Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Znajdziecie Państwo tutaj wybrane najciekawsze informacje zamieszczone na stronach internetowych dolnośląskich bibliotek. Tym razem zdecydowałem się na eksperyment – nie stosowałem jakichś specjalnych ograniczeń (poprzednio uwzględniałem tylko biblioteki powiatowe) – przejrzałem witryny wszystkich bibliotek, które takie witryny prowadzą. Jednak nie każda biblioteka jest tu reprezentowana. Niektóre strony podają w „Aktualnościach” informacje nieaktualne (jedna nawet sprzed dwóch lat!), inne znów nie prowadzą stałej aktualizacji, ograniczając się do podawania informacji ogólnej. Inne witryny są akurat przebudowywane... I wreszcie –  nie wszędzie dało się wybrać coś ciekawego. A kryterium decydujące jest jedno – propozycja biblioteki musiała z jakiegoś powodu zwracać uwagę, zawierała jakiś, nawet drobny, element inspirujący dla bibliotekarzy. Dlatego zazwyczaj rezygnowałem z przytaczania informacji o wieczorze autorskim znanego pisarza (bo to przecież biblioteczny standard), a wybierałem imprezę mniejszej rangi, a z jakiegoś powodu ciekawą.
Przeglądanie wszystkich stron co miesiąc nie jest możliwe i raczej mija się z celem, dlatego w następnej „Kronice” zastosuję  jakieś kompromisowe kryterium (liczę na pomoc Koleżanek z Działu Instrukcyjno-Metodycznego). Kronika nie uwzględnia – z oczywistych powodów — wydarzeń w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (nieustającą kroniką DBP jest niniejszy portal).
I jeszcze jedna uwaga dotycząca datowania – jeśli na stronie internetowej brak informacji o tym, kiedy odbyło się wydarzenie, posługujemy się datą publikacji konkretnego artykułu czy notki, albo określamy termin w przybliżeniu.
 
Jacek Czarnik
luty 2015
Przedmoście, Góra, Mysłakowice (pow. jeleniogórski), Lądek-Zdrój, Strzegom, Czernica (pow. wrocławski), Sobótka, Ząbkowice Śląskie, Mościsko (gm. Dzierżoniów), Twardogóra, Nowogrodziec, Bystrzyca (gm. Oława), Szczytna, Pieszyce, Gaworzyce, Długołęka, Bystrzyca Kłodzka, Żmigród, Bogatynia, Ołdrzychowice Kłodzkie i inne.

29 bibliotek publicznych na Dolnym Śląsku (małych i większych) otrzymało najczęściej po trzy, rzadziej po 6, tabletów Apple iPad dzięki programowi Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego.
Czytelnicy zapisani do tych bibliotek będą mogli przy pomocy iPadów skorzystać z Internetu, programów edukacyjnych dostarczonych przez firmę Apple, a w niektórych placówkach także uczestniczyć w szkoleniu z obsługi tych wyjątkowych urządzeń.
W każdej z tych bibliotek nad pozyskanymi w ten sposób tabletami ma sprawować pieczę „Tablet Master”, czyli specjalnie wyznaczony do tego zadania pracownik merytoryczny.

„Serce rośnie, patrząc na te czasy”, kiedy w powodzi informacji o przemocy, oszustwach i podłościach, którymi zalewają nas media, można usłyszeć, że ktoś bezinteresownie coś pożytecznego komuś innemu ofiarowuje... I jeszcze, że pośredniczy w tej akcji biblioteka...
luty 2015
Głogów i Jawor
Miejskie Biblioteki Publiczne w Głogowie i w Jaworze zaoferowały swoim czytelnikom bezpłatnie miesięczny kod dostępu do wszystkich elektronicznych zasobów serwisu MegaMatma (http://www.megamatma.pl/), do wykorzystania w domu, poza biblioteką. Ten serwis pomaga uczyć się matematyki na wszystkich poziomach edukacji (od podstawówki do studiów akademickich). Trzeba oczywiście być zapisanym do biblioteki. Normalnie dostęp do zasobów tego serwisu trzeba by wykupić.

