Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
4 lutego 2015 roku minęła 510 rocznica urodzin tego znakomitego renesansowego pisarza. Publicystyczny pazur i mądrość Reja ujawnia się nawet w pamiętanym przez każdego Polaka dwuwierszu: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, / iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Ale odczytajmy jeszcze fragment z „Krótkiej rozprawy między trzema osobami, Panem, Wójtem i Plebanem”:

„Wierę, z seymu nic naszego,
nie słychamy nic dobrego
.
Już to kielka niedziel bają,
a w niwczym się nie zgadzayą”.

Tym, którzy mają kłopoty z odczytaniem staropolszczyzny, objaśniamy, że można by go przełożyć na bliższą nam polszczyznę w taki sposób:


„Zaprawdę, przecież z sejmu naszego,
nie słyszymy nic dobrego:
Już to kilka tygodni bają,
A w niczym się nie zgadzają”.

I dalej:

„Podobno jako i łoni [zeszłego roku]
Każdy na swe skrzydło goni [obraca na swoją korzyść];
Pewnie pospolitej rzeczy
Żadny tam nie ma na pieczy [żadnego dobro wspólne nie obchodzi]”.

Tylko język się tu zestarzał, ale obserwacje i refleksje są jak najbardziej aktualne. Po 500 latach!

 A zanim obejrzycie Państwo zdjęcia w galerii poniżej (to rodzaj wirtualnej „wycieczki”), dwa słowa o nagłowickim dworku.
Dziś w miejscu dawnego dworu Mikołaja Reja stoi dworek wybudowany przez szmbelana królewskiego Kacpra Walewskiego w latach 1798-1800, stąd ten klasycystyczny styl. Renesansowego poetę pamiętają może tylko niektóre dęby, które rosną w otaczającym dworek parku. Legenda głosi, że niektóre z nich sadził sam Imć Mikołaj Rej. Zachęcamy Państwa do odwiedzenia tego uroczego miejsca w czasie tegorocznych wakacji! Warto!
Mają tam świetne i tanie noclegi!