O autorze:

Matt Haig urodził się w Sheffield (Anglia) w 1975 roku. Jest pisarzem i dziennikarzem. Tworzy książki zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, w których łączy rzeczywistość ze światem wymyślonym, często dziwacznym. Jest m.in. autorem powieści gdzie narratorem jest pies labrador.

O książce:

Cywilizacja polega na stłumieniu instynktów.

Oto typowa angielska rodzina Radleyów: ojciec Peter – lekarz, matka Helen – malarka amatorka, uczestniczka dyskusyjnego klubu książki, nastoletnie dzieci to córka Clara i syn Rowan. Clara jest nienaturalnie blada i często wymiotuje. Rowan mało sypia i z powodu uczulenia na światło ma nieustanną wysypkę. Koledzy uważają go za dziwoląga. Cała rodzina nie może jeść czosnku, ale ich postaci odbijają się w lustrze. Żyli by sobie spokojnie, gdyby nie napalony kolega Clary, która jego zalotów nie wytrzymała i ostre zęby zastosowała. W ratowaniu sytuacji pomaga rodzinie stryj Will zakochany w Helen.

Autor stworzył wiarygodny alternatywny świat, w którym prawie normalnie funkcjonują wampiry podzielone na dwie kategorie. Czynnych, czyli krwiopijców i abstynentów - bezkrwawców jak Radleyowie. Jednak nie przypominają oni Rodziny Adamsów. Według autora wiele znanych postaci to wampiry. Chyba głównie emocjonalne.

W odwyku pomaga im „Poradnik abstynenta”, z którego liczne fragmenty autor cytuje. Czasem brzmią zabawnie
.
Wampirzy problem jest na tyle poważny, że angielska policja utworzyła „Oddział d.s. Bezimiennych Drapieżników”. I gdyby nie to, że autor szokuje paroma dość okrutnymi scenami w wykonaniu czarnego charakteru, byłaby to komedia prezentująca czarny i krwawy humor.

W „Financial Times” napisano, że to rozkosznie ekscentryczna komedia. Jak dla kogo. Książka wpisuje się w modę na wampiry – począwszy od „Drakuli”, przez „Wywiad z wampirem” i „Zmierzch”. Tym, którzy lubią takie klimaty polecam, bo powieść jest na tyle sprawnie napisana, że można we wszystko uwierzyć.

IRENA BROJEK
Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika, Szkoła Inspekcji Pracy, Dz.B.P., Uniwersytet, PWST, R.B.P, M.B.P.). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą „dress-party”. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: http://kotnagalezi1.blox.pl/html.