To i pożyteczna działalność, i fajny sposób na pozyskanie nowych czytelników...
2 lutego 2015
Nowa Ruda
Wieloletnią tradycję swoich związków z poezją pielęgnuje Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie (pamiętamy działający przy MBP znany klub literacki „Ogma”), która ogłosiła I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Zygmunta Krukowskiego. Warto w nim startować, bo tu można naprawdę sprawdzić wartość posłanych na konkurs utworów. Przewodniczącym jury jest bowiem zaprzyjaźniony z biblioteką wybitny krytyk literacki i poeta Karol Maliszewski.
3 lutego 2015
Bielawa
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie wręczeniem uczestnikom certyfikatów zakończyła się feryjna Szkółka Riichi Mahjonga. Był to po prostu kurs pochodzącej z Chin gry madżong, w której czterej gracze używają specjalnego kompletu 144 kamieni (podobnych do tych z domina), podzielonych na grupy (jak kolory w kartach) – Wiatry, Smoki oraz Kwiaty i Pory Roku). Dziesięcioro „absolwentów” szkółki uzyskało stopień „Nowicjusz”. Dodajmy, że przy bibliotece działa Bielawski Klub Mahjonga.

? Kiedy się przegląda internetowe strony bibliotek, zaskakuje ilość i różnorodność lokalnych inicjatyw, zjawisk i przedsięwzięć, które przygarniają pod swe skrzydła te placówki. Jakże biblioteki są niedoceniane, jeśli spojrzeć na ich znaczenie z tego punktu widzenia!
3 lutego 2015
Dzierżoniów
Gościem Klubu Podróżnika, działającego przy dzierżoniowskiej MBP, był himalaista i podróżnik Ryszard Zawada, autor dwóch książek – „Góry płaczą miłością” i „Czas gór, czas miłości”, który nie tylko frapująco opowiadał o wspinaczkach, pokazywał fotografie, ale także zademonstrował buty do wysokogórskich wspinaczek (wraz z oprzyrządowaniem). Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć innego himalaisty Piotra Snopczyńskiego.

? Dobry pomysł z tymi butami. Nic (nawet fotografia) nie zastąpi sytuacji, w której tego, o czym się słucha, można dotknąć – tu w zasięgu ręki było i to niesamowite obuwie, i... autor...
3 lutego 2015
Polkowice
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna ogłosiła akcję „Książka z newslettera”. Każdy, kto zapisał się na bibliotecznego newslettera i aktywował link zwrotny brał udział w losowaniu książki Lee Childe'a „Sprawa osobista”.

? Popieramy wszystkie pomysły, które mogą zwrócić uwagę czytelników na to, co dzieje się w bibliotece...
3 lutego 2015
Borów
„Z kolędą dookoła świata” – taki tytuł miał koncert zorganizowany przez Gminą Bibliotekę Publiczną w Borowie, we współpracy z Radą Sołecką i wójtem. Śpiewano kolędy i pastorałki w językach: polskim, czeskim, łacińskim, włoskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim!

? Zaimponował nam rozmach językowy imprezy i ucieszyła tak bezpośrednia współpraca biblioteki z lokalnym samorządem.
6 lutego 2015
Ścinawka Średnia
Impreza odbyła się w sali widowiskowej w Ścinawce, ale jej głównym organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radków. Chodzi o organizowane od kilku lat Prezentacje Gminnych Zespołów Kultywujących Tradycje Muzyczne. Grały zespoły ludowe, orkiestra dęta, śpiewał chór...

? To kolejny przykład, jak rozmaitych przedsięwzięć imają się bibliotekarze w małych środowiskach. I dobrze... Biblioteka powinna żyć sprawami społeczności, dla której istnieje...
9 lutego 2015
Jelenia Góra
W Książnicy Karkonoskiej dzieje się dużo, więc jest w czym wybierać – w lutym odbyło się na przykład 6 spotkań z ciekawymi ludźmi (m.in. ze znakomitym reporterem Jackiem Hugo-Baderem) wernisaż wystawy rysunków itp. Naszą uwagę zwróciła jednak informacja o otwartym spotkaniu zorganizowanym przez Bibliotekę, Karkonoski Park Narodowy i tamtejszy związek gmin. Dotyczyło przygotowywanej właśnie nowej edycji kwartalnika „Karkonosze – Czasopismo Sudetów Zachodnich”. Przedstawiono na nim nie tylko założenia i plany wydawnicze, ale uwzględniono także miejsce na dyskusję, wnioski i propozycje...

