskim projekcie „Młody obywatel”, koordynowanym przez Centrum Aktywności Obywatelskiej (CEO) w Warszawie. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o pokazanie sposobów na aktywne działanie w swoim najbliższym otoczeniu. Dziewczęta wymyśliły „grę wiejską” poświęconą pochodzącemu z XVIII-wiecznego „Milina” (niemieckie Fürstenau) niemieckiemu kompozytorowi, który później osiadł i tworzył w Wiedniu, Franzowi Xaverowi Gebelowi. Oprócz gry wiejskiej grupa przygotowała prezentację multimedialną z podkładem muzycznym i stworzyła projekt muralu. Dodajmy, wykraczając poza chronologiczne ramy „Kroniki”, że pomysł przedsięwzięcia został bardzo dobrze przyjęty, a jego twórczynie otrzymały okazję zaprezentowania swoich pomysłów na Zamku Królewskim w Warszawie! Serdecznie gratulujemy!

W winiecie wykorzystanozdjęcie na licencji Creative Commons, autor: zenjazzygeek, www.flickr.com