Historyk literatury, eseista, organizator życia naukowego, kulturalnego i literackiego we Wrocławiu po 1945 r. W czasie wojny  współpracownik Biura Informacji i Propagandy Komendy Głownej ZWZ-AK, uczestnik powstania warszawskiego. Budował od podstaw studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Kierował pracownią oświeceniową w Instytucie Badań Literackich PAN. Był współzałożycielem kwartalnika „Zeszyty Wrocławskie”, redaktorem „Pamiętnika Literackiego” i wielu innych pism. Zainicjował powołanie Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Zostawił po sobie wiele świetnych rozpraw naukowych i liczne grono znakomitych uczniów (m.in. późniejsi profesorowie: Czesław Hernas, Jerzy Ziomek, Mieczysław Klimowicz, Roman Kaleta). Od 1966 r. jest Patronem Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.