? Przyciąganie i przygarnianie ważnych inicjatyw regionalnych, zwłaszcza związanych z piśmiennictwem, współtworzenie warunków dla ich rozwoju, to ważna rola biblioteki. Kapitalnie, kiedy naprawdę jest realizowana...
9 lutego 2015
Przemków
Oryginalną oprawę miało spotkanie autorskie Bożeny Pajdosz (autorki debiutanckiego zbioru opowiadań) urządzone przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Przemkowie. Mieszkająca w pobliskiej wsi autorka prowadzi z synem własną winnicę – dzięki czemu uczestnicy spotkania mogli przy okazji snucia refleksji o prozie degustować wino...
9 lutego 2015
Wrocław
W kilkudziesięciu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu odbywa się miesięcznie kilkadziesiąt różnych, mniejszych lub większych imprez, spotkań, akcji itp. Często bardzo niestereotypowe... Będziemy o nich pisać. Ale 9 lutego MBP zachęcała swoich czytelników do pójścia na ciekawą imprezę w Multikinie. Dzięki współpracy MBP z tą instytucją (także z kilkoma innymi) czytelnicy zapisani do tej biblioteki mogą kupić bilety w niższej cenie!

? Fajny bonus za obcowanie z książką. Oczywiście, te zniżki na bilety do instytucji kultury MBP ma już od kilku lat, ale my mamy okazję napisać o nich w „Kronice” dopiero teraz... Co skwapliwie czynimy.
9, 16 i 26 lutego 2015
Bystrzyca Kłodzka
Biblioteka Publiczna w Bystrzycy Kłodzkiej organizuje regularnie tzw. „Spotkania pokoleń”, podczas których pensjonariuszki bystrzyckiego Domu Opieki Społecznej czytają bajki przedszkolakom...

? To wdzięczne i... pożyteczne dla obu stron...
10 lutego 2015
Kąty Wrocławskie
Biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury urządziła wystawę „Sybiracy” – z okazji 75 rocznicy wywózki Polaków na Sybir. Przy wystawie odbywają się – jak to nazywają organizatorzy – „żywe lekcje historii”. Zaprzyjaźniony z biblioteką członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej opowiadał historie swoich znajomych, którzy przeżyli tę kaźń.

? Podoba się nam nie tylko idea pielęgnowania (dla młodych) pamięci o tamtych strasznych czasach i zdarzeniach. Cenne jest także to, że ta lekcja historii może wciąż jeszcze być potwierdzona żywym świadectwem, choć najczęściej już nie z pierwszej ręki...
12 i 28 lutego
Wałbrzych
Tu odnotowujemy dwa wydarzenia, bo oba ciekawe i inspirujące. Pierwsze odbyło się w filii Biblioteki pod Atlantami na Starym Zdroju (Filia nr 3). Bibliotekarze przygotowali dla maluchów z przedszkola i świetlicy środowiskowej warsztaty pierwszej pomocy...  Drugie zdarzenie miało miejsce w Bibliotece pod Atlantami – urządziły tu swoje spotkanie dwa koła przewodnickie – Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych PTTK, działające przy oddziale wałbrzyskim PTTK oraz  Koło Przewodników Sudeckich w Kłodzku. Rozmowa dotyczyła „zmian zaistniałych w mieście, współpracy z Biblioteką i środowiskiem lokalnym oraz na temat dalszej współpracy pomiędzy Kołami”.

? Takie przedsięwzięcia jak wspomniane warsztaty pierwszej pomocy są nie do przecenienia... A co do drugiego spotkania, to kolejny dobry przykład „regionalnego” zaangażowania publicznych bibliotek. Skądinąd ciekawe, na czym konkretnie polegać będzie współpraca kół przewodnickich z biblioteką...
13 lutego 2015
Sobótka
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna i Liceum w Sobótce nawiązały współpracę, bo chcą wspólnie realizować projekt „Opowiem ci o wolnej Polsce”. Przygotowane przez uczniów materiały dotyczące historii regionu (wywiady ze świadkami historii, fotografie, filmy) zostaną przekazane do prowadzonego przez bibliotekę Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.

