W latach ciężkiej komuny, u końca lat 70. poznański Teatr Ósmego Dnia pokazywał spektakl „Przecena dla wszystkich” (nie zawsze oficjalnie, zawsze wbrew cenzurze). Była w nim scena, podczas której jeden z bohaterów, postać symbolizująca osobę prześladowaną przez bezpiekę, zostaje powalona na kolana i ugina się pod symbolicznymi ciosami, zadawanymi w rytm okrzyków: „pięćdziesiąty szósty!”, „sześćdziesiąty ósmy!”, „siedemdziesiąty!”, „siedemdziesiąty szósty!”. Kiedy się to oglądało na dwa lata przed wydarzeniami z roku 1980, wrażenie było piorunujące. Ale ludzie teatru uczyli nas wtedy najważniejszych dat polskiej historii współczesnej – milowych słupów na drodze do NIEPODLEGŁOŚCI. I właśnie one, a nie daty lansowane wtedy przez partyjną propagandę, utrwaliły się w pamięci zbiorowej.

Pierwsza z nich przywołuje w pamięci wydarzenia z ostatnich dni czerwca 1956 r. Trudno uwierzyć, że minęło od tamtych wydarzeń 60-lecie! Wtedy po raz pierwszy po II wojnie światowej polscy robotnicy tak zdecydowanie sprzeciwili się opresyjnej władzy – co zakończyło się krwawo.

Fakty historyczne są opisane w podręcznikach szkolnych, jest mnóstwo opracowań naukowych, publikuje się dokumenty, fotografie, filmy. Ale o ofiarach tego dramatycznego i tragicznego zrywu mówi się raczej zbiorowo – wyjątkiem jest tu znany powszechnie dziecięcy bohater Romek Strzałkowski.

Nazwiska tych kilkudziesięciu ludzi, którzy w czerwcu 1956 roku zapłacili krwią za naszą wolność, publikujemy w czerwcu 2016 roku. Cześć ich pamięci!

Oto lista nazwisk ustalonych w wyniku śledztwa przeprowadzonego przez IPN: