Gabrysia Bzik ma kłopoty z nazwiskiem, co zrozumiałe, i prowadzi dziennik, w którym notuje wszystkie wezwania do dyrektora szkoły (ma chyba rekord tych wezwań – tak myśli). Jako narratorka pisze: „to tak już jest, szkoła co rusz stawia człowieka w sytuacji bez wyjścia. Szczególnie kiedy człowiek jest za szybki, za bystry i za zdolny. Jak na przykład ja.” Gabrysia przyjaźni się z nowym kolegą w klasie – Nelsonem Makówką, bo mieszkają na tym samym osiedlu Śledziowa Residance (to oczywiście kpina narratorki i bohaterki utworu z ekskluzywnych osiedli pilnowanych przez portierów). Nelson słynie z tego, że jest świetny z prawa i doskonale zna wszystkie przepisy. Prawdziwa akcja zaczyna się dopiero wówczas, gdy siedzą pod mostem i spotykają dziwnie ubranego (jak pirat) faceta, który im zjada kanapki i znika. Postanawiają zorientować się, kim jest ten człowiek, przynoszą jedzenie i fotografują go z oddali. Tytułową lunetę odnajdują, gdy wystraszony dzwonkiem telefonu facet ucieka i ją gubi. Ale nie gra ona większej roli w powieści. Perypetie związane ze szkołą i dyrektorem (nazwisko znaczące i śmieszne „Sztorc”, chyba od „sztorcować”), z piratem, rodzicami to cała akcja tej powieści, zdolnej zaciekawić zarówno starsze, jak i młodsze dzieci.

Bardzo wartka akcja, szybkie jej zmiany powodują, że książkę się czyta „galopem”, bez chwili nudy. Narracja prowadzona jest w niezwykle szybkim tempie. To duży plus tej naprawdę dobrze napisanej książki. Przy tym wiele w niej humoru i dowcipu (słownego), dlatego lekko się czyta. Jej prawdziwym atutem jest właśnie to, że budzi wesołość czytelnika. Napisana świetną polszczyzną, gładkim potoczystym stylem – sporo tu kolokwializmów wziętych z mowy potocznej uczniów. Szkoła jest skarykaturyzowana, jak i cały prezentowany w „Zgniłobrodym...” świat.

Książka otrzymała główną nagrodę – statuetkę Koziołka Matołka w konkursie literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2015 r.
Rafał Witek
Bzik & Makówka przedstawiają:
ZGNIŁOBRODY I LUNETA PRZEZNACZENIA
Nasza Księgarnia 2014