? Wprawdzie pomysł akcji „Opowiem ci o wolnej Polsce” powstał na zewnątrz, a całe przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski, ale biblioteka wniosła do niego własne pomysły i rozwiązania, które posłużą społeczności lokalnej...
13 lutego 2015
Lwówek Śląski
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lwówku Śląskim wzięła udział w trzeciej edycji projektu „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera” (realizuje go Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego). Dzięki temu mogła zorganizować adresowane do młodzieży  spotkanie z młodym właścicielem małej agencji interaktywnej we Wrocławiu, który opowiedział im o swojej karierze i być może zachęcił kogoś do wyboru samodzielnej drogi w kreowaniu własnej przyszłości.

? To spotkanie „zawodoznawcze” odbyło się wprawdzie w szkolnej auli, ale jednak za przyczyną biblioteki!
13 lutego 2015
Długołęka
Gminna Biblioteka Publiczna w Długołęce zaprosiła na spotkanie znanego aktora Jana Nowickiego, który wydał właśnie nową książkę „Białe walce”. I pewnie nie wybralibyśmy tej informacji (mimo że podziwiamy samą postać i doceniamy niezwykłość takiego wieczoru autorskiego dla tego małego środowiska). Naszą uwagę zwróciła inna sprawa. Otóż biblioteka zamieściła na swojej stronie zapis filmowy tego spotkania – ale nie jakieś dłużyzny, tylko całkiem sprawnie zrobiony wybór przenikających się ujęć, w których można posłuchać znanego z ciętego języka i emocjonalnych wypowiedzi Jana Nowickiego. Zamieszczenie własnego materiału filmowego ma sens jednak tylko wtedy, kiedy jest zrobiony tak poprawnie, jak ów długołęcki i kiedy jego zawartość może zainteresować internetowego odbiorcę.

? Znakomity aktor nawet w zwyczajnej sytuacji mówi z perfekcyjną dykcją i w ten sposób gwarantuje profesjonalność przekazu. Czy warto jednak pokazywać w ten sposób kogoś, kto jest sam w sobie ciekawy, ale nie umie mówić o swojej twórczości, albo trudno go zrozumieć osobom siedzącym w dalszych rzędach? Doprawdy, lepiej wtedy posłużyć się tekstem... Długołęckim bibliotekarzom gratulujemy znakomitego materiału!
13 lutego 2015
Oława
W czytelni oławskiej biblioteki „Koronka” odbyło się spotkanie promujące książkę „Wrocławia i Dolnego Śląska opisy krajoznawcze z XIX w.”. Gościem był autor wyboru i opracowania krytycznego tekstów składających się na tę publikację – Tomasz Gałwiaczek.
13-20 lutego 2015
Świdnica, Wrocław
W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy czytelników zachęcano do wzięcia udziału w zabawie „Randka w ciemno z książką”. Czekał na nich stosik książek – każda z nich specjalnie zapakowana w czerwony papier, z wyciętym okienkiem na kod kreskowy. Czytelnicy, którzy chcieli w ten sposób się zabawić, wypożyczali książki w ciemno... No i mieli dzięki temu niespodziankę. Podobną akcję urządziła jedna Filia nr 29 Miejskiej Biblioteki publicznej we Wrocławiu przy ul. Reja. Te „randki w ciemno z książką” zostały urządzone, oczywiście, na Walentynki.

? Pomysł oryginalny, który wnosi do bibliotecznej rutyny element ludycznej zabawy...
14 lutego
Łagiewniki
Biblioteka w Łagiewnikach (Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek i Sportu) wywiesiła w holu Tablicę Wyznań Pełnych Miłości, zachęcając zakochanych do wywieszania Manifestów Miłości do Ukochanej/Ukochanego (ciekawe, ile takich manifestów pojawiło się na tablicy?). Można też było w tym samym holu zrobić sobie, jak to określono „sweet-fotkę” w walentynkowym sercu. Bibliotekarze przygotowali też dla chętnych „List miłosny” (wydruk wiersza, który można było opatrzyć dedykacją) i specjalny seans filmowy dla zakochanych.

? Może nie są to pomysły zbyt spektakularne, ale podoba się nam „kompleksowość” w potraktowaniu tej okazji.
14 lutego
Gryfów Śląski
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gryfowie  co rok organizuje w Walentynki spotkanie dla czytelników niepełnosprawnych i ich opiekunów. Oprócz zabawy przy muzyce, konkursów, loterii, odbyła się inscenizacja „Rzepki” J. Tuwima. Wzruszyłem się, czytając, że jednym z aktorów był przewodniczący Rady Miejskiej!

