Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Ciekawie i wciągająco napisana przez Katarzynę Ryrych powieść psychologiczna o relacji dwóch braci: ośmioletniego Piotrka (zwanego Bratkiem) i starszego, niepełnosprawnego Stefana. Relacje między braćmi są w powieści kluczowe, gdyż dzięki starszemu bratu młodszy poznaje zawiłości świata i szybko dojrzewa intelektualnie.  Młody bohater zastanawia się nad relacjami rodzinnymi, analizuje sytuacje szkolne, opisuje społeczność małego miasteczka widzianą jego oczami.
Z czytelniczego punktu widzenia książka może mieć wielu odbiorców. Zarówno u młodego czytelnika, jak i u dorosłego wyzwoli ona inne refleksje. Młody będzie śledził z zainteresowaniem sytuacje, które zdarzają się młodemu bohaterowi, dorosły odnajdzie znakomicie nakreślony, nietuzinkowy portret psychologiczny chłopca z jego wyimaginowanymi lękami (czarna dziura, myszy podpodłogowe) i dziwieniem się światu. A świat przedstawiony jest niby zwyczajny, a jednak pełen zagadek, które bohater rozwiązuje zaskakująco szybko. I wcale ten świat go nie przerasta, przyjmuje go takim, jaki jest. Być może dlatego, że starszy brat (trochę geniusz, trochę postać zagadkowa – po prostu Stephen Hawking), przykuty do łóżka przez chorobę, poszerza u małego brata horyzonty intelektualne. Do końca nie wiadomo, czy w ten sposób nie pozbawia go naiwności dzieciństwa.
Myślę, że świat opisany przedstawiła pisarka z dwóch punktów widzenia: właśnie z pozycji dziecinnej naiwności i z perspektywy osoby dorosłej, mimo że narracja prowadzona w pierwszej osobie powinna wskazywać na dziecięce pojmowanie świata. W końcu pisarka „puszcza oko” do czytelnika i dochodzimy do wniosku, że narrator dojrzał, jest tak naprawdę dorosły i tylko przedstawia czytelnikowi świat takim, jakim go widzi dziecko. Autorka  otrzymała główną nagrodę – statuetkę Koziołka Matołka – w Konkursie Literackim za 2014 r. oraz pierwszą nagrodę w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
Katarzyna Ryrych
O STEPHANIE HAWKINGU, CZARNEJ DZIURZE I MYSZACH PODPODŁOGOWYCH
Łódź:  Literatura, 2013