Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

O autorze:

Guillaume Musso urodził się w 1974 roku w Antibes. Z wykształcenia ekonomista, tytuł licencjata otrzymał na uniwersytecie w Nicei, studia kontynuował w Montpellier. Z zawodu nauczyciel, przez kilka lat nauczał w liceum w Lotaryngii. Pracował także na uniwersytecie w Nancy. W 2001 roku wydał swoją pierwszą powieść pt: „Skidamarink”. Jego druga powieść z 2004 roku „Potem” sprzedała się we Francji w ponad pół milion egzemplarzy i została przetłumaczona na 24 języki. Prawa do jej ekranizacji wykupiła wytwórnia Fidélité Productions i powstał film (z Johnem Malkovichem), którego premiera odbyła się w 2008 roku. Napisał dziesięć powieści sprzedanych w 13. milionach egzemplarzy i przetłumaczonych na 35 języków. W 2012 roku został wyróżniony Orderem Sztuki i Literatury.

O książce:

Na brzegu jest bezpiecznie, ale ja lubię walczyć z falami.
Emily Dickinson

Tytuł i okładka sugerują, że będzie to romantyczna opowieść o miłości aż po grób i nawet dalej. I rzeczywiście wszystko przez 130 stron na to wskazuje. Ona to Madleine Greene, jasnowłosa paryska kwiaciarka. On Jonathan Lempereur, amerykański kucharz. Przypadkiem na lotnisku zamieniają się telefonami komórkowymi. Powinni byli je sobie odesłać i po sprawie.
Ale ciekawość zwyciężyła, a im dalej w las, tym więcej tajemnic. Szczególnie zawartość telefonu Madleine okazuje się fascynująca. A i Jonathan nie ma nudnej przeszłości. Madleine jeździ żółtym motorem, a Jonathan ma 60-letnią gadającą papugę imieniem Borys. Pierwsza część książki zapowiada kulinarno-florystyczny romans i już prawie zasypiałam czytając, aż tu nagle zaczęło się nareszcie coś dziać.

Tak więc mamy zupełnie inną, zawodową przeszłość bohaterki. I to nie w Paryżu. Serce w pudełku przesłane policji. Zaginioną czternastolatkę. Porwanie, pogryzienie przez psy, burzę śnieżną, mafię, gangstera, podwójną agentkę, podwójne tożsamości i kilka cytatów wartych zapamiętania.

„Kto nurza ręce we krwi, będzie je mył we łzach”.
„Z wszelkiego zła najgorsze jest to, które uczyniliśmy sobie samym”. (Sofokles)
„Człowiek jest tym co ukrywa: kupką nędznych sekretów”. (Andre Malraux)

Autor wystawia cierpliwość czytelnika na wielką próbę, najpierw obiecując romans międzykontynentalny, a potem tak motając akcję, że brwi i rzęsy nam siwieją w oczekiwaniu na rozwiązanie zagadki i happy end.

To powieść tylko dla odpornych czytelników.

IRENA BROJEK
Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika, Szkoła Inspekcji Pracy, Dz.B.P., Uniwersytet, PWST, R.B.P, M.B.P.). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą „dress-party”. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: http://kotnagalezi1.blox.pl/html.