? Wybór Walentynek na takie integracyjne spotkanie jest strzałem w dziesiątkę! Bo jak osoby niepełnosprawne mogą sobie to zinterpretować? – „Oni nas kochają!” I bardzo dobrze...
15 lutego 2015
Czernica (pow. wrocławski)
Gminna Biblioteka Publiczna ogłosiła nabór do Czernickiej Grupy Teatralnej. Jak przeczytaliśmy na stronie biblioteki, warsztaty teatralne „będą prowadzić profesjonalni artyści”.
ok. 15 lutego 2015
Kłodzko
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku została wybrana przez jury konkursu na koordynację lokalną „Muzeum na kółkach” do zorganizowania w czasie wakacji prezentacji wystawy przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich – „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”. Koordynatorami lokalnymi projektu są Klaudia Lutosławska-Nowak, zastępca dyrektora PiMBP w Kłodzku i Mieczysław Kowalcze (pedagog, filolog), którzy wspólnie przygotują cykl imprez towarzyszących, pod hasłem „Śladami kłodzkich Żydów”.

? Truizmem byłoby podkreślanie wartości samej wystawy, ale my chcielibyśmy zwrócić uwagę na znaczenie aktywności (i swoistej przedsiębiorczości) bibliotekarzy we własnym środowisku. To owocuje!
16 lutego 2015
Oleśnica
Oleśnicka Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców miasta na wystawę historyczną „Pamięci Podiebradów. Oleśnica i księstwo w latach 1495-1647”, ukazującą dzieje miasta i powiatu poprzez pryzmat historii rodu Podiebradów.

? Biblioteka oleśnicka konsekwentnie realizuje misję budowania wiedzy mieszkańców o przeszłości miasta i regionu. Pamiętamy, że w jej strukturze jest rodzaj lokalnego muzeum, czyli „Oleśnicki Dom Spotkań z Historią”. Wprawdzie wystawa o Podiebradach powstała w tamtejszym centrum kultury, ale Biblioteka ma ambicje i potrzebę trzymania w tym zakresie „ręki na pulsie”...
19 lutego 2015
Strzelin
Czytelniczki skupione wokół działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Strzelinie Saloniku Artystycznego pojechały wspólnie do Wrocławia, żeby zwiedzić arcyciekawą wystawę ekscentrycznego artysty-designera Alessandro Mandiniego (jego prace prezentowano w Muzeum Architektury i w pomieszczeniach ASP).

? Warto dodać, że w Saloniku toczą się przy kawie „miłe, towarzyskie rozmowy o sztuce, ilustrowane pokazami materiałów wizualnych” i że „od czasu do czasu salonik zamienia się w salonkę i wyprawia na sesje wyjazdowe” (cytujemy za strzelińską stroną www). To piękny przykład ze wszech miar oryginalnej i koncepcyjnie przemyślanej działalności edukacyjnej.
19 lutego 2015
Sułów (pow. milicki)

Bibliotekarka z filii Biblioteki Publicznej w Miliczu ma pięknego kota rasy ragdoll, który jest jej wielką pasją. Zresztą o kotach wie wszystko. I umiała spożytkować swoje hobby, przekazując wiedzę małym czytelnikom. Zaprosiła na spotkanie uczniów z podstawówki i opowiedziała im o kocich zwyczajach, o ich sposobie komunikowania się, okraszając spotkanie rozmaitymi zabawami. Ale główną atrakcją był Geralt, pupil bibliotekarki.

? No i pięknie! Świetny sposób na aktywność w małej bibliotece. Bo najczęściej pasja rodzi kompetencje...
19 lutego 2015
Jelcz-Laskowice
Ta oferta jest chyba jednak niezwykła. Otóż w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jelczu-Laskowicach można się zapisać (wiek 18-64 lata) na bezpłatne warsztaty komputerowe, które trwają 5 tygodni. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu od 8.00 do 15.00.

? 10 razy po 7 godzin – 70 godzin kursu za darmo! Takie rzeczy są możliwe tylko w bibliotekach!
20 lutego 2015
Twardogóra
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Twardogóra zaprosiła swoich czytelników na wykład filozofa, dra hab. Jacka Prokopskiego, zatytułowany „Mężczyzna i kobieta oczami filozofa”. Organizatorzy napisali, że prelegent mówił o miłości. To zapewne impreza związana z Dniem św. Walentego.

? Pomysł dobry, ale tak na marginesie: chcielibyśmy wiedzieć, jak filozof zdefiniował zakochanie...
20 lutego 2015
Strzegom
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom zorganizowała spotkanie ze Stanisławem Sławomirem Nicieją, dawnym strzegomianinem, wybitnym historykiem, profesorem nauk humanistycznych, rektorem Uniwersytetu Opolskiego, Honorowym Obywatelem Strzegomia, autorem znanych książek o  Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie czy o lwowskich Orlętach. Organizatorzy napisali, że „spotkanie było okazją do wspólnych wspomnień, wzruszeń, lekcją historii, rozmów z dawnymi znajomymi”.

? A gdzież więź dawnych, a dziś zasłużonych i znanych współziomków ze społecznością lokalną miałaby być pielęgnowana, jak nie w bibliotece? Warto szukać takich znakomitości wywodzących się z własnego środowiska...
21 lutego 2015
Bierkowice (pow. kłodzki)
Mieszcząca się w Bierkowicach filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko stała się gospodarzem nowego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w tamtejszym sołectwie. Dzięki środkom gminnym i dofinansowaniu unijnemu wybudowano nowy obiekt, który stał się siedzibą bierkowickiej biblioteki i koła gospodyń wiejskich, znajduje się w nim również pomieszczenie przeznaczone na wiejską świetlicę.

? Można różne rzeczy mówić o integracji europejskiej, ale trudno zaprzeczyć, że jest zbyt wiele namacalnych korzyści, żeby ją kwestionować. Oto niewielkie środowisko lokalne pozyskało ponad 400 tys. zł dofinansowania z funduszy unijnych i kiedy tamtejszy samorząd zdecydował się zainwestować ponad 350 tys. można było radykalnie zmienić sytuację niewielkiej, a przecież ważnej dla społeczności placówki... Bez środków unijnych można by o tym raczej tylko marzyć... Życzymy bibliotece w Bierkowicach, żeby jej działalność w nowym miejscu potwierdzała ambitną nazwę „Centrum Biblioteczno-Kulturalne”.
21 lutego 2015
Mościsko
Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów z siedzibą w Mościsku zaprosiła swoich czytelników na spotkanie z młodym historykiem Tomaszem Grudzińskim, doktorantem Wydziału Prawa Uwr, autorem ciekawej książki związanej z rodzinnym miastem – „Między twierdzą a miastem wolnym. Obraz życia miejskiego Świdnicy w latach 1815-1870”. Spotykając się z czytelnikami w Mościsku, autor wydobył z historii regionu także to, co związane było bezpośrednio z najbliższą im okolicą.

? O historii tych ziem mówił nie tylko fachowiec w swojej dziedzinie, ale też życiowo i emocjonalnie z nimi związany. To nam się podoba!
23 lutego 2015
Bolesławiec
Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu zaprosiła dzieci na spotkanie z japońską bajką „Szukając Marudka” autorstwa Kumiko Yamamoto. W niektórych bibliotekach wykorzystywano już teatrzyk Kamishibai – tradycyjną japońską metodę opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach, które wsuwa się do małego drewnianego parawanu zwanego butai. Dziś do tego celu służą tzw. „prezentacje”, czyli pokazy slajdów z komentarzem. Ale warto docenić bardziej tradycyjne metody, zwłaszcza że edukacyjny charakter ma już samo ich zastosowanie.

? Dwa w jednym – nie tylko oryginalna japońska literatura, ale i ciekawy, choć drobny element tamtejszego kręgu kulturowego... Nawet malutkie, nie dysponujące powierzchnią i wielkimi środkami biblioteki mogą zaproponować dzieciom teatrzyk Kamishibai. Można go kupić stosunkowo tanio przez internet, razem z ilustracjami do konkretnej bajeczki (żeby nie robić kryptoreklamy, nie podajemy adresu, ale warto poszukać w sieci).
23 lutego 2015
Pieszyce
Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury ogłosiła nabór na warsztaty poetyckie. Trzeba mieć skończone 14 lat i w szufladzie 1-3 wierszy.

? Pomysł fajny, ale nie znaleźliśmy informacji, kto zajęcia poprowadzi. A to informacja kluczowa! Gdybym był zainteresowany, chciałbym wiedzieć, czy tkwiący we mnie poetycki potencjał (tak naprawdę, to nie tkwi...) obrabiał będzie artysta czy amator. Ale w czasach, kiedy poezja stała się zjawiskiem niszowym (nie jak w czasach Tuwima, kiedy żyła nią ulica), takie warsztaty z pewnością są potrzebne.
23 lutego 2015
Chojnów
Bibliotekarze chojnowscy mają na pewno niemałą satysfakcję, zapraszając na spotkanie autorskie docenionego już reportera, urodzonego wprawdzie w Grecji, ale wychowanego w Chojnowie – Dionisiosa Sturisa. Jego książka była nominowana do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, a on sam jest stypendystą MKiDN i rządu greckiego, współpracownikiem radia TOK FM. Sturis od lat jest poza Chojnowem, ale ma sentyment do tego miejsca i nie zapomina o nim, pisząc swoje reportaże.  To ładne, kiedy udaje się tego rodzaju sentymenty wykorzystać dla dobra czytelników...
25 lutego
Świeradów-Zdrój
Tutejsza biblioteka otrzymała nowy statut, w którym zatwierdzono nową nazwę tej placówki. Trzeba przyznać, że sympatyczną – „Izerka – Miejska Biblioteka Publiczna w Świeradowie Zdroju”. Bibliotekarze zapytali zwyciężczynię plebiscytu na nazwę dla biblioteki, Annę Panek, dlaczego taką nazwę zaproponowała. Oto wypowiedź laureatki:
„Dla mnie ta nazwa jest melodyjna, niepatetyczna, lokalnie związana ze Świeradowem–Zdrojem. IZERKA, według mojego wyobrażenia, to siedząca na stosie książek dziewczynka, która również ma książkę na głowie, patrzy na otaczające ją góry: Stóg Izerski, Sępią Górę, Zajęcznik. Jest otoczona świerkami, rododendronami, jarzębinami. IZERKA to młoda dziewczyna, która ma ochotę czytać, poznawać historię swojego miasta, szanować przyrodę, dziadków, pielęgnować lokalne uczucia, które mają przedstawić najważniejsze wartości moralne, etyczne. Dla mnie IZERKA to nadzieja tkwiąca w młodym pokoleniu, które będzie czytać, uczyć się, a przede wszystkim chodzić do biblioteki, aby poznawać jeszcze głębsze tajniki wiedzy”.

? Wątpimy, żeby było wygodnie oglądać Góry Izerskie z książką na głowie, ale pomysł na ciepłą nazwę dla biblioteki – super!
25 lutego 2015
Międzylesie
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Międzylesie odbyło się spotkanie organizacyjne dla uczestników kursu języka niemieckiego dla opiekunów osób starszych oraz pracowników na terenie Austrii i Niemiec.

? Samo życie... Oczywiście, że biblioteka w Międzylesiu urządza wieczory poezji, spotkania o tematyce regionalnej itp. Ale na tym przykładzie widać więź między biblioteką a lokalną społecznością i tym, co jest dla niej bieżącym, życiowym problemem... To piękne, że biblioteki nie tkwią odizolowane w Wieżach z Kości Słoniowej...
25 lutego 2015
Ząbkowice Śląskie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich jest organizatorem gminnego „dyktanda”, czyli konkursu „Zostań mistrzem ortografii”, którego uczestnicy walczą o Złote Pióro Ząbkowickiej Książnicy.

? Jeśli nawet to Złote Pióro nie jest wykonane z cennego kruszcu, to pięknie, że konkursowi propagującemu poprawność polszczyzny pisanej patronuje biblioteka.
26 lutego 2015
Brzeg Dolny
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie i MiGBP w Brzegu Dolnym włączyły się do akcji „Książki we Pudle – czas rozpakować”. To „Pudło” oznacza więzienie, a cała akcja polega na zbieraniu książek dla zakładów karnych. Biblioteki w Wołowie i Brzegu zbierały książki dla Zakładu Karnego w Wołowie. W chwili, kiedy powstaje „kronika” akcja się już zakończyła, a dyrektor ZK w Wołowie zdążył podziękować bibliotekarzom, pisząc, że wsparta darowizną biblioteka więzienna „przyczyni się do procesu resocjalizacji skazanych”.

? Nie jest to co prawda pomysł tamtejszych bibliotekarzy, bo ta kampania ma zasięg ogólnopolski, a patronują jej Biblioteka Narodowa i Centralny Zarząd Służby Więziennej, ale doceniamy fakt, że obok stowarzyszeń i fundacji uczestniczą w tej zbiórce także biblioteki.
26 lutego 2015
Bogatynia
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy zorganizowała spotkanie z pisarką z Bogatyni, Haliną Barań, która tematem swoich książek uczyniła świat Serbołużyczan.

? Bardzo ciekawy jest już sam temat spotkania – losy Łużyczan na pograniczu niemiecko-polsko-czeskim, ale warto dodać, że biblioteka zadbała też o kogoś kompetentnego do prowadzenia tego spotkania – zaproszono bowiem prof. dra hab. Krzysztofa Mazurskiego, znanego autora przewodników turystycznych, krajoznawcę i geografa.
26 lutego
Paszowice (pow. jaworski)
Biblioteka Publiczna w Paszowicach ogłosiła wśród mieszkańców gminy konkurs fotograficzny  „Z książką zawsze mi do twarzy”.

? Pewnie nie zwrócilibyśmy uwagi na to wydarzenie, gdyby nie temat konkursu. To naprawdę intrygujące, jak ludzie widzą siebie samych jako czytelników. Chętnie opublikowalibyśmy zdjęcie wyróżnione nagrodą główną...
28 lutego 2015
Stronie Śląskie
Biblioteka w Stroniu Śląskim zaprosiła dzieci na spektakl pacynkowy. Grali profesjonaliści (spektakl stworzono w ramach projektu MKiDN). Sztuka „O Stachu i strachu” była oparta na motywach baśni Grimmów i polskich opowieściach ludowych. Ale najważniejsze działo się po przedstawieniu. Odbyły się pacynkowe warsztaty – dzieci poinstruowane przez aktorów, przygotowały wraz z nimi scenę, lalki i scenariusz do „Czerwonego Kapturka”.

? Przy takich okazjach kusi mnie, żeby storpedować „kapturkowy” schemat i zrobić z Wilka porządnego faceta... Ale to dzieci mają się bawić, a nie my, bibliotekarze...
w połowie lutego
Jedlina-Zdrój
Na spotkanie z przedszkolakami w tamtejszej bibliotece przyszły panie z Banku PKO BP. Tematem było oszczędzanie. Panie znalazły sposób na dotarcie z tak trudnym tematem do najmłodszych – przygotowały rozmaite konkursy, zgadywanki, zabawę „w sklep”. Okazało się, że maluchy mają całkiem sporą, wyniesioną z codziennych doświadczeń, wiedzę na ten temat. Panie z banku starały się im ją trochę uporządkować i wzbogacić.

? Przed tak bardzo już zakorzenionymi „wymogami” cywilizacji jak konieczność posiadania konta bankowego nie da się już uciec (można, ale taka decyzja rodzi rozmaite problemy), dlatego dobrze jest oswajać z tymi sprawami nawet tych najmłodszych. Fajnie, że dzieje się to w bibliotece...
końcówka lutego 2015
Świebodzice
Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaoferowała swoim czytelnikom „profesjonalną pomoc w pisaniu CV, selekcji informacji do CV i w pisaniu listów motywacyjnych”.

? Interesujące... Ale przede wszystkim potrzebne!

Żarów
Na stronie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy znaleźliśmy ogłoszenie, z którego wynika, że wyłącznie w tejże bibliotece można kupić publikację „100 lat kościoła w Żarowie” (w cenie promocyjnej!).

? Wyłącznie w bibliotece! Oto kolejny przykład aktywnego uczestniczenia bibliotek w budowaniu „świadomości regionalnej” i wiedzy o tzw. „małej ojczyźnie”.
W winiecie wykorzystanozdjęcie na licencji Creative Commons, autor: zenjazzygeek, www.flickr.com